Jump to content
IGNORED

srpska nauka - problematika stapa i kanapa


Prospero

Recommended Posts

Sećam se bivšeg pom-mina, g. Saboa, kako je na nekom skupu posvećenom društvenim naukama vrlo živahno objašnjavao da društvenjaci kaskaju sa radovima na SCI listi u odnosu na prirodnjake. Pa onda na logično pitanje "koji će strani časopis da objavi tekst o npr istoriji sindikalizma u srbiji" nije umeo dati načelno smislen odgovor, a sa nevericom je slušao obrazlaganja da su društvene nauke u znatnoj meri lokalizovane, da nemaju globalnu primenu niti relevantnost, dok su SCI časopisi u ogromnoj većini na Zapadu i da je presek ta dva skupa vrlo često zanemarljiv.
što se pravnih nauka tiče to se na kraju svede na to da su radovi koje objaviš napolju najslabiji - neki oblik nacionalnog izveštaja, enciklopedijska odrednica o određenom pravnom institutu u srbiji, etc. uz to, imaš nacionalni časopis u datoj oblasti koji je izjednačen sa ssci listom (m24). e to je poluga moći.
Link to comment
  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    66

  • gospa buba

    48

  • Dr Arslanagić

    32

  • Indy

    21

psihologija je u toj društvenjačkoj grupaciji, pa ima sledeći problem: nije lokalizovana, te možeš da objavljuješ bilo gde. ima naš m52 časopis. generalno, kvalitet inostranih časopisa je viši, i radove koje tamo šalješ su neuporedivno kvalitetniji od lokalnih. ovde su recenzije u mnogim časopisima javne i burazerske. na primer, filozofi stvarno ne znaju za granicu takvog objavljivanja. često na hodniku čujem frazu "e, aj baci taj seminarski na mail, pa da objavimo". e sad, oblasti van ff ne poznajem, ali je ovde zanimljiva konstantna svađa oko tog vrednovanja objavljenog.sad da ne dužim, na istom odeljenju postoje ljudi koji pišu refleksivne tekstove iz glave i time skupljaju poene i ljudi koji vladaju teškom naučnom metodologijom, a još uvek su docenti. nikad ne valja kad ostaviš na savest zaposlenom da radi svoj posao.

Link to comment
Š'ooo? Sedite jedni drugima na glavi, vas 8 na 20 kvadrata. ili nešto drugo?Btw, koliko znam™ vi ste u nekom limbu što se tiče prostora pošto ste iseljeni iz Kneza Miloša onomad kad je Amer udario, pa ste nekako gosti. Možda ste i zato najlakši za odstrel iz premijum lokacije.Vaših par ofisa je za novi naraštaj MinKula lepo parče.
pa to. a odacu ti i jednu tajnu, taj prostor nije nas vec ISIjev, tamo smo samo zahvaljujuci njihovoj dobroj volji. mislim i da je ideja o zajednickoj biblioteci dobra. a i zivim na Novom Beogradu evilsmile.gif
Link to comment

i da dodam nepopularno za društvenjake: moj utisak je da ff (većina zaposlenih naučnih delatnika) može da radi ketering prirodnjacima, ili npr. to sa wcima da rasteretimo bubu. suština je da možeš, ako si baš raspoložen i baš imaš vremena, da objaviš jedan (slovima 1) članak godišnje u npr. sanitetskom pregledu, da se nijednom ne pojaviš na institutu za psihologiju i da za svoju izvanrednost bogom datu dobijaš najmanje prosečnu platicu mesečno. a i ne moraš. ok, to su pravila i može im se, ali na tom institutu se ni ne brinu mnogo za sredstva za materijalne troškove, jer im nisu ni potrebna. ali platica jeste. i onda je stvarno nezgodno da mirne profesionalne savesti staneš uz baš svaku bagru koja se umuvala u institute i zove se naučnicima. a opet, ne možeš nikako biti na strani državne budžetske raspodele i strategije razvoja (nauka, kultura, obrazovanje, pa i zdravstvo...). u savršenom scenariju, naučnici (društvenjaci) bi insistirali na povećavanju kriterijuma i jednoobraznoj primeni istih. nauka je zanat, nije to samo za genijalce, ali srbija ima registrovanih naučnika ko zemlje srednje evrope zajedno.

Link to comment
nauka je zanat
hvala :D(mislim, ozbiljno hvala, dijelim takvo mishljenje ^_^)broj registrovanih nauchnika je drastichno povecan oko 2010, da bi se zadovoljili slozeni kriterijumi eu, koliko umnih glava treba da ima srbija na broj opshtih glava. to su ochigledno "trazili" samo nama. ali mislim da to spada u srodan domen kao obavezno imanje elektronske zdravstvene knjizice. neobavezujuci strani propis koji se proglasi za obavezan i tumachi otprilike + moj personalni interes + burazer koji ima neki resurs. i + samopromocija + samopromocija + samopromocija, dok svi ne popadaju u nesvest. rezultat toga je finansijski neodrziv sistem, u kome jedni rade mnogo i prepoznati su kao relevantni u medjunarodnom okviru, drugi ne rade nishta, a placanje se vrshi burazerski, kako padne.mi realno ne znamo sta cemo s tim. kao sto ne znamo sta cemo ni sa bolonjom. a najsushtinskije zelimo da se svidimo svima, a da se istovremeno ne desi nishta ozbiljno...
Link to comment

ha. ja kad sam odlazila u inostranstvo, isla sam sa idejom da su nase studije psihologije lose a tudje bolje, s akcentom na naucni aspekt. kad sam malo odstudirala i napolju, tek tada sam shvatila koliko su kod nas stvari jebeno katastrofalne.

