Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Eh, to lupanje. Vidiš, nisam lupio onda ja, nego Dragomir Milojević, predsednik VSS, samo što on ne piše na forumu. Al' daje izjave za javnost, kao onu što sam citirao iz "Politike". Evo ovde "Danas" piše da je ta brojka ustvari 3,3 miliona.

 

Nego, ja se baš potrudih da kritički obradim podatke. Naravno da ću kao veličinu da uzmem ukupan broj predmeta u radu, jer nas to i interesuje - koliki je ukupan broj predmeta u sudovima, logično, jer smo o tome i pričali. Neću da uzmem ni broj novoprimljenih u toku godine, ni broj nerešenih, niti broj rešenih; jer su to podaci koji se odnose na jednu godinu a sporovi prosečno traju po dve.

 

Naravno da sam uzeo Prvi osnonvi sud u Beogradu i, uz to, naglasio da je najopterećeniji. Samo da pokažem koliko sudija tog suda ima parničnih predmeta u radu za pola godine, da se vidi da to nije ni 100 ni 200 nego 630, i da je broj od 330 predmeta u proseku po sudiji itekako moguć. Naravno da opterećenje predmetima nije ravnomerno raspoređeno, prosto iz razloga što ni Srbija nije ravnomerno razvijena, niti je isti broj i gustina naseljenosti stanovnika na različitim sudskim područjima

 

Nego, šta ti nama ovde prikaza, ne prikazujući nam izvor? Koliko sudija u Vranju nije rešio u toku godine? A podatak koliko je rešio i koliko je primio, to nije važno? :)

 

Link to comment

 

Nego, šta ti nama ovde prikaza, ne prikazujući nam izvor? Koliko sudija u Vranju nije rešio u toku godine? A podatak koliko je rešio i koliko je primio, to nije važno? :)

 

 

Izvor je isto sto i tebi, informator o radu suda. Ti si govorio o neresenim predmetima, a ne ja. A onda si izvukao statistiku za broj predmeta po drugom kriterijumu.

No i pored toga, tvoj utisak o 0.2%-20% samozastupajucih™ stranaka, te o najmanje milion predmeta u kojim stranke zastupaju advokati za minimum 40k dinara zarade, odaje utisak da ti nemas mnogo veze sa pravosudjem, ili da je tvoje iskustvo u pravosudju iskvareno nekim subjektivnim, ili objektivnim faktorima. U svakom slucaju ne vidim poentu neke dalje diskusije.

Link to comment

Ti si govorio o neresenim predmetima, a ne ja. A onda si izvukao statistiku za broj predmeta po drugom kriterijumu.

 

Ne. Ja sam govorio o prostoru koji je ostavljen advokaturi, pa kao ilustraciju pomenuo broj predmeta u sudu. Nisam pominjao ni rešene ni nerešene predmete, već uvek ukupan broj. To je samo tvoj pokušaj podmetanja, provaljen, jbg.

 

 

No i pored toga, tvoj utisak o 0.2%-20% samozastupajucih™ stranaka, te o najmanje milion predmeta u kojim stranke zastupaju advokati za minimum 40k dinara zarade, odaje utisak da ti nemas mnogo veze sa pravosudjem, ili da je tvoje iskustvo u pravosudju iskvareno nekim subjektivnim, ili objektivnim faktorima. U svakom slucaju ne vidim poentu neke dalje diskusije.

 

Minimum 40K dinara. Računajući tu tri održana ročišta za glavnu raspravu u parnici i tri podneska, po najnižem tarifnom stavu advokatske tarife. To je tačno 40.500 dinara. Ispod toga bude veoma retko. Da ne pominjem tarifu u krivici uopšte i njene iznose, jer se tamo retko po tarifi naplaćuje (samo kad država snosi troškove). I sve to relativizovao procentom naplate od samo 50%, znači pola od svega toga da na kraju završi u advokatskom novčaniku.

 

Zajeb'o te utisak™.

Link to comment

Upravni sud omogućio advokatu da radi za vreme štrajka

Tanjug | 13. 11. 2014. - 16:14h |
 

Upravni sud odlučio je da advokat Kliment Hasim može da radi do okončanja disciplinskog postupka koji je protiv njega pokrenula Advokatska komora Čačak i privremeno mu zabranila bavljanje advokaturom.

U rešenju Upravnog suda u koje je Tanjug imao uvid navodi se da je sud usvojio zahtev advokata i doneo odluku da se odlaže izvršenje rešenja AKČ o privremenoj zabrani rada.

Upravni sud smatra da je opravdan zahtev za odlaganje izvršenja rešenja AKČ, jer bi njegovim izvršenjem Hasimu bilo ugroženo pravo na rad koje je zajemčeno Međunarodinm konvencijama i Ustavom Srbije.

Sud je uvažio zahtev advokata, jer se on bavljenjem advokaturom izdržava, a izdržava i članove svoje porodice, plaća doprinose za socijalno osiguranje, poreze i druge obaveze.

