Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Dobra odluka. Neki poslovi jednostavno nisu za ljude koji nisu samci. Ovo zvuči kao da je posao za nekog mladog ko nema još uvek porodicu u ne planira je skoro, ili za nekog 50+ ko je decu već izveo na put (ili jednostavno za bilo koga ko je prosto odlučio da bude samac).

 

Zanima me kada si već ovo podelio, ne tražim da nam daš tačne podatke, ali kada izračunaš efektivnu satnicu - da li bi bio plaćen više po satu kod ovih gde bi radio 12-13 ili na trenutnom poslu?

 

U tome je i bila suština moje odluke, da taj posao u ovom trenutku nije za mene, iako u stručnom i finansijskom smislu deluje veoma atraktivno. Znam puno ljudi koji su bili ili su još uvek deo korporativne advokature, i veoma česte su priče o tome da se u jednom trenutku u tim kancelarijama mora izabrati - ili ćeš dati prioritet poslu ili ćeš dati prioritet porodici. Ja ne vidim nikakav razlog da napustim svoju sadašnju, relativno udobnu poziciju za perspektivu bolje karijere i više para, uz rizik da devastiram porodicu.

 

Što se satnice tiče, to je dobro pitanje. Nisam precizno računao, ali mi se čini da bi se satnica izjednačila negde na oko 12 sati dnevnog rada, bez rada vikendom.

Link to comment

Imas i faktor 12tocasovnog radnog vremena, sad koliko je posao tezak ne znam, ali mene je svojevremeno taj ritam pre nekoliko godina na osrednje teskom poslu doveo do fizickog i psihickog iscrpljivanja. Ono sto mi tad nije bio faktor, a sad jeste cak iako nemam porodicu,  da zazirem od takvog posla je slobodno vreme. Naime pocela sam malo vise da idem na odmore i kucne posete prijateljima ili da prosto kuliram posle posla, i sad kapiram da sam provela preko cetiri godine zivota kao da nisam zivela ni godinu dana, tako mi deluje. Ok, ovo je dosta licno, kapiram da nema svako takav sklop kao ja.

 

Pa, posao bi bio intelektualno prilično zahtevan, a uz to i vezan za konstantan kontakt sa klijentima koji te plaćaju, i ne možeš im reći "ne". Uz to, povezan je i sa dosta sedenja, buljenja u kompjuter i pisanja većih količina teksta, premda to nije velika razlika u odnosu na ono što sada radim. Osnovna razlika je u tome što sam ovde samo podrška biznisu, a tamo bih bio taj biznis koji donosi lovu, pa bi pritisak bio neuporedivo veći.

Link to comment

Pa, posao bi bio intelektualno prilično zahtevan, a uz to i vezan za konstantan kontakt sa klijentima koji te plaćaju, i ne možeš im reći "ne". Uz to, povezan je i sa dosta sedenja, buljenja u kompjuter i pisanja većih količina teksta, premda to nije velika razlika u odnosu na ono što sada radim. Osnovna razlika je u tome što sam ovde samo podrška biznisu, a tamo bih bio taj biznis koji donosi lovu, pa bi pritisak bio neuporedivo veći.

 

Pa to je ono kad te pitaju na intervjuu koliko si stress resistent. Svakako razumem da ti nije laka odluka, ja se ne bih usudila ali iz potpuno drugih razloga od tvojih (licno nisam zeljna stresnijeg posla trenutno, i vremenski zahtevnijeg, i gde moras te targete da ostvarujes u smislu privlacenja novca firmi, to bi recimo bili moji razlozi).

Link to comment

Što se satnice tiče, to je dobro pitanje. Nisam precizno računao, ali mi se čini da bi se satnica izjednačila negde na oko 12 sati dnevnog rada, bez rada vikendom.

 

Ni u ludilu onda, izbor je pravi.

