Jump to content
IGNORED

Poslovi za naucnike - kuda i kako (a delom i zasto)


Evi

Recommended Posts

A amerika zemlja velika? Jel su oni automatski precrtani ili samo niste ozbiljno razmisljali o tome?Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2

Link to comment
  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    49

  • MayDay

    33

  • Budja

    24

  • betty

    20

Top Posters In This Topic

dodatni problem je sto je moj institut top school za moju oblast, pa se bojim da je odlazak na slabiji postdok ravno akademskom samoubistvu. kopenhagen je solidna opcija (ako postoji bolje mesto za moju oblast, to je karolinska institut), ali za to bi muz morao da aplicira sada, a ja imam jos godinu dana doktorata na lageru...
Ako se trazi samo privremeno resenje, ne znam zasto zbog klime odbacivati Stokholm (tj Karolinska institut) zbog vremena, a ozbiljno razmisljati o Kopenhagenu. Jeste ovaj drugi mozda malcice topliji (koliko, stepen-dva u proseku?), ali ima vise vetra i vlage. I zimi manje snega, sto je lose u kontekstu nedostatka svetlosti zimi... Takodje, za to neko premoscavanje do Oksforda ili cega vec, Skandinavija vam je dobra i zbog socijalne zastite ( evilsmile.gif ). Konkretno, u SE mozes na parental leave sve dok dete ne napuni osam godina, i to cak i ako ste uselili posle detetovog rodjenja.
Link to comment

pih Stokholm ti je hladan, a živiš godinama u NL i razmišljaš intenzivno o UK, svašta :Dda si navikla na neku Španiju, Italiju pa i da razumeminače i nas čekaju svakakve stvari u budućnosti, izgleda da će se dogoditi ranije nego što smo očekivali no to je životnego pitanjce: ako neko posle cca 10 godina akademske karijere ode u firmu, ima li šansi <i kolikih> da se jednog dana vrati u akademiju i istraživanje i tako to?

Link to comment

haha, pomesala sam stokholm i kopenhagen, ladno. al standard! sad vise nisam sigurna da li je ta pozicija muzu privlacna bila u kopenhagenu ili stokholmu. kako god, moramo da prebolimo mogucnost da ne odemo u englesku, kako smo zeleli.ameriku i kanadu cemo razmatrati ako ne uspe u zemljama koje imaju porodiljsko odsustvo za postdokove. to nam je prilicno bitna stavka.

Link to comment
u oba slucaja su grantovi na godinu-dve, ali ja ne mogu da apliciram pre nego sto predam doktorsku tezu, sto znaci da ne mogu da pocnem proceduru pre nego sto zavrsim doktorat. znaci treba mi neka kratka tezga da to premostim, pa i o tome valja misliti. za grantove se ceka varijabilno, od pola godine do godinu i po od apliciranja
a da ta tezga u medjuvremenu bude upravo ova na kojoj si sad samo u ruhu postdoka? ili slicna u okrivru istog instituta, ako je vec top u oblasti....
ali onda smo opet u istoj prici nakon par godina kad ja zavrsim postdok.
pa beto to je taj akademsko-nomadski lajfstajl at its best! :ss1:mozda malo mracim, ali meni se realno cini da retko ko (citaj, ne znam ni jedan primer) ostvari par komada dece sa stabilnim pozicijama u istom gradu u kom oba roditelja rade na top notch institutima. dakle nesto trpi.znam situacije: jedan od roditelja radi 60-80% ili ne uopste; oboje opako commutuju i ne rade u labu koji im je bio prvi pik; nema dece pa radi svako na svom zeljenom institutu i vidjaju je vikendima itd...u svakom slucaju, tesko da ces izvrsiti akademsko samoubistvo i ako ne odes iskljucivo na oxford kao sto si prvobitno zamislila, ali to vec i sama znas -_-
Link to comment

ma da, ne znam zasto me hvata ta nervoza odjednom kad nam sve to visi nad glavom odavno, i kad naravno ima drugih opcija. ali kad pomislim na sve grantove i kopanje po pravilima i datumima za prijavljivanje i trazenja pisama preporuke i brrrr. slicnu sam nervozu osecala i kad sam trazila gde cu na master - too much information, too much birokratija.

