Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Ma to je radila samo dok nije našla nešto drugo, koliko se sećam, ja sam tu već odlazio iz firme, kad se vratila...

 

ALi, to je recimo stvar koja urušava reputaciju, ona je suštinski nepouzdana, i bilo ko ko se o njoj raspita, dobiće takav utisak o njoj...

 

Znači, recimo da smatraš da to nije ok, i verovatno bi je otpustila? OK...

 

E, sad da se vratimo u priču o otpuštanju trudnica... 

 

NIje to običaj, kako ti kažeš, preovlađuje sledeća situacija, i molim te stavi se u poziciju nekog ko ima malu firmu, 5 radnika plafon...

 

Imaš nekoga ko ti je došao umesto te trudnice, jer si morao da ga zaposliš, jer u malim firmama nema viška radnika, to je jasno... Taj neko je tu 1+ godinu, uklopio se, radi i sad se neko vraća sa porodiljskog, a ti kao vlasnik nemaš mogućnosti da imaš jednog radnika više... Koga ostavljaš na poslu? Onago ko tije tu godinu dana, radi vredno, razbija se od posla ili nekog, ko tek treba da se ponovo uklopi, možda se nešto i promenilo, mora sad da uči nove stvari i tako dalje?

 

Jbg, ružno je, ali to je kapitalizam, bez ljudskog lika... Moja žena je sad trudna, neće imati ni 6 nedelja trudničkog (ustvari, neće ni uzimati bolovanje, verovatno), a vlasnik je firme, jer jednostavno, bez nje, firma ne može da funkcioniše...

 

Došao jebeni kapitalizam, šta da kažem... :(

 

Firma o kojo ja recimo pričam nije mala firma, u kojoj mi je kuma, nego jako velika. Bilo je posla za nju, nisu je zbog toga otpustili.

 

Ono o čemu ti pričaš je drugo, male firme imaju drugačiju dinamiku i potrebe, ali nisu sve firme ni  male ni na ivici opstanka. Ovde postoje i specijalna osiguranja za te male firme. Recimo nisu sad tu ni trudnice problem jer je porodiljsko kratko, vrati se žena sa porodiljskog malo nakon što gazda dođe sa odmora po Aziji, ali je problemsituacija ako ti se radnik prosto razboli i sad ti treba da ga plaćaš naredne dve godine iz svog džepa dok je na bolovanju. Zato male firme ne smeju bez specijalnog osiguranja za te slučajeve, koje im pokriva troškove plate bolesnog radnika, ali naravno plaćaš i mesečnu premiju koja nije za baciti u pogledu toga koliko košta vođenje te male firme. Jbg, ili da firma plati, ili da budu uslovi ko u Kini, ne može drugačije...

 

Ovo konkretno pitanje koje mi postavljaš bi zavisilo od situacije, nemam na njega jednoznačan odgovor. Dala bih malu prednost trudnici ako je rad sličnog kvaliteta svakako.

 

Ta firma iz koje si odlazio, jel se uprava uvek prema radnicima ponašala korektnije nego ta trudnica prema firmi? Nikad nisu bili nefer ni zadržavali informacije koje bi bilo korektnije da su podelili sa radnicima?

Link to comment

ja (vrlo izbliza) znam slucajeve rada na crno u srbiji gde je sef ispostovao svoje obaveze u slucaju trudnoce - zbog socijalne stigme, odnosno bukvalno sramote (u jednoj sredini) da je oterao trudnu zenu i straha od problema koje bi mogao imati ako bi se vratio na stari nacin ponasanja prema radniku. ima i to samo da kazem. ne kazem da je mnogo cesto ali dovodi u pitanje tvrdnju da je otpustanje posle porodiljskog vec neki automatizam

 

Ja lično ne kažem da je automatizam i da se dešava 100%, možda nije ni 50% ali je verovatno 30%, dakle vrlo uobičajeno.

Link to comment

 

Ta firma iz koje si odlazio, jel se uprava uvek prema radnicima ponašala korektnije nego ta trudnica prema firmi? Nikad nisu bili nefer ni zadržavali informacije koje bi bilo korektnije da su podelili sa radnicima?

Pa to je velika firma, sa par hiljada zaposlenih... Ne ponaša se firma, nego direktori... Recimo da mo u IT-ju, imali svi OK odnos, vrlo korektan (dokle god ne tražiš povećanje plate :))... Za ostale delove ne znam...

Link to comment

Pa to je velika firma, sa par hiljada zaposlenih... Ne ponaša se firma, nego direktori... Recimo da mo u IT-ju, imali svi OK odnos, vrlo korektan (dokle god ne tražiš povećanje plate :))... Za ostale delove ne znam...

