Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Što bi morale opet da se plate, a plaćene su već jednom, ako se dobro sećam.

 

To mi malo deluje nelogično. Predmet se kod izvršitelja prebacuje običnim podneskom, gde sud donese zaključak kojim izvršenje, umesto radnika suda, sprovodi izvršitelj. Ne znam da je iko od advokata, koji je stari predmet prebacio kod izvršitelja, plaćao novu taksu.

 

Pre će biti da je još uvek nemoguće fizički sprovesti toliki broj izvršenja zbog ograničenih kapaciteta, a i da se pravne službe po tim velikim firmama ne žure mnogo jer je postupak u toku i ne gube ništa.

 

edit: u prelaznim i završnim odredbama važećeg ZIO stoji da se započeti postupci završavaju po odredbama tog zakona, znači nema smetnji da se predmet prebaci kod izvršitelja.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

JPovi kada traže izvršenje moraju da plate takse. Platili su ih sudovima. Nekada.

 

Sada, ako žele da orebace kod izvršitelja, moraju da plate taksu izvršitelju, jer, ovaj, naravno, neće raditi za džabe.

Link to comment

JPovi kada traže izvršenje moraju da plate takse. Platili su ih sudovima. Nekada.

 

Sada, ako žele da orebace kod izvršitelja, moraju da plate taksu izvršitelju, jer, ovaj, naravno, neće raditi za džabe.

 

Pa naravno. Al će sprovesti izvršenje za par meseci, za razliku od suda koji ga nije sproveo ni za par godina. To je njihov problem.

Link to comment

Pa da, ali računaj da je to oko 4000 dinara po predmetu. Samo da se započne postupak kod izvršitelja. Velike su to pare, na količinu predmeta.

 

Svakako, ali se brzo vrate zajedno sa celokupnim troškovima (i parničnim i izvršnim) i glavnim dugom sa kamatom. To što se ne koriste kvalitetnijim mehanizmom koji im zakon pruža je pitanje za poslovodstvo tih JPa, ne za pravosuđe.

Link to comment

Svakako, ali se brzo vrate zajedno sa celokupnim troškovima (i parničnim i izvršnim) i glavnim dugom sa kamatom. To što se ne koriste kvalitetnijim mehanizmom koji im zakon pruža je pitanje za poslovodstvo tih JPa, ne za pravosuđe.

Pa vidi, pitanje, ako je malo potraživanje, da li je isplativo ponovo platiti taksu, koja je već plaćena. Ispada da su pare plaćene sudu bačene.

 

Druga stvar, bolje da ti ne pričam kako direktori JP koriste izvršitelje i mogućnosti u vezi sa tim...

Link to comment

Pa vidi, pitanje, ako je malo potraživanje, da li je isplativo ponovo platiti taksu, koja je već plaćena. Ispada da su pare plaćene sudu bačene.

 

Druga stvar, bolje da ti ne pričam kako direktori JP koriste izvršitelje i mogućnosti u vezi sa tim...

 

Nisu bačene, sudska taksa se ubraja u troškove izvršenja i naplaćuje od dužnika, zajedno sa predujmom koji je plaćen izvršitelju i njegovom nagradom i troškovima. A ovo drugo ne sumnjam, isto kao i u vezi notara.

 

Nego, i to je pitanje koje opet niko javno ne postavlja, kao i ona o broju notara i numerus clausus odredbi.

Link to comment

Oko 330. I više nego logično. Proveri ako možeš. Pojedini imaju i više od toga.

Proverio, u vecini sudova malo ko ima preko 200, a ima onih koji imaju i manje od 100 predmeta.

Link to comment

Moja saznanja su malo drugačija. Kod mene preraspodelom (vraćenim sudijama posle "reforme") svi parničari dobili baš toliko, oko 300 i nešto.

 

Čini mi se da je najkritičnije bilo u Prvom osnovnom u BG, ne znam tačnu cifru (da ne lupam) ali je bilo baš onako, drastično više od svih.

Link to comment

Malo sam istraživao da uporedim podatke, u vezi ove teme o kojoj smo pričali (broj predmeta u sudu). Iz Informatora o radu Prvog osnovnog suda u Beogradu, kao bez sumnje najopterećenijeg u zemlji - par kurioziteta. Izveštaj je polugodišnji, odnosi se na period januar-jun 2014. godine.

