Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Prica je pocela od tvoje izjave da je beli muskarac "uopšte imao radno mesto nauštrb žena i manjina." 

Sada uvodis u pricu "deficitarne poslove", zasto ne mozes da se drzis teme ?

Ti si podrzala da neko dobije otkaz zato sto je "beli muskarac" da bi zena ili pripadnih manjine dobio isti posao, to je tema.

Ja pokusavam od tebe da dobijem  formulizaciju tvoje logike ali mi ocigledno ne ide (tj tebi).

Ja sam pitao koje su to kvote koje odredjuju koliko treba muskaraca (belih), zena, manjina treba negde da ima posao ... ko to odredjuje i kako se to radi ?

Ti gore kazes "Mislim ovaj lik je voditelj, ne neurohirurg." ... znaci mogu da pretpostavim da te "kvote" vaze za manje zahtevne poslove ili sta ?

Ako je to tacno ko to odredjuje ?

 

Recimo neke vlade imaju kvote koliko žena žele da dostignu na top funkcijama, i onda zaista i gledaju da to urade ako je to već bio politički cilj. Odnosi se naravno na funkcije u vladinim poslovima.

U privatnom sektoru ne znam imaju li neke kvote, ali recimo moja firma objavljuje neke godišnje izveštaje koliko imaju muškaraca koliko žena u procentima, i onda koliko žena imaju na senior pozicijama. Dakle i oni paze na to, sad da li je u pitanju neka kvota mislim da ne, ali jeste u pitanju neki da kažem trend da svesnije kompanije na to obraćaju pažnju i trude se da rade fer i prema ženama kad je o zapošljavanju reč.

 

 

ja sam ubedjen da ce dagmar koliko sutra pisati poslodavcima svog muza i zahtevati da mu daju otkaz i zaposle umesto njega neku crnkinju. ionako sedi na tudjoj stolici :fantom:

 

 

Pa i mogao bi :lolol:

Link to comment

Ispravljanje jedne nepravde drugom je u osnovi održavanje nepravednog sistema, koliko god nam se na prvu loptu činilo drugačije. 

 

Pa jbg, i robovlasnici su svojevremno ostali bez posla i prihoda kad je došla abolicija, ali ta nova nepravda je dosta bolja od stare nepravde, tako ja bar mislim.

Edited by Dagmar
Link to comment

Nisu ostali bez posla i prihoda nego bez vlasništva na ljudima. Ako je vlasništvo nad ljudima nepravda ukidanje toga ne može biti nepravda. Tako da ti je priper pogrešan.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Pa jbg, i robovlasnici su svojevremno ostali bez posla i prihoda kad je došla abolicija, ali ta nova nepravda je dosta bolja od stare nepravde, tako ja bar mislim.

 

Različito tumačimo koncept nepravde. 

Osećala bih se loše kad bih na neku poziciju bila izabrana zahvaljujući biološkoj datosti, da popunim kvotu i ostavim za sobom muškarca sa boljim referencama, a ne na osnovu svojih realnih dostignuća. Ne prija mi pozitivna diskriminacija te vrste, što nikako ne znači da sam generalno u pravu.  

Link to comment

Niko razuman ne tvrdi (bar se nadam) da je pozitivna diskriminacija dobra sama po sebi. No, ona može biti dobro sredstvo da se ublaži rodna diskriminacija, čije postojanje (nadam se) niko razuman neće osporavati.

Link to comment

Nisu ostali bez posla i prihoda nego bez vlasništva na ljudima. Ako je vlasništvo nad ljudima nepravda ukidanje toga ne može biti nepravda. Tako da ti je priper pogrešan.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Pa ostali su bez posla i prihoda jer im je posao bio da budu robovlasnici. Struka takoreći.

U nekom trenutku neko je smislio da nije lepo biti vlasnik drugih ljudi, ali to nije ništa što se samo po sebi podrazumeva jer onda ne bi robovlasništvo kao sistem trjalo nekih ljudska istorija - stotinak godina.

