Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

@Notorious

 

Znaš kako, svako nađe racionalizaciju koja mu odgovara, ali tanka je linija između "ako uzmem pravdu u svoje ruke pa ga prebijem završiću u zatvoru" i "ako uzmem pravdu u svoje ruke pa ga prebijem postaću isti kao on (i pre ili kasnije završiti u zatvoru)". 

 

Društvo nameće zakonske posledice sa dobrim razlogom. Možemo da ih internalizujemo kako god želimo, možemo da se pretvaramo da smo prosvećena bića koja nikad i nipošto ne bi uradila XYZ, ali to ne možemo pouzdano da znamo sve dok se ne nađemo u takvim situacijama. Zato nas društvo unapred istrenira, nauči nas kakav je cenovnik, koliko ko[ta podlaganja kom primalnom instinktu.

 

Ti veruješ da je u pitanju racionalizacija koja služi konstruisanju lepše slike o sebi, ja verujem da spoljašnje sankcije, pa i internalizovane, nisu jedino što nas sprečava da primenjujemo nasilje. Naravno da zakonske posledice postoje s razlogom, ali one nisu potvrda  da sklonost nasilju postoji kod većine ljudi. Nije sve do treninga čuvanja sopstvene guzice od kazne. U suštini, diskutujemo o tome da li su empatija i moralnost zasnovane na strahu od kazne, ja sam uverena da nisu. 

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ti veruješ da je u pitanju racionalizacija koja služi konstruisanju lepše slike o sebi, ja verujem da spoljašnje sankcije, pa i internalizovane, nisu jedino što nas sprečava da primenjujemo nasilje. Naravno da zakonske posledice postoje s razlogom, ali one nisu potvrda  da sklonost nasilju postoji kod većine ljudi. Nije sve do treninga čuvanja sopstvene guzice od kazne. U suštini, diskutujemo o tome da li su empatija i moralnost zasnovane na strahu od kazne, ja sam uverena da nisu. 

 

Svako ima moralno pravo na samoodbranu i odbranu neduznih i slabih od zlotvora, ne razumem odakle ti to da prebijanje olosa koji muce druga ziva bica nije moralno.

Edited by IndridCold
Link to comment

Govorimo o situacijama kada zatvaranje u celiju nije opcija jer drzava ne zeli da se mesa. Dakle, zasto je nasilje nad zlotvorima i muciteljima neopravdano ako ono znaci prestanak patnje za bica koja nista nisu kriva?

Link to comment

Svako ima moralno pravo na samoodbranu i odbranu neduznih i slabih od zlotvora, ne razumem odakle ti to da prebijanje olosa koji muce druga ziva bica nije moralno.

 

Uopšte nisam pominjala neposrednu samoodbranu. 

O tome da li je i koliko moralno davati sebi za pravo presuđivanje i sprovođenje kazne, stvarno mislim da nema smisla diskutovati. 

Ograničavanje slobode reguliše zakon, prema utvrđenim pravilima za dokazana dela (to se može tumačiti i kao nasilje, ali institucionalizovano nasilje, neophodno za bezbednost društva), ne rešava se zaključavanjem u podrum na osnovu subjektivne percepcije krivice. 

Link to comment

Uopšte nisam pominjala neposrednu samoodbranu. 

O tome da li je i koliko moralno davati sebi za pravo presuđivanje i sprovođenje kazne, stvarno mislim da nema smisla diskutovati.

 

Znaci za neposrednu samoodbranu je u redu primeniti nasilje, a kada treba priteci u pomoc slabijem od sebe u situacijama kada mu preti bol, mucenje, a mozda i smrt to onda vise nije OK? Kakva je to etika?

 

Ti mesas moral i zakonodavstvo. Ja se ne zalazem za to da onaj ko uzme pravdu u svoje ruke ne treba da snosi posledice u uredjenom drustvu, uopste ne govorim o tome; kazem nesto drugo: da nasilje ponekad, u zavisnosti od situacije, uopste ne mora da bude nemoralno, naprotiv i mogu da te ubedim sa koliko hoces primera.

 

Dakle, zakone donosi drzava i jasno je zasto nije pozeljno po bezbednost svih nas da svako ima pravo da preuzima na sebe da deli pravdu i zato takav zakon treba da ostane, to uopste ne sporim. Ali ti si napisala da je nasilje nad nasilnicima samo po sebi nemoralno; nije, nemoralno je tuci nekog ko nista nije kriv; polomiti noge zlikovcu koji uziva to da radi drugima nije nemoralno. To je opasno, mozda i stetno po psihu i tako dalje, ali nemoralno nije.

Link to comment

Znaci za neposrednu samoodbranu je u redu primeniti nasilje, a kada treba priteci u pomoc slabijem od sebe u situacijama kada mu preti bol, mucenje, a mozda i smrt to onda vise nije OK? Kakva je to etika?

 

Ti mesas moral i zakonodavstvo. Ja se ne zalazem za to da onaj ko uzme pravdu u svoje ruke ne treba da snosi posledice u uredjenom drustvu, uopste ne govorim o tome; kazem nesto drugo: da nasilje ponekad, u zavisnosti od situacije, uopste ne mora da bude nemoralno, naprotiv i mogu da te ubedim sa koliko hoces primera.

