Jump to content
IGNORED

VICE Srbija


nautilus

Recommended Posts

al ga je šuknuo Tolkinu sa onim citatom Kevina Smita, mašala.

 

ne znam, ako je poenta da se čitalaštvo ubedi da su Man, Džojs i Orvel bolji pisci, onda je mogao je samo taj pasus da napiše i da se složimo.

mislim, pastorala, reakcija i nostalgija za starim dobrim vremenima i sl. mogu da se zamere i raznim Elgarima i Koplandima u muzici, npr. pa opet to što su Enigma varijacije ili Appalachian Spring popularna muzika ne znači da ih iko ozbiljan smatra boljim od Malera ili Stravinskog.

 

jbg, iznervirao se 'telektualac što su Džojs i Man manje popularni od zločestog Tolkina, bu-hu & big fakin dil.

 

ne kapiram baš ni otkud ovo na vajsu, valjda zato što je stavio "penetriranje u bioskope," "burazere Grim" i "onanisanje na bapske priče." da je stavio "drkanje" mogao je i u Tarzaniju da šalje na objavljivanje :Jova:

Link to comment

Meni je sve to imalo smisla dok nije potegao Uliksa. Zapravo i on je ovdje isto u fazonu "o tempora o mores" kao i Tolkin, samo što on umjesto za engleskom pastoralom kuka i lamentira nad činjenicom da raja čita laku literaturu i sranja umjesto provjerenih klasika Džojsa, Kanta i Fihtea. Klasično elitističko pokenjavanje na ljude koji hoće malo lake zabave. Kao da je zanimljivije gledati 16 sati Vagnera umjesto 10 sati Džeksona. 

+1

 

Meni je sve to skupa prilično razočaravajuće. Nivo rezonovanja u stvari (štagod da se koristi kao argument, a uglavnom je u pitanju niskorastuće voće) ne odmiče ni za trenutak od "four legs good, two legs bad". Jezivo površno, u stvari.

 

 

a loši momci crni, spljoštenog nosa i kosooki (orci).

 

Orci nisu ljudi (niti stoga mogu biti guys na AK-anglosrpskom)... effing hell, ne može se biti rasista prema drugim vrstama. A pritom se sasvim moguće i ne radi o vrsti (biološkoj), već o neprirodnoj tvorevini, rezultatu crne magije, štaveć. Ubi svaku fantaziju s tom simplističkom logikom!

 

Možda AK u stvari ne voli fantaziju, što je legitimno, a onda bi bilo i takođe legitimno da se ne očekuje da piše o njoj. Ček trenutak, pa to nije "možda". AK ne voli fantaziju:

 

 

Živeti epski, ne i fantazirati.

 

I, da, taj antisemitizam.

 

 

Poslušajmo samog Tolkina koji je očigledno bio izgubio osećaj za blam: "Patuljci su naravno sasvim očigledni – zar ne biste rekli da vas u mnogo čemu podsećaju na Jevreje?"

 

Možda je suština u tom našta je pod "mnogo čemu" JRRT u stvari mislio. Šta ako je mislio na pozitivne karakteristike? Ček, ček... možda je stvarno mislio nešto dobro o obe "rase"?

 

gifted.jpg

Link to comment

Tolkina sam prvi put pročitao kad sam imao 15 godina, mnogo prije nego što su snimljeni filmovi. U stvari, prvo sam pogledao onaj napola snimljeni crtani koji mi se učinio apsolutno genijalnim pa sam se potom dohvatio knjiga koje su me ostavile bez daha. Nakon toga sam ga čitao još par puta. Ali, uvek sam mislio da ljudi pridaju preveliki značaj Gospodaru prstenova. Da postoji taj odvratni hajp koji, nategnutim tumačenjima i davanjem prevelikog značaja simbolima i metaforama, pa i čisto bolesnom opsesijom, od knjiga i LOTR svijeta pravi ono što oni u stvari nisu i što nije bila Tolkinova primarna želja. Suština knjiga nije u tim sporednim simbolima i mračnim uticajima svijeta u kome ih je Tolkin pisao nego u njihovoj bajkovitosti.

 

I onda se tu javlja antiLOTR priča koja u stvari i nije priča protiv LOTRa i Tolkinovog svijeta nego priča protiv svijeta koji je stvorio taj hajp svojim nategnutim tumačenjima itd... Najsmješnije je što pati od istih mana od kojih pati i hajp priča. I oni daju tumačenjima, simbolima, metaforama i opsesijama isti preveliki značaj samo što ih ne vide u pozitivnom svijetlu.

 

I dan danas to volim pročitati. Kao što volim, u suštini potpuno djetinjaste stvari kao što su video igrice, stripovi ili sport. Zašto sve u ovome svijetu, ukoliko imaš 40 godina, mora biti ozbiljno? Zašto nešto što nije ozbiljno mora biti i loše? Ili sa druge strane, zašto priča o borbi dobra i zla automatski mora biti biblija te borbe 20 vijeka?

