Jump to content
IGNORED

PPP mali pijac...


yolo

Recommended Posts

794f84066bf30ded05553908422e7979.jpgf4587549166a9e123052a4c76f1e8adf.jpg

Ribarnica  Zlatko, Kalenac

 

Inace je pola pijace poludelo sa cenama oko praznika. Lik trazi 200 din za kilogram ribanca. Kapiram da ako gaji svoj kupus cija je proizvodna cena sigurno ispod 10din/kg, sa dodatnim troskovima koji ukljucuju so, rendanje i posudu za kiseljenje, to je i dalje jedan od najunosnijih poslova ovde. Ne znam da li ce to ostati cena kada se budu vratile ove babe kod kojih je obicno oko 100 din. Isto tako lik koji jedini danas ima muskatnu bundevu (butternut squash) na pijaci trazi 150din.

Edited by yolo
Link to comment

Iskusni trositelji ribe, :) kud da se uputim posle Nove godine da bih uzela svezu pastrmku? 

Pitam kao neko ko potpuno ne poznaje ribe niti njihovu ponudu u Beogradu, ne podnosi smrad na pijaci a ipak hoce da uzme nesto sto bi trebalo da valja. A zasto bas hocu pastrmku - zato sto znam da napravim nesto jednostavno sa njom u rerni a ne znam kako bi izgledalo sa drugom ribom niti bih da eksperimentisem.

Link to comment

ja kad se preselim u split, pravicu prsut od tune

 

jela sam. ne suvu tunu, nego bas ovo, s kiselim motarom. genijalno. 

 

jaaaaoooooo, darling! :Hail:

boginjo mora!

 

ovoga moram nekako da se dokopam. avaj, u BGu i NSu smo osuđeni na skvadrine prcvoljke od tune, sumnjive svežine....

Link to comment

u bg su barem posteni, mislim na osoblje. treba da im kazes da ces se jebavati sa svezom ribom, uvek kada dobiju sveze ostave deo toga na ledu sto ne idu i vitrinu. za sushi barove i postenu inteligenciju.

 

steta sto su ovi likovi pored njih onoliko sloppy da nikad ne znas koliko je sveze to sto je stiglo. ja sam vec 2 puta vidjao ozbiljne tune kod njih, jednu sam slikao pre neki dan, dobro ta nije ozbiljna, recimo 6-7kg, ali je bilo i komada od 15-20. a vec danima im stoje neki komadi odrezani, kada bi to bilo 1 dan onda bi to bila prava stvar.

 

mene inace vise lozi da neko otkrije tajnu stuke. ovaj danas koju sam slikao je bila 5-6 kila. mora da ima fora, sem pecenja na elektricnoj plotni da se od toga napravi nesto nenormalno dobro. moracu da otvaram jebeni pelaprat.

Link to comment

pa štuja na puteru, nema bolje!

 

uzmeš celu, pa je narežeš od repa do glave - nož do kičme - poprečno na po pola milimetra. utrljaš so u proreze, temeljno. malo bluka izgnjaviš dva puta kroz gnječilicu, ili ga već nekako pretovriš u kašu i to nežno i duboko utrljaš. ne žali so - nećeš presoliti i koristi obavezno sitnu, da se što bolje apsorbuje.  posoliš i utrobu pa ostaviš par sati u frizu. ovo mora zbog kostiju, ako ne uradiš kako treba, pakao je da se jede.

 

teflon pleh ili vatrosalnu staklenu posudu namažeš puterom, ubaciš beštiju da stoji na stomaku i staviš u rernu na 200. posle dvadeset minuta, u tiganju otopiš mašala putera, dodaj neku biljčicu mirišljavu ako voliš, otvoriš rernu i preliješ vreo puter preko nje, polako sipaj, da curi u proreze i da cvrči. vrati nazad da zarumeni i izvadi. jako pazi da puter ne počne da gori.

 

milina.

 

druga fora:

 

štuju jednako naseckaš, isečeš na komade, usoliš i ostaviš oko sat. uvaljaš u kukuruzno standard i opet na puteru, plitkom, samo zarumeniš spolja, nemoj da ispržiš skoz, odma vadi na tanjir. na puter dodaj malo ulja, dobru ljutiku (2 osrednje) sitno iseckanu, beli deo jednog manjeg praziluka i jedan stablasti, tanko sečeni celer. prži da postane staklasto, onda ubaci seckani beli luk, mešaj da se pržne, pa dodaj deci belog vina, kad ispari alkohol, jednu konzervu pelata na kockice (ima Cirio polpapiu kod nas) ili paradajz sveži sečen na kockice i malo vode. posoli. kad provri krčkaj da zgusne zgusne, spusti komade ribe i kuvaj lagano da ugusti baš, isključi vatru, poklopi i ostavi tako još 15 minuta (znaš, da uhvati ona skramica od paradajza sa strane - onda je dobro) . ja u fazu sa paradajzom dodam šafran. mi volimo, ali ne mora. ovako ja i škarpinu i ovo je jedino riblje jelo gde prsnem malo limuna odozgo.

Link to comment

pa razumem sve to brate ali kako tj u kolikoj posudi i na kakvom sporetu to da radis sa stujom od 5 kila zive vage ako nećeš u komade da je delješ a ja ne bi ako ne mora, uvek je najjači filing kapitalac na stolu....?

 

men se čini da bi struktura mesa štuke / belo, elastično, mineralno / bila idealna da se baci u onu skandinavsku sušaru koja istovremeno i suši i peče.... kao na ovoj slavi u sremčici gde sam hejlovao domaćina. ni nalik ovom kršu od dimljenog šarana iz domaćih ribarnica....

Edited by yolo
Link to comment

pa jbg ta od 5 kila nikako u rerni. ja sam ono radio sa primercima do 2 kg

 

vezano za sušenje, davno sam radio neki seminarski rad, prikupljao mikrotoponime po vojvođanskim zabitima i tako jedne zime na dva dana završio u mitskom militarskom selu Farkaždinu, pored Tamiša.

družio se sa loklacima, cirkali kiselo vino, jeli pasulj sa noklama, a kod jednog domaćina, večerali i sušenu štuku. oni su to tada nedozvoljenim sredstvima mlatili na Tamišu, onda štuke otvore po dužini, usole i tako osuše, pa na tavan, nanizane u evenke, kao duvan.

posle je samo popare ključalom vode, ostave tako neko vreme, isperu i posluže sa gnječenim blukom. ono je bilo da otkineš dobro. ali to su bile male štujice i nije tu bilo nešto dima.

 

inače, jedan od pradeda mi je bio iz tog militarskog dela Banata i bio je ribar, gola sirotinja, pa sam se naslušao priča o tako sušenoj ribi koja im je zimi uz pasulj bila osnovna hrana.

 

poenta je: da, može i garant bi bilo dobro.

Link to comment

ja ih uzimam na bajloniju. ima par radnjica sa sjajnim pastrmkama.

 

u maxiju imaju sveze pastrmke, samo ne treba uzimati vece od 300 grama, al to vazi za sve tovljene

 

Hvala vam ^_^

Link to comment
  • 1 month later...

na zemunskoj tacno preko puta panduracije, kod onog majstora sto prodaje pecurke, suseni vrganji i lisicarke za 200kinti/100grama. moraju malo da se dosuse al mirisu bozanski

Link to comment
  • 2 months later...

kalenic, zgrada pored montaznog objekta u kome je skvadra. idu skvadra, pa zlatiborska mesara (nije mama dana, na suprotnu stranu), pa ta ribarnica. tesko se omasuje.

 

Јел то ова радња?

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...