Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Pa kad brane narodnog heroja od mrske milicije. Dosledna primena načela oportuniteta :D

 

Voli narod te parove, pa to ti je. Ceca i Arkan, Stanija i Kristijan, who's next?

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Evo, ovako... Danas, posle deset i po godina rada, sa mojim trenutnim poslodavcem sam zaključio sporazum o prestanku radnog odnosa (tačnije, ja sam potpisao, čekam samo potpis Generalnog). Inicijativa je bila njihova (zbog čega će mi i isplatiti nekakvu otpremninu), a želja je bila uzajamna, tako da smo se o svemu vrlo brzo dogovorili. Premda postoji određena seta i melanholija zbog odlaska, vrlo sam svestan činjenice da smo kompanija i ja odavno na putu koji ne vodi nikuda, i da je razlaz bez dileme najbolje rešenje. Ovo mišljenje dele i svi najbliži rođaci i prijatelji sa kojima sam pričao, te i tu imam nepodeljen konsenzus. Dosta je bilo mrcvarenja i napetosti, idemo svako svojim putem, pa šta bude.

 

Elem, moj put vrlo uskoro vodi pred komisiju za polaganje advokatskog ispita, pa mi treba koji savet - da li da polažem pred AKB ili AKS, da li mi je dovoljno da učim samo iz propisa i po pitanjima iz Pravilnika, kao i svi drugi opšti saveti koje mi možete dati. Od svih sam čuo da je nedelju dana dovoljno za spremanje ispita, tako da ću svakako da uzmem da ga polažem u martu, kako bih skrenuo misli sa ove otužne završnice mog zaposlenja (o kojoj ću vam više pisati jednog dana, kad budem imao dovoljnu vremensku distancu). 

Link to comment

Znam da ovdje pitas za savjet, ali ako ti nije mrsko i ako mozes o tome: da li su odlucil da outsource-ju pravnu sluzbu (kao i ostale "nestrateske" sluzbe) ili je razilazenje bilo "filozofskog" karaketera?

 

No kako bilo, bolje dobar razvod nego los brak. Srecno!

Link to comment

Ako si tako odlucio, a secam se da si i ranije nagovestavao, zelim ti puno srece i uspeha. U pravim si godinama da grizes sa energijom, da savladavas uspone i padove.

Link to comment

 Pravac u konsultante-eksperte istovremeno sa pravljenjem advokatske karijere. Postoje development programi u Srbiji u oblasti u kojoj si radio a ti znaš znanje. Pored toga, pretpostavljam da ti se interesovanje za compliance pitanja nije umanjilo. Srećno!

Edited by pacey defender
Link to comment

Znam da ovdje pitas za savjet, ali ako ti nije mrsko i ako mozes o tome: da li su odlucil da outsource-ju pravnu sluzbu (kao i ostale "nestrateske" sluzbe) ili je razilazenje bilo "filozofskog" karaketera?

 

No kako bilo, bolje dobar razvod nego los brak. Srecno!

 

Nije outsourcing pravne službe, već prilično velike razlike u shvatanju načina na koji treba da funkcioniše Pravni sektor i Compliance Officer kompanije. Zaista mislim da moj posao pre svega podrazumeva savetovanje u vezi načina na koji kompanija može neku biznis aktivnost da uradi legalno (a može 90 % stvari da se uradi legalno, ako je na čelu Legala dobar pravnik), ali i postavljanje granica tamo gde to ne može. Nažalost, preovladao je stav da je naš posao da servilno prepeglavamo svaku glupost koja nastane, i još da se zahvaljujemo drugima što nas tuku i poseravaju nam se po struci, da oni ne bi slučajno imali loše mišljenje o nama. Ja sam išao kontra toga, stao tu na mnoge žuljeve, ali stvarno ne mogu više da krpim tuđe bahatosti, na tome im aplaudiram i molim ih da budu još bahatiji. Ako već moram da radim takve stvari, onda ću i da ih fakturišem iz svoje kancelarije, a ne da ovde sedim 8 sati i trpim ispiranje mozga i pridike kao da idem u vrtić.

Link to comment

Nemam nikakav savet oko ovoga što si pitao, samo da ti poželim sreću. Jel nastavljaš porodičnu kancelariju?

 

Hvala !  Videću, premda ću prevashodno gledati da počnem da radim u nekoj kancelariji neko kraće vreme. Imam dosta kontakata po privrednim kancelarijama,a i ekspertiza mi je odgovarajuća. Ako ne uspem da nađem ništa par meseci, onda idem solo, pa ćemo nastaviti porodičnu tradiciju od 1983. godine.

 

Ako si tako odlucio, a secam se da si i ranije nagovestavao, zelim ti puno srece i uspeha. U pravim si godinama da grizes sa energijom, da savladavas uspone i padove.

