Jump to content
IGNORED

Politika i poplave


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    161

  • harper

    56

  • Aće

    54

  • ficfiric

    53

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

среда, 28. мај 2014, 09:07 -> 09:23

Ширење панике на “Фејсбуку“ под лупом

 

Друштвене мреже су протекле две недеље биле пуне тачних, али и нетачних информација о поплављеним деловима Србије. Сви за које се сумња да су учествовали у ширењу панике позивају се на информативне разговоре. Прети и затворска казна од шест месеци до пет година.

По налогу Тужилаштва, МУП Србије на информативне разговоре позива све оне за које постоје индиције да су учествовали у ширењу панике и тиме онемогућавали рад институција и уносили немир међу грађане.

Припремила Ивана Џамић

Прве информације о поплављеним деловима Србије многи су добили преко друштвених мрежа. Захваљујући њима, и многи животи су спасени. Међутим, нису све вести које су стизале преко Твитера и Фејсбука биле истините.

Зоран Торбица из Центра за развој интернета каже да исти људи који у офлајну шире дезинформације, шире их и на друштвеним мрежама.

"Неки људи из неке зле намере, неки људи из политичког разрачунавања, неки људи што просто имају дијагнозу, дакле све оно што се дешава у реалном свету дешава се и у онлајну, нема ту неке посебне разлике", рекао је Торбица.

Иако је слобода говора Уставом загарантована, треба бити опрезан. Одређену границу не смеју прећи ни државни органи.

"Није дозвољено изазивати панику, неред и онемогућавати државне органе, али треба водити јако рачуна да се не пређе она граница која би значила и слободу изражавања", каже повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић.

Упозорава да органи власти морају да воде рачуна да слободу изражавања треба да ограничавају само у потпуно оправданим случајевима.

Независно удружење новинара Србије свима који су приведени на информативне разговоре, али и онима који нису сигурни да ли би због коментара на Интернету током ванредне ситуације могли да одговарају, нуди правне савете.

"Ми желимо да заштитимо оне људе који су преношењем информација које су чули, видели на друштвеним мрежама, написали то и објавили. Дакле не са намером да изазову панику већ да информишу грађане", рекао је Вукашин Обрадовић из НУНС-а.

Према члану 343 кривичног законика, онај за кога се утврди да је путем средстава јавног информисања или сличних медија изазвао панику ширењем лажних вести, могао би да добије казну затвора од шест месеци до пет година. 

Феномен интернета у Србији није регулисан на прави начин и пуно је простора за различита тумачења.

 

 

Link to comment

Prvi i jedini uslov za svaljivanje odgovornosti na narod bi bio da je u igri sve vreme neka polunormalna/pristojna politička opcija koju većina nije htela da zaokruži iz nekog svog sumanutog hira.

nije rec o svaljivanju odgovornosti na narod vec o konstataciji faktickog stanja. ko je glasao on je glasao kako je glasao, ko nije glasao pa on nije glasao, pobedio je ko je pobedio, nebitan je procenat glasaca koji su glasali, bitno je samo ko je je pobedio na izborima i uzeo vlast. a to ucitavanje sta sam hteo da kazem, nemam ja problem sa bilo kojom opcijom koju su ljudi izabrali, pa i ja sam medju onima koji nisu izasli na zadnje izbore ali ne kukam o procentima izaslih na izbore i slicna guslanja. samo konstatujem ko je na vlasti i u kojoj drzavi zivim. to je sve. a povodom tih ucitavanja od nekih juce, da sam hteo da obrnem jos jedan krug o belim listicima, e pa nisam to hteo. ustvari mislim da je dobro sto je pobedila politicka opcija koja je pobedila 2012 jer da je pobedila ona politicka ekipa koja je bila na vlasti do 20. maja 2012, urusavanje ekonomije i drustva bi se nastavilo i ova ekipa bi nastavila sa svojim vrlo dobro organizovanim spinovima za sve narodne slojeve i dosla bi na vlast na mnogo suroviji nacin metodima koje imamo prilike da gledamo u ukrajini a to je, priznaces, mnogo gora opcija nego izbori 2012 i 2014.

Link to comment

Vucic je pickousti smrad odvratni. No, reci da je on razgradjivao neke tekovine 5.10. nema veze sa zivotom. Naime, tekovine 5.10. su prestale da postoje 6.10. Ovakva armija smradova i zgadije se ne stvara za dve godine.

Vucica je jednostavno usralo to sto ovaj jadni narod vise nije imao za koga da se uhvati. Narodu je skoro pa isti k. Stanje u drzavi i drustvu se nije puno promenilo. Psiho je samo potpuno ogolio citav sistem i ucinio ociglednijim stadijum rasula u kojem se nalazimo. Skinuo nam je koprenu sa ociju koju smo imali dok su glumci bili lepi, pa se sad uzasavamo cinjenicom da ovu farsu moze bez problema da "vodi" i oboleli psihopata.

Tadic i gnjide koje su oni iznedrili bi mi se ovih dana verovatno gadili na mozda drugi nacin, ali istim intenzitetom. Isto kao sto mi se trenutno gadi 90% tzv. "opozicije".