 

Na direktore naravno i mislim, pitanje nema striktno veze sa onim što si ti pitao i pisao nego sam ja radoznala.

 

 

Da se 30% poslodavaca ne ponaša racionalno nego se iživljava nad ženama samo zato što je takav običaj?  Malo verovatno

 

Pa onda su neracionalni onih 70% koji to neće da rade. I to nekih 200+% neracionalnije od onog što ti smatraš nemogućom neracionalnošću. Kako ti to objašnjavaš?

Link to comment

Meni je stvarno neverovatno da neko moze ovako da razmilja ... neverovatno mi da neko podrzava da se nekome da otkaz samo zato sto je "beli muskarac" (ili bela zena, crni muskarac, kako god).

Ja stvarno nikada nisam primetio da neko zaposli nekoga zato sto je muskarac ... sem iz slicnih razloga kad vlasnik butika zaposli devojku.

Ako "politicki korektna" ekipa zeli da ukine polove neka odmah kazu da ne pokusavamo da nadjemo neku logiku u svemu ovome.

Ovako nesto ce doneti samo vise problema nego sto ih je bilo do sada.

ljudi se obično šokiraju kada im se to ovako jasno predstavi ali dagmar samo prepisuje najnoviji priručnik feminizma i socijalne pravde. kad klintoni bude izabrana to će sve više da bude mejsntrim prvo u usa a zatim nametanjem i šire. našao ti logiku ili ne ovakav pogled na svet je u zamahu i potpuno će prevladati u bliskoj budućnosti osim ako ne bude nekog velikog diskontinuiteta.

 

 

Jel smatraš da je feminizam već "pobedio“ i da imamo formalnu jednakost pred zakonom i da su sve nejednakosti koje i dalje ostaju samo rezultat ličnih izbora i prirodnih razlika, i između polova i unutar rodova?

menja se od države do države ali generalno na zapadu (i kod nas) nema zakonske ravnopravnosti. žene su ravnopravnije.

 

kada (ako) se isprave neki detalji na štetu muškaraca bićemo formalno jednaki pred zakonom. prirodnim putem, dakle bez ozbiljnih napora da se muško i žensko ponašanje "ispravi" na ideološkim osnovama nikada neće biti ni približno "idealne" raspodele u svim sferama života. tu mislim na moderno shvatanje da u svim poželjnim i "dobrim" stvarima treba bude minimalno 50% žena.

 

 

nisu mu dali otkaz jer je beli muskarac; znaci nije "otkaz zato sto jesi beo+muskarac"

 

nego je otkaz zato sto nisi ono sto mi sada zelimo. vise nemas odgovarajuce osobine, i nisi onaj radnik koji je nama potreban da bi smo napravili takav program kakav sada zelimo da imamo, a to je program koji ce saopstavati ideju ravnopravnosti.

dobro. šta misliš da li je na bbc ili bilo gde na zapadu moguće otpustiti ženu zato ona nije ono što je potrebno i zaposliti belog muškarca? kakva bi bila reakcija javnosti? koliko bi minuta donosilac takve odluke preživeo u trenutnoj fotelji i bio prebačen na socijalu da uči kako je ženama?

 

Pa razlika je. Oni su dobili otkaz zato jer su bili u vojsci.

Žena otkaz ne sme da dobije dok je na porodiljskom, zakon je štiti.

žena na porodiljskom takođe nije na poslu. nju zakon štiti, njega ne. zanimljivo da ona može da ne rodi a on ne može da ne ode vojsku jer će još duže otići u zatvor.

 

zanimljivo kako te ovaj dvostruki standard ne žulja. zanimljivo da se sistem gde se to dešava zove patrijarhat. zanimljivo da žene u patrijarhatu nemaju nikakvu moć. zanimljivo da ona može da ne rodi a on ne može da ne ode vojsku jer će još duže otići u zatvor.

 

Jbg, ružno je, ali to je kapitalizam, bez ljudskog lika... Moja žena je sad trudna, neće imati ni 6 nedelja trudničkog (ustvari, neće ni uzimati bolovanje, verovatno), a vlasnik je firme, jer jednostavno, bez nje, firma ne može da funkcioniše...

 

Došao jebeni kapitalizam, šta da kažem... :(

bio je film sa ljubišom samardžićem još u doba socijalizma gde on nije mogao da se stalno zaposli već je stalno menjao nekakve trudnice. dobro, on kao beli muškarac ni ne zaslužuje bolje ali nedavno sam sreo ženu u tridesetim koja se žalila na nešto slično što je već problem. i ne bih se baš složio da je kapitalizam toliko "jeben". ili bar do sada nije bio.

