Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

Tako je, naravno nije ni svaka babatetka bila progresivna in her days.Al nesto se prisecam u osnovnoj skoli nesto nije bila masovna pojava da su mame domacice, znaci imao je efekta taj babatetka training...Izgleda da je kod nas sa socijalizmom sahranjena i jedna od retkih pozitivnih tekovina, zenska emancipacija i uopste aktivna uloga zena u drustvu
Mislim da je statistika u razlici zaposlenih žena vs muškarci tada i sada poprilično slična. Recimo da od zaposlenih oko 45% žena, a mislim da je i pre bilo tu negde. Pišem po sećanju, tako da može biti i da grešim. Edited by Evi_
Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

I more i nebo i moje pantalone su isto. Prvo mi se činilo da je sve to različito, ali sam vremenom shvatila da ustvari nije. More je plavo, nebo je plavo, i moje pantalone su plave. Sve ostalo su samo razlike u nijansi (more je moreplavo, nebo je neboplavo, a moje pantalone su jeans plave).
Razumem da je neki sarkakakazam u pitanju, ali deder elaboriraj malo.
Link to comment

Pokusavam da se na brzinu informisem o liku i delu Z.M. Ono sto sam procitala me nije ubedilo....sve to nekako zvoni poznato..Zoran-1.jpgSve u svemu, isplati se ovaj njegov izlazak na trziste.. ubira on slatke plodove nase neukosti.prvi%20primerci%20potpisanih%20emocija%20na%20slovenakom.jpg:cool:

Edited by brokoli
Link to comment
Razumem da je neki sarkakakazam u pitanju, ali deder elaboriraj malo.
Pa svodiš svaku priču isključivo na rodne uloge. Ok, u redu je to kao aspekt priče, ali topik (koj isi sam započeo) je Milivojević o zaljubljivanju, a onda te isključivo zanima šta Milivojević ima da kaže o rodnim ulogama i sve gledaš isključivo kroz tu prizmu (otprilike će ispasti da je cela poenta Milivojevićevog dela i spisa da otera žene nazad u kuhinju gde im je i mesto, muškarce u rat a on da postane novi Hitler ili tako nešto. E pa ja mogu sve da dikutujem iz aspekta boje, jel zeleno, pa jeste, ništa da zaključimo da je zeleno.@brokoli, neko je ili na tržištu, pa on profitira a ljudi znaju za njega, ili van tržišta i samim tim u većini slučajeva potpuno nepoznat. Mi ovde u 99% slučajeva pričamo o ljudima koji su profiteri u ovoj ili onoj oblasti.
Link to comment
Pa svodiš svaku priču isključivo na rodne uloge. Ok, u redu je to kao aspekt priče, ali topik (koj isi sam započeo) je Milivojević o zaljubljivanju, a onda te isključivo zanima šta Milivojević ima da kaže o rodnim ulogama i sve gledaš isključivo kroz tu prizmu (otprilike će ispasti da je cela poenta Milivojevićevog dela i spisa da otera žene nazad u kuhinju gde im je i mesto, muškarce u rat a on da postane novi Hitler ili tako nešto. E pa ja mogu sve da dikutujem iz aspekta boje, jel zeleno, pa jeste, ništa da zaključimo da je zeleno.
Evi, Milivojević izričito piše o rodnim ulogama kao o svojoj praktično glavnoj temi, baš kao što to čine i ostala dvojica. Ne namećem mu ja nikakvo tumačenje koje nije eksplicitno prisutno u njegovom pisanju.Njegovo pisanje služi samo jednoj svrsi - odbrani tradicionalnih rodnih uloga i, dodao bih, u svetlu njegovog pisanja o kažnjavanju dece - postojećih hijerarhija moći. Sve ostalo je trabunjanje i blicženska kvazi-nauka, te ponavljanje najotrcanijih banalnosti. Isto je kod Jove Toševskog, s tim što je kod njega to "ostalo" nekakav kvazi-neurologija, darwinian storytelling, kobajagi antorpologija, itd. Isto kod Marića, samo što je tu pak taj fluff izrađen od nešto drugačijeg materijala. To je cela razlika.Očisti njihove tekstove od blebetanja, smatranja i razmatranja i ostaće ti čista idelogija, a rekoh ti i koja. Edited by Syme
Link to comment
Mislim da je statistika u razlici zaposlenih žena vs muškarci tada i sada poprilično slična. Recimo da od zaposlenih oko 45% žena, a mislim da je i pre bilo tu negde. Pišem po sećanju, tako da može biti i da grešim.
Sada ionako toliko ljudi u Srbiji radi na crno da ne znam ni koliko bi zvanicne statistike bile pouzdaneSvejedno, sada u drustvu imamo trend povratka tradiciji, a zna se sta to znaci kad pricamo o m/z ulogamaedit. stvarno kakva gnusna njushka ovaj autor Edited by Leia
Link to comment