 

Hvala. Teško da će biti bolji trenutak od ovog - sredio sam privatni život i uveo ga u rutinski tok, živim u svom stanu koji sam renovirao prošle godine, nisam nikom ništa dužan i nemam kredit, žena mi je zaposlena, majka ima penziju. Voleo bih samo da su mi blizanci nešto veći (u nedelju im je prvi rođendan), ali možda nije ni to loše + ne može sve da bude idealno. 

 

 Pravac u konsultante-eksperte istovremeno sa pravljenjem advokatske karijere. Postoje development programi u Srbiji u oblasti u kojoj si radio a ti znaš znanje. Pored toga, pretpostavljam da ti se interesovanje za compliance pitanja nije umanjilo. Srećno!

 

Compliance u Srbiji je još u povoju, naročito ovaj nefinansijski, kojim se ja bavim. Ima tu puno prostora za rad, po kancelarijama obično improvizuju life sciences compliance & regulatory od kolega koje rade neke druge oblasti, jer tu nema izvornih eksoerata, obzirom da je cela oblast prilično nova.

 

Videćemo...

Link to comment

Svaka čast na integritetu i hrabrosti. Apelovanje Njemcima nije pomoglo?

 

Ne, naravno da nije. Neće Nemci međusobno da se svađaju zbog nekog Compliance officera iz Srbije, ma koliko ja bio u pravu za neke stvari i ma koliko te stvari bile korisne za sistem u celini. Juče sam saopštio Corporate Compliance Directoru iz Nemačke da idem, i ceo razgovor je bio prilično razočarenje - kao eto, pa dobro, žao mu je što idem, lepo smo sarađivali, voleo je da radi sa mnom, ali šta da se radi, život ide dalje, biće novih prilika, snaći ću se jer imam dobru ekspertizu, itd. Ni govora o tome da eventualno razmislim o nekom ostanku ili slično, pa da se on nešto založi preko potpredsednika, a najviše me podsticao da radim u skladu sa korporativnim pravilima Compliance Office-a i ulazim u klinčeve sa prodajom i finansijama. Čak mi kaže na kraju, pa eto čuo je on za ovo pre nekog vremena, ali nije hteo da se meša. Peder na kub.

Link to comment

Ako si bio nesrecan na poslu i ako te je to gusilo onda je bolje sto si digao sidro. Ti si neko ko zna posao i prelako su te se odrekli.

 

Gledaj da se dogovoris sa velikim firmama oko radnog vremena. Imas porodicu i cuvaj se mogucnosti da sljakas po 12 sati dnevno 6 dana u nedelji. Ne sumnjam da ce biti ok kinta ali nije to najbitnije. Uvek imaj neke pare u steku. Ovo je posao gde jednog meseca mozes zaraditi velike pare a onda ti mogu uslediti meseci gde se jedva krpis. Imaj sto manje kontakta sa komorom, ustedices zivce, a tamo se nikada nista nece promeniti.

 

Ako budes isao solo a nemas klijente, 100 puta ponavljam, sluzbene odbrane. Iako nisi krivicar, to su relativno lake stvari, stalno se vrti 5 dela, laka je lova, itd....

 

O sta god bude trebalo, pitaj :)

Link to comment

Ako si bio nesrecan na poslu i ako te je to gusilo onda je bolje sto si digao sidro. Ti si neko ko zna posao i prelako su te se odrekli.

 

Gledaj da se dogovoris sa velikim firmama oko radnog vremena. Imas porodicu i cuvaj se mogucnosti da sljakas po 12 sati dnevno 6 dana u nedelji. Ne sumnjam da ce biti ok kinta ali nije to najbitnije. Uvek imaj neke pare u steku. Ovo je posao gde jednog meseca mozes zaraditi velike pare a onda ti mogu uslediti meseci gde se jedva krpis. Imaj sto manje kontakta sa komorom, ustedices zivce, a tamo se nikada nista nece promeniti.

 

Ako budes isao solo a nemas klijente, 100 puta ponavljam, sluzbene odbrane. Iako nisi krivicar, to su relativno lake stvari, stalno se vrti 5 dela, laka je lova, itd....

 

O sta god bude trebalo, pitaj :)

 

Izvini što ne odgovorih, bio sam zaokupljen pripremom dečijeg rođendana. Hvala na savetima, idem da položim advokatski, pa ćemo videti. Ja sam već nešto zivkao, možda se do advokatskog otvori neko rešenje. Ako ne videću, velika većina ljudi sa kojima sam pričao su mi rekli da idem u advokaturu, čak su neki od kojih to nisam očekivao ponudili i pomoć u vidu preusmeravanja klijenata, saradnje i slično, kada se budem upisao. Videćemo, hoču da mi se glava malo ohladi od mučnog razlaza sa firmom (nisam još do kraja ni završio sa njima, imam nekakav oproštajni kolegijum prekosutra, razduženje krajem meseca), pa onda da odlučim...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...