Potpis.

Link to comment

sad rekoše na rts-u nešto u fazonu "danas kreće hapšenje svih koji su širili paniku preko društvenih mreža"

 

ne siri paniku na forumu da pocinje malagurisanje 2.0 jer je i forum neka vrsta drustvene mreze a lepo se kaze u vesti sta ce biti sa onima koji sire paniku :P

Link to comment

Samo se ti smej, nemas pojma koliko je ovo ozbiljno. Zavrsice opet neki sa osudama, MMW. 

veruj mi da zaista imam pojma koliko je ovo ozbiljno i vise nego sto ti mozes da pretpostavis u zarkoj Africi u kojoj te sasvim sigurno ruka ovdasnje pravde ne stize ma sta napisao ili izjavio. to sto se "smejem" ne znaci da se smejem, recimo samo citam sta se pise na ovim temama ovih dana i samo cekam kada ce da se desi nesto ruzno prema cemu ce malagurisanje delovati kao diznijev crtani film, daleko bilo da prizivam ikakvo zlo, narocito ne zlo prema sebi samom na prvom mestu ali valjda nas istorija makar necemo moze nauciti

Edited by Pontijak
Link to comment

U pravu si, ali postoji neka granica a i kumulativni efekat. Rekoh već na pređašnjim stranama, nije vreme za takve zajebancije vlasti. ...ako ništa drugo, imaju iskustvo preigravanja iz vremena SMa.

Link to comment

nije rec o svaljivanju odgovornosti na narod vec o konstataciji faktickog stanja. ko je glasao on je glasao kako je glasao, ko nije glasao pa on nije glasao, pobedio je ko je pobedio, nebitan je procenat glasaca koji su glasali, bitno je samo ko je je pobedio na izborima i uzeo vlast. a to ucitavanje sta sam hteo da kazem, nemam ja problem sa bilo kojom opcijom koju su ljudi izabrali, pa i ja sam medju onima koji nisu izasli na zadnje izbore ali ne kukam o procentima izaslih na izbore i slicna guslanja. samo konstatujem ko je na vlasti i u kojoj drzavi zivim. to je sve. a povodom tih ucitavanja od nekih juce, da sam hteo da obrnem jos jedan krug o belim listicima, e pa nisam to hteo. ustvari mislim da je dobro sto je pobedila politicka opcija koja je pobedila 2012 jer da je pobedila ona politicka ekipa koja je bila na vlasti do 20. maja 2012, urusavanje ekonomije i drustva bi se nastavilo i ova ekipa bi nastavila sa svojim vrlo dobro organizovanim spinovima za sve narodne slojeve i dosla bi na vlast na mnogo suroviji nacin metodima koje imamo prilike da gledamo u ukrajini a to je, priznaces, mnogo gora opcija nego izbori 2012 i 2014.

 

Izvinjavam se, iz posta koji sam citirao sam razumeo da optužuješ narod što nije glasao za manje zlo.

 

Btw, sa boldovanim se posebno slažem. Štaviše, iz ove perspektive bi bilo bolje da je to bilo 2008, kada je Tadiću uspelo plašenje strašilom. Do 2012. bismo već mogli da imamo dosta čistiju situaciju.

Link to comment

Izvinjavam se, iz posta koji sam citirao sam razumeo da optužuješ narod što nije glasao za manje zlo.

 

Btw, sa boldovanim se posebno slažem. Štaviše, iz ove perspektive bi bilo bolje da je to bilo 2008, kada je Tadiću uspelo plašenje strašilom. Do 2012. bismo već mogli da imamo dosta čistiju situaciju.

ma nema razloga za izvinjavanje, daleko bilo :) bice da sam bio nejasan juce kada sam pisao i nadam se da sam danas uspeo bolje da objasnim sta sam juce zeleo da kazem :)

 

a ovo za 2008, da, slazem se, na zalost kasno smo to shvatili, ustvari shvatili smo cim je pocela seka, kakva je velicanstvena banda morona i hohstaplera dobila izbore 2008 ali onda je bilo kasno

 

kada se setim da sam te veceri izborne pobede 2008 u kolarcevoj zapalio dobru kubansku cigaru i pio viski iz polulitarske flase, obe tvari bile poklon :isuse:  sve kao ucesnik slavlja gradjana, kreten matori i tupavi :frust:

Edited by Pontijak
Link to comment

U pravu si, ali postoji neka granica a i kumulativni efekat. Rekoh već na pređašnjim stranama, nije vreme za takve zajebancije vlasti. ...ako ništa drugo, imaju iskustvo preigravanja iz vremena SMa.

 

i to kazes u zemlji u kojoj je nacionalni sport nepoznavanje bilo kakvih granica u bilo cemu? u zemlji u kojoj je politicki moron krenuo u izbore 2012 na isti nacin kao SM 2000? ustvari, u pravu si, ja sam samo omatorio i postao pre bioloskog vremena dzangrizavi cilager

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...