Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

14 hours ago, brusli said:

Po cemu se to Srbija razlikuje od svetskih trendova ?

 

postoji gomila svetskih trendova koji su definitivno negativni. ne moramo da se pridržavamo njih ako nismo stado ovaca nego misleći ljudi.

7 hours ago, Svemir Zeka said:

Ovo je oduvek bilo. Ja sam išla u "radničku školu", pet minuta od nas "škola za elitu". Banovo brdo, osamdesete. A Drinka i Ribnikar, uff..centar univerzuma.

ne znam kada si išla u školu, verovatno krajem osamdesetih i početkom devedesetih kada je počelo raslojavanje. ribnikar je postao definitivno elitna škola kada je madam fila nju proglasila za oglednu. tu "oglednost"je formalno izgubila no fama je ostala.

 

žena mi je nekom prilikom ispričala kako je držala časove nekoj devojci iz osme. na pitanje, da li je teško postići uspeh - dobiti dobre ocene, odgovor je bio da se teško upisati a da je posle lako.

 

tako da, počelo se forsiranjem jednakosti pa se vremenom raslojavanjem došlo do ovoga - nekome parizer a nekome kavijar, nekome lavor a nekome sejšeli.

Link to comment

Od 1985.-1993. 

Ali Fića u koju sam išla je bila uvek kao za "običnu" decu, a Pančić za sviranje klavira, stilski nameštaj u kući i parle vu franse. Nešto a la Emilija Popadić. A mi iz Fiće smo bili Giga Moravac.

  • Haha 2
Link to comment

Raslojavanje je prirodan proces, svako zeli sebi i svom detetu najbolje. To moze samo sistemski da se kontrira a nasa drzava ne radi nista na tome.

 

Vec imamo podelu na one koji imaju za normalno lecenje u privatnim bolnicama i one koji moraju da cekaju u drzavnom na ocajnj uslugu, kad stignu na red. Samo cekam kad ce ozbiljne bolesti poceti da se masovno lece privatno pa da drzava drage volje prakticno ugasi finansiranje toga u drzavnom sistemu.

 

Isto je i za skole, polako se stvaraju i dobro i losi kvartovi... Vece raslojavanje ce voditi i vecem kriminalu pa ce tek da bude gadno. Jedino sto nas kolko tolko drzi su gastarbajteri i njihova briga o svojima u Srbiji. No, verujem da ce i oni sve vise povuci ljude u neku bolju zemlju.

 

Srbija je ono zavuceno planinsko selo u koje niko ne ide i svi zele da pobegnu iz njega.

Link to comment
1 hour ago, đorđe geprat said:

radnička klasa je iz svoje zarade (zarade firme) izdvajala deo za solidarnu podelu stanova. ako ne znaš, deo dohodka firme se delio na plate i zajedničku potrošnju a ovaj drugi na standard zaposlenih i stambenu izgradnju. 

Sjajan opis puta u propast drzavnih firmi. Use, nase i podase. Ne daj Boze da se nesto ulagalo u razvoj.

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, đorđe geprat said:

gomila svetskih trendova koji su definitivno negativni. ne moramo da se pridržavamo njih

 

Pridržavali se mi ili ne, trendovi su tu. Mada raslojavanje samo po sebi nije loša stvar, problem je ključ po kom ono ide. 

 

Link to comment
2 hours ago, Ratamahatta said:

I ja sam imao taj majicevski ego trip na pocetku studija, srecom proslo je vrlo brzo

Tukao bih sebe iz tog vremena dok me u puding ne pretvorim 

 

Isto, mislim bez onog dela da bih tukla sebe.

Link to comment
53 minutes ago, Paul Gompitz said:

Sjajan opis puta u propast drzavnih firmi. Use, nase i podase. Ne daj Boze da se nesto ulagalo u razvoj.

 

nažalost, ako razvoj vode firme, sigurno idemo u 3pm

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Paul Gompitz said:

Sjajan opis puta u propast drzavnih firmi. Use, nase i podase. Ne daj Boze da se nesto ulagalo u razvoj.

Naravno da se ulagalo (i) u razvoj. Druga stvar je kako je svime time upravljano i da li bi bilo bolje da se umesto fonda za stan, taj novac dao direktno radnicima (veće plate), pa nek se oni sami snalaze. Ali takav je sistem i vreme bilo, nema sad mnogo smisla pričati o slavnoj prošlosti.