Ako je italac pomislio da u rukama dri knjigu o ljubavi,onda smo na samom poetku duni da stavimo do znanja kakoovo nije knjiga o ljubavi, ve o predstavama o ljubavi. Konstata-cijom o postojanju sutinske razlike izmeu predstave o Ijubavii same ljubavi, odmah dolazimo do jedne od glavnih porukaove knjige. Najvei broj ljubavnih problema i najvie ljubavnepatnje proistie upravo iz toga to pojedinac ne razlikuje ljubavka kojoj tei od sopstvene predstave o ljubavi i to ne shvatakako njegova predstava o ljubavi oblikuje i kako utie na nje-govo razmiljanje o ljubavi, na njegova ljubavna oseanja i nanjegovo ponaanje u ljubavnom ivotu.Poto ljubav nije objektivna stvar ili predmet, ve subjek-tivno stanje koje se objektivizuje kroz postupke prema osobikoja je objekt ljubavi, a druga osoba ta ponaanja prepoznajeili ne prepoznaje kao signale ljubavi, ovo je knjiga o ljudskojsubjektivnosti. Zbog toga smo se opredelili za takvo odreenjeljubavi prema kojem je ljubav sve ono to ljudi veruju da ljubavjeste. Ponaanje osobe koja voli nije sluajno: ona se ponaaonako kako veruje da se treba ponaati kad se neko voli. Dakle,kada neko veruje da ljubav jeste neko Y, on e prepoznavatituu ljubav samo ukoliko se uklapa u oekivano Y, kao to ei voleti, odnosno "davati" ljubav samo na nain Y. Poto su ljudiveoma kreativni u svojim koncepcijama i definicijama ljubavi,ova knjiga se bavi posledicama te kreativnosti: istrauje onauverenja o ljubavi koja predisponiraju za nesrean ljubavni i-vot.Postoje dva naina na koje moemo otkriti neiju predstavuljubavi: osoba je moe opisati reima ili je moe pokazati svojim15ponaanjem u odnosu ljubavi. Dakle, kada neko govori o tome taje ljubav ili kako bi ljubav trebalo da izgleda, on ili ona opisujusopstvenu predstavu o ljubavi. Meutim, kada subjekt voli, onili ona pokuava da kroz svoje ponaanje oivi sopstvenu predstavu oljubavi, a kada je voljen, tada pokuava da natera partnera da seponaa na takav nain koji se uklapa u subjektovu predstavu o ljubavijer e samo tada subjekt stvarno znati da je voljen.Ljubav u savremenoj kulturi ima paradoksalnu poziciju. Sjedne strane ovog paradoksa je injenica da je ljubav izmedumukarca i ene jedna od najviih kulturnih vrednosti koja jepovezana sa samom osnovom nae civilizacije. Ukoliko prihva-timo da je porodica osnovna drutvena jedinica, da je porodicazasnovana na instituciji braka i da je u poslednjih sto pedesetgodina dolo do prožimanja braka i Ijubavi, tako da se danas ulazi u brak zbog ljubavi i iz ljubavi, da se iz Ijubavi zasnivaporodica, onda se Ijubav nalazi u samorn jezgru nae civilizacije. S druge strane ovog paradoksa je veoma oskudno poznavanjefenomena ljubavi, mistifikovanje ljubavi, odbijanje racionalnograzmiljanja o Ijubavi. Ljubav se tradicionalno shvata kao pojavakoja pripada domenu poetskog i umetnikog, mati i moguem,tako da joj nije mesto u naunom i racionalnom, u loginom istvarnom. Na pristup se sastoji upravo u traenju logike, "ma-tematike" ljubavnog ivota, na ta upuuje i naslov koji smoizabrali. elimo da se ova knjiga pridrui knjigama drugih autorakoji upuuju savremenu enu i savremenog mukarca ka izlazuiz kulturnog paradoksa u kome borave.Iako se ova knjiga bavi temom ljubavi, oseanje Ijubavi jesamo primer na kojem elimo da ukaemo na loginost ljudskihoseanja i ljudskog ponaanja, ma koliko oni, na prvi pogled,izgledali iracionalni i neshvatljivi. U tom smislu ova knjiga jenastavak naih prethodnih napora da ukaemo na logiku ljudskeoseajnosti koje smo izloili u knjizi Psihoterapija i razumevanjcemocija (Novi Sad: Prometej, 1993), a koja daje osnove analizeernocija, bitnog segmenta naeg psihoterapijskog metoda.

