Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

Nije svaka zaljubljenost ista, različita je z arazličite ljude. Pa tako i nesrećna zaljubljenost ima različite uzroke, pa je tako neko nesrećno zaljubljen jer ne može da nađe kompatibilnu osobu, a neko je nesrećno zaljubljen jer je utripovao da npr mutavi, flegmatični i ćutljivi likovi u sebi kriju elokventnost, osećajnost, principijelnost i još mnogo toga, i da samo čeka svoju srodnu dušu pa da joj otvori srce i samo za nju proizvede bujicu mudrih reči praćenu eksplozijom strasti. U tom slučaju ta osoba je osuđena da bude nesrećno zaljubljena uvek, i ne bi bilo loše ako neki sugestivni Milivojević osobi koja ima takvu viziju zaljubljenosti kaže da malo uključi mozak, pod pretpostavkom naravno da će takav terapeut da deluje dobronamerno a ne da još dodatno zbunjuje osobu sa problemom.A i srećna zaljubljenost ima u sebi razne uzroke, ali ako je osoba happy što bi išla po pomoć bilo gde kad joj to ne treba. I da, naravno da nije fer što su neki imali sreće da budu srećni a drugi ne. Ali u onom slučaju kad je nesreća posledica ne životnih okolnosti nego "nelogične" logike koja se ne koriguje vremenom, ne bi bilo loše ako neko može uspešno da ukaže drugom na greške i pomogne mu da postigne srećnije stanje (to pod pretpostavkom da su terapeuti Milivojević included u stanju da pomognu bar nekim ljudima a to valjda jeste slučaj).Edit: To sa razvijanjem tržišta možda jeste tačno, ali nadam se da ne može neko da spori da ljudi imaju razne probleme koji dovode do depresivnih i sličnih stanja, uključujući probleme u ljubavi, te da psiholozi i psihijatri onako generalno govoreći mogu da delu tih ljudi pomognu da to prevaziđu makar donekle. Ovako ispada da ljubavni problei ne spadaju u grupu problema koja "opravdava" odlazak kod psihologa/psihijatra.

Edited by Evi_
Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

To su stvarno neki jadnici, nekada su se ljubavni jadi ponosito nosili kao odlikovanja.
A ovde govoriš o promeni u doživljaju zaljubljenosti u istoj kulturi ali različitom vremenu. Ako stvarno misliš da je to nekada bila tema za pohvaliti se, a da sad neki ljudi imaju jadničku obradu istog problema, onda možemo da aproksimiramo da će u prvom slučaju nesrećno zaljubljena osoba otići dotičnoj pod prozor sa drugarima da u polupijanom stanju recituje pesme ili tako nešto, a u drugom će da se istripuje da treba da potone u tugu i jad.
Link to comment
Nije svaka zaljubljenost ista, različita je z arazličite ljude. Pa tako i nesrećna zaljubljenost ima različite uzroke, pa je tako neko nesrećno zaljubljen jer ne može da nađe kompatibilnu osobu, a neko je nesrećno zaljubljen jer je utripovao da npr mutavi, flegmatični i ćutljivi likovi u sebi kriju elokventnost, osećajnost, principijelnost i još mnogo toga, i da samo čeka svoju srodnu dušu pa da joj otvori srce i samo za nju proizvede bujicu mudrih reči praćenu eksplozijom strasti. U tom slučaju ta osoba je osuđena da bude nesrećno zaljubljena uvek, i ne bi bilo loše ako neki sugestivni Milivojević osobi koja ima takvu viziju zaljubljenosti kaže da malo uključi mozak, pod pretpostavkom naravno da će takav terapeut da deluje dobronamerno a ne da još dodatno zbunjuje osobu sa problemom.A i srećna zaljubljenost ima u sebi razne uzroke, ali ako je osoba happy što bi išla po pomoć bilo gde kad joj to ne treba. I da, naravno da nije fer što su neki imali sreće da budu srećni a drugi ne. Ali u onom slučaju kad je nesreća posledica ne životnih okolnosti nego "nelogične" logike koja se ne koriguje vremenom, ne bi bilo loše ako neko može uspešno da ukaže drugom na greške i pomogne mu da postigne srećnije stanje (to pod pretpostavkom da su terapeuti Milivojević included u stanju da pomognu bar nekim ljudima a to valjda jeste slučaj).
Ne kažem ja da nije fer to što je neko srećno a neko nesrećno zaljubljen, nego to što bi ti ove druge poslala kod Milivojevića koji će im, kako ti kažeš, objasniti da su njihove težnje nerealne i da su oni koji traže srodnu dušu osuđeni da budu nesrećni zauvek. Mislim, ko ste ti i Milivojević da nekom kažete da su "mutavi" i "flegmatični" pegla i da srodne duše ne postoje? Vidiš da si ti našla svoju, kažeš da je tvoj partner savršen, što znači da ga itekako idealizuješ. A drugima bi objasnila kako je to klinački trip i kako treba "malo da uključe mozak".
Link to comment

