Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Pretpostavljam da će te oni koji su u advokaturi savetovati da ne otvaraš kanc, ali energije želje i entuzijazma imaš sad i to treba da iskoristiš. Ključna rečenica je da te samo taj posao čini srećnim i posvećenim i da te ništa drugo ne zanima. Nemoj slučajno da se pređeš i napustiš pravosuđe (mislim na firme, državnu upravu, opštine i slična sranja). Posle toga bićeš autsajder, makar bio Justinijan.

 

Što se tiče predmeta, moraš se pomiriti da uzimaš sve što ti dođe pod ruku, ne samo krivicu.

Link to comment

Ako si prelomio da se baviš advokaturom, onda je bolje da kreneš u to što pre. Što više budeš odlagao, sve će ti biti teže. Ja to nisam uradio na vreme, i sada to i ne mogu da uradim bez ozbiljnog egzistencijalnog rizika, jer je u međuvremenu došlo i troje dece koje treba izdržavati. Ženina plata i kevina penzija nisu dovoljne da se pokriju troškovi života i troškovi kancelarije u prvo vreme, tako da sada apsolutno zavisimo od toga šta ja donesem kući, i takva situacija će biti u narednih par godina, a do tada ću i ja prići broju 50.

 

Što se materije tiče, kao mlad advokat sigurno nećeš moći da se fokusiraš samo na jednu oblast, već šta ti dođe pod ruku. Štaviše, sumnjam da krivica može da bude stabilan izvor prihoda za mladog advokata, jer su one najbolje gde ima nekog novca unapred podeljene raznoraznim državnim i policijskim advokatima. One koje nisu su uglavnom neke gluposti, gde se obično brani polupismena sirotinja koju nema pas za šta da ujede, a kamoli da ima da plati advokata.

 

U privredi je pravilo da velike kompanije angažuju velike kancelarije, poput KN-a, Schoenerra, Harrisonsa, i tu su karte u principu podeljene i u taj svet se ne može ući, osim ako nemaš nameru da postaneš pešadinac u tim kancelarijama, i radiš u proseku 14 sati dnevno 7 dana nedeljno, 52 nedelje u godini. Znam mnogo ljudi koji su radili u tim kancelarijama, da sastave po 10 - 12 nedelja rada bez dana pauze. Retko ko tu izdrži dovoljno dugo da dođe na nivo seniora ili partnera, i da ima razuman odnos rada i zarade. Eventualno, ima solidnih malih kancelarija u kojima je znatno humanije raditi (ja ih znam dve - tri), ali to je velika kocka, jer one mogu da puknu lako, dovoljno je da im jedan bitniji klijent otkaže saradnju. 

 

Suma sumarum, na početku ćeš verovatno uglavnom raditi sitne građanske stvari, eventualnu neku malu privredu. Gde će te put dalje naneti, ne može niko da zna.

Link to comment

Otkud to?

Šta je pravnik ako nije u pravosuđu?

Ne bih da se ovo pretvori u Dragi dnevniče. :(

 

 

Usput, adovkati su izlobirali da se u izmene Zakona o javnim nabavkama, koji je danas stupio na snagu, unese odredba da se ZJN ne primenjuje na  pravne usluge.

Link to comment

Hvala svima na sugestijama, ako ima još neko od kolega da odgovori na moj post bilo bi odlično.

Šta je pravnik ako nije u pravosuđu?

Ne bih da se ovo pretvori u Dragi dnevniče. :(

 

 

Usput, adovkati su izlobirali da se u izmene Zakona o javnim nabavkama, koji je danas stupio na snagu, unese odredba da se ZJN ne primenjuje na  pravne usluge.

Nisu to advokati izlobirali..to je menjano zbog emitovanja Eurobonda, kao i  hedginga..jer je upravo deo ZJN koji se odnosio na pravne usluge kočio celu proceduru.

Edited by Godfrey
Link to comment

 

Nisu to advokati izlobirali..to je menjano zbog emitovanja Eurobonda, kao i  hedginga..jer je upravo deo ZJN koji se odnosio na pravne usluge kočio celu proceduru.

Yes, sure. Pa su onako en gros obuhvatili i celu AKS.

Taj stil pozivanja na direktive EU  je manir obrazlaganja izmena i dopuna ZJN u celini, koji je iako je izmenjeno oko 50%,  prošao  bez javne rasprave. 4 dana od predloga Vlade 27.7.2015. do usvajanja u Skupštini 31.7.2015.godine.