Edited by Evi_
Link to comment

Inače samo da dodam još nešto u odgovoru Evi - Milivojevićev rant protiv romantične ljubavi neposredno je povezan sa propadanjem tradicionalnih rodnih uloga. On smatra da je romantika uništila tradcionalni patrijarhat tako što je navukla žene da veruju u romantičnu ljubav - i to je onda dovelo do emancipacije o kojoj dr Zoća misli sve najgore. Eto to ti je social science u verziji jednog pop-psihoterapeuta. Ništa industrijalizacija, ništa kapitalizam, ništa prosvtiteljstvo i ideali jednakosti, ništa obrazovanje, ništa sifražetkinje. S jedne strane je plemensko društvo (good), s druge Holivud (bad). To je sve.

ŠTETNE PREDRASUDEFILMOVI ISKRIVLJUJU POJMOVE O LJUBAVINa koji je nacin Hollywood kriv za loše veze?- Moja mama je imala svoju mamu koja je bila nepismena seljanka, došla je u grad, ostala rano udovica s troje djece i teško živjela da bi ih podigla. To je bio uzor mojoj mami. Ali, za razliku od prethodnih generacija koje nisu znale da postoji išta drugo, moja mama odlazi u kino i ondje gleda ono što joj nudi Hollywood: glamur, sjaj, lijepe ljude, bogatstvo, nježne muškarce. I moj tata ide u kino i predstavlja se mojoj mami kao džentlmen, kao fi lmski lik, a problemi nastupaju kad pocnu živjeti zajedno. Kad pocinje život, a prestaje igra – razotkriju se sve tlapnje. Zahvaljujuci holivudizaciji, ljudi su pobrkali ljubav i zaljubljenost. Kažu ljubav, a misle na intenzivnu zaljubljenost u kojoj trepere, imaju leptirice u trbuhu i žele da to što dulje traje. A ljubav je veza u kojoj ima i užitka i neužitka. Kad odrastajuci fantaziramo da cemo jednog dana pronaci srodnu dušu, koja ce nam ugadati do kraja života, to je negacija ljubavi, koja ljubav pretvara u svoju suprotnost – narcisoidnost. Narcisoidni vole druge tako dugo dok se ti drugi brinu za njihov užitak.Problem je što je taj ljubavni plan nemoguce ostvariti. Zaljubljenost kratko traje, a površnost seksa i orgazma ne može zamijeniti odnos ljubavi i bliskosti.
Inače ne znam kako tebi, ali meni se čini da ovom psihoterapeutu treba jedna dobra psihoanaliza... Edited by Syme
Link to comment

Znači čovek se bavi onim doživljajem ljubavi koji dovodi do nesrećnog ljubavnog života, znači isključuje one koji su po tom pitanju zadovoljni, a i sam kaže da je to sad tema jer je ljubav ušla u društvo kao bitan deo bračnog života, a onda to ljudi interpretiraju tako da on minimizira značaj emocija u braku nego svi treba da se vrate u osnovne rodne uloge, on svima poručuje da ima samo jedan put do srećnog života, on štaviše ima cilj, možda podsvesni ali nebitno, mi to umemo da očistimo i vidimo suštinu, a ta je da je u pitanju destilovana mizoginija.Isti ste ko jedna moja drugarica što spamuje po fejsu da lek za rak postoji, ali moćna farma ubija svakog ko zucne nešto o tome. I ona je sve prozrela, očistila i sažela.edit: Svakom psihoterapeutu treba dobra psihoanaliza. To na stranu, dobar pasus. Poznajem takve ljude, nisu većina ali ima ih. A znam i par koji su baš imali problema jer su očekivali da im sve bude servirano i u vezi kao što je bilo kod mame i tate.

Edited by Evi_
Link to comment
Isti ste ko jedna moja drugarica što spamuje po fejsu da lek za rak postoji, ali moćna farma ubija svakog ko zucne nešto o tome. I ona je sve prozrela, očistila i sažela.
Skroz isto bokte.
Link to comment
Isti ste ko jedna moja drugarica što spamuje po fejsu da lek za rak postoji, ali moćna farma ubija svakog ko zucne nešto o tome. I ona je sve prozrela, očistila i sažela.
Pa, drZr prica o nekakvim forumulama ljubavi, mi tvrdimo da ih nema..vise on lici na tu tvoju drugaricu. Imaju cak i iste ideoloske neprijatelje (zli Zapad). Izvini ako sam te pogresno razumela..
Link to comment

nije mi jasno kako moze da kaze da je zaljubljenost drustveni konstrukt kada se deca od 3-4 godine (jos uvek nenatovarena obelezjima svoje kulture i civilizacije) zaljubljuju

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...