Jump to content
IGNORED

srpska nauka - problematika stapa i kanapa


Prospero

Recommended Posts

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    66

  • gospa buba

    48

  • Dr Arslanagić

    32

  • Indy

    21

i moj ali ne mogutj. imam 1 cunning plan ali nisam siguran da ce mi proci. ako prodje zajebo sam svemir.P.S. kako se nama obracunava rad u casopisu na SCI listi koji nije striktno u maticnom polju (konkretno mediji i marketing)?

Link to comment

Zavisi od stava MNO. Moja koleginica je objavila rad u stranom casopisu koji je van struke™ za koji je trebala dobiti 3 poena (nisko na SCI listi, jbg), mada je i sam rad tematski objektivno bio van teme projekta - sef projekta joj je dao 3 poena ali je MNO oborio na 1.

Link to comment
Nama su radove u časopisima sa SCI liste (SSCI i AHCI, ali ne i SCIe) bodovali ovako: ako je rad u prvih 20% po IF - 8 bodova, u srednjih 50% - 5 bodova, zadnjih 30% - 3 boda. Rad u prvih 20% je donosio i automatsku A1 kategoriju, što je bio podsticaj jer je kod društvenjaka takvih radova relativno malo (nisam bio precizan kad sam prvi put ovo spomenuo).Za "B" kategoriju sam uzeo, odokativno, tih srednjih 50% pa i donjih 30%.Poenta je da osim toga što je prosto teže napisati rad za SCI časopis (teme, strani jezik, čekanje itd) ta "B" kategorija ne donosi ništa posebno u poređenju sa objavljivanjem radova u domaćim, malo boljim časopisima (koji donose 3 - 4 boda). Osim izvesne uslovljenosti u napredovanju (negde ne možeš postati docent bez rada na SCI listi itd) nema nikakvog podsticaja da se objavljuju radovi u toj, nazovimo je "B" kategoriji.Govorim samo sa pozicije istraživača koji radi pod kišobranom MNO za društvene nauke.
OK, sada je jasno.Po tvom misljenju da li je prosek kvaliteta tih B casopisa (barem onih u prvih 25% od tih 50%) jaci od domacih?Moja intuicija govori da jeste, i da je 1 bod razlike malo.Takodje, mislim da ako se ugura u prvih 20%, to vredi vise od 2X u odnosu na domaci rad.
Link to comment

Ne čitam & ne pratim baš toliko da bih ocenjivao i poredio kvalitet tako ugrubo, ponavljam da mnogo (presudno) zavisi od tematike. Da li je "Cold War History" bolji od "Tokova istorije"? Pa zavisi šta te interesuje. Da li je "International Relations" bolji od "Međunarodnih problema"? Jeste ako te zanima teorija MO ili neki globalniji procesi; ako te zanima prostor Balkana onda svakako nije.Drugo, nije nauka svodiva na to da istraživači objavljuju radove u časopisima na SCI listi. Društvu je svakako bitno da razvije sopstveni sistem objavljivanja (ustaljene časopise, kvalitetne procese recenzija itd) koji bi, u idealnom slučaju razvio debatnu prirodu nauke - rad jednog autora, reakcija drugog, ispravke, dorade itd, a za to strani časopisi nude jako malo (objektivno - nimalo) prostora. Iz moje perspektive, to je važnije od toga da li i koliko neko piše na SCI listi.Ovde bih se ponovo složio sa ovim:

što se pravnih nauka tiče to se na kraju svede na to da su radovi koje objaviš napolju najslabiji - neki oblik nacionalnog izveštaja, enciklopedijska odrednica o određenom pravnom institutu u srbiji, etc. uz to, imaš nacionalni časopis u datoj oblasti koji je izjednačen sa ssci listom (m24). e to je poluga moći.
Ono što sam ja čitao (domaći autori, koliko-toliko "domaće" teme, strani časopisi) je po pravilu kvalitetom bilo ispod sličnih tekstova u domaćim časopisima, jer su publika i svrha drugačije. Moj mentor je objavio rad u odličnom stranom časopisu, a pisao ga je "s pola gasa" jer je rad bio više preglednog tipa, kratki osvrt na ovdašnju istoriografiju o jednom specifičnom periodu, strancima je to trebalo. A ovamo je kosti ostavio u arhivima za neke radove koji su doneli 1-2 boda.Ako se ugura u prvih 20% to nije samo 8 bodova nego i automatska A1 kategorija, a plata varira u zavisnosti od kategorije (A1-A5) mislim preko 20.000 dinara.Ponovo se ograđujem da govorim sa pozicije društvenjaka, te da o sličnim išjuima™ u prirodnim naukama aposlutno nemam stav.@ArebeitmannNe znam kakav si sa engleskim. Ako ti nije cimanje, tj ako ti ne treba prevodilac i lektor i ako ti to nije mučenje piši ga za "Soccer and Society". Svakako će bolje da izgleda u izveštaju o radu i pri izboru u zvanje. Jeste (najverovatnije) samo 1 bod ali širi tzv strukturu bodova, što je plus.
Link to comment
na projektima nije tako? ili to meni nešto fax skida s honorara :unsure:
sti pala s kruške?ako si a1 na fakultetu (verovatno i za ostale kategorije, ne znam), to je 10% na platu, za institutlije (plus zvanje) je to cela plata; drugačije se vrednuje bodovanje, jer ja primam dohodak i od prosvete, oni ne
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...