Evi, ja stvarno ne razumem snagu tvrdnje da je zaljubljenost, između ostalog, i socijalna konstrukcija (što ne znači, kako je Indy lepo primetio, da nema biološku osnovu). Po tome se zaljubljenost ne razlikuje od bilo čega drugog što čini naš život u kulturi - prijateljstva, monogamije, obrazovanja, you name it,To samo znači da, da bio razumeo mesto koju zaljubljenost zauzima u našim životima, moraš razumeti i širi kulturni i istorijski kontekst ove pojave. Pa naravno. Rekoh već - It's like everything else.Ali to zapravo nije Milivojevićeva tvrdnja. Njegova tvrdnja je nešto sasvim drugačije. On želi da kaže da je zaljubljenost za razlliku od ljubavi - socijalna konstrukcija, što je trućanje. On prosto, kao i svaki ideolog - stvari koje odobrava, naziva prirodnim, a one koje ne odobrava neprirodnim, iliti konstruisanim. (Podsetimo se, u pitanju je čovek koji smatra da je za razumevanje čoveka najvažnije savladati medicinu.)Njegov cilj, koji je više puta eksplicitno ponovio, nije da bolje razumemo zaljubljenost i njen smisao u našim životima (u kulturnom i istorijskom kontekstu, naravno), nego da zaljubljenost eliminišemo kao neprirodnu zabludu, izmišljotinu pesnika i umetnika (koji su, po Milivojeviću tek lažovi, iluzionisti - umetnost je za njega laž, on je to više puta ponovio u tekstovima i nastupima).Na kraju - ako hoćeš da kažeš da je Milivojević, pored ideologa, još i nekakav terapeut, koji ima neke korisne savete za neke konkretne probleme, ja nemam problem s tim. Ali da je on samo to, ne bismo ga gledali na tv-u svaki dan. On na tv-u prodaje mudrost o svetu i životu, a ne konkretne praktične savete. A sa tom mudrošću stvari stoje kako smo ti već rekli da stoje. O njegovom terapeutskom radu nisam kompetentan da sudim, moguće je da je sasvim okej terapeut.Inače, svaki dobar holivudski rom-com (dakle upravo ono na šta se Milivojević ostrvljuje), bolje razume mesto i smisao zaljubljenosti u našim životima, nego bilo koje Milivojevićevo trućanje. Silver Linings Playbook is a case in point.