Link to comment
ja sam trenutno commuter, vozom 1 sat, od vrata do vrata sat i po. ok je jer niko ne prati ni da li sam dosla a kamoli kada, pa koristim vreme u vozu kao radno vreme, a u kancu/labu sedim manje od punog radnog vremena.vise me muce vremenski prozori sa grantovima. mozda mogu da podelim ostatak price: nameracili smo se na oksford, ali oni nemaju standardne visiting lecturer pozicije nego mora da se aplicira za grant. a i ja moram da apliciram za postdok grant. u oba slucaja su grantovi na godinu-dve, ali ja ne mogu da apliciram pre nego sto predam doktorsku tezu, sto znaci da ne mogu da pocnem proceduru pre nego sto zavrsim doktorat. znaci treba mi neka kratka tezga da to premostim, pa i o tome valja misliti. za grantove se ceka varijabilno, od pola godine do godinu i po od apliciranja i uopste ne znam kako da uskladimo da (a) oboje dobijemo grant, (b) dobijemo grant za isti vremenski period. lokalni faks takodje nije spreman da pusti muza da nacisto ode na godinu dana iako su ranije rekli da ce biti ok (ako ode nacisto propada im neki grant, sve se vrti oko love), sad spominju svaku drugu nedelju u holandiji kao opciju. druga mogucnost je da on krene da aplicira za posao drugde (kopenhagen je realna mogucnost), ali onda smo opet u istoj prici nakon par godina kad ja zavrsim postdok.dodatni problem je sto je moj institut top school za moju oblast, pa se bojim da je odlazak na slabiji postdok ravno akademskom samoubistvu. kopenhagen je solidna opcija (ako postoji bolje mesto za moju oblast, to je karolinska institut), ali za to bi muz morao da aplicira sada, a ja imam jos godinu dana doktorata na lageru... a i nemam pojma da li bi me oni hteli. na oksfordu me zele.veliki univerzitetski grad je dobro resenje, i ja razmisljam u tom smeru. neki ozbiljniji commuting ili razdvajanje nisu opcija, jer zelimo da dodamo jos dece u kolekciju.dolazi mi ispitanik, odoh.
Well, ako ti nesto znaci u smisli quality of life, meni Oksford nije prijao. Doduse, ja tamo nisam radio pa mozda druzenje sa akademcima dodaje sarm.Oskford, kao Oksford je prilicna selendra u odnosu na moj omiljeni britanski grad Bristol (ima tamo neka psihologija, zgrada u komsiluku mog bivseg Department-a, pretpostavljam da nije losa). Pre bih izabrao i Bath nego Oskford.Prednost Oksforda je, naravno, blizina Londona.
Link to comment

meh, oksford je dobro resenje zbog postojecih saradnika, i mojih i muzevljevih... a cak mu je i najbolji prijatelj trenutno tamo. a i ako cemo iskreno, malo mi je dokurcilo da zamuckujem na lokalnom jeziku :))) malo me je steglo kad sam shvatila da se ovdasnji faks predomislio i nece da pusti muza na neplaceno, jer to znaci da i on mora da aplicira za tenure track poziciju istovremeno. a i kod ovih prokletih postdok grantova, ne apliciras nigde za projekat, nego za projekat u saradnji sa institucijom, sto znaci da moram da svedem izbor na jedno mesto. a onda sledi cekanje od godinu dana da se vidi da li je uspela aplikacija ili ne. postoje mestimicno i pozicije za koje vec postoji lova, ali to je tako retko da nema previse smisla osloniti se unapred na tu opciju. enivej.... naci ce se nesto i nisu ovo velike muke u odnosu na mnoge tudje, nego me je iznenada spopala frka ovih dana. proci ce. vec polako prolazi. mozda prodje skroz u nekom tamo stokholmu (nije bio kopenhagen, ne znam otkud mi to).

