Jump to content
IGNORED

Poslovi za naucnike - kuda i kako (a delom i zasto)


Evi

Recommended Posts

Naišla sam na jedan zanimljiv članak u Blicu:

Premala ulaganja u znanje, ponovo preti veliki odliv kadrovaAutor: I. Radisavljević- B. Gigović | 31.05.2009. - 00:01 Strahovito je dugo vremena prošlo - nekoliko decenija - a da se u Srbiji nije otvorio nijedan moderan fakultet ključnih, naučnih oblasti, da se nije izgradila nijedna moderna laboratorija, pa čak ni savremena biblioteka. Mi smo kulturno veoma zaostali i nema naznaka da se to istinski želi promeniti - kaže Vigor Majić, direktor Istraživačkog centra Petnica, komentarišući loš odnos društva prema nauci. Srbija ja na samom začelju Evrope po količini sredstava koje izdvaja za razvoj nauke, ali isto tako i po naučnim dostignućima. Dok druge zemlje sveta i posebno EU izdvajaju dva do tri odsto bruto nacionalnog dohotka u ove svrhe, Srbija s teškoćama daje tek 0,26 odsto. To je potvrdio i sam ministar za nauku Božidar Đelić, dodajući da nam, ukoliko se stvari uskoro ne promene – preti gori i veći odliv mozgova nego u Miloševićevom režimu. – Srbija će u 21. veku biti informatička zemlja ili je neće biti! Ulaganje u nauku je na neprihvatljivo niskom nivou i rebalans budžeta je dodatno smanjio taj iznos za milijardu dinara. Srbija mora da uloži ozbiljan dodatni napor, jer ćemo u protivnom imati novi odliv mozgova – kazao je Đelić. Kada tako govori ministar nauke, onda je jasno da je situacija i više nego alarmantna. To je za naš list potvrdio i dr Miodrag Stojković, genetičar, koji je napravio pionirski podvig vrativši se u Srbiju da otvori jedinstvenu kliniku za lečenje neplodnosti. Ugrađivanje – Kada moje studente pitam da li su videli najprostiju mašinu za detekciju gena, a oni kažu da nisu, jasno je na kom se nivou nalazi naše obrazovanje, a samim tim i nauka. Osnovni problem je novac, nama ne fali ni pametnih ni ambicioznih ljudi, ali nam nedostaje oprema, jaki naučni instituti, volja za razvojem nauke… Najgore od svega je što je svaka hemikalija koja je neophodna za bavljenje naučnim radom u Srbiji tri puta skuplja nego na Zapadu, jer se, dok stigne do nas, ugradi čitav lanac ljudi. Tako ne samo da nam nedostaje novaca već se na korupciju u nabavci daju dragocena sredstva koja bi mogla poslužiti za opremanje naučnih laboratorija fakulteta, razvijanje klinika, instituta… - kaže Stojković i dodaje da je u takvim uslovima odliv mozgova neminovan. – Vlast kao da ne shvata da nema ničeg važnijeg od ulaganja u decu, njihovo obrazovanje, a samim tim i nauku. Način na koji se Srbija bavi naukom je kratkovid, obrazujemo decu, dajemo novac na njihovo školovanje, tek da bismo ih kada su kompletni ljudi isporučili drugim zemljama da uživaju u plodovima njihovog rada – kaže Stojković. O ljudima koji su u prošlim decenijama napustili Srbiju malo se zna. Nadležni do sada nisu uspeli da izgrade kvalitetnu bazu podataka o našim studentima, naučnicima i doktorima u rasejanju. Tužna istina je da evidentiranje ovih ljudi i nije tako težak posao. Naime, „Blic nedelje” je prošle godine kontaktirao desetak najboljih svetskih i evropskih univerziteta (Harvard, Stenford, Berkli, Oksford…) i uspeo da dobije precizne podatke o broju studenata, doktoranata, postdoktoranata.itd
http://www.blic.rs/temadana.php?id=95040I jako sam se prepoznala u njemu. Sa mog smera na PMFu izađe oko dvadesetak ljudi godišnje, u struci se zaposli 0.5(kao asistenti na fakultetu)! Jednostavno nema nikakve potrebe za mojim profilom. Nije stvar u tome da me je to preterano pogodilo jer fakultet i jesam upisala sa idejom da idem u inostrastvo posle toga, ali postavlja se pitanje zašto je mene država Srbija školovala. Zašto ne zatvore grupe za kojima ne postoji potreba? Mi ni na koji način svojim znanjem ne možemo da pomognemo Srbiji, jer struka nije kao programerska gde neko može sam da započne biznis, a moje obrazovanje je jako lepo koštalo državu, delom i zbog toga što zaista za hemikalije dajemo i do tri puta više nego na zapadu, a dešavalo se da i kad stignu možemo samo da ih bacimo jer su propale zbog neadekvatnog transporta. Kakva su vaša iskustva? Da li ste našli posao u Srbiji, za one koji se bave naukom u Srbiji - kakvo je vaše mišljenje o stanju u vašoj grani, za one koji su u inostranstvu - zašto ste tamo? I na kraju, čemu vapaj: ponovo preti odliv kadrova? Pa ja da sam ostala u Srbiji bila bih verovatno nastavnica biologije ili bih se prekvalifkovala u frizerku, realno, ne bih baš nešto unapredila Srbiju. (Da zlo bude veće to su mi otprilike i planovi za eventualni povratak, koji sad izgleda dosta verovatan). Većina ljudi je na kraju i otišla zato što nisu mogli da se zaposle, a samim tim gubitak kadrova nije za vapaj - Srbija je manje više izgubila samo nekoliko hiljada nezaposlenih.
Link to comment
  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    49