Link to comment

Hajde da se oglasim na temi posle skoro dva meseca od kada sam izneo svoju dilemu vezanu za advokaturu, da li ulaziti u sve to ili ne itd..

Pa, prelomio sam pre neki dan, napuštam sadašnji posao u februaru i od marta ulazim u sve to. Jeste da mart nije blizu, ali mi je potrebno ovih 5 meseci kako bih sredio neke stvari, pre svega finansijske naravno, jer upisnina  :isuse:

Ako se slučajno ukaže prilika za neku korektnu kancelariju - ok, ako ne - nema veze, spreman sam da krenem solo.

Što mi je napisao Ayatollah kada sam se prvi put javio ovde, bolje da se krene što pre, da se ne gubi vreme..

 

Znam da me verovatno čeka pakao, posebno u početku, ali isplivaćemo.  ;)  

 

Šta su drugi bolji od mene, ne vidim zašto ne bih mogao da se probijem..želja tu, volja tu, znanje tu, vreme tu, priča tu.. ako treba da se gine, neka se gine.

Idemo na madrace!!  :s_c:

Edited by Godfrey
Link to comment

Samo hrabro. Bese nisi ozenjen niti imas decu?

Da, sam živim, sam sebe izdržavam, što je realno ogromna olakšavajuća okolnost. A kako se to može izmeniti već za godinu i po, dve, moram hitno da delujem, ne bih li do tog trenutka koliko-toliko stao na noge.

Link to comment

Ako si vec hteo u advokaturu onda ti je zbog statusa sad trenutak. Problematicno je ljudima kao jednom mom poznaniku koji ima zenu i decu i on bi da krene ali ne moze jer ne mogu da zive od njene plate dok on stane na noge.

Link to comment

Hajde da se oglasim na temi posle skoro dva meseca od kada sam izneo svoju dilemu vezanu za advokaturu, da li ulaziti u sve to ili ne itd..

Pa, prelomio sam pre neki dan, napuštam sadašnji posao u februaru i od marta ulazim u sve to. Jeste da mart nije blizu, ali mi je potrebno ovih 5 meseci kako bih sredio neke stvari, pre svega finansijske naravno, jer upisnina  :isuse:

Upisnina ubija... sad zalim sto nisam bar posednja 2-3 meseca odradio kod nekog advokata

Link to comment

Drago mi je da sam ti bar malo pomogao :D

Mada ti staz kod advokata ne vredi ako posle polaganja pravosudnog negde zasnujes radni odnos pa posle hoces u advokate.

Link to comment

 

 

Ja samo da ti poželim puno sreće, i da ti početni period prođe što brže i lakše, premda pretpostavljam da će biti jako zajeban. Advokatura je čudna profesija, u kojoj možda 30 % zavisi od tvog stručnog znanja, sve ostalo su poznanstva i lični marketing, odnosno kako ćeš uspeti da prodaš samog sebe. Poznajem odlične advokate koji se nisu snašli i jedva krpe kraj sa krajem,a i one koji nisu Bog zna šta, a u Srbiji naplaćuju satnicu od 300 eura.

 

Jedini savet u koji sam siguran je da ne radiš kućnu advokaturu - deluje neozbiljno, i iz nje ćeš teško izaći u ozbiljniji posao, ili će taj izlazak mnogo duže trajati. Ako nemaš neki svoj prostor, vidi da sa nekim podeliš neku kancelariju, makar imao samo 1 dan nedeljno. Ne mora to da bude ništa fensi, samo da ti ne dolaze klijenti u kuću i gledaju tvoj prljav veš i neoprane šolje od kafe (ne insinuiram da je to tako, samo se trudim da budem slikovit).

Link to comment

Hvala Ayatollah!

 

Naravno, neću primati stranke kod kuće, deluje jako neozbiljno. Mislim da neće biti problem za kancelariju u tom smislu, deliću sa nekim svakako. Samo će mi pošta verovatno biti prijavljena na kućnu adresu   :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...