Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma ništa bitno, nešto izgubila strpljenje u bespoentnoj raspravi.
Evi, nije rasprava bespoentna, nego je tebi ponestalo argumenata, nakon čega si prešla na ironisanje i hiperbolisanje ("Ma jeste, Milivojević je Ajatolah"). Nisi pažljivo pročitala to što braniš, pa si se i sama iznenadila kad su odatle počeli da ispadaju Evola i ostali. Ništa strašno, desi se svakome, samo stvarno nema potrebe za durenjem i rušenjem figura.
Link to comment
Nisi pratio fabulu radnje. Nisam ja, nego dr Zoća.
Ta kritika feminizma nije izvorno Evolina već Vajningerova. Čak i kritika zaljubljenosti (samo ne na onakav način). Odatle je i ušlo u psihologiju početkom dvadesetog veka. Nije Milivojević morao da čita Evolinu ''Metafiziku seksa'' da bi pokupio tu ideju, dovoljno je da je pročitao ''Pol i karakter'', što je kao svaki psihoterapeut koji iole drži do sebe sigurno učinio. Dobar deo Evolinog pisanija što se tiče međupolnih odnosa naslanja se na Vajningerove teorije iz ''Pola i karaktera''.Ja se inače ne slažem sa Milivojevićem po ovom pitanju jerbo svaka ljubav povlači neizostano zaljubljenost i iracionalnost, ma koliko ona bila ''prava'' i ''zrela''. Edited by slow
Link to comment
Ta kritika feminizma nije izvorno Evolina već Vajningerova. Čak i kritika zaljubljenosti. Odatle je i ušlo u psihologiju početkom dvadesetog veka. Nije Milivojević morao da čita Evolinu ''Metafiziku seksa'' da bi pokupio tu ideju, dovoljno je da je pročitao ''Pol i karakter'', što je kao svaki psihoterapeut koji iole drži do sebe sigurno učinio. Dobar deo Evolinog pisanija što se tiče međupolnih odnosa naslanja se na Vajningerove teorije iz ''Pola i karaktera''.
Ja stvarno ne znam šta ti hoćeš od mene. Zoća je jasno i glasno, kao stručnjaka za feminizam, citirao Evolu. Ne Berna, ne Vajningera, nego Evolu. Milivojević. Citirao. Edited by Syme
Link to comment
Ja stvarno ne znam šta ti hoćeš od mene. Zoća je jasno i glasno, kao stručnjaka za feminizam, citirao Evolu. Ne Berna, ne Vajningera, nego Evolu. Milivojević. Citirao.
Aha, opet ideologija i politička korektnost, lov na veštice. Zabranjeno je citirati Evolu pa čak iako je nešto suvislo rekao. Ti kreneš sa jednim tekstom iz novina, onda nastaviš sa citatom iz knjige sa scribd-a pa na osnovu toga ekstrapoliraš šta je pisac hteo da kaže. Odakle je pisac crpeo svoju ''mudrost''.Pa šta ako je citirao Evolu, mogao je da citira Markiza de Sada ili Herberta Markuzea. Problem sa dobrim delom današnjih ''psihologa'' je što su postali fah idioti, ne čitaju ni klasike psihologije a kamoli nešto drugo. A leče dušu, moš' misliti.
Link to comment

A sto je to problem...? Psihologija jedva da je u nastajanju kao nauka, prakticno je bebica. Verovatno mislis da treba da citaju Jerotica, Justina Popovica, zitija i slicno (istina, ovo cenim prema tvom forumskom liku & delu).

Link to comment
Aha, opet ideologija i politička korektnost, lov na veštice. Zabranjeno je citirati Evolu pa čak iako je nešto suvislo rekao. Ti kreneš sa jednim tekstom iz novina, onda nastaviš sa citatom iz knjige sa scribd-a pa na osnovu toga ekstrapoliraš šta je pisac hteo da kaže. Odakle je pisac crpeo svoju ''mudrost''.Pa šta ako je citirao Evolu, mogao je da citira Markiza de Sada ili Herberta Markuzea. Problem sa dobrim delom današnjih ''psihologa'' je što su postali fah idioti, ne čitaju ni klasike psihologije a kamoli nešto drugo. A leče dušu, moš' misliti.
Slou, ti stvarno imaš neki problem sa zaključivanjem. Prvo si rekao - to nije Evola, to je Erik Bern. Kad sam ti pokazao da jeste Evola, ti si rekao - to nije Evola, nego Vajninger. Kad sam ti objasnio da uistinu jeste Evola, imenom i prezimenom - sad prelaziš na sasvim drugu tezu - pa jel' zabranjeno citirati Evolu? Nije zabranjeno, naravno. Nisam ni rekao da je zabranjeno.Hoćeš fajt po svaku cenu, a ne znaš ni zašto ni kako. Imaš ambicije, ali nemaš municije. Edited by Syme
Link to comment
Hoćeš fajt po svaku cenu, a ne znaš ni zašto ni kako. Imaš ambicije, ali nemaš municije.
Šta te briga, poentiraj, obriši patos sa mnom, nisi Majka Tereza. Vidiš da sam navalio ko mutav na telefon. Edited by slow
Link to comment