  • MayDay

    33

  • Budja

    24

  • betty

    20

Top Posters In This Topic

Evi, ja bih uvek radije zaposlila matematicara nego ekonomistu na pozicijama koje su tipicno ekonomskog profila. Sto se tice tvoje zabrinutosti, samo privredni razvoj omogucava traznju za zanimanjima koja su trenutno jalova. Pri tome, nije na drzavi da garantuje posao ali posao svake dobre vlade jeste da kreira ambijent za rast broja i raznovrsnosti poslova. Drugo, Srbija je mala drzava i ne moze se ocekivati da se bavi nekom besnom naukom. Fundamentalni naucni proboji su se uvek desavali u velikim drzavama.

Link to comment
Evi, ja bih uvek radije zaposlila matematicara nego ekonomistu na pozicijama koje su tipicno ekonomskog profila. Sto se tice tvoje zabrinutosti, samo privredni razvoj omogucava traznju za zanimanjima koja su trenutno jalova. Pri tome, nije na drzavi da garantuje posao ali posao svake dobre vlade jeste da kreira ambijent za rast broja i raznovrsnosti poslova. Drugo, Srbija je mala drzava i ne moze se ocekivati da se bavi nekom besnom naukom. Fundamentalni naucni proboji su se uvek desavali u velikim drzavama.
Ma Matematički fakultet je super, malo mi je žao što nisam to studirala. Baš u ekonomiji trend je bio zapošljavanje i fizičara npr. Ja pričam o Hemijskom fakultetu, a za tim znanjem već 20 godina ne postoji skoro nikakva potreba (sem u nastavi). Nema potrebe za školovanjem toliko ljudi ako posla nema niti ga je u poslednjih 20 godina bilo. Bolje da su taj novac preusmerili na Matematički npr, ili da osavremene ETF i sl. Zašto država baca toliki novac za nešto od čega već 20 godina nema praktično nikakve koristi - dokaz za to je da su generacije unazad sa Hemijskog otišle u inostranstvo? To je potpuno besmisleno. Profil koji ja imam biće državi potreban, pod pretpostavkom da Srbija sad krene da ekstra brzo napreduje ekonomski, za jedno 15 godina. U tom slučaju Srbija bi ionako morala da uveze eksperte sa strane, pa je opet besmisleno trošiti taj novac u čekanju boljih vremena.Što se konkretno nalaženja posla u struci tiče, znala sam da struka u Srbiji ne postoji, nije u tome stvar. Recimo da je sa te strane sve fer. Poenta je samo da u Srbiji sada i nekoj budućnosti od 10-20-30 godina tačno vidimo zanimanja koja postoje, zašto se ne skoncentrisati na to i tu uložiti novac? Ovako, Srbija me je odškolovala za inostranstvo, hvala joj na tome, ali realno, pukla je pare ni za šta.Što se nauke tiče, mislim da ona i nije toliko loša na Hemijskom s obzirom na novac koji dobija, ali ne držimo ceo fakultet valjda zbog toga da bi 5 solidnih ljudi radilo u nauci?
Link to comment
Drugo, Srbija je mala drzava i ne moze se ocekivati da se bavi nekom besnom naukom.
Mogla bi da se bavi nebesnom naukom.Nije sve ni u fundamentalnoj nauci, ima nesto i u primenjenoj. Samo sto se i ona slabo primenjuje u Srbiji. (Osim na recima, i po ministarstvima... ali, ponavljam se).
Link to comment
Mogla bi da se bavi nebesnom naukom.Nije sve ni u fundamentalnoj nauci, ima nesto i u primenjenoj. Samo sto se i ona slabo primenjuje u Srbiji. (Osim na recima, i po ministarstvima... ali, ponavljam se).
Upravo. Koliko ja vidim ovde, u prirodnim naukama fundamentalnu radiš na fakultetu, ali takođe taj fakultet služi i tome da odškoluje kadar koji se mahom zapošljava u primenjenoj nauci iliti industriji (od četvoro kolega koji su završili doktorat od kad sam ja došla, samo jedan ide dalje da se bavi fundamentalnom naukom a ostali su našli poslove u industriji, to je recimo jako fin odnos). U mom slučaju fakultet školuje ljude koji se zapošljavaju u nauci u Srbiji (što je per se besmisleno ako nije praćeno pravljenjem kadra za industriju), odlaze u inostranstvo ili se zapošljavaju van struke. Što sve zajedno znači da trošimo novac poreskih obvezika ne vraćajući pri tom ništa nazad (ko da smo političari).Moja neka ideja ovog topica (al izgleda da nešto ne ide kako sam ja planirala :lol: ) je da ljudi kroz svoja iskustva kažu koja su zanimanja smislena u Srbiji i gde bismo mogli da se razvijamo, kako vide svoju struku i sl.
Link to comment

