Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Neko je demolirao vikendicu na Dunavu članice pregovaračkog tima AKS-a sa Ministarstvom pravde, advokatice iz Novog Sada, bez tragova krađe - očigledno samo da zaplaši. Inače je u toku Skupština AKS-a.

 

Uravni sud po treći put začuđujuće ekspeditivan.

 

A oglasio se i dreeevni ustavobranitelj Đorđević Dragoljub.

 

 

Đorđević: Protest advokata se nastavlja, ali otvoreni smo za pregovore
Fonet | 22. 12. 2014. - 15:53h |
 

Predsednik Advokatske komore Srbije (AKS) Dragoljub Đorđević izjavio je danas, uoči početaka skupštine AKS, da očekuje da će se protest nastaviti, ali da su advokati sve vreme otvoreni za razgovore sa ministarstvom pravde.

 

- U svakom slučaju, mi ostajemo u nadi da ćemo na kraju doći do rešenja koje će biti prihvatljivo i za ministarstvo pravde i za građane Srbije i za advokaturu - rekao je Đorđević, navodeći da advokati u tim pregovorima insistiraju na zakonitosti i ustavnosti.

 

Prema njegovim rečima, advokati će istrajati u nameri da pregovori idu u tom pravcu, ali će morati da procene da li se kod ministarstva pravde radi o suštinskoj želji za pregovorima ili će se nastaviti sa međusobnim prebacivanjem argumenata koji nisu toliko pravni. Kada je advokatura u pitanju, to radimo u najmanjoj mogućoj meri, samo toliko da bismo odgovorili na potpuno neosnovane optužbe da se ovde radi o politici, rekao je Đorđević, dodajući da ako je vladavima prava u državi, zakonitost i ustavnost, politika "onda se bavimo politikom".

 

- Mi smo sve vreme otvoreni za razgovore sa ministarstvom pravde, ali plašim se da više nećemo imati stpljenja za razgovore koje će nas voditi u stranputicu - naglasio je Đorđević.

 

Drugim rečima, objašnjava Đorđević, advokati neće raspravljati o političkim argumentima, o parolama, već samo "na način koji je nama svojstven, a to je u okviru onog profesionalnog, stručnog i zakonitog". Đorđević, na pitanje da li je zakon o javnom beležništvu glavna tačka nesporazuma, kaže da je advokatura dosta ćutala i da više neće čutati.

 

- Zašto, zato što smatramo da je naša misija da ustavnost i zakonitost u jednoj zemlji moraju da vladaju - kaže Đorđević, uoči skupštine AKS koja još traje, napominjući da je advokatura dužna da svojoj državi ukazuje na ono što jenajbolje za građane.

 

:isuse:

Link to comment

Pa će Upravni sud opet ekspresno, po njegovoj tužbi protiv drugostepene odluke AKS, da mu privremeno omogući da radi tj. da prizna tužbi suspenzivno dejstvo do okončanja upravnog spora (koji se neće okončati brzo).

 

I time faktički staviti van snage odluku AKS.

Link to comment
  • 4 weeks later...

 

ODOKATIVNA METODA Advokatska komora Beograda usvojila sporazum bez brojanja glasova
M. Leskovac | 15. 01. 2015. - 14:21h cat_icn_more.png 15:21h |

U napetoj atmosferi i bez preciznog prebrojavanja glasova Advokatska komora Beograda odlučila je da prihvati sporazum Advokatkse komore Srbije i Ministarstva pravde, da se štrajk obustavi a pregovori nastave.

 

Nakon rasprave koja je trajala puna dva sata, Slobodan Šoškić, predsednik Advokatske komore Beograda pozvao je prisutne na glasanje i odmah konstatovao da je više onih kojih je glasalo za sporazum iako nije saopšteno koliko je to glasova.

 

Prisutni su na to počeli da skandiraju, a neki su iz protesta odmah napustili salu u Centru  Sava gde se održala sednica skupštine Advokatske komore Beograda.