Edited by Syme
Link to comment
Ne kažem ja da nije fer to što je neko srećno a neko nesrećno zaljubljen, nego to što bi ti ove druge poslala kod Milivojevića koji će im, kako ti kažeš, objasniti da su njihove težnje nerealne i da su oni koji traže srodnu dušu osuđeni da budu nesrećni zauvek. Mislim, ko ste ti i Milivojević da nekom kažete da su "mutavi" i "flegmatični" pegla i da srodne duše ne postoje? Vidiš da si ti našla svoju, kažeš da je tvoj partner savršen, što znači da ga itekako idealizuješ. A drugima bi objasnila kako je to klinački trip i kako treba "malo da uključe mozak".
Pa poenta koju ti propuštaš je daneko može da se utripuje da mu je srodna duša neko osećajan, osrednjeg fizičkog izgleda, inteligentan tu negde ko i oni a dalje voljno, a i tu realizacija hoće da ide nategnuto. A neko se istripuje da mu je srodna duša neko ko je tih a bučan, flegmatičan a strastven, visok a nizak, ima praktično nikakvu šansu za realizaciju. A slala kod Milivojevića ne bih nikog, samo kažem da od onih koji sami odu meni ima logike da bi u ovom drugom slučaju terapeut actually mogao da pomogne osobi da uvidi da neki od njenih kriterijumima ne stoje najbolje sa prirodnim zakonima.Syme, ja sam u startu rekla da je zaljubljenost i socijalna i biološka kategorija, a Indy je bio taj ko je tvrdio da je to 100% biologija i da ga i samo pominjanje socijalne komponente u tome vređa kao čoveka (i kao komunistu :P).Jel ubrajaš bridemaids u holivudski rom-com? Ovaj silver linings nisam gledala. Zanimljiva bi bila tema to sa rom-coms i predstavama o ljubavi.
Link to comment
Pa poenta koju ti propuštaš je daneko može da se utripuje da mu je srodna duša neko osećajan, osrednjeg fizičkog izgleda, inteligentan tu negde ko i oni a dalje voljno, a i tu realizacija hoće da ide nategnuto. A neko se istripuje da mu je srodna duša neko ko je tih a bučan, flegmatičan a strastven, visok a nizak, ima praktično nikakvu šansu za realizaciju. A slala kod Milivojevića ne bih nikog, samo kažem da od onih koji sami odu meni ima logike da bi u ovom drugom slučaju terapeut actually mogao da pomogne osobi da uvidi da neki od njenih kriterijumima ne stoje najbolje sa prirodnim zakonima.
Poenta koju ti propuštaš je to da ni Milivojević ni ti niste, tj. ne biste trebali da budete, u poziciji da procenjujete nečije šanse za "realizaciju" i to da li se neko "utripovao" ili ima realne želje. Ovo "visok a nizak" nisam razumela, ali nije ni važno.
Link to comment
Poenta koju ti propuštaš je to da ni Milivojević ni ti niste, tj. ne biste trebali da budete, u poziciji da procenjujete nečije šanse za "realizaciju" i to da li se neko "utripovao" ili ima realne želje. Ovo "visok a nizak" nisam razumela, ali nije ni važno.
Pa ja u toj poziciji svakako nisam, a što se Milivojevića tiče plašim se da mu je to opis posla tj struke.
Link to comment
Pa ja u toj poziciji svakako nisam, a što se Milivojevića tiče plašim se da mu je to opis posla tj struke.
Da mu je opis posla da procenjuje da li su nečiji kriterijumi za izbor partnera dobri ili loši?? Džizs.
Link to comment
Da mu je opis posla da procenjuje da li su nečiji kriterijumi za izbor partnera dobri ili loši?? Džizs.
Pa da, baš to ako je terapeut za ljubavne probleme. Koliko ja kapiram terapeuti kroz razgovor pokušavaju da sugerišu koja su "štetna" ponašanja i kako ih ispraviti. Mislim ako to ne rade, mogu samo da sede tamo, klimaju glavom i govore aha, zanimljivo, zar ne?Miloglede, nije tačno, skinny fats su raritet.
Link to comment
Pa da, baš to ako je terapeut za ljubavne probleme. Koliko ja kapiram terapeuti kroz razgovor pokušavaju da sugerišu koja su "štetna" ponašanja i kako ih ispraviti. Mislim ako to ne rade, mogu samo da sede tamo, klimaju glavom i govore aha, zanimljivo, zar ne?Miloglede, nije tačno, skinny fats su raritet.
Za Milivojevića je štetno ponašanje biti zaljubljen (ukoliko ta zaljubljenost nije "srećna", a i tad kaže da to nije zaljubljenost nego ljubav). I zato on savetuje da zaljubljenost treba da odbacimo kao ideološki konstrukt i puku iluziju, i da se prilikom izbora partnera rukovodimo time koliko je dotična osoba pogodna za zasnivanje porodice. Ako ti ne vidiš ovde nikakav problem OK, samo što je onda svaka dalja diskusija stvarno uzaludna.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...