Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Kako će da zaposle više žena i manjina u uslovima kad nema rasta broja radnih mesta, sem otpuštanjem belih muškaraca?

 

Ovo što mu se desilo je skroz Ok, praktično ionako je dosad sedeo ne tuđoj stolici, eto sad neka pokuša da se zaposli sa sličnijih pozicija kao što su one koje standardno imaju žene ili manjine. Ne vidim skandal u ovome, sem fakta da je uopšte imao radno mesto nauštrb žena i manjina.

 

 

+1

Link to comment

+1

Aj posto si stavio +1 verovatno znas sta znaci "uopšte imao radno mesto nauštrb žena i manjina." 

Ja to razumem kao postojanje kvota .. i sad je taj neki beli muskarac upao u drugu kvotu.

E  sad, ako postoje kvote to znaci da neko propise kvote .. kako se te kvote odredjuju ? Na osnovu procentualne zastupljenosti u stanovnistvu ?

Da li kvote vaze za svako radno mesto ili ne ? Ako ne vaze za svako radno mesto kako se odredjuje za koje vaze a za koje ne ?

Link to comment

Aj posto si stavio +1 verovatno znas sta znaci "uopšte imao radno mesto nauštrb žena i manjina." 

Ja to razumem kao postojanje kvota .. i sad je taj neki beli muskarac upao u drugu kvotu.

E  sad, ako postoje kvote to znaci da neko propise kvote .. kako se te kvote odredjuju ? Na osnovu procentualne zastupljenosti u stanovnistvu ?

Da li kvote vaze za svako radno mesto ili ne ? Ako ne vaze za svako radno mesto kako se odredjuje za koje vaze a za koje ne ?

 

Mislim da odavno postoje neke inicijative za zapošljavanje više žena, više manjina, više invalida i slično. Bilo je to nekad i u Jugoslaviji, bila je neka društvena odgovornost, asocijacije slepih, afž, sve su to bili načini za _agresivno_ ubacivanje obespravljenih društvenih i socijalnih grupa na radna mesta.

Link to comment

 

 

Očigledno da ne. Da se zapošljava isključivo po tome ne bi bilo ovolike razlike između pozicija muškaraca i žena. Uostalom ta razlika se smanjuje godinama i različita je po različitim zemljama. Ako se ljudi zapošljavaju samo zbog stručnosti i znanja, jesu li to belgijske žene toliko stručnije i pametnije od holandskih da objasni veliku razliku u primanjima u ove dve zemlje?

Nisam rekao da je 100% praksa da se zaposljava zbog "strucnosti i znanja" nego kazem da bi tako trebalo. Ne mozes da pravis drugo sranje da bi ispravljao prvo (a pod drugim sranjem mislim na to "dajmo otkaz belom muskarcu da zaposlimo zenu")

Ne razumem pitanje u vazi razlike u primanjima izmedju dve zemlje.

 

 

 

Time što su se muškarci generalno povlačili iz obrazovanja jer je bilo lukrativnijih poslova, trend koji se moguće i revertira zadnjih godina. Tu su i razlike u broju svršenih studenata u određenim strukama što opet ima veze sa nametnutim vizijama toga šta priliči ženi da radi. Nekad su npr apotekari bili isključivo muškarci i zanimanje je bilo jako cenjeno. Onda su žene prodrle u tu profesiju, i posledica je da se na to odjednom gleda kao na fakultet za šljuke maltene.

Cek, jel naopaki sistem pomogao muskarcima da idu u lukrativnije industrije ili su sami resili ? Jel porast broja apotekara zena bilo po "kvotama" ili su se same probile u tu industriju ?

 

 

 

Ne, dovešćeš ženu koja je i bolji kadar od tog muškarca, alli nije imala pristup poslu jer nije muškarac i jer nije pila pivo sa ortakom da je dovede na to radno mesto nego učila škole i ulagala još veći trud da postane dobar profesionalac, jer ono što lansira jednog muškarca na neko radno mesto žena mora dva puta bolje nego muškarac samo da dođe na isto. Kao što i kad si imigrant moraš dva puta bolje od domaćih da bi te uopšte uzeli u razmatranje.