 

- Što se nas tiče, sporazum je prihvaćen. Nisam zadovoljan kako je glasanje sprovedeno, ali reč je o manjoj grupi advokata koji su došli da opstruišu sednicu. Očekujem da advokati normalizuju rad tokom sledeće nedelje - kaže za "Blic" Slobadan Šoškić, predsednik Advokatske komore Beograda.

 

 

Šoškić pobediJo! :0.6: Novi red veličina: relativna većina, apsolutna većina, kvalifikovana većina, očigledna većina.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Erm... :)

 

 

Upravni odbor Advokatske komore Srbije, na osnovu člana 2 stav 1, člana 65. stav 1 tačka 14, člana 72. Zakona o advokaturi ("Službeni glasnik RS" 31/2011, 24/2012 - OUS), člana 8, člana 33 stav 1 tačka 18, člana 127 stav 1 tačka 14 i člana 128 stav 1 tačka 6 Statuta Advokatske komore Srbije ("Službeni glasnik RS" 85/2011, 78/2012, 86/2013) doneo je dana 28.04.2015.

ODLUKU O

IZMENAMA ODLUKE O TROŠKOVIMA UPISA I NAKNADAMA PRILIKOM UPISA U IMENIK ADVOKATA, IMENIK ADVOKATSKIH PRIPRAVNIKA, IMENIK ZAJEDNIČKIH ADVOKATSKIH KANCELARIJA I IMENIK ADVOKATSKIH ORTAČKIH DRUŠTAVA

BROJ 476-4/2014 OD 22.06.2014.

Član 1.

U članu 8. Odluke o troškovima upisa i naknadama prilikom upisa u imenik advokata, imenik advokatskih pripravnika, imenik zajedničkih advokatskih kancelarija i imenik advokatskih ortačkih društava broj 476-4/2014 od 22.06.2014. menja se prva alineja tako da glasi:

"naknada troškova za upis promena sedišta advokatske kancelarije sa teritorije jedne na teritoriju druge advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije iznosi 1.000,00 €u dinarskoj protivvrednosti po prodajnom kursu NBS na dan uplate. Ukoliko je advokat koji premešta sedište advokatske kancelarije sa teritorije jedne advokatske komore na teritoriju druge advokatske komore platio troškove upisa u imenik advokata u manjem iznosu od onog koji je propisan Odlukom o troškovima upisa i naknadama prilikom upisa u imenik advokata, imenik advokatskih pripravnika, imenik zajedničkih advokatskih kancelarija i imenik advokatskih ortačkih društava broj 476-4/2014 od 22.06.2014., dužan je da pored iznosa naknade za upis promena sedišta advokatske kancelarije iz ove alineje (1.000,00 € u dinarskoj protivvrednosti po prodajnom kursu NBS na dan uplate), plati i razliku do punog iznosa troškova upisa po odluci broj 476-4/2014 od 22.06.2014. na poslovni račun one advokatske komore na čiju teritoriju premešta sedište advokatske kancelarije uz dostavljanje dokaza koliki je iznos troškova upisa uplatio onoj advokatskoj komori sa čije teritorije premešta sedište advokatske kancelarije";

Član 2.

U preostalom delu Odluka o utvrđivanju visine troškova upisa u imenik advokata, imenik zajedničkih advokatskih kancelarija i imenik advokatskih ortačkih društava broj 476-4/2014 od 22.06.2014. ostaje neizmenjena.

Član 3.

Odluka o izmenama Odluke o utvrđivanju visine troškova upisa u imenik advokata, imenik zajedničkih advokatskih kancelarija i imenik advokatskih ortačkih društava broj 476-5/2015(2014) od 28.04.2015. stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na oglasnoj tabli Advokatske komore Srbije.

Odluka Upravnog odbora Advokatske komore Srbije broj 476-5/2014 od 28.04.2015. objavljena je na oglasnoj tabli ove Komore dana 04.05.2015. i stupa na snagu 12.05.2015.

