Jump to content
IGNORED

Politika i poplave


Turnbull

Recommended Posts

Sve 5, ali zar nije upravo model parlamentarne demokratije za 21. vek, kakav smo mi sve vreme pokušavali da uvedemo, upravo takav da radi sve što može da ograniči učešće građana u politici? Nije to tako samo u Srbiji. Otud i provala desnog populizma i njegovih "demokratskih" parola, referenduma, itd.

 

Pa ne, mi nismo pokušavali da uvedemo, mi smo na kraju i izbore za 1 predsednila opštine depersonalizovali, što je jezivo. Vidi u čemu je stvar, uprošćeno - Obrenovac - nema poslanika. Šabac - nema poslanika. Krupanj, Paraćin, Svilajnac - nemaju poslanike. On nema čak ni odbornika! Nema živog, jednog, čoveka kome može da ode lično (ili recimo, građani Obrenovca svi zajedno, i da mu kažu - o ovome što se desilo MORA da se priča u parlamentu, inače - zaboravi da ćemo te ikad više "glasati". Ne mogu svi da odu kod Vučića, i ne mogu svi da odu čak ni kod predsednika opštine, a i da mogu, njegov reizbor ne zavisi od toga da li će konkretno ti ljudi za njega glasati, nego da li će ga partija staviti na listu. 

Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    161

  • harper

    56

  • Aće

    54

  • ficfiric

    53

Top Posters In This Topic

Posted Images

zasto je cinicno reci da je narod izabrao?

 

Možda bi ovo tvoje pilo vodu da je actually bilo nekog izbora na partijskoj sceni.

Link to comment

ma ne jos jedan krug, dosta je bio i prvi krug u kome uostalom nisam ni ucestvovao. nego mi smesno sto su svi krivi a tzv. narod se oslobadja odgovornosti, jadan taj narod koji glasa kako glasa ili jos jadniji jer nema izbora za koga da glasa pa ostane kod kuce i jos posle govori da je to samo 25% dovelo na vlast koga je dovelo :cry:

 

kakve veze imaju procenti? vlast je ovakva sada i to stanje stvari a narod koji nije zadovoljan sa tom cinjenicom treba da gleda kako da je promeni

Edited by Pontijak
Link to comment

inace, kad je Vucic vec dobrano zaseo na vlasti, Dubravka Stojanovic je u Pescaniku uzela pa samo analizirala frapantne slicnosti izmedju politickih parola sa pocetka veka i ovih danasnjih (pa je iskopala primera kako je 'Slobo mi te volimo', zapravo bilo 'Pasicu mi te volimo' pre 90 godina). 

Steta sto zena nema potrebnu shirinu pa da vidimo to isto i u shirem regionalnom, kontinentalno i globalnom kontekstu a ne da - ono - k'o shvaba tra-la-la prica price koje su koliko ocekivane toliko i logicne...

Mi danas teramo tablet a nash deda je terao plajvaz i tu se nekako vecina razlika i zavrsava.

Link to comment

glasac bira medju ponudjenim opcijama ili apstinira, dijelom opet zbog ponudjenog.

nema glasaca van politickog trzista.

 

edit, a cak ni oni koji su glasali za sns nisu glasali za ovo sto se trenutno dogadja. palamudimo post festum.

Edited by morgana
Link to comment

ma ne jos jedan krug, dosta je bio i prvi krug u kome uostalom nisam ni ucestvovao. nego mi smesno sto su svi krivi a tzv. narod se oslobadja odgovornosti, jadan taj narod koji glasa kako glasa ili jos jadniji jer nema izbora za koga da glasa pa ostane kod kuce i jos posle govori da je to samo 25% :cry:

 

kakve veze imaju procenti? vlast je ovakva sada i to stanje stvari

 

Prvi i jedini uslov za svaljivanje odgovornosti na narod bi bio da je u igri sve vreme neka polunormalna/pristojna politička opcija koju većina nije htela da zaokruži iz nekog svog sumanutog hira.

Link to comment

ma ne jos jedan krug, dosta je bio i prvi krug u kome uostalom nisam ni ucestvovao. nego mi smesno sto su svi krivi a tzv. narod se oslobadja odgovornosti, jadan taj narod koji glasa kako glasa ili jos jadniji jer nema izbora za koga da glasa pa ostane kod kuce i jos posle govori da je to samo 25% :cry:

 

kakve veze imaju procenti? vlast je ovakva sada i to stanje stvari

 

Naravno da se oslobadja odgovornosti. Drzavni sluzbenici, bilo da su deo birokratije ili politike, imaju svoj opis radnog mesta i u obavezi su da na taj opis adekvatno odgovore. Kako smo poceli, sutra cemo da optuzujemo pacijenta koji je izdahnuo na rutinskoj operaciji jer je hirurg dosao pijan na posao, pod devizom - sto nije izabrao drugog hirurga. Onda shvatis da svi hirurzi u Srbiji dolaze pijani na posao a ti moras da se operises. U toj situaciji radis ono sto mi i radimo kad je politika u Srbiji u pitanju. Ako imas para i mogucnosti zapalis preko grane kod hirurga u zemljama u kojima hirurg ne sme da dodje pijan na posao ili se molis Bogu da ce da te zapadne hirurg koji je nicim izazvan drugaciji od ostalih. A u medjuvremenu se trudis koliko god mozes da se ne razbolis jer ako se razbolis gadno si ga najeb'o.

 

Sad, ovo jeste malo nategnuta paralela ali se nadam da je dovoljno jasna. Sa stanovista odgovornosti po pravilu je odgovoran onaj ko ne ispunjava uslove posla za koji je placen, a nimalo ne pomaze to sto bas niko od njih ne ispunjava uslove posla za koje su placeni.