Advokatska komora Čačak je 16. oktobra privremeno zabranila rad Hasimu zbog nepoštovanja odluke Advokatske komore Srbije o obustavi rada, pošto je zastupao klijenta u toku štrajka advokature. Advokati u celoj Srbiji štrajkuju već gotovo dva meseca.

Komore su više slučajeva kršenja uputstva o postupanju u toku obustave rada donele rešenja o privremenoj zabrani bavljenja advokaturom, a ovo je prvi slučaj da je Upravni sud jednom advokatu svojom odlukom suspendovao to rešenje i omogućio mu da radi.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Spekulišemo, ali čisto sumnjam da je 2 miliona predmeta izvršenja firmi koje su javne službe. Ovo iz razloga što su od pre 2 godine za njih isključivo nadležni izvršitelji (bez angažovanja suda), a pretpostavljam da su te firme i većinu nesprovedenih a započetih izvršenja prebacile na sprovođenje kod izvršitelja.

 

 

Ko kaže? Sud je vezan predlogom stranke u postupku sprovođenja izvršenja. Isprebacivali su advokati stare predmete kod izvršitelja samo tako.

 

 

Predmeti iz komunalnih usluga, koji su započeti po starom Zakonu, se NE mogu prebaciti na sprovođenje kod izvršitelja. O tome postoji i pravni stav Vrhovnog kasacionog suda :

 

 

 

  • U postupcima izvršenja na osnovu verodostojne isprave radi namirenja potraživanja po osnovu komunalnih i sličnih usluga pred sudom, gde je predlog za izvršenje podnet pre 1.6.2012. godine, tj. pre započinjanja rada izvršitelja, sud zadržava nadležnost.

    Sud ne može obustaviti izvršenje i ukinuti sprovedene izvršne radnje po predlogu izvršnog poverioca koji predlaže da izvršenje sprovede izvršitelj, iako se time ne dira u stečena prava trećih lica, u postupcima započetim pre 1.6.2012. godine. 

(Pravno shvatanje Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda Spp 8/2012, usvojeno na sednici od 25.9.2012. godine) 

 

Sada moguće je da su neki advokati doveli u zabludu neuke sudije i dužnike, ili da je to završeno korišćenjem nepravničkih mehanizama, ali to je već druga priča.

 

Inače, tih starih komunalnih predmeta izvršenja ima oko 1,4 miliona. To sam pročitao negde odavno, i ne mogu sada da pronađem izvor. 

Link to comment

Predmeti iz komunalnih usluga, koji su započeti po starom Zakonu, se NE mogu prebaciti na sprovođenje kod izvršitelja. O tome postoji i pravni stav Vrhovnog kasacionog suda :

 

Sada moguće je da su neki advokati doveli u zabludu neuke sudije i dužnike, ili da je to završeno korišćenjem nepravničkih mehanizama, ali to je već druga priča.

 

Inače, tih starih komunalnih predmeta izvršenja ima oko 1,4 miliona. To sam pročitao negde odavno, i ne mogu sada da pronađem izvor. 

 

Ne znam, ne mogu da tvrdim sa sigurnošću u pogledu predmeta komunalnih i sl. usluga, kada sam napisao to što sam napisao imao sam u vidu ovo:

 

ZAKON O IZVRŠENJU I OBEZBEĐENJU

("Sl. glasnik RS", br. 31/2011, 99/2011 - dr. zakon, 109/2013 - odluka US i 55/2014)

 

Deo osmi

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 358

Postupci izvršenja i obezbeđenja u kojima je do dana početka primene ovog zakona započeto sprovođenje izvršenja okončaće se po odredbama ovog zakona.

Postupci izvršenja i obezbeđenja u kojima je do dana početka primene ovog zakona izjavljena žalba na rešenje o izvršenju ili obezbeđenju, ustupiće se sudu nadležnom za odlučivanje po prigovoru na rešenje o izvršenju ili obezbeđenju, u skladu sa ovim zakonom.

 

Što se tiče broja "starih" izvršenja, zvanična sudska statistika za 2013-tu kaže:

 

 

 

sud.jpg

 

 

 

Ista ta statistika kaže da nisam mnogo pogrešio kad sam rekao da je broj predmeta izvan materije izvršenja (bilo na osnovu izvršne, bilo na osnovu verodostojne isprave) i prekršaja negde oko milion. Ustvari je negde oko 950 hiljada predmeta.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Vidim da je AKS imala danas sastanak sa Grobarom (edit: Anticem). Traze od njega da prenesu labudu da zele i sa njim da se vide...Vec vidim kako labud postaje heroj i resava problem...

Edited by Rick.James
Link to comment

Vidim da je AKS imala danas sastanak sa Grobarom (edit: Anticem). Traze od njega da prenesu labudu da zele i sa njim da se vide...Vec vidim kako labud postaje heroj i resava problem...

 

Antić je jedan od koautora ZJB. Manje-više su zasrali sa zatezanjem na relaciji da je zakon neustavan, sad i oni moraju da se vade kako znaju i umeju jer su ulog u startu podigli visoko. Ako ne uspeju u ovome, glave će da lete. Moj je utisak da bi oberučke prihvatili solemnizaciju ugovora, samo da ih baza™, koju su prethodno navukli, nije pritisla.

