Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

nemam konačan odgovor na dilemu pobeći ili se suprotstaviti. i nije u pitanju kukavičluk, već svest o tome da uvlačenje u zlo (adekvatan odgovor) ostavlja trajne posledice na ljude koji su bazično dobri i moralni.

ja imam odgovor (pretpostavljas vec kakav :D ), i na mene gazenje kretena ne ostavlja nikakve negativne posledice.

mislim da covek ima moralnu obavezu da se suprotstavi zlostavljacima ali naravno ne osudjujem nikog ko za to nema snage ili se plasi posledica posto verujem da je slabost i strah a ne nedostatak morala osnovna kocnica tome.

Link to comment
  • Replies 37.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    781

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa pazi, ostavlja trajne posledice. Samo sto ja mislim da su te posledice pozitivne :)

vala bas, svaki put sam se osecala kao milion dolara :D

Link to comment

Ako ideš u fajt moraš da imaš sa kim (kvalitet&kvantitet), ako imaš s kim, dilema je valjda manja.

uopšte ne razumem šta hoćeš da kažeš i kako je dilema manja.

 

@leia, aram - ili vi niste razumeli radoye-vu priču i stanje u kome je on tada bio, ili nisam ja. jer, ono što ja vidim i razumem je potencijalno priča bez povratka (u normalan život, u bilo kakav život). samim tim meni to nije smešno. i nije stvar slabosti nego pune svesti o tome šta mogu da uradim u određenim okolnostima. i da - mene to prestravljuje. i ne vidim ništa dobro u tome.

Link to comment

uopšte ne razumem šta hoćeš da kažeš i kako je dilema manja.

 

@leia, aram - ili vi niste razumeli radoye-vu priču i stanje u kome je on tada bio, ili nisam ja. jer, ono što ja vidim i razumem je potencijalno priča bez povratka (u normalan život, u bilo kakav život). samim tim meni to nije smešno. i nije stvar slabosti nego pune svesti o tome šta mogu da uradim u određenim okolnostima. i da - mene to prestravljuje. i ne vidim ništa dobro u tome.

 

Potpuno se slažem. 

Link to comment

Pazi, ja sam bio potpuno spreman da lika ubijem ako do toga dodje. Selo je, zna svako svakog, znao sam da ne nosi utoku ali da je izvukao noz ili nesto slucno jedan od nas dvojice danas ne bi bio na ovom svetu. Na srecu sam ga uhvatio sto se kaze spustenih gaca, a onda je vec masa odradila svoje. Da je bila fer tuca verovatno bi me dobio na isustvo, jer osim sto sam velik kao sto rekoh nemam reputaciju tabadzije. No poenta je bila upravo na tome da ne bude fer tuca jer nije ni njegovo izivljavanje nad mojim ocem bilo fer nego da vidi da sam spreman da se spustim na njegov nivo pa i nize od toga ako treba. Da shvati da ako bude mom ocu dlaka sa glave zafalila da sam spreman da stvar oteram do krajnjih krajnosti i da ubijem ili budem ubijen.

 

Opet, generacija sam koju je raspad YU zakacio na odsluzenju JNA tako da su neke dileme oko samoodrzanja i cene koju bih bio spreman da platim za to bile resene jos dobrih 10 godina pre ovog dogadjaja. Na svu srecu prosao sam kroz sve to bez da sam svoju spremnost morao da stavim na praktican ispit, s obzirom sta se sve dogadjalo i kako je moglo biti prosao sam jako dobro, no uglavnom bilo je dovoljno da ti da razloga za razmisljanje na takve teme sta bi i kako bi se ponasao da te situacija natera. Ne znam kako bih i da li bih uopste bio sposoban da funkcionisem danas da sam tamo i tada nekoga ubio, ali znam da bih tamo i tada da je bila stvar opstanka bez dvoumljenja ubio.

 

Ali ipak, zastrasujuce lako se covek "iskljuci". I to ne od besa, pod dejstvom alkohola, ili neceg desetog, nego potpuno racionalno, smireno, uz punu svest o mogucim posledicama, ne iz zelje za osvetom ili da nekome naudis nego iz saznanja da je sadasnja situacija neizdrziva i da mora da se resi sada i odmah, po svaku cenu. And I mean it - svaku.

 

Nije dobro, nikako, i ne ponovilo se nikad vise.

Link to comment

Vidi, ja sam generalno protiv vigilantizma, jer to ne vodi nicemu dobrom. S razlogom postoji zakon i institucije ciji je posao da isteruju pravdu. Ali sta uciniti ako te institucije ne rade svoj posao zato sto su korumpirane i kriminalizovane ili zato sto su jednostavno nesposobne zbog partijski motivisane negativne kadrovske selekcije?

 

Učini ono što mora da se učini, ali nemoj da pričaš o tome i da zagovaraš vigilantizam na internetu. To je zadnje što trebaš da učiniš.

 

To što neko nije spreman da premlati/ubije nekog nema veze sa tim kakav je čovek već koliko je naviknut na nasilje i u kakvoj sredini se socijalizovao. Neki nasilnici su verovatno mnogo bolji ljudi od pola ovog foruma, a opet ne mora da bude. Jednostavno pomirite se sa tim da niste spremni da te svoje probleme rešavate nasiljem, jer celo ovo rantovanje je posledica toga što sa tom činjenicom ne možete da se pomirite. A to rantovanje, pored toga što je glupo (ovde pišete pod svojom ip adresom) i ceo taj pravednički bes je isto ono što navodi schoolshootere i desne teroriste u Americi i Evropi da ubijaju tinejdžere, pedere, žene, muslimane; tako da iz straha od suočavanja sa sopstvenim slabostima postajete upravo ono protiv čega se borite i izdajete svoja uverenja.