Link to comment

Steta sto zena nema potrebnu shirinu pa da vidimo to isto i u shirem regionalnom, kontinentalno i globalnom kontekstu a ne da - ono - k'o shvaba tra-la-la prica price koje su koliko ocekivane toliko i logicne...

Mi danas teramo tablet a nash deda je terao plajvaz i tu se nekako vecina razlika i zavrsava.

ne, nego je poenta njene price oko anti-demokratske konstante je da se i pre 100 godina i sada o politici pricalo u kategorijama emocija umesto u kategorijama principa i ideja. a kad se na taj nacin prica o politici jedno moguce ishodiste takvog javnog diskursa je totalitarizam, ruiniranje institucija i apsolutna koruptivnost vladajuce elite.

 

kod nas svako malo pa se covek na vlasti voli umesto da se bira da obavlja funkciju.

Edited by DarkAttraktor
Link to comment

ne, nego je poenta njene price oko anti-demokratske konstante je da se i pre 100 godina i sada o politici pricalo u kategorijama emocija umesto u kategorijama principa i ideja. a kad se na taj nacin prica o politici jedno moguce ishodiste takvog javnog diskursa je totalitarizam, ruiniranje institucija i apsolutna koruptivnost vladajuce elite.

 

kod nas svako malo pa se covek na vlasti voli umesto da se bira da obavlja funkciju.

 

To je kao ono kokoška-jaje. Institucije ne rade svoj posao i onda nije čudo što glasači traže neki "preki put" da reše taj problem, tj. kroz neku jaku ličnost koja će to da "sredi". I onda samim tim pomenute institucije budu još manje bitne.

Link to comment

kod nas svako malo pa se covek na vlasti voli umesto da se bira da obavlja funkciju.

Ja kazem - to je ok a ono sto bi mene interesovalo je da mi neka Dubravka kaze kako je to (bilo) u #normalnijem svetu... Nista drugo.

Link to comment

Podmladak hora vučkih dečaka. Stručnjak za digitalizaciju. Gde li ih samo nalaze.

 

 
Погледи са стране Стеван Ранђеловић Кад поплава избаци доброту

Како је промењена слика мале нације, плитког џепа, великог срца и невероватне емотивне и физичке издржљивости

randjelovic-stevan-foto.jpg

Протеклих година Србија је била дељена на прву, другу и трећу, а никад се нико није досетио да је подели на – добру или лошу. Да истакне добре људе који су уз суграђане кад им је најтеже, на оне којискидају своје ципеле да их дају угроженима. То је Србија тих људи, наша Србија коју је, нажалост,тек поплава истерала на видело.

Пре месец дана послао сам „Политици” један текст о неактивности и учмалости младих. Срећом тај чланак се негде загубио. И јако ми је драго што јесте. Већ недељу дана посматрам даноноћно ситуацију из Брисела и никада нисам био поноснији на нашу омладину и Србију. Ниво самоорганизације младих људи је за сваку похвалу,а омладина је победила медијску блокаду и послала јасну поруку свету: Ми смо овде и ми нисмо више само лоши момци. Титулу лоших момака дуго носимо, али слика Србије, коју смо сада пројектовали у свет остаће као печат нашег постојања. Слика мале нације, плитког џепа, великог срца и невероватне емотивне и физичкеиздржљивости.

За прве знаке поплаве сазнао сам преко „Твитера” и „Фејсбука”. Укључили су се и млади и стари. Простом употребом кључне речи „поплава” Србија је почела да се уједињује и трансформише. Захваљујући свим тим људима који су неуморно делили информације, слали слике, позивали волонтере, тражили помоћи организовали акције, Србија није била у потпуном мраку. Волео бих да неко може пребројати све људе које су они спасили својим напором. Мислим да би тај број износио и неколико стотина, али зар је то битно! Чак и да су спасили један живот, они су послали најважнију поруку од свих: Србија је данас уједињена. Ништа више неће бити исто.

Прво, Србија ће морати да санира насталу штету у годинама које долазе. Друго и много важније: Србија је пробуђена. Све док смо сви ми били учмали и без икакве жеље за било каквим променама, политичари и власти су могли да нас водају около наоколо попут вође у сатири Радоја Домановића.

Самосвест о сопственој моћи, која је проистекла из ове катастрофе промениће много. То је она моћ, која извире из самоорганизовања, из спознаје да свако од нас може учинити нешто велико, из жеље за бољим сутра. За разлику од много пута до сада, ово уједињење је дошло изнутра; из сваког грађанина и грађанке. У свакој од наших глава упалила се самостална лампица. Није било ни страног новца, ни страних донација, ни утицаја, ни пучева. Ничега. Само један покретач: помоћи ближњем свом. Снага је то.

Ових дана се провлаче гласине по интернету да је катастрофа у Обреновцу могла бити спречена. Увек се у оваквим ситуацијама јављају и сличне теорије. Оне су у Србији константе. Ја се залажем за то да све мора бити истражено. Свако треба да одговара за своја дела или недела.

Биће као и увек много реметилачких фактора попут питања које место ће добити највише помоћи, ко је колико помогао, и колико су се људи пута фотографисали док су волонтирали. Злоба никада не умире већ мирује.

Време је да оставимо све те несугласице са стране, да утврдимо одговорности и изградимо нову свест о променама на темељима новонастале слоге.

Стручњак за дигитализацију

Стеван Ранђеловић
објављено: 27.05.2014.

 

Link to comment

Ovaj je verovatno u stranci bio zadužen da skenira šefove slike za plakate!

 

..."stručnjak za ubrojčavanje" :D

Koji besmisao od teksta, svaka mu je rečenica jedna parola!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...