 

ne kazem da je mnogo cesto ali dovodi u pitanje tvrdnju da je otpustanje posle porodiljskog vec neki automatizam

pa i nije automatizam. nije ni wage gap da žena dobija 77 centi umesto dolara za isti posao. nije ni američki kampus opasan za žene kao berlin '45. nisu ni žene bolji vozači (tj ne prave manje nesreća) ako se uzme u obzir broj pređenih kilometara. ne povećava se broj pretučenih žena u bolnicama u vreme superbowla. nisu žene bile isključene iz testiranja novih lekova "zato što u patrijarhatu" ne vrede koliko i muškarci i nisu ljudska bića". samo nečijem narativu odgovara da tako predstavi stvari.

 

skoro ništa iz feminističkih izvora nije baš tako kako se tvrdi.

 

Na osnovu čega je prihvatljivije/pravednije otpustiti muškarca samo zbog činjenice da je muškarac (rodne kvote) nego otpustiti ženu zato što je žena/trudnica/majka? On po difoltu nije ničiji hranitelj/otac? 

na osnovu preovlađujućeg stava da žene zaslužuju pomoć dok se od muškaraca očekuje da se sami snađu i ako to ne mogu ko ih jebe. tu se feministkinje i konzervativci slažu. nisu one takav stav ni izmislile ni nametnule ali ga debelo koriste. od tretmana u radnom pravu, partnerskom nasilju, beskućnicima, reproduktivnom pravu. svuda.

Link to comment

žena na porodiljskom takođe nije na poslu. nju zakon štiti, njega ne. zanimljivo da ona može da ne rodi a on ne može da ne ode vojsku jer će još duže otići u zatvor.

 

zanimljivo kako te ovaj dvostruki standard ne žulja. zanimljivo da se sistem gde se to dešava zove patrijarhat. zanimljivo da žene u patrijarhatu nemaju nikakvu moć. zanimljivo da ona može da ne rodi a on ne može da ne ode vojsku jer će još duže otići u zatvor.

 

Hm, pa imaš sad zakone koje štite muškarce koji idu u vojsku tamo gde se ide u vojsku, a u Srbiji je vojska ukinuta dosta davno, tako da niko ne može da ode ni u vojsku ni u zatvor što kulira vojsku. Kako bi to nepostojeća situacija trebalo da mi smeta ja ne znam.

jedino ako si govorio o starim vremenima kad je bilo tako. To fakat jeste bilo nepravedno i odavno je ispravljeno u svim koliko toliko razvijenim zemljama uključujući i Srbiju.

Link to comment

Kako će da zaposle više žena i manjina u uslovima kad nema rasta broja radnih mesta, sem otpuštanjem belih muškaraca?

 

Ovo što mu se desilo je skroz Ok, praktično ionako je dosad sedeo ne tuđoj stolici, eto sad neka pokuša da se zaposli sa sličnijih pozicija kao što su one koje standardno imaju žene ili manjine. Ne vidim skandal u ovome, sem fakta da je uopšte imao radno mesto nauštrb žena i manjina.

:isuse:

Link to comment

Tesko. Nisu ni zene toliko blesave da bi glasale za druge zene.

 

 

12-05-2015-autoridades-asamblea-nacional

 

 

Clan Opus Dei-a, bully i macista predsednik Ekvadora je za predsednicu Parlamenta, i potpredsednice Parlamente postavio ove tri zene.

Emancipacija zena?

Kako da ne.

Link to comment

Ma to je radila samo dok nije našla nešto drugo, koliko se sećam, ja sam tu već odlazio iz firme, kad se vratila...

 

ALi, to je recimo stvar koja urušava reputaciju, ona je suštinski nepouzdana, i bilo ko ko se o njoj raspita, dobiće takav utisak o njoj...

 

Znači, recimo da smatraš da to nije ok, i verovatno bi je otpustila? OK...

 

E, sad da se vratimo u priču o otpuštanju trudnica... 

 

NIje to običaj, kako ti kažeš, preovlađuje sledeća situacija, i molim te stavi se u poziciju nekog ko ima malu firmu, 5 radnika plafon...

