Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Ovo je vec genijalno : )

I ja znam slucajeve da su muskarci dobili otkaz zato sto su morali da odu u vojsku ... i sta sad, da kazem da su dobili otkaz zato sto su muskarci a ne zato sto bi morali da budu odsutni godinu dana ? (na stranu to sto su morali u vojsku zato sto su muskarci)

 

Pa razlika je. Oni su dobili otkaz zato jer su bili u vojsci.

Žena otkaz ne sme da dobije dok je na porodiljskom, zakon je štiti. Ne, ona otkaz dobija po povratku na posao, kad je zakon više ne štiti jer normalno polazi od toga da poslodavcu radnik ne odgovara kad je odsutan, a ne kad se vrati tj kad je prisutan. Dakle žena se vraća, tu je, počinje da radi, i to sa više zalaganja nego ikad jer sad ima i dodatnu odgovornost da treba da zaradi za dete a sa tim se malo ko zajebava, da bi je onda izbacili par nedelja kasnie jer joj je istekla zaštita.

Potpuno druga priča bila bi da nema te zaštite od otkaza i da poslodavac ženu izbaci dok je na porodiljskom, to je čak i logično jer ko želi da plaća radnika koji mu ne radi. Ali ovo je druga priča, iživljavanje nad nekim ko se vratio, i ko radi.

Link to comment

Da, mislim da su prvi oblici "feminizma" uglavnom postigli cilj, naravno da su polovi jednaki pred zakonom a trenutne razlike su rezultat licnih izbora, prirodnih razlika polova, posledica kulture.

(pricam o zapadu)

Problem je sto su zastranili zadnjih godina i to je pocelo da iritira ljude, cak i one koji su bili vrlo liberalno nastrojeni.

 

Pre trideset godina na zapadu žene često nisu ni radile. Onda su počele da rade, po pravilu kao učiteljice, medicinske sestre, pomoćnici u nekim poslovima. Onda su počele da postaju apotekari i lekari. U poslednje vreme sve više i fizičari i inženjeri. U kom trenutku tačno je feminizam dostigao svoj endpoint? Kad su bile medicinske sestre, kad su počele da postaju lekari, ili sad kad ulaze i u tehničke struke? Mislim stvar se toliko menja na svakih 10 godina, kako možeš da tvrdiš da je baš ovo sad ta tačka nekog prirodnog balansa?

Link to comment

nisam citao sve ne mogu sad ali my 5c

 

nisu mu dali otkaz jer je beli muskarac; znaci nije "otkaz zato sto jesi beo+muskarac"

 

nego je otkaz zato sto nisi ono sto mi sada zelimo. vise nemas odgovarajuce osobine, i nisi onaj radnik koji je nama potreban da bi smo napravili takav program kakav sada zelimo da imamo, a to je program koji ce saopstavati ideju ravnopravnosti.

 

ako oni koji odredjuju sadrzaj imaju pravo to da rade, ako oni zele da naprave odredjeni stimung i da daju svome proizvodu odredjenu auru i da ga uklope u danasnje zahteve medijskog trzista, naprave kurentnijim, ispeglanijim, ja ne vidim kako je moguce osudjivati ih za to sto traze tacno odredjene, najbolje egzekutore te namere.

 

ako cirkus trazi da bude zenski i muski klovn jer se to svidja publici, a dotad su bila dva muska klovna, jedan muski klovn dobija nogu. sad day for him.

 

radijska komedija je ionako samo jedan cirkus, tekuca stvar. nije nikakvo vrhunsko stvaralstvo gde ce jedan umetnicki genij da bude nepravedno sasecen, a covecanstvo ostati uskraceno za neku vrednu, nezamenljivu zaostavstinu.

 

zahtevati da u ovakvim okolnostima oni ne sutnu drugog muskog klovna pomocu konstrukcije da bi to bila diskriminacija jer je musko je zapravo zahtevati zahtevati za njega poseban tretman, odnosno pozitivnu diskriminaciju po osnovu toga sto je musko, sto je jedan apsurd.

Dobra analiza ... mada smo mi otisli sa tog slucaja na problem "neproporcionalne zastupljenosti zena na lukrativnim radnim mestima" kako je to formulisama Dagmar ....

Link to comment

Pa razlika je. Oni su dobili otkaz zato jer su bili u vojsci.

Žena otkaz ne sme da dobije dok je na porodiljskom, zakon je štiti. Ne, ona otkaz dobija po povratku na posao, kad je zakon više ne štiti jer normalno polazi od toga da poslodavcu radnik ne odgovara kad je odsutan, a ne kad se vrati tj kad je prisutan. Dakle žena se vraća, tu je, počinje da radi, i to sa više zalaganja nego ikad jer sad ima i dodatnu odgovornost da treba da zaradi za dete a sa tim se malo ko zajebava, da bi je onda izbacili par nedelja kasnie jer joj je istekla zaštita.