Primenjena nauka svakako! Ali primenjenu nauku finansiraju kompanije, a u zanemarljivom procentu drzava. Ako budemo pametni i to ce doci na red. Do tada bi bilo besmislica razmisljati o ukidanju pojednih odeljenja. Ako bas hocete, Srbija ima dve stvari zbog kojih moze biti privlacna. Jedna je centralni polozaj u regionu i nezanemarljivo trziste, a druga su skolovani ljudi. Ovo moze da zvuci rasisticki, ali u ocima velikog svetskog biznisa postoji razlika izmedju Srbina sa doktoratom iz fizike i Indusa sa istim stepenom. Moram da se nadovezem na ovo gore necim sto me privatno jako nervira. Kad god dodjem da predajem na beogradski Ekonomski faks iskrivim se pokusavajuci da im objasnim da ih ne ceka drug Jataganjac kad zavrse faks i da moraju da se nekako istaknu iz mase. Ne zelim ni ja da zavrsimo u nekom ekstremu kao sto je to slucaj sa Juznom Korejom npr, gde je stvar casti upisivanje zeljenog fakulteta. Tamo se objedinjeni kvalifikacioni ispit odrzava u jednom danu i tada ni jedan avion ne sme da poleti. Ne, ne treba nam to, ali ovo shvatanje vaznosti obrazovanja medju decom je bas na ocajno niskom nivou. Pri tome, ja njih tu najmanje krivim.

Link to comment
Primenjena nauka svakako! Ali primenjenu nauku finansiraju kompanije, a u zanemarljivom procentu drzava. Ako budemo pametni i to ce doci na red. Do tada bi bilo besmislica razmisljati o ukidanju pojednih odeljenja. Ako bas hocete, Srbija ima dve stvari zbog kojih moze biti privlacna. Jedna je centralni polozaj u regionu i nezanemarljivo trziste, a druga su skolovani ljudi. Ovo moze da zvuci rasisticki, ali u ocima velikog svetskog biznisa postoji razlika izmedju Srbina sa doktoratom iz fizike i Indusa sa istim stepenom. Moram da se nadovezem na ovo gore necim sto me privatno jako nervira. Kad god dodjem da predajem na beogradski Ekonomski faks iskrivim se pokusavajuci da im objasnim da ih ne ceka drug Jataganjac kad zavrse faks i da moraju da se nekako istaknu iz mase. Ne zelim ni ja da zavrsimo u nekom ekstremu kao sto je to slucaj sa Juznom Korejom npr, gde je stvar casti upisivanje zeljenog fakulteta. Tamo se objedinjeni kvalifikacioni ispit odrzava u jednom danu i tada ni jedan avion ne sme da poleti. Ne, ne treba nam to, ali ovo shvatanje vaznosti obrazovanja medju decom je bas na ocajno niskom nivou. Pri tome, ja njih tu najmanje krivim.
Lepo :) Sviđa mi se to što si napisala. Jedino, ne pričam ja o ukidanju odeljenja bez otvaranja novih, to je samoubistvo. Ali postojeće pare mogu se mnooogo bolje iskoristiti tako što bi se npr broj studenata Hemijskog malo spustio na račun npr Matematičkog koji bi za početak mogao da dobije još koju sobu u zgradi sem onog nesrećnog golubarika na krovu PMFa. Na to sam ja mislila.Što se boldovanog tiče, uh, mogla bih o tome do prekosutra, ali da ne ulazim u to. Krivi, nekrivi, našim klincima sa takvim stavom to će se obiti o glavu. A iz mog iskustva - možeš da im pričaš do prekosutra. Oni imaju neko svoje pakovanje o tome kako stvari funkcionišu, i ne popuštaju pred argumentima. Zanimljivo, obično to njihovo pakovanje podrazumeva mnogo mnogo manje rada od tvog predloga/viđenja stvari, tako da ima tu i njihove krivice (lenjost, nedostatak profesionalne ambicije).
Link to comment

