Jump to content
IGNORED

aleksandar tijanic


ficfiric

Recommended Posts

Neka mi neko od ozaloscenih samo napise cime je to doticni doprineo razvoju novinarstva, naseg drustva, sistema vrednosti, cega god u ovoj zemlji. Nesto pozitivno sto ostaje iza njega. Uopste necu da ulazim u politicke stavove i menjanje boja i timova tokom karijere, samo me zanima sta je to "najveci medju najvecima" sa ovih prostora ostavio u amanet! Da znam da nadoknadim i ja propusteno gradivo, makar i na brzaka i na preskoke, dok je jos sveza tema.
Ovo je veoma dobro pitanje.Slicno pitanje se moze postaviti recimo za politicare-kasapine koji su bili veliki oratori i zavodnici masa a iza sebe su ostavljali leseve.Da li su oni bili dobri politicari ili samo dobri govornici/propagandisti?Prema tome, da li je Tijanic bio dobar novinar ili je samo imao (po meni) primitivni i ad hominem stil pisanja/polemisanja na kome mu dobar deo upropastene profesije u Srbiji iz nekog razloga zavidi.O ukusima ne vredi raspravljati ali profesionalni standardi su nesto vise od zanata i ukusa.P.S. Bilo bi super ako bi neko mogao da postavi njegove tekstove iz tzv. zlatnog doba osamdesetih kad je bio kolumnista u Nedeljnom. Da ih analiziramo u tadasnjem kontekstu i sa informacijama koje danas imamo. Edited by Anduril
Link to comment
  • Replies 445
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • beatakeshi

    31

  • dragance

    29

  • kim_philby

    28

  • Аврам Гојић

    27

...ja jedino mogu da ti preporučim da prođeš po nekoj arhivi gde ćeš da naletiš na "Intervju", "NIN", "Danas", "Start", "Nedeljnu Dalmaciju", "Evropljanin" itd, itd. kad, svaki od ovih listova/medija (i Tijanića u njemu) staviš u konkretan vremensko-politički kontekst, verujem da bi se moralo doći do zaključka da njegova karijera i nije bila tako beznačajna kako se to postom sugeriše.
Pa ja bih eto molio ako moze da se okaci neko njegovo znacajnije pisanije, koje prevazilazi rang samopromovisanja i halabucenja (da ne preterujem pa ne dodam i propagande i domacih zadataka, posto toga naravno "nije bilo" tokom karijere). Hvala. Edited by ducca
Link to comment

S obzirom da sam matora drtina + bio u prilici da izabliza upoznam rahmetliju, moram krajnje subjektivno da se pridružim onim koji ga ovde opanjkavaju, s posebnim naglaskom da je Vasa ubo suštinu. Prema podređenima i/ili neuticajnima je bio sirov, grub, bahat i do krajnjih granica džiberast. U kontaktu s moćnicima - servilan i podilazan. Tipična samoreklamerska džukela, jedini kog mogu da se setim (tog formata) je Kusturica. Potpuno identičan mentalni sklop.1989. godina, Zagreb, tokom održavanja EP u košarci upriličena je revijalna utakmica naših i stranih novinara. Egocentrični Tijanić zasmejava malobrojne prisutne u sali svojom trapavošću, odsustvom štofa za 5na5, šifonjerskim faulovima i svađom sa sudijama. Kada se fešta završila, TV ekipa hoće izjavu od Miljuša iz "Sporta" koji je dao doslovno sve poene za naše. Tijanić sve razgrće i trpa se da on sumira utiske u mikrofon. :puke:TV Politika, čini mi se 1992. godina. Ona kokoš Violeta dovela u studio Arkana i divane o ugroženim vaskolikim serbskim ognjištima, koja brani jedino njegova viteška SDG. Voditeljka postavlja pitanja s cedulja koje joj dodaju, pa u neko doba Arkan poskoči iz fotelje: "To pitanje vam je doturio vaš direktor!". Nastane mučno jeste-nije preganjanje, pa se u jednom momentu čuje iz pozadine: "Jesam, jesam - nastavite!". ;)U dva ili tri navrata imali smo kontakte, svaki put mi se rigalo od njega. A čitao sam mu i tekstove pre 20 i više godina, uličarski narativni stil koji upražnjava i Tegeltija. Čuješ nešto u kafani, pa razglabaš u olovku. Jajara i silnik, tipičan za ovo područje at all.

Link to comment
i daj, mojne da mi trpate lu rida uz... ove. a cak je i za srdju popovica uvreda trpati ga u isti kos sa tijanicem.
štas se ti tolko uzjogunio jbt, ko ga trpa u isti koš sa lou reedom? samo je zanimljivo da takva dva lika umru dan za dan. eto onako, bezveze.
Link to comment

Vedrana Rudan je rekla sve sto i ja mislim, s tim sto Tijanica ja nisam poznavao pa mi izmice ta sentimentalna nota.Moguce je sasvim da delim vise licnih uverenja sa Gordanom Logar i Teofilom Pancicem nego sa Aleksandrom Tijanicem ali da me ubijes ne bih mogao da se setim nijednog njihovog teksta koji je na mene ostavio utisak, skrenuo mi paznju ili sam bilo koju upecatljivu recenicu iz njih zapamtio. Neke Tijaniceve tekstove sam citao po tridesetak puta i verovatno bih, kad bih se potrudio, par njih mogao i da citiram od pocetka do kraja. Od jednog novinara za mene dosta.Za njegove politicke velekovrtljaje i ova para-ideoloska trabunjanja o zlom Tijanicu i Njegovoj Etici me iskreno zabole. Zivim u zemlji kojoj je predsednickom mestu trenutno podoban cetnicki vojvoda samozvanac, a premijerskom Slobin mali debeli glavoseca, tako da mi sve ove parapoliticke govorancije o Dobru i Zlu sa prevrnute gajbe odavno vise nista ne znace.

Link to comment
Ovde neko žali Tijanića?
Ima nas raznih... I ja ne mogu da se načudim, videvši da ga neko ovde ceni po bilo kom osnovu. Biće tako i kad Kusturica mandrkne.
Link to comment
Ovde neko žali Tijanića?
Оно кад може да се ожали Срђа Поповић...мислим ко прописује на форуму ко сме кога да ожали и како?
Link to comment
Neke Tijaniceve tekstove sam citao po tridesetak puta i verovatno bih, kad bih se potrudio, par njih mogao i da citiram od pocetka do kraja.
daj neki. ne moraš da citiraš, ali daj primer za ovo. link, sken, šta god.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...