 

Mada neko je već pomenuo da je sopstveni krov nad glavom ono što radnicima (tj. svakom čoveku) daje nekakvu sigurnost, da ne moraju da misle: "šta ako dobijem otkaz, a mora se platiti kirija/rata? Eto mene i dece na ulici." Danas taj problem izlgeda veći nego ranije, i to ne samo kod nas i nije problem samo radničke klase (plavih mantila). A niko ne nudi rešenje

  • +1 4
Link to comment
7 minutes ago, Engineer said:

Naravno da se ulagalo (i) u razvoj. Druga stvar je kako je svime time upravljano i da li bi bilo bolje da se umesto fonda za stan, taj novac dao direktno radnicima (veće plate), pa nek se oni sami snalaze. Ali takav je sistem i vreme bilo, nema sad mnogo smisla pričati o slavnoj prošlosti.

 

Mada neko je već pomenuo da je sopstveni krov nad glavom ono što radnicima (tj. svakom čoveku) daje nekakvu sigurnost, da ne moraju da misle: "šta ako dobijem otkaz, a mora se platiti kirija/rata? Eto mene i dece na ulici." Danas taj problem izlgeda veći nego ranije, i to ne samo kod nas i nije problem samo radničke klase (plavih mantila). A niko ne nudi rešenje

Па то није буг него фичр. Кад се бојиш глади и бескућништва мораш много више да радиш и смеш много мање да се буниш да ти се то не би десило. 

  • +1 6
  • Tužno 1
Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Па то није буг него фичр. Кад се бојиш глади и бескућништва мораш много више да радиш и смеш много мање да се буниш да ти се то не би десило. 

 

Juche slichno neshto prichamo po kuci. Kad sam ja nekad radila u inostranstvu, meni i josh par mojih kolega koji smo stranci su lokalni radnici rekli da njihov menadzment voli da hajeruje ljude kao shto smo mi, mlade strance bez porodica, jer se polomimo od rada za mnogo manje plate i rech menadzera je zakon. Lokalce je bolelo uvo da se polome toliko sem ako imaju mnogo bolju rachunicu. Lako su nalazili drugi posao a mi smo se probijali da uopshte budemo tu.

Muz jedne devojke koju znamo, menadzer u USA, isto kaze da uzima Latinose. Lokalci za taj novac nisu reliable, ovi Latinosi mu zavrshavaju posao, ne uzimaju sick leave itd itd.

To ti je sve deo iste priche.

Link to comment
1 hour ago, Paul Gompitz said:

Sjajan opis puta u propast drzavnih firmi. Use, nase i podase. Ne daj Boze da se nesto ulagalo u razvoj.

napisah "deo dohodka firme". onaj drugi deo dohodka moje EDB je išao gradnju i rekonstukciju mreže, izgradnju trafostanica, popravku i zamenu brojila. a ukupan prihod/zarada je bila razlika između prodajne cene struje i onoga što je išlo EPSu i naknade/participacije/takse od investitora objekata i potrošača. pozitivno se poslovalo, čak smo opraštali dugovanja.

 

i, pošto su generalno firme bile državne/društvene i država je ulagala u razvoj.

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, Engineer said:

Naravno da se ulagalo (i) u razvoj. Druga stvar je kako je svime time upravljano i da li bi bilo bolje da se umesto fonda za stan, taj novac dao direktno radnicima (veće plate), pa nek se oni sami snalaze. Ali takav je sistem i vreme bilo, nema sad mnogo smisla pričati o slavnoj prošlosti.

 

Mada neko je već pomenuo da je sopstveni krov nad glavom ono što radnicima (tj. svakom čoveku) daje nekakvu sigurnost, da ne moraju da misle: "šta ako dobijem otkaz, a mora se platiti kirija/rata? Eto mene i dece na ulici." Danas taj problem izlgeda veći nego ranije, i to ne samo kod nas i nije problem samo radničke klase (plavih mantila). A niko ne nudi rešenje

postojalo je nešto što se zvalo "solidarnost"

Link to comment

Majka mi je radila razvoj opreme u zadnjoj drzavnoj fabrici u kojoj je radila. Ozbiljno su radili, chak su uspeli neshto i tokom radtnih godina da unaprede, ali ih je rat genralno dosta skrshio. Dosta ljudi je iz razvoja preprasporedjeno u odrzavanje.

Link to comment
On 12. 11. 2023. at 15:44, Ayatollah said:

Uzgred, strašno me nervira što se tekovine Drugog svetskog rata u Srbiji namerno guše i potiskuju nauštrb tekovina Prvog svetskog rata i Kraljevine, ali to je druga tema.

Na šta konkretno misliš?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...