Edited by halloween
Link to comment

Šta je pravnik ako nije u pravosuđu?

Ne bih da se ovo pretvori u Dragi dnevniče. :(

 

A bit narrow, pravosuđe je širok pojam.

 

Zastupnik pravnog lica (kompanije) je u pravosuđu pa nema gde, pogotovo rukovodioci pravnih sektora koji preko kolena prevale stvari koje npr. dobar deo sudija za ceo radni vek ne vidi. Oni iz uprave se bave stvarima koje ovi iz pravosuđa (tj. sudstva, tužilaštva, advokature, notara, izvršitelja i javnih pravobranilaštava) pojma nemaju, sa izuzetkom nesrećnog Upravnog suda i nešto malo advokata koji se time bave (a kako stvari stoje, sva je prilika da će još dugo tako ostati).

 

Ne bih ja bio baš toliko isključiv kad je pravo u pitanju, obaška što je npr. vrhunski krivičar za ostale oblasti sem krivice uglavnom ne autsajder, nego hendikepiran. Jedino ako je u pitanju zarada i vrednovanje spram nje, ali to je treći padež već.

 

 

Usput, adovkati su izlobirali da se u izmene Zakona o javnim nabavkama, koji je danas stupio na snagu, unese odredba da se ZJN ne primenjuje na  pravne usluge.

 

Nisu baš prezadovoljni koliko sam mogao da primetim. Prvo zbog terminologije i onoga što za sobom ona povlači (i dalje se proturaju nemušte teze da advokatska delatnost ne spada u usluge, za pojedine je to izgleda naučno-istraživačka delatnost), a drugo zbog obima usluga na čiju nabavku se postupak JN ne primenjuje.

 

 

14) pravne usluge, i to:

(1) usluge zastupanja od strane advokata:

- u postupku arbitraže ili sporazumnog rešavanja sporova, u zemlji i inostranstvu, kao i pred međunarodnom arbitražom ili međunarodnim telom za sporazumno rešavanje sporova;

- u postupcima pred sudovima ili drugim organima javne vlasti u zemlji i inostranstvu ili pred međunarodnim sudovima, tribunalima ili institucijama;

(2) usluge pravnih saveta koje advokat pruža u pripremi postupaka iz podtačke (1) ove tačke ili kad postoji jasan pokazatelj i velika verovatnoća da će doći do takvog postupka;

(3) pravne usluge koje pružaju zakonski zastupnici ili staratelji ili druge pravne usluge čije je izvršioce izabrao sud ili su određeni za obavljanje određenih zadataka pod nadzorom suda;

(4) pravne usluge vezane za vršenje službenih ovlašćenja;

 

Moram samo da primetim da se, kad su u pitanju javni beležnici i posrednici (medijatori), na nabavke njihovih usluga postupak JN ne primenjuje uopšte, a da njihove usluge nisu definisane kao pravne već predstavljaju posebne stavke.

Link to comment

Godfrey, nismo kolege ali imam posredan uvid u rad advokata, Mislim da jedan solidan broj advokata-početnika potcenjuje mogućnosti koje mogu da se pojave iz saradnje sa nevladinim organizacijama. 

 

Ta saradnja može da se odvija u oblasti pružanja primarne pravne pomoći a ponekad i sekundarne (zastupanje). Mali je broj takvih NVO u Srbiji ali ih ima.

 

Pored toga, postoje mogućnosti da se i izađe iz advokatskog posla uže gledano i da se strateški razmišlja u pogledu karijere u NVO sektoru, zadržavajući status advokata. Ovo može da se radi i u part-time formatu, dok odvojeno od toga guraš svoju advokatsku priču. Jer, u NVO krugu se mogu pohvatati neki kontakti. Mogu se raditi pravne analize. Okruženje može da bude vrlo stimulativno za razvoj ekspertize u jednoj ili dve oblasti, što u perspektivi može da te preporuči nekoj advokatskoj kancelariji koja daje compliance savete.

 

Srećno!

Link to comment
  • 1 month later...

Dobio sam ponudu od jedne poznate međunarodne kancelarije, da budem Senior Associate u njihovoj kancelariji u Beogradu. Finansijski uslovi su odlični, a njihova sposobnost da ih servisira nije upitna, ali ipak neću prihvatiti ponudu. Već mi je unapred stavljeno u izgled da moram pravdati najmanje 10 sati dnevno + imaju nameru da me ubace da radim oblasti koje nisam ranije radio, niti me preterano zanimaju (competition, regulatory). U realnosti bi ovo značilo minimum 12-13 sati dnevno u kancelariji + par sati vikendom, što mi nije preterano prihvatljivo u situaciji kada kod kuće imam teško pokretnu majku, šestogodišnjaka sa posebnim potrebama, par šestomesečnih blizanaca i suprugu koja će morati da ide na posao 150 km dnevno kada se završi bolovanje.

