Jump to content
IGNORED

Snimci saobraćajnih situacija


Tale

Recommended Posts

Omladinskih brigada je uništena kasnijom izgradnjom i raskrsnicom na svakih 50m, umesto da bude lepa protočna ulica, oni su je ispresecali uključivanjima i to je stvorilo haos, još kad se napuni onaj Savada blok i onaj west to će biti ludilo...

 

....shit has hit the fan...

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Biciklista je ravnopravan učesnik u saobraćaju, ZoBS važi za sve.

 

Ne razumem pitanje oko biciklističkog prelaza i brzine ukoliko se svi drže pravila.

 

Vozač je dužan da propusti bicikliste ako pri skretanju vozilom preseca bici stazu ili traku.

 

Pa prosto, vozilo nailazi na biciklistički prelaz, uveri se da nema nikoga, kreće polako, biciklista nailazi, preko prelaza ide brzinom 30-ak km/h i naleće na vozilo koje ga nije primetilo na vreme, jer je možda bio između dve zgrade. Ko je tu pogrešio i u kojoj meri?

 

Nije mi jasno ovo oko skretanja, može da se kreće pravo preko bici staze, a bicikl može da mu dođe i sa leve i sa desne strane. Pomenuo sam da sam čuo neobično tumačenje da tad važi pravilo desne strane.

Link to comment

Pa prosto, vozilo nailazi na biciklistički prelaz, uveri se da nema nikoga, kreće polako, biciklista nailazi, preko prelaza ide brzinom 30-ak km/h i naleće na vozilo koje ga nije primetilo na vreme, jer je možda bio između dve zgrade. Ko je tu pogrešio i u kojoj meri?

 

Nije mi jasno ovo oko skretanja, može da se kreće pravo preko bici staze, a bicikl može da mu dođe i sa leve i sa desne strane. Pomenuo sam da sam čuo neobično tumačenje da tad važi pravilo desne strane.

 

Vidi bold.

 

Za skretanje: situacija koju si opisao nema veze sa pravilom desne strane. Vozilo prelazi preko biciklističke staze/trake, tu je vozač dužan da da prednost biciklistima.

 

Pravilo desne strane:

 

 

Prvenstvo prolaza na neregulisanoj raskrsnici - postupanje po pravilima saobraćaja

 
Prvenstvo prolaza na neregulisanoj raskrsnici (nema saobraćajca, semafora niti znakova) i na regulisanoj raskrsnici na kojoj učesnici iz različitih smerova ili pravaca kretanja, znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza zahteva od vozača postupanje po pravilima saobraćaja.
Pravilo prvenstva prolaza vozila koje dolazi sa desne strane – pravilo desne strane
 
Na raskrsnici ili u susretu sa drugim vozilom, vozač je dužan da propusti vozilo koje dolazi sa njegove desne strane – pravilo desne strane.
 
Izuzetno od ovog pravila, tramvaj u svim slučajevima ima prvenstvo prolaza, ako saobraćajnim znakom nije drugačije određeno.
 
Takođe, vozila sa pravom prvenstva prolaza odnosno vozila pod pratnjom, sa uključenim rotacionim svetlima, imaju u svim slučajevima najveći prioritet i pravo prvenstva prolaza, čak i u odnosu na tramvaj.
Link to comment

Ok, hvala. Na koji način zakon daje prednost biciklistima na ukrštanju bici staze sa drumom?

 

 

7. Prvenstvo prolaza
Član 47
Na raskrsnici ili u susretu sa drugim vozilom, vozač je dužan da propusti vozilo koje dolazi sa njegove
desne strane.
Vozač vozila koji na raskrsnici skreće ulevo, dužan je da propusti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smera
na raskrsnici zadržava pravac kretanja ili skreće udesno, ako saobraćajnim znakom nije drukčije
određeno.
Izuzetno od st. 1. i 2. ovog člana, tramvaj u svim slučajevima ima prvenstvo prolaza, ako saobraćajnim
znakom nije drukčije određeno. 
Vozač koji ulazi vozilom na put sa prvenstvom prolaza dužan je da propusti sva vozila koja se kreću tim
putem.
Vozač je dužan da propusti sva vozila koja se kreću putem na koji se uključuje i kada taj put nije
saobraćajnim znakom označen kao put sa prvenstvom prolaza, ako vozilom ulazi sa zemljanog puta na
put sa savremenim kolovoznim zastorom ili ako na put ulazi sa površine na kojoj se ne vrši javni
saobraćaj.
Vozač koji pri skretanju vozila preseca biciklističku stazu ili traku, dužan je da propusti vozila koja se kreću
stazom, odnosno trakom

 

 
Link to comment

Ajde da budem još malo dosadan, pošto se ne razumem. Zašto se koristi termin "pri skretanju"? Je l' može da preseca stazu ako nastavlja pravo?

Link to comment

Na Adi ima jedno ukrstanje bici staze i puta. Na bici stazi ima znak stop a prilicno sam siguran da na putu nema nista sto obavestava vozace pa masovno staju da propuste bicikliste.

 

edit: prosao google car

 

https://www.google.com/maps/@44.7897541,20.4143552,3a,75y,167.71h,73.27t/data=!3m6!1e1!3m4!1s4o5QI339Un_WzqBF3iGSEw!2e0!7i13312!8i6656

 

Jednom cu da zarotiram znakove ka putu pa cemo i zvanicno imati prednost  :wicked:

Edited by katamaran
Link to comment

Na Adi ima jedno ukrstanje bici staze i puta. Na bici stazi ima znak stop a prilicno sam siguran da na putu nema nista sto obavestava vozace pa masovno staju da propuste bicikliste.

 

edit: prosao google car

 

https://www.google.com/maps/@44.7897541,20.4143552,3a,75y,167.71h,73.27t/data=!3m6!1e1!3m4!1s4o5QI339Un_WzqBF3iGSEw!2e0!7i13312!8i6656

 

Jednom cu da zarotiram znakove ka putu pa cemo i zvanicno imati prednost  :wicked:

 

a jel znak ne mora da stoji sa desne strane puta?

Link to comment

Koje je pravilo za biciklističke prelaze? Oni se obično nalaze pored pešačkog prelaza i ume da bude jako nezgodno ako biciklista naleti većom brzinom. Da li biciklisti imaju neku obavezu pri prelasku i da li je vozač uvek dužan da propusti bicikliste? Čuo sam i neko tumačenje da se u slučaju da, ako je biciklista na bicikli, primenjuje pravilo desne strane. Malo je bezveze, ali možda je dobro tumačenje u nedostatku nekih odredbi?

Čim sedneš na biciklu ona postaje vozilo,a ti samim tim vozač i dužan si da poštuješ saobraćajne propise kao i svaki drugi vozač,izuzev u situaciji kada je kretnja biciklista uslovljena signalizacijom,onda poštuješ signalizaciju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...