Link to comment
ha. ja kad sam odlazila u inostranstvo, isla sam sa idejom da su nase studije psihologije lose a tudje bolje, s akcentom na naucni aspekt. kad sam malo odstudirala i napolju, tek tada sam shvatila koliko su kod nas stvari jebeno katastrofalne.
prirodne nauke nisu katastrofalno gore, u nekim oblastima su sasvim uporedive sa raznim evropskim situacijama, ali mi NECEMO postati svetska velesila u nikakvim naukama i to nije neshto chemu treba da tezimo. a nas je fiktivni ulazak u pekinsku™ listu i fiktivno povecanje broja isi radova po glavi popalio najstrashnije, te nashe vladare, da mozemo da prejebemo svetsku nauku/fiziku dok kazesh keks. a pri tome se kadrovski dopunjavamo iz politichkih razloga, kadrovima koji su objektivno nesposobni, a onda se sruchujemo naglavu, onima koji su sposobni, da pod obavezno objave 4x puta vishe, ili ih necemo platiti. ili cemo ih platiti. ali cemo im nasred zivota instalirati 1 supstancijalnu nesigurnost, poshto je nesigurnost da li ce mu dete sutra doruchkovati, osnovna vodilja 1 fizichara za njegov nauchni rad...mislim, mozda kapitalizam ni ne moze da ima ljudsko lice, ali ova bulaznjenja koja se kod nas realizuju po svaku cenu, nisam sigurna da su uopshte iz tog domena... Edited by thermal bug
Link to comment
prirodne nauke nisu katastrofalno gore, u nekim oblastima su sasvim uporedive sa raznim evropskim situacijama, ali mi NECEMO postati svetska velesila u nikakvim naukama i to nije neshto chemu treba da tezimo.
Meni je nekako i normalno da su prirodne nauke vise u koraku sa Evropom i inima, a iz prostog razloga sto ako to nisu onda se, zbog njihove univerzalne prirode, postavlja samo pitanje smisla bavljenja njima (osim medicine i farmacije). Drustvene nauke makar mogu da igraju na kartu "lokalnosti" i tako opravdaju svoje, makar i mizerno postojanje (btw, ni u ludilu ne mislim da bas nista u drustvenim naukama u Srbiji ne valja, ima jako kvalitetnih ljudi koji dobro rade).
Link to comment
pa to. a odacu ti i jednu tajnu, taj prostor nije nas vec ISIjev, tamo smo samo zahvaljujuci njihovoj dobroj volji. mislim i da je ideja o zajednickoj biblioteci dobra. a i zivim na Novom Beogradu evilsmile.gif
Nije to meni tajna, listao sam ja ceo istorijat te zgrade, osnivanja i razvoja instituta, njihovog razdvajanja, prenošenja nadležnosti sa federacije na republiku, raznih pokušaja izbacivanja od Yutelovaca preko Karića do raznih drž_sekova, sudbine (nekad postojeće a danas nepostojeće) zajedničke biblioteke itd.
Link to comment
ni u ludilu ne mislim da bas nista u drustvenim naukama u Srbiji ne valja, ima jako kvalitetnih ljudi koji dobro rade
Meni je to i logično, po više osnova (najviše po neimanju prevelike potrebe za značajnim laboratorijama/finansijskom podrškom). Međutim, verovatno se radi o mavericima™, autlajerima, netipičnim primercima. To kažem onako skroz napamet. :D
Link to comment
... (btw, ni u ludilu ne mislim da bas nista u drustvenim naukama u Srbiji ne valja, ima jako kvalitetnih ljudi koji dobro rade).
Gotovo je nemoguće da o pojedinim društvima optimalno pišu "stranci"; mislim da je pravilo da, uprosečeno, strana literatura nije ni blizu informativna, deskriptivna, analitička ili sintetička koliko je to domaća ako pričamo o lokalnim temama. Pritom ne mislim na Srbiju već uopšte, a mislim na savremenu ili politiku u bliskoj prošlosti te savremenu istoriju.Problemi su naravno jezičke, kulturne, geografske (udaljenost, nemogućnost boravka na terenu u dužem periodu) itd, a manje metodološke ili nedaj bože lične ("glupi" stranci - "pametni" lokalci).
Link to comment
Sećam se bivšeg pom-mina, g. Saboa, kako je na nekom skupu posvećenom društvenim naukama vrlo živahno objašnjavao da društvenjaci kaskaju sa radovima na SCI listi u odnosu na prirodnjake. Pa onda na logično pitanje "koji će strani časopis da objavi tekst o npr istoriji sindikalizma u srbiji" nije umeo dati načelno smislen odgovor, a sa nevericom je slušao obrazlaganja da su društvene nauke u znatnoj meri lokalizovane, da nemaju globalnu primenu niti relevantnost, dok su SCI časopisi u ogromnoj većini na Zapadu i da je presek ta dva skupa vrlo često zanemarljiv.Znam da je imao jedno zapaženo gostovanje kod književničara, kada se čudom čudio "što oni uopšte pišu knjige i gube vreme na to kada radovi u časopisima završavaju posao". I tako... <_<Faljen isus pa nisam pridružen BU, mogu samo da ih metnem na pekinšku patku (samo da mi potpišu phd).I zar im nije Institut za fiziku navukao gro poena?
Sa ovime se ne bih slozio.Da sekundiram kingmejkerki.Prilicno sam siguran da postoji neki sredni nivo inostranih istroijskih casopisa gde ne moras da izmislis nesto potpuno novo.Gotovo sigurno ima B casopisa gde se ne trazi originalni globalni doprinos vec samo zanatsko-metodoloski dobar rad.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...