imam mnogo toga da kazem na ovu temu, ali sad moram da idem. pre nego sto se odjavim htela bih da pokazem da postoje i svetli primeri da i fundamentalna nauka moze da buja ako se pojedinci pametno umreze sa nadnacionalnim institucijama. hoce eu da obasipa grantovima ako ima materijala za tako nesto. bacite pogled na institut za fiziku i posebno na SCL.

Link to comment
Ali primenjenu nauku finansiraju kompanije, a u zanemarljivom procentu drzava. Ako budemo pametni i to ce doci na red.
Meni se cini da bi to prvo trebalo da dodje na red. Ne moze Srbija da bude (sad, a verovatno i bilo kad) konkurentna u fizici sa npr. mestom gde radi kurdi ili 3opge. Ali moze da bude u najmanju ruku takmac, ako ne i lider u nekim primenjenim oblastima. I vec je i bila, i dan danas ljudi po svetu znaju za Institut za kukuruz iz Zemun polja. Na kraju, nebitno je da li je nesto fundamentalna ili primenjena nauka, Srbija treba da identifikuje svoje specijalnosti i njih da razvija. A poljoprivreda je sigurno jedna od njih. Ima i na cemu da se gradi, ne mora da se polazi bas od nule, kao da je u pitanju, ne znam, nanotehnologija ili astronautika.Ne moze se ocekivati da ce kompanije da to finansiraju u nekom narocitom obimu u zemlji u kojoj je privredna aktivnost na tako niskom nivou. Nema se odakle. Znam kako funkcionise finansiranje primenjenih nauka, i u zemljama 10x bogatijim od Srbije pola dolazi od drzave (a ostalo se prikuplja kroz takse doticnoj industriji). Mislim da se ne moze ocekivati od tako male zemlje da bude lider u svim oblastima, tako da je specijalizovanje za odredjene oblasti prirodna stvar. A onda u to treba da se slije ne samo novac poreskih obveznika, vec da se (sto bi bio veliki novitet za nase politicare) predje sa reci na dela, i da se i sprovodi ono sto "lepo zvuci". (Izvinjavam se ako nekoga vredja, ali imam utisak da je u Srbiji najvaznije da nesto "lepo zvuci", napredno i moderno... nije bitno da se to zaista i uradi).(EU grantovi svakako vaze i za primenjene nauke, stavise oni vec uveliko pristizu u Srbiju, ali da li se najbolje koriste, to je druga prica).
Link to comment