 

 

edit: ovo nije upućeno Radoyu, sad sam pročitao sve postove, već svima ostalima na temi koji zagovaraju vigilantizam

edit2: uf, ovo je stvarno bio neki težak psihopata

Edited by FERNOUX H
Link to comment

uopšte ne razumem šta hoćeš da kažeš i kako je dilema manja.

 

@leia, aram - ili vi niste razumeli radoye-vu priču i stanje u kome je on tada bio, ili nisam ja. jer, ono što ja vidim i razumem je potencijalno priča bez povratka (u normalan život, u bilo kakav život). samim tim meni to nije smešno. i nije stvar slabosti nego pune svesti o tome šta mogu da uradim u određenim okolnostima. i da - mene to prestravljuje. i ne vidim ništa dobro u tome.

moj komentar se i nije odnosio samo na radoyea nego uopste na handlovanje zlostavljaca, pri cemu ja barem prvenstveno mislim na mentalne zlostavljace i verbalno suprotstavljanje uopste. nisam se u zivotu ni sa kim tukla zaista.

Link to comment

@leia, aram - ili vi niste razumeli radoye-vu priču i stanje u kome je on tada bio, ili nisam ja. jer, ono što ja vidim i razumem je potencijalno priča bez povratka (u normalan život, u bilo kakav život). samim tim meni to nije smešno. i nije stvar slabosti nego pune svesti o tome šta mogu da uradim u određenim okolnostima. i da - mene to prestravljuje. i ne vidim ništa dobro u tome.

Ko se smejao? Ja sigurno nisam. A poenta i jeste u tome "puna svest o tome sta mogu da uradim u odredjenim okolnostima". Naravno da zna biti zastrasujuce, ali bolje je znati i takve stvari o sebi.

Link to comment

ovaj tvoj komentar delovao mi je kao dosta vedar pristup uništenju sopstvenog života tako što se upuštaš u zlo:

Pa pazi, ostavlja trajne posledice. Samo sto ja mislim da su te posledice pozitivne :)

 

ponavljam - nema ničeg pozitivnog u tome da se pređe na onu stranu (čak i ako se mora) i uglavnom je to put bez povratka, odnosno put samouništenja.

posledice su isključivo negativne, najčešće katastrofalne.

 

ova radoyeva priča se dobro završila, i to samo zato što je nasilnik video njegovu spremnost da ga i ubije, ako treba.

međutim, kao što ga je TO zaustavilo, isto tako je moglo i da ga ne zaustavi...

 

i slažem se sa radoyem da centralni osećaj koji postoji u čoveku koji se sa tako nečim suoči nije želja za nasiljem po sebi, nego svest da si spoljnim okolnostima doveden u stanje koje je neizdrživo i da ćeš učiniti sve (doslovno SVE) da takvo stanje prestane.

samo što je često najbolja stvar koju možeš da uradiš upravo ono što u kič filmovima savetuju - da okreneš leđa zlu i odeš.

to nije kukavičluk, već svesna (i jezivo teška!) odluka da ne odeš u to stanje mira u kojem si spreman da drugu osobu mlatiš do smrti, ili joj uništiš život raznim drugim sredstvima u slučaju da ti fizička snaga nije lični asset.

Link to comment

samo što je često najbolja stvar koju možeš da uradiš upravo ono što u kič filmovima savetuju - da okreneš leđa zlu i odeš.

to nije kukavičluk, već svesna (i jezivo teška!) odluka da ne odeš u to stanje mira u kojem si spreman da drugu osobu mlatiš do smrti, ili joj uništiš život raznim drugim sredstvima u slučaju da ti fizička snaga nije lični asset.

jeste najbolja stvar ako si u mogucnosti, ali kapiram da ne diskutujemo o takvim situacijama ovde.

sta bi bilo s radoyevim ocem da se on okrenuo i otisao, sta bi bilo sa zrtvama mobinga na poslu da neko nije stao u njihovu odbranu, itd itd.

vec neko rece da je daleko bolje suprotstaviti se suptilno tako da zlostavljac i ne zna sta ga je snaslo, i slazem se.

em mi fizicka snaga nije licni asset sto kazes, em bolje ne prljati ruke zbog nekog ljudskog otpada.

Link to comment

@pt

 

ja sam covek koji je cesto neozbiljan sa ozbiljnim stvarima. povrsinski.

 

pazi: "unistenje sopstvenog zivota, prelazak na onu stranu, put u katastrofu..."

ne cini li ti se da malo preterujes? ja svakako ovakve stvari nisam u stanju da izgovorim ozbiljnim tonom :)

 

a naravno da nije prijatno porazgovarati sa sopstvenim kosturom, ali i dalje mislim da je korisno, a ponekad, na nesrecu, i neophodno.

Link to comment

pazi: "unistenje sopstvenog zivota, prelazak na onu stranu, put u katastrofu..."

ne cini li ti se da malo preterujes? ja svakako ovakve stvari nisam u stanju da izgovorim ozbiljnim tonom :)

ne preterujem i ne pričam napamet.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...