Ovde vec opasno fulas, generalizujes za muskarce da su do posla dosli tako sto "piju pivo sa ortacima" a zene "vredno uce da postanu profesionalci". Na ovakve nebuloze ne odgovaram.

 

 

To nije potrebno, ima i jakih žena dovesti njih, ali pošto su u proseku muškarci jači od žena, sasvim je ok za ta radna mesta koja podrazumevaju fizikalisanje imati prevagu muškog pola jer oni jesu jači.

S druge strane, pošto su žene podjednako pametne kao muškarci, nema razloga na radna mesta koja zahtevaju mozak dovlačiti nekog drvoseču samo zato jer ima snažne mišiće.

Eto npr ovaj voditelj, pa nije njegov posao da vuče balvane po BBCju, nego da ćereta. Otkad to muškarci umeju bolje da pričaju od žena? Ako ćemo baš da teramo mak na konac, žene tu sposobnost razvijaju ranije, i pre navršenih 12 meseci izgovaraju rečenice dok muškarci u proseku tek kasnije. Možda bi konkretno za ovu struku da je po zaslugama i sposobnostima trebalo čak i nešto više žena zaposliti? Ali jbg, očigledno nije samo po zaslugama i sposobnostima, jbg takav je svet. Što ne znači da ga ne treba promeniti, naravno.

 

A tek u Srbiji... Samo reci nekom kako su Vučić, Čeda i Andrej na poslove došli zbog svojih sposobnosti i pameti... Posao u EPSu samo najbolje studente elektrotehnike čeka... Najbolje lekari nam idu da rade u klinički a Nemačkoj prepuštamo one manje kvalitetne... sve po zaslugama...

Cek, priznajes da su muskarci fizicki jaci i da zene ne bi trebalo toliko da insistiraju na poslovima koji zahtevaju fizicku spremu. Ako uzmem tvoju teoriju o "nametnutim vizijama" ajde onda da pokusamo da izjednacimo tu nejednakost u fizickoj spremi. Da li si za to da se delimicno nametne vizija zenama da treba da izgledaju kao zene u UFC na primer (vrlo grub borilacki sport) .. tako ces uspeti da izjednacis fizicku spremu i zene ce konacno moci da budu i rudari, vojnici, radnici na naftnim platformama .... zar to ne bi bilo idealno ?

Opasno pojednostavljujes ovo za BBC.

Ne znam kakve veze imaju Vucic i Ceda sa ovom pricom, naravno da nisu dosli zbog svojih sposobnosti i pameti ali verovatno je i najmanji razlog to sto su muskarci.

Link to comment

Mislim da odavno postoje neke inicijative za zapošljavanje više žena, više manjina, više invalida i slično. Bilo je to nekad i u Jugoslaviji, bila je neka društvena odgovornost, asocijacije slepih, afž, sve su to bili načini za _agresivno_ ubacivanje obespravljenih društvenih i socijalnih grupa na radna mesta.

Ok, moje pitanje je bilo kako ces to da konkretizujes ?

Kako znas da je neki muskarca "na ustrb zene" na nekom radnom mestu ?

Link to comment

Ok, moje pitanje je bilo kako ces to da konkretizujes ?

Kako znas da je neki muskarca "na ustrb zene" na nekom radnom mestu ?

 

 

Pa radi se već godinama statistika koliko imaš u nekoj firmi zaposlenih muškaraca, žena, belih, žutih, bolesnih, zdravih.

Naravno da svaka veća firma ima svoju statistiku i da mogu sami sasvim lepo da procene koliko ima kojih manjka, ako im je stalo da se time bave.

Ajde za neke deficitarne poslove gde nemaš ni izbor pa zapošljavaš ko se prijavi, tu ne možeš da radiš korekciju.

Ali koliko je deficitarnih poslova i stručnjaka danas? Pa jako malo. Za sve ostale firme možeš savršeno bezbrižno da se baviš postepenim ispravljanjem nepravilnosti u raspodeli radnih mesta, samo ako hoćeš. Mislim ovaj lik je voditelj, ne neurohirurg. Ako je i ovde problem da slučajno ne dođe neka žena i naruši kvalitet voditeljstva, onda kako da očekujemo promene u osetljivijim zanimanjima?