Ovi branitelji arheologa ljudske duse i autora kapitalnog dela Emocije bi trebalo da poslusaju savet svog gurua sa pocetka ovog topica i da nauce da spoje srce i mozak.(Losu) salu na stranu, ne zasluzuje da se iko zbog njega zesti. Covek je ubo tranzicijski dzek-pot, a uspeo je cak i ono sto tvrdi da ce drugima tesko poci za rukom, srecno se zaljubio. Gotovo da je izuzetak koji potvrdjuje pravilo.

Edited by brokoli
Link to comment
Ta kritika feminizma nije izvorno Evolina već Vajningerova. Čak i kritika zaljubljenosti (samo ne na onakav način). Odatle je i ušlo u psihologiju početkom dvadesetog veka. Nije Milivojević morao da čita Evolinu ''Metafiziku seksa'' da bi pokupio tu ideju, dovoljno je da je pročitao ''Pol i karakter'', što je kao svaki psihoterapeut koji iole drži do sebe sigurno učinio. Dobar deo Evolinog pisanija što se tiče međupolnih odnosa naslanja se na Vajningerove teorije iz ''Pola i karaktera''.Ja se inače ne slažem sa Milivojevićem po ovom pitanju jerbo svaka ljubav povlači neizostano zaljubljenost i iracionalnost, ma koliko ona bila ''prava'' i ''zrela''.
какве везе има критика феминизма са Вајнингером то ми баш није најјасније.колико се сећам његова главна теза је "жена је увек сексуална (њена психологија је увек одређена сексом) за разлику од мушкарца". где је био феминизам у Вајнингерово време? Edited by 3opge
Link to comment

jel moguce da se vajninger negde uzima kao naucno relevantan likmladic od 19 godina, pun mrznje prema jevrejima i zenamajes, mi smo to gutali s 20god. i pravili se pametni sto smo citali pol i karakter al kad cujem 'ona je najveci strucnjak za vajningera' (zorica bobic) pomislim u jeboteima tu i komplementarna teza 'zena je amoralno bice' -ne moze biti ni moralno ni nemoralno, moralnost je iza dometa iskustva i bica zeneedit - zorica bobic tomic, najveci strucnjak za vajningera na balkanu

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Pa nije bilo feminizma u savremenom smsilu, ali pokreta za emancipaciju je bilo, i Vajninger jeste o tome pisao:

If it be the case that the desire for freedom and equality with man occurs only in masculine women, the inductive conclusion follows that the female principle is not conscious of a necessity for emancipation; and the argument becomes stronger if we remember that it is based on an examination of the accounts of individual cases and not on psychical investigation of an "abstract woman."If we now look at the question of emancipation from the point of view of hygiene (not morality) there is no doubt as to the harm in it. The undesirability of emancipation lies in the excitement and agitation involved. It induces women who have no real original capacity but undoubted imitative powers to attempt to study or write, from various motives, such as vanity or the desire to attract admirers. Whilst it cannot be denied that there are a good many women with a real craving for emancipation and for higher education, these set the fashion and are followed by a host of others who get up a ridiculous agitation to convince themselves of the reality of their views. And many otherwise estimable and worthy wives use the cry to assert themselves against their husbands, whilst daughters take it as a method of rebelling against maternal authority. The practical outcome of the whole matter would be as follows; it being remembered that the issues are too mutable for the establishment of uniform rules or laws. Let there be the freest scope given to, and the fewest hindrances put in the way of all women with masculine dispositions who feel a psychical necessity to devote themselves to masculine occupations and are physically fit to undertake them. But the idea of making an emancipation party, of aiming at a social revolution, must be abandoned. Away with the whole "woman's movement," with its unnaturalness and artificiality and its fundamental errors.
Edited by Syme
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...