Link to comment

beti, nadam se da ce ti se situacija resiti najpovoljnije moguce. ili da ces bar prestati da budes anksiozna oko toga :).kad vec pricate o postdocovima, bas skoro smo konstatovale ja i prijateljica da su u AUS trenutno valjda najvece postdoc plate na svetu. bas me interesuje da li su negde povoljnije ($80k+ godisnje za prvi postdoc). ja ponekad razmisljam da je trebalo, mozda, eventualno, da odradim jedan postdoc ovde pre nego odem ponovo na studiranje ali onda shvatim da bi to znacilo pocetak studija kao 2 ili 3 godine starija (plus, of course, jos toliko godina bench work-a, koji ne mogu da podnesem).

Link to comment

mozda (ni)smo pricale sa istim ljudima ali smo svakako dosle do istih zakljucaka. :)cini mi se da AUS trenutno zakiva po pitanju plata. ne znam kakvi su ostali troskovi zivota, koliko vidim stanovi su skuplji ali ovi koje ja znam da su iz aus dosli u evropu bili su u blagom shoku oko plata u startu. plus mnogi upravo iz tih razloga odlaze na postdok dole.sad nesto razmisljam, ima neko info za ch? tamo bi trebalo da su visocije plate

Link to comment

O troskovima zivota, orijentacije radi, npr nas dvoje se trenutno izdrzavamo OK sa $15k - $20k manje od te postdoc plate, pa ti vidi :).

Link to comment

Estel, nisu svuda tako dobre postdoc plate (u Australiji)... variraju veoma (evo ispod prvo sto mi je izbacio sajt mycareer.com.au). Pritom ovo sto pise kao plata ukljucuje penziono itd, plus je naravno pre poreza, tako da je ono sto se zaista primi bitno manje.postdoc.jpgNaravno, postdoc moze ovde da radi samo onaj ko je u poslednje 3 godine zavrsio doktorat. Ispada da je bolje sto duze otezati sa kompletiranjem phd-a. Bez obzira sto sam imao prilicnu kilometrazu i godine, kad sam na kraju 2007. zavrsio sa dotadasnjim poslom, ja bih u to vreme razmotrio postdoc, ali sam vec imao 7 godina od zavrsetka doktorata. Tako da nisam ispunjavao osnovni uslov (plus toga sto sam vec bio project leader koji je zaposljavao svoje postdocs, ali to me ne bi toliko brinulo). Elem, posao u sasvim petoj struci koji sam nasao 2009, za koji jedva da je trebao zavrseni fakultet (ne obavezno) bio je po plati na nivou postdoca, tako da sam se time utesio. (Zato mi je upao u oci komentar da su postdoc plate dobre - nisu nuzno, barem ne narocito).

Edited by Indy
Link to comment

ovo za postdoc od 50k prvi put vidim. kad god sam gledala sta ima okolo od science jobs najmanja pd plata je bila 65k + penziono. evo sta mi sada seek izbacuje. vidim da je sada minimum na 57k+super, ali takvi su u bas velikoj manjini (valjda celih 5 ili 6 od 56 oglasa ima 57k ili 60k +penziono).a to da se u to racuna i porez/penziono, to je tako svim poslovima. kada sam napravila ono poredjenje prihoda u prethodnom posltu uzela sam to u obzir. ja bih svakako rekla da su to dobre postdoc plate (mozda nam se razlikuje ideja dobre plate).

Link to comment

na prvi sluh jako dobro zvuci tih 80k godisnje, ali koliko je to u nasim parama? znaci, koliko mesecno, neto, u evrima?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...