Potpuno druga priča bila bi da nema te zaštite od otkaza i da poslodavac ženu izbaci dok je na porodiljskom, to je čak i logično jer ko želi da plaća radnika koji mu ne radi. Ali ovo je druga priča, iživljavanje nad nekim ko se vratio, i ko radi.

 

 To je masovna pojava, da se otpuštaju žene kad se vrate i počnu da rade? Zašto?

Link to comment

Pa razlika je. Oni su dobili otkaz zato jer su bili u vojsci.

Žena otkaz ne sme da dobije dok je na porodiljskom, zakon je štiti. Ne, ona otkaz dobija po povratku na posao, kad je zakon više ne štiti jer normalno polazi od toga da poslodavcu radnik ne odgovara kad je odsutan, a ne kad se vrati tj kad je prisutan. Dakle žena se vraća, tu je, počinje da radi, i to sa više zalaganja nego ikad jer sad ima i dodatnu odgovornost da treba da zaradi za dete a sa tim se malo ko zajebava, da bi je onda izbacili par nedelja kasnie jer joj je istekla zaštita.

Potpuno druga priča bila bi da nema te zaštite od otkaza i da poslodavac ženu izbaci dok je na porodiljskom, to je čak i logično jer ko želi da plaća radnika koji mu ne radi. Ali ovo je druga priča, iživljavanje nad nekim ko se vratio, i ko radi.

Poslodavac je kažnjava i to je odvratno... AKo je tako...

 

No, imam pitanje (bez ikakve namere da nešto relativizujem, i znam da je ovo izdvojen slučaj, ali me zanima šta TI misliš)...

 

Dok sam radio u korporaciji™, imali smo jedan veliki projekat, koji treba da traje oko 2-3 godine... Dođe žena od 37-38 godina, da bude jedan od važnijih faktora, dobije platu više nego duplo veću od ostalih članova tima, zbog iskustva, referenci i tako dalje... I jbg, bila je trudna kad je posao dogovaran, ali, naravno, nije nikome rekla... 

 

I onda uopšte ne učestvuje na projektu... Održavanje trudnoće + porodiljsko za 3. dete, i ode ona na skoro 3 godine...

 

Šta bi uradila kad se vrati sa porodiljskog? Rakla bi, ma nema veze što si nas zajebala i mi smo na tebe računali, sad radi lepo za svoju ogromnu platu? Ili bi je isterala iz firme sve u 16?

 

(inače, nije dobla odkaz, i to samo zato što su se neki ljudi skroz u vrhu (CEO je bila žena, mislim da je to odigralo presudnu ulogu), bukvalno sažalili, i šutnuta je da radi neki levi posao, u call centar, iako je važila za vrhunskog programera, jer direktor IT-ja nije želeo više da je više očima vidi)...

Link to comment

Pre trideset godina na zapadu žene često nisu ni radile. Onda su počele da rade, po pravilu kao učiteljice, medicinske sestre, pomoćnici u nekim poslovima. Onda su počele da postaju apotekari i lekari. U poslednje vreme sve više i fizičari i inženjeri. U kom trenutku tačno je feminizam dostigao svoj endpoint? Kad su bile medicinske sestre, kad su počele da postaju lekari, ili sad kad ulaze i u tehničke struke? Mislim stvar se toliko menja na svakih 10 godina, kako možeš da tvrdiš da je baš ovo sad ta tačka nekog prirodnog balansa?

Ja tvrdim da nema dramaticne diskriminacije zena pri zaposlenju ... ne tvrdim da je postignuta neka proporcija.

To sto se vise pojavljuju u nekim tehnickim oblastima je zato sto se vise obrazuju u istim a ne zato sto neko mora da otpusti muskarca i zaposli zenu.

Link to comment

Poslodavac je kažnjava i to je odvratno... AKo je tako...

 

No, imam pitanje (bez ikakve namere da nešto relativizujem, i znam da je ovo izdvojen slučaj, ali me zanima šta TI misliš)...

 

Dok sam radio u korporaciji™, imali smo jedan veliki projekat, koji treba da traje oko 2-3 godine... Dođe žena od 37-38 godina, da bude jedan od važnijih faktora, dobije platu više nego duplo veću od ostalih članova tima, zbog iskustva, referenci i tako dalje... I jbg, bila je trudna kad je posao dogovaran, ali, naravno, nije nikome rekla... 

 

I onda uopšte ne učestvuje na projektu... Održavanje trudnoće + porodiljsko za 3. dete, i ode ona na skoro 3 godine...