Uslovno se prepoznah u temi,ne svrstavam sebe pod etiketu stručnjaka,a to je i razlog što sam otišla iz zemlje,dakle zbog nemogućnosti nastavka daljeg neophodnog školovanja koje mi moja država jasno uskraćuje i ne dozvoljava.Ovih dana je bio članak kako VMA planira da oformi svoj med.fakultet na kome će valjda biti upisano 20 studenata,da podsetim postoji med.faks u Beogradu,Novom Sadu,Kragujevcu,Nišu,Kosovskoj Mitrovici,nisam sigurna mislim da ukupan broj upisanih svake godine je oko 1000.Skoro sam čula podatak da na beogradskom zavodu za zapošljvanje čeka posao oko 2000 lekara,podatke za unutrašnjost ne znam,verujem da nisu ohrabrujući.Da bi stekao uslov da konkurišeš za specijalizaciju,lekar mora biti zaposlen i mora da ima najmanje dve godine radnog iskustva - ovo su samo zvanični uslovi,način zapošljavanja i svega ostalog kako se praktikuje, o tome ne bi.Zaposliti se kao lekar,danas kao i prethodnih godina u Srbiji je nemoguća misija, drugim rečima,vrlo eksplicitno država kaže: izvolte marš napolje.Ja sam svesno ignorisala poruku ''marš napolje'' malo jače od dve godine,koje sam skrcala u besomučnom odvaljivanju od volontiranja,misleći da će se nešto promeniti.Prestala da ignorišem poruku 12.3.2003.Krajem maja ovde u Sloveniji imala sam završni razgovor pred komisijom za specijalizaciju,nažalost tada sam bila prinudjena da u grubim crtama opišem kako funkcionišu stvari u Srbiji,moram priznati još jedno odvratno podsećanje,mnoge stvari sam jasno prećutala što bi rekli krijem tudju bruku,jer i ono malo što sam objasnila je bilo dovoljno da me komisija gleda u šoknom stanju,neverici.Falila je kamera,da sve to zabeleži i da se snimak pošalje u novine i ministarstvo zdravlja.Drugim rečima, bio bi 1 sevap zatvoriti neke fakultete trajno a neke na 10 godina.

Edited by lena21
Link to comment

fizicki fakultet u beogradu (mesto mog zaposlenja), dobija odredjena sredstva (ne samo od eu) za projekte koji se strukturama dojme prakticno primenjivim, tj. ja koji sam se skolovao za kvantnog dustabanliju, od toga ne vidim nista. schmerz.

Link to comment
Uslovno se prepoznah u temi,ne svrstavam sebe pod etiketu stručnjaka,a to je i razlog što sam otišla iz zemlje,dakle zbog nemogućnosti nastavka daljeg neophodnog školovanja koje mi moja država jasno uskraćuje i ne dozvoljava.
Samo komentar na to o stručnjacima, ne znam šta se smatra stručnjakom vani, ali u Srbiji neko sa doktoratom ili u tvom slučaju specijalizacijom iz medicine definitivno jeste stručnjak. Ako je opšti nivo lekara u primarnoj zaštiti kao kod onih lekarki što ne znaju da urade neurološki pregled detetu, nivo stručnjaka je svako ko zna na nekom evropskom nivou da radi svoj posao. A ti to, s obzirom da završavaš specijalizaciju u Sloveniji, znaš.Indy, ova me vest podsetila na tebe:
Na listi prvih deset proizvoda u izvozu Srbije u martu prvo mesto zauzimao je kukuruz sa 27 miliona dolara, a na prvom mestu uvozne liste je prirodni gas sa 111 miliona dolara, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku.
http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=95090Inače slažem se sa tim oko finansiranja i firmi, moju grupu (bio nauke) finansiraju država i nacionalni fondovi za istraživanja, nikakve firme. Što se firmi tiče, one pokupe kadar i to je to.
Link to comment
Samo komentar na to o stručnjacima, ne znam šta se smatra stručnjakom vani, ali u Srbiji neko sa doktoratom ili u tvom slučaju specijalizacijom iz medicine definitivno jeste stručnjak.....
To boldovano, u medicini u Srbiji je samo zvanje koje apriori ne znači da je pokriveno stručnošću,stvar je krajnje individualna,pa tako, imamo profesora fakulteta koji je svetskog profila i njegovog kolegu koji ima isto zvanje ali koji nema veze sa životom a kamoli sa medicinom,a zvanje je dobio tako kako su se zvanja dobijala proteklu deceniju.
Link to comment
To boldovano, u medicini u Srbiji je samo zvanje koje apriori ne znači da je pokriveno stručnošću,stvar je krajnje individualna,pa tako, imamo profesora fakulteta koji je svetskog profila i njegovog kolegu koji ima isto zvanje ali koji nema veze sa životom a kamoli sa medicinom,a zvanje je dobio tako kako su se zvanja dobijala proteklu deceniju.
Ma nisam bila precizna, mislila sam na našu deca koja su stekla doktorate etc naokolo u skladu sa nekim svetskim standardima. Čak i u svetu postoje profesori koji su ne znam kako došli na svoja mesta, ali to je uglavnom retkost a najčešće su tu ljudi sa korektnim znanjem. Što se Srbije tiče, videla sam ja i doktora i profesora i na svom fakultetu, ne moram do Medicine da idem, koji nisu ni s od stručnjaka, to je bar opšte mesto.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...