Link to comment

Kako će da zaposle više žena i manjina u uslovima kad nema rasta broja radnih mesta, sem otpuštanjem belih muškaraca?

 

Ovo što mu se desilo je skroz Ok, praktično ionako je dosad sedeo ne tuđoj stolici, eto sad neka pokuša da se zaposli sa sličnijih pozicija kao što su one koje standardno imaju žene ili manjine. Ne vidim skandal u ovome, sem fakta da je uopšte imao radno mesto nauštrb žena i manjina.

Potpuno si u pravu. Jedino sto to nije trebalo uraditi na radiju, vec pre na televiziji. Kome je uopste stalo da gleda nekog pegavog belca, kada je mnogo prijatnije da to radi crnkinja prijatnog fizickog izgleda i lepog glasa?

Edited by Zupermen
Link to comment

Potpuno si u pravu. Jedino sto to nije trebalo uraditi na radiju, vec pre na televiziji. Kome je uopste stalo da gleda nekog pegavog belca, kada je mnogo prijatnije da to radi crnkinja prijatnog fizickog izgleda i lepog glasa?

 

Verovatno su na televiziji još ranije povećali diverzitet.

Link to comment

ja sam ubedjen da ce dagmar koliko sutra pisati poslodavcima svog muza i zahtevati da mu daju otkaz i zaposle umesto njega neku crnkinju. ionako sedi na tudjoj stolici :fantom:

Link to comment

Pa radi se već godinama statistika koliko imaš u nekoj firmi zaposlenih muškaraca, žena, belih, žutih, bolesnih, zdravih.

Naravno da svaka veća firma ima svoju statistiku i da mogu sami sasvim lepo da procene koliko ima kojih manjka, ako im je stalo da se time bave.

Ajde za neke deficitarne poslove gde nemaš ni izbor pa zapošljavaš ko se prijavi, tu ne možeš da radiš korekciju.

Ali koliko je deficitarnih poslova i stručnjaka danas? Pa jako malo. Za sve ostale firme možeš savršeno bezbrižno da se baviš postepenim ispravljanjem nepravilnosti u raspodeli radnih mesta, samo ako hoćeš. Mislim ovaj lik je voditelj, ne neurohirurg. Ako je i ovde problem da slučajno ne dođe neka žena i naruši kvalitet voditeljstva, onda kako da očekujemo promene u osetljivijim zanimanjima?

Prica je pocela od tvoje izjave da je beli muskarac "uopšte imao radno mesto nauštrb žena i manjina." 

Sada uvodis u pricu "deficitarne poslove", zasto ne mozes da se drzis teme ?

Ti si podrzala da neko dobije otkaz zato sto je "beli muskarac" da bi zena ili pripadnih manjine dobio isti posao, to je tema.

Ja pokusavam od tebe da dobijem  formulizaciju tvoje logike ali mi ocigledno ne ide (tj tebi).

Ja sam pitao koje su to kvote koje odredjuju koliko treba muskaraca (belih), zena, manjina treba negde da ima posao ... ko to odredjuje i kako se to radi ?

Ti gore kazes "Mislim ovaj lik je voditelj, ne neurohirurg." ... znaci mogu da pretpostavim da te "kvote" vaze za manje zahtevne poslove ili sta ?

Ako je to tacno ko to odredjuje ?

Link to comment

Verovatno su na televiziji još ranije povećali diverzitet.

Moguce, ali ipak... radio... Tu ne moze ni da se vidi da je crnkinja a ne moze ni da iskoristi svoju lepotu. Jedino ako je ruznija, onda to i ima nekog smisla, ali u tom slucaju, zasto je uopste zaposljavati, pored toliko lepih zena? 

Link to comment

Moguce, ali ipak... radio... Tu ne moze ni da se vidi da je crnkinja a ne moze ni da iskoristi svoju lepotu. Jedino ako je ruznija, onda to i ima nekog smisla, ali u tom slucaju, zasto je uopste zaposljavati, pored toliko lepih zena

eh toliko identiteta za podmiriti

 

ja bih voleo jednu stvar da vidim a to je 50% žena u parlamentu

sve ostalo će samo od sebe doći kada se reši taj problem političke ispodpredstavljenosti (jesam li upravo smislio reč?)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...