Isto tako i ovo. Ako ćemo da zaposlimo više žena sad, mora da se daju otkazi belim muškarcima i to je to. Ok, može i da se čeka da neko ode u penziju, sad se penzioniše generacija bejbi bumera pa je to elegantnije rešenje.

 

 

 

Različito tumačimo koncept nepravde. 

Osećala bih se loše kad bih na neku poziciju bila izabrana zahvaljujući biološkoj datosti, da popunim kvotu i ostavim za sobom muškarca sa boljim referencama, a ne na osnovu svojih realnih dostignuća. Ne prija mi pozitivna diskriminacija te vrste, što nikako ne znači da sam generalno u pravu.  

 

Nema potrebe da zaposle tebe sa lošijim referencama od muškarca sa boljim, cela poenta je da prestanu da zapošljavaju muškarce sa lošijim referencama od žena sa boljim. A to je ono što je sad slučaj. Ili to, ili su žene gluplje i nesposobnije od muškaraca, however, dokazi ne idu u prilog toj pretpostavci.

 

Inače za Srbiju donekle omašen razgovor, jer je južna i istočna Evropa ovde na zapadu primer u diskusijama kad se priča o broju ženskih profesora (po sistemu da u južnoj i istočnoj Evropi ima žena profesora u mnogo većem broju). Ono što ljudi kod nas ne mogu da shvate da je diskriminacija prema ženama druge prirode u Srbiji, mi smo imali AFŽ, žene profesore i dva zaposlena roditelja kao standard, ovde su imali nazaposlene majke, i sad imaju jako malo žena profesora, a dva zaposlena roditelja su novi trend.

Edited by Dagmar
Link to comment

pozitivna diskriminacija je maltene samozakopavajući termin. Ispada da su žene idioti koji ne mogu da rade posao podjednako kvalitetno kao muškarci, ali ajde ipak da zaposlimo idiota e da bi na broj bili jednaki.

Link to comment

Mislla si možda na trgovce robovima. Pošto su robovlasnici uglavnom bili plantažeri i posao im je bio da uzgajaju recimo pamuk. Pa su to mogli da rade i tako sto imaju robove i tako sto plate radnike...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Niko razuman ne tvrdi (bar se nadam) da je pozitivna diskriminacija dobra sama po sebi. No, ona može biti dobro sredstvo da se ublaži rodna diskriminacija, čije postojanje (nadam se) niko razuman neće osporavati.

 

Evo vrlo lične percepcije: odbijam da budem favorizovana na bilo koji način zbog činjenice da sam žensko, doživljavam to kao implicitnu diskriminaciju (puštamo te zato što si žensko), kako god spolja izgledalo bajno. Postoje sfere života u kojima je to relevantno, profesionalna kompetencija ne bi trebalo da spada u njih. 

Link to comment

Inače za Srbiju donekle omašen razgovor, jer je južna i istočna Evropa ovde na zapadu primer u diskusijama kad se priča o broju ženskih profesora (po sistemu da u južnoj i istočnoj Evropi ima žena profesora u mnogo većem broju). Ono što ljudi kod nas ne mogu da shvate da je diskriminacija prema ženama druge prirode u Srbiji, mi smo imali AFŽ, žene profesore i dva zaposlena roditelja kao standard, ovde su imali nazaposlene majke, i sad imaju jako malo žena profesora, a dva zaposlena roditelja su novi trend.

I sta dokazi kazu, koji od ta dva sistema se pokazao uspesnijim?

Link to comment

Mislla si možda na trgovce robovima. Pošto su robovlasnici uglavnom bili plantažeri i posao im je bio da uzgajaju recimo pamuk. Pa su to mogli da rade i tako sto imaju robove i tako sto plate radnike...

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Pa nije šija nego vrat, to mu povećava troškove firme i smanjuje profit. Verovatno nikakav problem za velike plantažere, ali bilo je i onih malih sa svega par robova koje je ovo gurnulo pod led. Uzelo hleb od usta. Ostavilo da bukvalno i figurativno poumiru od gladi sa porodicama. Ovaj bar ima neku UK socijalu koliko da jede, a šta su jela deca malog farmera pamukom kome su odveli robove? Pričamo o vremenu kad se umiralo od gladi, bukvalno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...