 

Dakle, zakone donosi drzava i jasno je zasto nije pozeljno po bezbednost svih nas da svako ima pravo da preuzima na sebe da deli pravdu i zato takav zakon treba da ostane, to uopste ne sporim. Ali ti si napisala da je nasilje nad nasilnicima samo po sebi nemoralno; nije, nemoralno je tuci nekog ko nista nije kriv; polomiti noge zlikovcu koji uziva to da radi drugima nije nemoralno. To je opasno, mozda i stetno po psihu i tako dalje, ali nemoralno nije.

 

Ne mešam, samo ne podržavam zakon džungle ni u kom obliku. 

Ako te neko fizički napadne, očekivano je da pokušaš da se braniš, planirano nasilje nije poredivo s tim. 

edit: da, mislim da je nemoralno zloupotrebljavati činjenicu da si jači, pa i kad je u pitanju nasilnik. 

Edited by Notorious
Link to comment

Imate nužnu odbranu i krajnju nuždu. Ako biste videli čoveka da seče noge psu smeli biste da ga sprečite (krajnja nužda). Da idete posle kod njega na gajbu da ga mlatite ne.

 

(1) Nije krivično delo ono delo koje je učinjeno u krajnjoj nuždi.

(2) Krajnja nužda postoji kad je delo učinjeno radi toga da učinilac otkloni od svog dobra ili dobra drugoga istovremenu neskrivljenu opasnost koja se na drugi način nije mogla otkloniti, a pri tom učinjeno zlo nije veće od zla koje je pretilo.

(3) Učiniocu koji je sam izazvao opasnost, ali iz nehata ili je prekoračio granice krajnje nužde, može se kazna ublažiti. Ako je učinilac prekoračio granice krajnje nužde pod naročito olakšavajućim okolnostima može se i osloboditi od kazne.

(4) Nema krajnje nužde ako je učinilac bio dužan da se izlaže opasnosti koja je pretila. 

Link to comment

Jedini nacin da se izboris sa psihopatom je da se sklonis od njega. Ako to nije moguce onda bi trebalo da nadjes nacina da sto manje imas dodira s njim. U konkretnom slucaju ne bi trebalo ni da drzis kucnog ljubimca. Ako vec nemas dete, ne bi trebalo ni da ga planiras.

 

Ovo je dosta frustrirajuce, pa ako planiras da mu se osvetis treba da znas da u otvorenom sukobu psihopatu mozes da pobedis samo ako si veci psihopata od njega. Zbog toga vodi racuna o dve svari:

1) sta god mu radio doticni ne treba zna da si ti iza toga,

2) zbog budala ne treba robijati, koliko god je vazno ovo pod 1) jos je vaznije da ti ne dodjes pod udar zakona.

 

Sto se tice fizickog nasilja treba biti krajnje oprezan - nekima od ovakvih je potuci se (i dobiti batine) kao dobar dan. Ako je sa tvojim komsijom to slucaj, a verovatno jeste jer je spreman da otvoreno koristi nasilje, zaboravi na ovo. Upotrebi mastu.

Link to comment

Ne mešam, samo ne podržavam zakon džungle ni u kom obliku. 

Ako te neko fizički napadne, očekivano je da pokušaš da se braniš, planirano nasilje nije poredivo s tim. 

 

Menjas teze, niko ne podrzava i ne prizeljkuje zakon dzungle, on nastaje nezavisno od moje ili tvoje zelje. Tebi je nasilje tabu, sto je pohvalno i pozeljno, ali ne uvek i svuda. Jer ako ne priteknes u pomoc nekome, pa makar morao da primenis i nasilje da bi ga zastitio, onda nikako ne mozes reci da si postupio moralno. Ako ti je OK primena nasilja kada si ugrozena ti, a nije ti OK da zastitis nekog drugog primenom nasilja ako je to neophodno, onda si vrlo nedosledna to say the least.

Link to comment

edit: da, mislim da je nemoralno zloupotrebljavati činjenicu da si jači, pa i kad je u pitanju nasilnik. 

 

Znam da ti to mislis ali vrlo neubedljivo to obrazlazes.

Link to comment

Menjas teze, niko ne podrzava i ne prizeljkuje zakon dzungle, on nastaje nezavisno od moje ili tvoje zelje. Tebi je nasilje tabu, sto je pohvalno i pozeljno, ali ne uvek i svuda. Jer ako ne priteknes u pomoc nekome, pa makar morao da primenis i nasilje da bi ga zastitio, onda nikako ne mozes reci da si postupio moralno. Ako ti je OK primena nasilja kada si ugrozena ti, a nije ti OK da zastitis nekog drugog primenom nasilja ako je to neophodno, onda si vrlo nedosledna to say the least.

 

Ti menjaš teze, ne govorim o favorizovanju  lične ugroženosti u odnosu na ugroženost drugih, nego o neposrednoj samoodbrani ili odbrani drugog u odnosu na odloženo, smišljeno nasilje koje se zakonski kvalifikuje kao predumišljaj. Nije isto kad braniš sebe/drugog od neposrednog ugrožavanja ili rešiš da kazniš nasilnika posle nekog vremena, o tome pričam. 

 

edit: obrazlažem ubedljivo u meri u kojoj ti razumeš o čemu pišem

Edited by Notorious
Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...