Jump to content
IGNORED

srpska nauka - problematika stapa i kanapa


Prospero

Recommended Posts

Sa ovime se ne bih slozio.Da sekundiram kingmejkerki.Prilicno sam siguran da postoji neki sredni nivo inostranih istroijskih casopisa gde ne moras da izmislis nesto potpuno novo.Gotovo sigurno ima B casopisa gde se ne trazi originalni globalni doprinos vec samo zanatsko-metodoloski dobar rad.
Ne ide to baš tako. Jedini pravi gamechanger je časopis na SCI (SSCI, AHCI za društvenjake) sa IF-om, zato što takav rad automatski donosi A1 kategoriju.Od 20ak ljudi na mom projektu za zadnje 3 godine objavljena su 2 rada u takvom časopisu, pri tome je jedan od tih od kolege koji 30ak godina živi i radi u inostranstvu i prosto ima prohodnost ka takvim časopisima (isti izdavač mu objavljuje zbornike i monografije i za nekoliko njihovih drugih časopisa radi kao recenzent, iako ne smatram da je samo zbog toga objavljen rad, naprotiv, on je koelga za primer u svakom smislu) a radi se o temama koje nikakve veze sa Srbijom niti širim regionom nemaju (i nije istorija u pitanju nego šire društvene nauke). Pri tome, mi prebacujemo broj radova/referenci (u odnosu na okvirni plan predstavljen ministarstvu koji je u projektnom ugovoru) za 30-45% svake godine (dakle nismo lenjovi niti samo odrađujemo posao).Da dodam i to da ni sistem podsticaja ne favorizuje objavljivanje u ne-IF časopisima. Tu rad donosi 3 ili 5 bodova (okvirno), a ja kao non-phd i realno početnik u poslu bez problema objavim rad u domaćem časopisu koji donosi 3 ili 4 boda.Imajući to na umu, ljudi će pre pisati teme koje vole™, koje su im bliske, koje prate, za okvirno blizak broj bodova kao u "c" i "b" časopisima sa SCI liste nego da par meseci smišljaju temu i ujure neki časopis koji bi im makar apstrakt prihvatio, za početak.
Link to comment
  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    66

  • gospa buba

    48

  • Dr Arslanagić

    32

  • Indy

    21

Ah, sorry, na prvih 20% sa liste poredjanih po IFu. Srednjih 50% je neka "B kategorija" (5 bodova) i donjih 30% donosi 3 boda.Osim ako nisu menjali u zadnjih godinu dana a gotovo sigurno nisu.edit: Gde si našao Metalurgiu International? Meni pretraga na Master Journal Listi ne daje ništa, ni po imenu ni po ISSN-u, mada je ima ovde.

Link to comment

Nama su radove u časopisima sa SCI liste (SSCI i AHCI, ali ne i SCIe) bodovali ovako: ako je rad u prvih 20% po IF - 8 bodova, u srednjih 50% - 5 bodova, zadnjih 30% - 3 boda. Rad u prvih 20% je donosio i automatsku A1 kategoriju, što je bio podsticaj jer je kod društvenjaka takvih radova relativno malo (nisam bio precizan kad sam prvi put ovo spomenuo).Za "B" kategoriju sam uzeo, odokativno, tih srednjih 50% pa i donjih 30%.Poenta je da osim toga što je prosto teže napisati rad za SCI časopis (teme, strani jezik, čekanje itd) ta "B" kategorija ne donosi ništa posebno u poređenju sa objavljivanjem radova u domaćim, malo boljim časopisima (koji donose 3 - 4 boda). Osim izvesne uslovljenosti u napredovanju (negde ne možeš postati docent bez rada na SCI listi itd) nema nikakvog podsticaja da se objavljuju radovi u toj, nazovimo je "B" kategoriji.Govorim samo sa pozicije istraživača koji radi pod kišobranom MNO za društvene nauke.

Link to comment

Matični naučni odbor, telo pri ministarstvu koje radi procene projekata, sastavlja spiskove časopisa za bodovanje (u svojoj naučnoj oblasti).@ArbajtmanPo mom računanju dobio bi ceo 1 poen, pošto ga ne vidim na SCI listi uopšte.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...