 

 

Već neko vreme Advokatska komora Beograda upisuje sudske i tužilačke pripravnike u imenik advokata uz plaćanje troškova upisa u visini od 200 €, uprkos odluci Advokatske komore Srbije da su troškovi upisa u imenik advokata 4.000 € a koja je doneta uprkos odluci Ustavnog suda da je propisivanje visine troškova upisa u tolikom iznosu protivustavno. Sada AKS reaguje verovatno da bi predupredila mogućnost da se ljudi upisuju u imenik advokata kod AKB pa onda sele kancelarije na područja drugih komora, gde bi inače radili, ili da ih primora da doplate još 3.800 + 1.000 €.

 

1 principijelna odbrana Ustava. :frust:

Link to comment
  • 4 weeks later...

A svojevremeno su prihvatili Vuka Tufegdzica. Zalosna je to institucija.

Mani je to jadno, i politika je očigledna i u ovom i u Malovićkinom slučaju...

Link to comment

Ovo je doslovna primena "batina ima dva kraja". Što  se mene tiče,  žao mi je  što ih nisu zavezali konjima među repove.

Edited by halloween
Link to comment
  • 2 months later...

Imam strašnu dilemu, pa molim pomoć starijih kolega.

Bio sam advokatski pripravnik, i  u sedmici pred polaganje pravosudnog sam dobio poziv za razgovor za posao..i prihvatio tu ponudu :cry:  Posle toga polažem pravosudni.

 E, sad, ja ne mogu sutra da se probudim sa 50 godina i shvatim da nisam ni probao da se bavim adovkaturom. Jednostavno, to je jedini posao koji bi me ikada činio srećnim,.ništa drugo ne mogu tako posvećeno da radim jer me realno ništa drugo ne zanima.

Planiram da se vratim, svakako, samo pitanje je kada i kako.

I tu sad nastaje gomila problema :)

Ovako, morao bih da krenem od nule bukvalno, bez lokala, da platim upisninu (pošto više nisam adv. pripravnik platio bih 2.000 evra), bez klijenata, a opet moram da imam neko vreme za poreze, ostale namete i troškove života...dakle, pakao.

 

E sad, olakšavajuće okolnosti  :s_d:

Nemam ženu i decu, samo sebe izdržavam, taj pakao u startu bi mi valjda lakše pao, jer niko ne zavisi od mene.

Opet, kanc bih za početak verovatno prijavio na stan, šta ću, borba

Imam nameru da se odmah bacim na krivicu, jer za te 2 godine provedene u kancelariji sam upoznao stvarno masu advokata, i video njihove mane, ali i tek kako i kvalitete pojedinih, i čini mi se da bih u krivici plivao najbolje.

Spreman sam da se nosim sa svim sranjima koja se javljaju u advokaturi, od klijenata do 24/7 rada, jednostavno sve to mi ne pada toliko teško jer zaista volim taj posao, a sve te probleme sam već prihvatio kao deo posla.

Poznajem baš dosta ljudi, imam dosta prijatelja, poznanika, pa verujem da bih brzo stekao klijente..

 

I sada pitanja :)

Da li je pametno upuštati se u sve ovo, zapravo ne od nule, nego iz minusa? Koliko često mogu da računam na službenu odbranu? Nemam nikog ko bi me pogurao da to bude češće..

Da li je pametno u startu da krivicu peglam ne samo ispod tarife, nego i besplatno, za poznanike, samo da bih razradio posao?

Da li je uopšte moguće krenuti samo od krivice, ili bukvalno u startu ništa ne sme da se odbija? Kapiram da nije, ali nemam toliko samopouzdanja da  radim recimo privredu, posebno ako bih radio sam...naravno da bih se konsultovao sa kolegama, i da bih uzimao predmet na par dana da proučim pre bilo kakve priče..

Ili da sve ovo zajebem, i probam da se ubacim u neku kancelariju gde bih radio za platu? Što takođe ne bi bio problem, ali trenutno nema šanse da upadnem u kancelariju koja se bavi krivicom..

Edited by Godfrey
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...