 

Šta bi uradila kad se vrati sa porodiljskog? Rakla bi, ma nema veze što si nas zajebala i mi smo na tebe računali, sad radi lepo za svoju ogromnu platu? Ili bi je isterala iz firme sve u 16?

 

(inače, nije dobla odkaz, i to samo zato što su se neki ljudi skroz u vrhu (CEO je bila žena, mislim da je to odigralo presudnu ulogu), bukvalno sažalili, i šutnuta je da radi neki levi posao, u call centar, iako je važila za vrhunskog programera, jer direktor IT-ja nije želeo više da je više očima vidi)...

 

To se rešava tako da teret plaćanja porodiljskog ne sme previše da optereti firmu. Zato recimo ponegde dobiješ bahata tri meseca plaćenog porodiljskog i nazad na posao, jer toliko svaka firma može da izdrži a da ne bankrotira plaćajući nerad.

U Srbiji bi trebalo da teret njene plate refundira država, formalno makar, je li to iole bio slučaj u ovoj priči? Pošto je imo i to bitno da bih ti odgovorila.

Link to comment

To se rešava tako da teret plaćanja porodiljskog ne sme previše da optereti firmu. Zato recimo ponegde dobiješ bahata tri meseca plaćenog porodiljskog i nazad na posao, jer toliko svaka firma može da izdrži a da ne bankrotira plaćajući nerad.

U Srbiji bi trebalo da teret njene plate refundira država, formalno makar, je li to iole bio slučaj u ovoj priči? Pošto je imo i to bitno da bih ti odgovorila.

Ti ne razumeš šta je tebe pitam, očigledno? Pare nisu bitne, uopšte u ovoj priči, spomenuo sam ih uzgred...

 

Ti zapošljavaš nekog da ti bude glavni šraf tima i on ode na porodiljsko, a zna da je trudan dok pregovara o poslu... Misliš da je to bilo OK i korektno i da ta osoba zaslužuje da radi u sa ostalima u timu posle povratka?

Link to comment

 To je masovna pojava, da se otpuštaju žene kad se vrate i počnu da rade? Zašto?

 

Takav je običaj. Ja to barem ničim drugim ne mogu da opravdam sem da je to neko uobičajeno ponašanje koje se očekuje od gazde (koji može da bude i žena, nema veze, istu kulturu imamo i mi i muškarci).

Mislim nekad je bio običaj da se žena tuče, bukvalno običaj, nešto što se prosto radi. Sad da pitaš nekog iole normalnog jel mlati svoju ženu onako redovno gledao bi te u fazonu wtf zašto bi tako nešto radio, ali nekad je to bio standard, deo tekuće kulture.

Link to comment

Takav je običaj. Ja to barem ničim drugim ne mogu da opravdam sem da je to neko uobičajeno ponašanje koje se očekuje od gazde (koji može da bude i žena, nema veze, istu kulturu imamo i mi i muškarci).

Mislim nekad je bio običaj da se žena tuče, bukvalno običaj, nešto što se prosto radi. Sad da pitaš nekog iole normalnog jel mlati svoju ženu onako redovno gledao bi te u fazonu wtf zašto bi tako nešto radio, ali nekad je to bio standard, deo tekuće kulture.

 

Neće biti baš da je tako. Gazde rade ono što im se isplati. Zašto im se isplati da dovode novog radnika, da ga obučavaju, da čekaju da se snađe i da počne da daje pun doprinos, ako već imaju nekoga za taj posao?

Link to comment

Ti ne razumeš šta je tebe pitam, očigledno? Pare nisu bitne, uopšte u ovoj priči, spomenuo sam ih uzgred...

 

Ti zapošljavaš nekog da ti bude glavni šraf tima i on ode na porodiljsko, a zna da je trudan dok pregovara o poslu... Misliš da je to bilo OK i korektno i da ta osoba zaslužuje da radi u sa ostalima u timu posle povratka?

 

 

Jbg pročitala sam dijagonalno kao da si napisao da ste znali da je trudna a ne da niste znali. Još se i čudim kako to da ste je zaposlili a znali da je trudna...

 

Elem mislim da je nekorektno jer je lagala da može da uradi posao a znala je da ne može. Dalje, da je ona npr došla sa ulice, i sad trudan si a treba da živiš od nečega pa ne prijavljuješ trudnoću mi je skroz ok, ali situacija gde si trudan i menjaš posao obećavajući da ćeš da uradiš nešto što ne možeš mi već nije ok. Kapiram da je kod nje bilo ovo drugo.