 

Imaš nekoga ko ti je došao umesto te trudnice, jer si morao da ga zaposliš, jer u malim firmama nema viška radnika, to je jasno... Taj neko je tu 1+ godinu, uklopio se, radi i sad se neko vraća sa porodiljskog, a ti kao vlasnik nemaš mogućnosti da imaš jednog radnika više... Koga ostavljaš na poslu? Onago ko tije tu godinu dana, radi vredno, razbija se od posla ili nekog, ko tek treba da se ponovo uklopi, možda se nešto i promenilo, mora sad da uči nove stvari i tako dalje?

 

Jbg, ružno je, ali to je kapitalizam, bez ljudskog lika... Moja žena je sad trudna, neće imati ni 6 nedelja trudničkog (ustvari, neće ni uzimati bolovanje, verovatno), a vlasnik je firme, jer jednostavno, bez nje, firma ne može da funkcioniše...

 

Došao jebeni kapitalizam, šta da kažem... :(

 

Nije tu kapitalizam kriv vec najgora kombinacija kapitalizma i socijalizma, gde drzava malo privredjuje a poslodavci malo izigravaju socijalu. pa na kraju balada imamo zloceste preduzetnike i korumpiranu drzavu.

 

Drzava da placa  svu socijalu, preduzetnik da placa porez, i tacka.

 

Zena iz tvog primera je prosto trazila bolje  placenu socijalu, legitiman sopstveni interes. No, da drzava placa socijalu, i da poslodavac ima vecu fleksibilnost da resava takve slucajeve, ona se ne bi prijavila za taj posao a socijalno bi bila zbrinuta.

Link to comment

 

 

Jbg, ružno je, ali to je kapitalizam, bez ljudskog lika... Moja žena je sad trudna, neće imati ni 6 nedelja trudničkog (ustvari, neće ni uzimati bolovanje, verovatno), a vlasnik je firme, jer jednostavno, bez nje, firma ne može da funkcioniše...

 

Došao jebeni kapitalizam, šta da kažem... :(

Kakav kapitalizam bez ljudskog lika, jedini kapitalista koga tu vidim je ona sama.

Link to comment

Ako sam dobro shvatio, ovaj lik je nekakav komicar. Saut Park je otvorio sezonu svetski, sad samo cekam tu zenu koja ce da ga odmeni pa da joj svaku salu zavrsavaju sa "MY VAGINA".

Link to comment

Nije tu kapitalizam kriv vec najgora kombinacija kapitalizma i socijalizma, gde drzava malo privredjuje a poslodavci malo izigravaju socijalu. pa na kraju balada imamo zloceste preduzetnike i korumpiranu drzavu.

 

Drzava da placa  svu socijalu, preduzetnik da placa porez, i tacka.

 

Zena iz tvog primera je prosto trazila bolje  placenu socijalu, legitiman sopstveni interes. No, da drzava placa socijalu, i da poslodavac ima vecu fleksibilnost da resava takve slucajeve, ona se ne bi prijavila za taj posao a socijalno bi bila zbrinuta.

 

U Srbiji država refundira pare od porodiljskog, u tom smislu i jeste ovako kako si rekao. Ok, te isplate kasne pa nije baš savršeno, ne kažem, ali uglavnom stignu u nekom trenutku.

Mislim da je radiši tu smetalo nešto drugo, tj preuzimanje obaveze da se uradi neki posao a znajući da to neće uraditi jer neće biti tu...

Link to comment

pa i nije automatizam. nije ni wage gap da žena dobija 77 centi umesto dolara za isti posao. nije ni američki kampus opasan za žene kao berlin '45. nisu ni žene bolji vozači (tj ne prave manje nesreća) ako se uzme u obzir broj pređenih kilometara. ne povećava se broj pretučenih žena u bolnicama u vreme superbowla. nisu žene bile isključene iz testiranja novih lekova "zato što u patrijarhatu" ne vrede koliko i muškarci i nisu ljudska bića". samo nečijem narativu odgovara da tako predstavi stvari.

 

Da, što se wage gapa tiče, tu se baš radi cherry picking. To je pristup: prezentujemo brojeve, a ne znamo njihov kontekst i kako da ih pravilno interpretiramo, a u isto vreme se gadimo kvantifikacije i komodifkacije ljudi.

 

Claudia Goldin, ekonomistkinja sa Harvarda:

 

The True Story of the Gender Pay Gap

Edited by miki.bg
Link to comment

Ima i lepih primera. Mlada arhitektica iz unutrašnjosti, početnica, zaposlila se u privatnoj beogradskoj firmi. Ubrzo se udala, a gazda je

posle izvesnog vremena očinskim glasom pita hoće li skoro beba. Hoće.

Porodila se, ovih dana se vratila sa porodiljskog, a gazda je dočekao s buketom cveća na radnom stolu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...