 

Sa druge strane, bojim se da mi se, u karijernom smislu, ovakva prilika neće skoro otvoriti, ako se ikada ponovo i otvori. Ipak, odlučio sam da dam prioritet porodici, iako odluka nije bila nimalo lagana. 

Link to comment

Dobio sam ponudu od jedne poznate međunarodne kancelarije, da budem Senior Associate u njihovoj kancelariji u Beogradu. Finansijski uslovi su odlični, a njihova sposobnost da ih servisira nije upitna, ali ipak neću prihvatiti ponudu. Već mi je unapred stavljeno u izgled da moram pravdati najmanje 10 sati dnevno + imaju nameru da me ubace da radim oblasti koje nisam ranije radio, niti me preterano zanimaju (competition, regulatory). U realnosti bi ovo značilo minimum 12-13 sati dnevno u kancelariji + par sati vikendom, što mi nije preterano prihvatljivo u situaciji kada kod kuće imam teško pokretnu majku, šestogodišnjaka sa posebnim potrebama, par šestomesečnih blizanaca i suprugu koja će morati da ide na posao 150 km dnevno kada se završi bolovanje.

 

Sa druge strane, bojim se da mi se, u karijernom smislu, ovakva prilika neće skoro otvoriti, ako se ikada ponovo i otvori. Ipak, odlučio sam da dam prioritet porodici, iako odluka nije bila nimalo lagana. 

Dobra ponuda ali kad sa druge strane imas sve ovo sto si napisao, isto bih i ja odlucio.

Link to comment

Dobio sam ponudu od jedne poznate međunarodne kancelarije, da budem Senior Associate u njihovoj kancelariji u Beogradu. Finansijski uslovi su odlični, a njihova sposobnost da ih servisira nije upitna, ali ipak neću prihvatiti ponudu. Već mi je unapred stavljeno u izgled da moram pravdati najmanje 10 sati dnevno + imaju nameru da me ubace da radim oblasti koje nisam ranije radio, niti me preterano zanimaju (competition, regulatory). U realnosti bi ovo značilo minimum 12-13 sati dnevno u kancelariji + par sati vikendom, što mi nije preterano prihvatljivo u situaciji kada kod kuće imam teško pokretnu majku, šestogodišnjaka sa posebnim potrebama, par šestomesečnih blizanaca i suprugu koja će morati da ide na posao 150 km dnevno kada se završi bolovanje.

 

Sa druge strane, bojim se da mi se, u karijernom smislu, ovakva prilika neće skoro otvoriti, ako se ikada ponovo i otvori. Ipak, odlučio sam da dam prioritet porodici, iako odluka nije bila nimalo lagana. 

 

Dobra odluka. Neki poslovi jednostavno nisu za ljude koji nisu samci. Ovo zvuči kao da je posao za nekog mladog ko nema još uvek porodicu u ne planira je skoro, ili za nekog 50+ ko je decu već izveo na put (ili jednostavno za bilo koga ko je prosto odlučio da bude samac).

 

Zanima me kada si već ovo podelio, ne tražim da nam daš tačne podatke, ali kada izračunaš efektivnu satnicu - da li bi bio plaćen više po satu kod ovih gde bi radio 12-13 ili na trenutnom poslu?

Link to comment

tako sam i ja odlučivao ranije, a sada mislim da je lakše naći dobru porodicu nego dobar posao

 

Imas i faktor 12tocasovnog radnog vremena, sad koliko je posao tezak ne znam, ali mene je svojevremeno taj ritam pre nekoliko godina na osrednje teskom poslu doveo do fizickog i psihickog iscrpljivanja. Ono sto mi tad nije bio faktor, a sad jeste cak iako nemam porodicu,  da zazirem od takvog posla je slobodno vreme. Naime pocela sam malo vise da idem na odmore i kucne posete prijateljima ili da prosto kuliram posle posla, i sad kapiram da sam provela preko cetiri godine zivota kao da nisam zivela ni godinu dana, tako mi deluje. Ok, ovo je dosta licno, kapiram da nema svako takav sklop kao ja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...