 

Tako da, i jedni i drugi: Leave Tolkien alone!!!

Link to comment

Meni deluje da ono nije bila priča protiv hajpa, nego protiv eskapizma kao takvog. Šta ima koji moj da se čitaju nekakve bajke dok Hilandar istok Ukrajine gori? Bolje se baviti suvim realizmom, ili ako baš mora da se fantazira onda natrpati što više RW referenci, kao što su "revolucionarne političke alegorije" izvesnog "H. G. Velsa" <_<

 

Kritikovati eskapizam u drugoj deceniji 21. veka je IMHO potpuno suludo.

Link to comment
 Kao što volim, u suštini potpuno djetinjaste stvari kao što su video igrice, stripovi ili sport.

 

Najbolje da ćemo u drugoj deceniji 21. veka™ da raspoređujemo umetnost na detinjastu i nedetinjastu, a sport pogotovo. Strip je odavno umetnost, video igre su umetnost, a kako god da se okrenem, ne znam kako je to sport detinjast.

 

A ovo za Tolkina pre toga, Gospodar je bio sasvim na mestu i sasvim u redu dok ga Džekson nije iskasapio i napravio zaseban hajp, usput otevši Tolkinovo ime za nešto što suštinski nema veze sa romanom. Mislim, suštinski.

Link to comment

Meni je sve to imalo smisla dok nije potegao Uliksa. Zapravo i on je ovdje isto u fazonu "o tempora o mores" kao i Tolkin, samo što on umjesto za engleskom pastoralom kuka i lamentira nad činjenicom da raja čita laku literaturu i sranja umjesto provjerenih klasika Džojsa, Kanta i Fihtea. Klasično elitističko pokenjavanje na ljude koji hoće malo lake zabave. Kao da je zanimljivije gledati 16 sati Vagnera umjesto 10 sati Džeksona. 

 

 

Ovo je ukratko glavni problem teksta. Mos misliti ljudi radije gledaju/citaju bajkovite price o vilenjacima i orkovima nego li Velsa i ajde sada da im se sa visina pokenjamo na to u nadi da ce nerd rage da poveca posetu.

 

 

Ko zna mozda je u nekom paralelnom univerzumu Dzekson razbio blagajne ekranizacijom Uliksa u tri filma pa onda nastavio da muze pare i Fineganovim Bdenjem...

Link to comment

kad vec imaju globalne kanale, ako vec moze da se bira, ja bi radije citao prevode tekstova iz grcke, poljske, ceske, rumunije i rusije od onih anglo. tacnije, malo vise da ih ubacuju u rotaciju. 

japan i zapadnu evropu imaju na glavnom sajtu.

Link to comment

kad vec imaju globalne kanale, ako vec moze da se bira, ja bi radije citao prevode tekstova iz grcke, poljske, ceske, rumunije i rusije od onih anglo. tacnije, malo vise da ih ubacuju u rotaciju.

japan i zapadnu evropu imaju na glavnom sajtu.

+1

 

mada je tu problem sto je teže/skuplje prevesti te tekstove nego li ove sa engleskog.

Link to comment

Bilo je hejta o rođendanima, pa malo hejta o Morisijima, sad se već nekako ladno nameće hejt Nove godine, a posebno jelke. :)

 

Očekujem da se gnev izlije preko svake lampice i kuglice jelke, da se oplete po poklonima, dimnjacima i okačenim čarapicama. Da se kamin ismeje. Da se svaka cigla oko kamina, masnom farbom polije i grafitima izdobuje.

 

Imela je naravno - potpuno najebala.

 

Kelti šareni će ga tek duvati.

 

VICE je ipak dobra zabava. I kul je da je tu. Šarenilost & vašarizam. Ima tu neke energije, magije, birtije, lilihipije, avanture, brodolomije, mladosti, radosti i ludosti, i naravno, ozbiljno dobre zdrave cice iz disko kugle.

 

Sve ono čime se inače pune vugle, samo nekako još bolje. I dalje. I dublje. I dobre su slike. 

Link to comment
"Vice" svake nedelje posle ponoći na Prva TV

Medijska onlajn platforma Vajs (www.vice.com/rs) počela je nedavno sa radom i u Srbiji, a od ove nedelje (00.30) deo njihovog bogatog sadržaja možete pratiti i na Prvoj srpskoj televiziji.

Srbija je 36. zemlja u kojoj kompanija Vajs medija pokreće lokalnu verziju svoje platforme, koja je odavno postala sinonim za istraživačko novinarstvo za nove generacije širom sveta.

 

 

To je taj insajder za nove generacije....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...