Jump to content
IGNORED

Poslovi za naucnike - kuda i kako (a delom i zasto)


Evi

Recommended Posts

ovo za postdoc od 50k prvi put vidim.
2009, kad se strmopizdih sa akademskih visina da radim u IT supportu, tehnicar tj. ja na Deakin Uni imao je 45k (gross), a u isto vreme je bio postavljen oglas i za postdoca na kom je pisalo 48k. Nisam proveravao detalje, ali sam dobro zapamtio da su se za sa bez obaveznog zavrsenog faksa (1) i za posao sa doktoratom (2), na jednom te istom mestu, za full-time posao, nudile prakticno iste pare. :huh: (To sto je onda bilo 48k je verovatno u medjuvremenu avanzovalo u 50k kategoriju).Priznajem da je to i meni bilo (i ostalo) cudno.Evo, da malo probrstim kroz Ozi oglase za postdoca:ANU (najjaci univerzitet) 60,690Uni. of Adelaide 74,001Uni. of Queensland 57,330Uni. of Sydney 73,251CSIRO 75,000Griffith Uni 63,153Itd.Jedan razlog za variranje je da je negde plata samo (gross) plata, a drugde je u pitanju "paket", tj. ukljucuje i penzioni doprinos od 17% (sto dodaje 10 i vise hiljada na ukupnu sumu).
Link to comment
  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    49

  • MayDay

    33

  • Budja

    24

  • betty

    20

Top Posters In This Topic

u isto vreme je bio postavljen oglas i za postdoca na kom je pisalo 48k. Nisam proveravao detalje, ali sam dobro zapamtio da su se za sa bez obaveznog zavrsenog faksa (1) i za posao sa doktoratom (2), na jednom te istom mestu, za full-time posao, nudile prakticno iste pare. :huh: (To sto je onda bilo 48k je verovatno u medjuvremenu avanzovalo u 50k kategoriju).Priznajem da je to i meni bilo (i ostalo) cudno.
ja mislila da mi uporedjujemo postdok plate (i njihov odnos sa troskovima zivota) svuda po svetu, a ne postdok vs. non-academic job.mene npr slabo cudi da je ista ili cak i veca plata za neki posao bez zavrsenog faksa nego za postdok, al ko sto rekoh to je neka druga aprijatna tema... :fantom:
Link to comment

u kom kontekstu ima sve manje smisla?ako zelis da radis postdok, dobro bi bilo i da znas koje plate mozes (okvirno) gde i da ocekujes. Nesto mi se cini da te u tom slucaju ne zanima preterano da li ce neka x, y pozicija sa fakultetom ili bez da ti donese vise novAca.sve to je naravno lepo znati ako pored postdoka razmatras i career change.

Link to comment
u kom kontekstu ima sve manje smisla?ako zelis da radis postdok, dobro bi bilo i da znas koje plate mozes (okvirno) gde i da ocekujes. Nesto mi se cini da te u tom slucaju ne zanima preterano da li ce neka x, y pozicija sa fakultetom ili bez da ti donese vise novAca.sve to je naravno lepo znati ako pored postdoka razmatras i career change.
Ne razumem, postdok je posao kao i bilo koji drugi (doduse, videsmo da ga neki ovde ne smatraju "ozbiljnim" poslom... sto je, naravno, bez veze). Sve je isto, mislim, moraju da se placaju racuni, izdrzava porodica, itd.Da li ti to zelis da kazes da se podrazumeva da ako se neko bavi naukom da treba da bude slabo placen? Mislio sam da sam poslednji put cuo tu pricu dok smo jos imali komitete Saveza Komunista po fakultetima. Nemoj ici tamo, pliz.
Link to comment

ne da nisam rekla nego ni pomislila :)ono sto jesam je da ako neko zeli samo nauku i tu sebe vidi u sadasnjosti i buducnosti, ne mozes mu reci "posao je posao sto moras postdok? "te stoga nema ni smisla da mu stavljas do znanje koje plate su u non-academia sferi. Mislim mozda ima smisla tebi koji neces postdok ali njih pre zanima da uporede postdok uslove zivota sirom sveta. work with what you've got fazoni da se licno izjasnim- ja slazem se da je posao posao i treba placati racune ali ima i onih kojima je nauka preca.

Link to comment
Jedan razlog za variranje je da je negde plata samo (gross) plata, a drugde je u pitanju "paket", tj. ukljucuje i penzioni doprinos od 17% (sto dodaje 10 i vise hiljada na ukupnu sumu).
pa ja mislim da sam to uzela u obzir :). eno ako pogledas onu seek potragu, najvise pozicija je u 70k + penziono. csiro i dobri univerziteti (cak i Uni u Ballaratu) daju i po 80k + penziono. tako da je normala izgleda 60k + penziono minimum pa do 80k + penziono, uz najveci broj tu oko malo vise od 70k + penziono (ovi ispadi sa 50k mi nisu jasni :D). i ovaj minimum kad odbijes porez i prebacis u evre je znacajno bolje nego sto dobijaju u Evropi (ono sto ja znam).i da, cela prica je pocela oko poredjenja postdoc plata po svetu, gde AUS izgleda da prednjaci (ovde jeste skuplje ali nije bas toliko skuplje, zato sam i napisala ono poredjenje primanja).
Link to comment

@ indinisi citao prethodne strane? tu su i zmu i dete u paketu, a i ne zivi se kod roditelja reklo bi se i opet se postdok navodi kao opcija za posao.svako ima svoje prioritete i izbore, te ne mozes tako da nastupas. tj. mozes al ja ne bih :)

Link to comment
ovi ispadi sa 50k mi nisu jasni
Nisu ni meni... bice da je to neki sirotinjski department (ili samo projekt sa malo para).Ponegde se postdok tretira kao prakticno neki malo napredniji student (to sam razumeo iz nekih postova EUropljana ovde). Koliko mi je poznato, u Australiji je to jednostavno naziv sasvim regularnog radnog mesta (znaci, u pitanju je jednostavno 1 posao). Edited by Indy
Link to comment

a šta velite na ovo?

nego pitanjce: ako neko posle cca 10 godina akademske karijere ode u firmu, ima li šansi <i kolikih> da se jednog dana vrati u akademiju i istraživanje i tako to?
Link to comment

Nije ti to pitanjce, vec pitanjcetina. Zavisi od toliko faktora, da ne verujem da moze da se da prost odgovor. Zavisi od struke, zavisi od dela sveta, zavisi od licnih veza i poznanstava (najvise), zavisi od boba i oca...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...