 

Ono što mi je čudno a nije bitno za tvoje pitanje je da jednog trenutka žena ulazi u firmu kao neko ko će biti vrhovni programer i nosilac projekta, a onda biva šutnuta na sekretarsku poziciju i ona to prihvata. Otkud to?

Link to comment

 

Ono što mi je čudno a nije bitno za tvoje pitanje je da jednog trenutka žena ulazi u firmu kao neko ko će biti vrhovni programer i nosilac projekta, a onda biva šutnuta na sekretarsku poziciju i ona to prihvata. Otkud to?

 

Ma to je radila samo dok nije našla nešto drugo, koliko se sećam, ja sam tu već odlazio iz firme, kad se vratila...

 

ALi, to je recimo stvar koja urušava reputaciju, ona je suštinski nepouzdana, i bilo ko ko se o njoj raspita, dobiće takav utisak o njoj...

 

Znači, recimo da smatraš da to nije ok, i verovatno bi je otpustila? OK...

 

E, sad da se vratimo u priču o otpuštanju trudnica... 

 

NIje to običaj, kako ti kažeš, preovlađuje sledeća situacija, i molim te stavi se u poziciju nekog ko ima malu firmu, 5 radnika plafon...

 

Imaš nekoga ko ti je došao umesto te trudnice, jer si morao da ga zaposliš, jer u malim firmama nema viška radnika, to je jasno... Taj neko je tu 1+ godinu, uklopio se, radi i sad se neko vraća sa porodiljskog, a ti kao vlasnik nemaš mogućnosti da imaš jednog radnika više... Koga ostavljaš na poslu? Onago ko tije tu godinu dana, radi vredno, razbija se od posla ili nekog, ko tek treba da se ponovo uklopi, možda se nešto i promenilo, mora sad da uči nove stvari i tako dalje?

 

Jbg, ružno je, ali to je kapitalizam, bez ljudskog lika... Moja žena je sad trudna, neće imati ni 6 nedelja trudničkog (ustvari, neće ni uzimati bolovanje, verovatno), a vlasnik je firme, jer jednostavno, bez nje, firma ne može da funkcioniše...

 

Došao jebeni kapitalizam, šta da kažem... :(

Link to comment

ja (vrlo izbliza) znam slucajeve rada na crno u srbiji gde je sef ispostovao svoje obaveze u slucaju trudnoce - zbog socijalne stigme, odnosno bukvalno sramote (u jednoj sredini) da je oterao trudnu zenu i straha od problema koje bi mogao imati ako bi se vratio na stari nacin ponasanja prema radniku. ima i to samo da kazem. ne kazem da je mnogo cesto ali dovodi u pitanje tvrdnju da je otpustanje posle porodiljskog vec neki automatizam

Link to comment

Na osnovu čega je prihvatljivije/pravednije otpustiti muškarca samo zbog činjenice da je muškarac (rodne kvote) nego otpustiti ženu zato što je žena/trudnica/majka? On po difoltu nije ničiji hranitelj/otac? 

Link to comment

Neće biti baš da je tako. Gazde rade ono što im se isplati. Zašto im se isplati da dovode novog radnika, da ga obučavaju, da čekaju da se snađe i da počne da daje pun doprinos, ako već imaju nekoga za taj posao?

 

Pa nisu gazde kompjuteri da se rukovode isključivo time šta je najracionalnije, to su i dalje međuljudski odnosi u pitanju a oni nisu uvek najracionalniji.

 

Muž moje sestre, recimo radi kod jednog drugog gazde kome su pola radnika neki rod, pa se tako jedan zajebavao nešto, stavio mašinu da radi a on izađe malo na vazdu, pa kad se vrati a ono palo preko hiljadu evra štete. Neće da ga otpusti jer mu je rođak. Al zato će lako otpustiti nekog ko je u firmu ušao sa ulice kad mu se tako hoće.

 

Evo kod mene na poslu recimo to nije običaj da se žene otpuštaju kad dođu sa porodiljskog, šeficu su čak svojevremeno unapredili kad ej bila trudna i sad je opet unapređuju, prosto žena došla još motivisanija nazad i odrađuje još energičnije. I ne samo ona, generalno odlično rade te koleginice koje se vraćaju sa porodiljskih. I još se ovde žene porađaju regularno po tri puta, a ne ko u Srbiji jednom ili dvaput ko se baš bahati. Hoću reći nikakva šteta niti problem sa ženama koje se vraćaju sa porodiljskog, a što bi i bila.

 

Isto tako nije bilo racionalno ni nekad tući sopstvenu ženu, na kraju to je neko sa kim živiš mogao bi da te prikoljne u sred noći ako preteraš, al koga je bolelo uvo šta je racionalno, pa ne rade ljudi tako. Rade dosta i zato što je nešto običaj da se radi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...