 

U odnosnom periodu Prvi osnovni sud u Beogradu imao je ukupno u radu:

 

-u krivičnoj materiji (glavni postupak) 5893 predmeta

-u krivičnoj materiji (prethodni postupak/istraga) 1127

-u parničnoj materiji (opšta parnica) 41578 predmeta

-u parničnoj materiji (radni sporovi) 5533

-u parničnoj materiji (porodični sporovi) 2236

-u vanparničnoj materiji (opšta vanparnica) 2413

-u vanparničnoj materiji (ostavina) 5460

-u izvršnoj materiji (izvršenja na osnovu verodostojne isprave) 40710

 

U Prvom osnovnom sudu sudi, prema godišnjem rasporedu poslova: u odeljenju za prethodni (krivični) postupak 6 sudija, u krivičnom odeljenju 37 sudija, u (opštem) parničnom odeljenju 66 sudija, u odeljenju za porodične sporove 4 sudije, u odeljenju za radne sporove 12 sudija, u izvršnom odeljenju 8 sudija, u vanparničnom odeljenju 5 sudija.

 

Što će reći da je prosečno opterećenje predmetima po sudiji bilo:

 

1. u istrazi i prethodnom krivičnom postupku 187 (krivica)

2. u glavnom krivičnom postupku 159 (krivica)

3. u opštoj parnici 630 (parnica)

4. u oblasti radnih sporova 461 (parnica)

5. u oblasti porodičnih sporova 559 (parnica)

6. u oblasti opšte vanparnice 482 (vanparnica)

 

Kad se zbroje stavke u građanskoj materiji (parnica i vanparnica, bez ostavina) ispada da je prosečan broj građanskih predmeta po sudiji Prvog osnovnog suda u Beogradu 533. Ovo je samo uslovna statistika, jer se opterećenost sudije ovako ne može meriti (zbog složenosti posla i razlike u samom karakteru spora odn. pravne stvari) ali je možemo koristiti ovde čisto kao pokazatelj.

 

Kuriozitet o kome sam govorio je da je drastično više predmeta parničnih i vanparničnih (49.347) od predmeta izvršenja na osnovu verodostojne isprave (40.710). Ako ovome dodamo činjenicu da sva izvršenja protiv države i njenih organa idu preko Prvog osnovnog suda u Beogradu (kao opšte mesno nadležnog), onda se dopunjuje slika o tome što sam govorio - koliki je obim posla za advokate s državnim namicanjem monopola.

 

Da se ne lažemo.

Link to comment

 

 

U odnosnom periodu Prvi osnovni sud u Beogradu imao je ukupno u radu:

 

-u krivičnoj materiji (glavni postupak) 5893 predmeta

-u krivičnoj materiji (prethodni postupak/istraga) 1127

-u parničnoj materiji (opšta parnica) 41578 predmeta

-u parničnoj materiji (radni sporovi) 5533

-u parničnoj materiji (porodični sporovi) 2236

-u vanparničnoj materiji (opšta vanparnica) 2413

-u vanparničnoj materiji (ostavina) 5460

-u izvršnoj materiji (izvršenja na osnovu verodostojne isprave) 40710

 

Kad saberes ima malo preko 100k predmeta. Gde nestade ostalih 2.9 miliona?

Link to comment

Kad saberes ima malo preko 100k predmeta. Gde nestade ostalih 2.9 miliona?

 

Ne znam, pitaj predsednika VKS.

Podatke vadim iz javno dostupnih izveštaja i informatora o radu, a i ovo je samo jedan sud od 156 njih.

Link to comment

Ne znam, pitaj predsednika VKS.

Ne pise na forumu :cry:

Ti ne vadis™ podatke, nego ih nekriticku obradjujes. Lupis neku cifru od 3 miliona neresenih predmeta, a onda to potvrdis™ brojem predmeta po sudiji izvadjenim iz kategorije "ukupno u radu" za period od 6 meseci u najopterecenijem sudu u Srbiji. Ako si hteo da napravis neki zakljucak u vezi sa onom slikom iz novina, onda si trebao da prezentiras broj neresenih predmeta koji su u radu.  Tako dolazimo do drugih podataka.

Npr. za Osnovni sud u Vranju na dan 01.01.2014. goidne prosecno neresenih predmeta po sudiji je bilo:

 

1. u istrazi i prethodnom krivičnom postupku 12.6 (krivica)

2. u glavnom krivičnom postupku 37.25 (krivica)

3. u opštoj parnici 105.03 (parnica)

4. u oblasti radnih sporova 29.89 (parnica)

5. u oblasti porodičnih sporova 20.75 (parnica)

6. u oblasti opšte vanparnice 12.27 (vanparnica)

Edited by Uskebasi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...