 

S druge strane, čisto sumnjam da će labud prstom da makne pre odluke Ustavnog suda. Vreme radi za njega.

Link to comment

 

14.11.2014 13:05

Aдвокату из Tутина правоснажно забрањен рад током протеста

БEOГРAД - Управни одбор Aдвокатске коморе Србиjе (AKС) одбио jе жалбу адвоката из Tутина Kлимента Хасима против одлуке AK Чачак коjим му jе привремено забрањено бављење адвокатуром због непоштовања одлуке AKС о обустави рада, пошто jе заступао клиjента у току штраjка адвокатуре.

 

AK Чачак jе тим поводом саоштила да, иако jе Управни суд одложио извршење првостепеног решења AK Чачак до доношења одлуке по жалби сада, пошто jе жалба одбиjена, за Хасима jе поново на снази привремена забрана бављења адвокатуром.

 

Хасим може у року од 30 дана од дана приjема коначног решења, да покрене спор пред Управним судом, наводи се у саоспстењу AK Чачак.

 

Mеђутим, како се указуjе, сходно Закону о адвокатури, то jе спор ограничене jурисдикциjе.

Tо значи да се у том спору, Управи суд може бавити само законитошћу спроведеног поступка, а не и самом одлуком Kоморе коjом jе решавано по слободноj оцени, на основу, у границама и у складу са прописаним овлашћењима из закона, напомиње се у саопштењу.

 

Управни суд jе усвоjио Хасимов захтев за одлагање извршења решења AKЧ, jер би његовим извршењем адвокату било угрожено право на рад коjе jе заjемчено Mеђународинм конвенциjама и Уставом Србиjе.

 

Суд jе уважио захтев адвоката jер се он бављењем адвокатуром издржава, а издржава и чланове своjе породице, плаћа доприносе за социjално осигурање, порезе и друге обавезе.

 

Aдвоакти у целоj Србиjи штраjкуjу већ готово два месеца.

 

^_^

 

edit: Zaboravili su u pravnoj pouci da navedu da i u tužbi Upravnom sudu može tražiti "privremenu meru" tj. suspenziju drugostepene odluke AKČ do meritornog rešavanja upravnog spora.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pa i nije da nisu pokušavali, ako ćemo ruku na srce.

 

Inače, za ovaj štrajk je postojalo veoma prosto rešenje. Najefikasnije i najefektivnije. Tražimo slobodno imenovanje notara, bez zadiranja u njihovu nadležnost. Da se država ne meša, kao što je prilikom stupanja u advokaturu, kao što su uradile Holandija i, čini mi se, Poljska. I da suprotna strana ostane jednostavno bez argumenata. Ovako joj je ostavljeno sasvim dovoljno prostora da zateže do maksimuma i spinuje, a javnosti da se na štrajk advokata zbog para i poreza podrugljivo osmehuje.

Link to comment

Još samo da krenu sa prozivkom ko je za Tita a ko za Staljina. Biće jako interesantno vidjeti da li članovi udruženja češće dobijaju službene odbrane. Ono što mene brine jeste to da će ta ekipa kasnije pokušati da preuzme pozicije u AKS, a to nikako ne bi valjalo. Ostatak advokature je opako razjedinjen a ovaj štrajk će ih još više razjediniti, tako da će, u slučaju nezadovoljstva rezultatima štrajka, biti poprilično nezainteresirani za komoru, a kao drugo ovi su poslušnici vlasti i nikako ne bi bilo dobro da vlast kontroliše AKS.

Link to comment

^^Primećujem da se interno zahuktava povika na disciplinske organe AKB, u smislu da nešto nisu revnosni u primeni suspenzija i udaljenja i da se nekima toleriše što rade službenjake. A i Šoškić malo-malo pa ispušta disonantne tonove. Da ne kreće rascep pre na toj liniji (ima i osnov)?

 

Ma koliko se ne slagao sa pojedinim stvarima u vezi ovog štrajka i zbog mnogo čega smatrao da ovo rukovodstvo komore treba da leti, nikako ne bih voleo da dođe do toga da na jedvite jade zainteresovani (uglavnom su do sad svi i bili nezainteresovani) advokati odu u rezignaciju ili da, još gore, komoru preuzme neko podoban.

Link to comment

Šoškara i Đorđević su odavno u lošim odnosima. Ja sam se čak i iznenadio da se njih dvojica zajedno pojavljuju i nastupaju, ali moraju, za sada...Beše osnovano je i neko udruženje krivičara i sad ovo novo udruženje advokata.  Sad ce da krene kampanja protiv Djordjevica, za raspisivanje izbora unutar AKS i komora unutar nje...Vidim da je strategija zadnjih par nedelja bila da se sastanu sa ambasadorima, Grobarom i Labudom. Na kraju su se sastali sa Anticem koji im je rekao da su super i u pravu, a od sastanka sa Labudom jos nista...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...