Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

te metafore nisam ja uveo nego drugi, oni koji odbijaju da se pozabave time sta stoji iza njih i zasto uopste postoji potreba za metaforama. ja kroz pitanja pokusavam upravo da razgrnem sloj opsteg mesta i prebacim diskusiju na korisnije pojmove. ne mora prica o dobru i zlu biti dramljenje. i ti pricas o dobru i zlu - kako koristiti mozak (sta odluciti), sto je srz problema. i ja govorim o tome - da ne moze moralni sud da se sastoji u tome sta je nekome proslo kroz glavu i kako se neko osecao dok je nesto radio nego u tome sta se islo raditi i sta je na koncu ispalo. ako se suoceni sa mogucnoscu da mi budemo oni koji vrse nasilje ili lazu ili nesto trece, a plasimo toga kako cemo se osecati i na osnovu tog osecanja povodom buduceg osecanja donosimo odluku, a ne na osnovu moralnog kompasa (uverenja da nesto mora biti ucinjeno), onda je 100% zagarantovano da u bezbroj stvarnih scenarija koji su se desili, znaci u istoriji, padamo na pogresnu stranu, da ispadamo kukavice i sluge zla, pa i bukvalno zlikovci. onaj kome to nije jasno je malo invalid moralno, ne kazem da je skroz ali jeste donekle.

 

jasno je da te metafore nisi uveo ti, a i ne osudjujem one koji jesu jer je i to verovatno neki vid odbrane od suocenja sa necim uzasnim, neka emocionalna blokada jer mi ta osoba inace ne deluje iracionalno na osnovu ostalog sto pise po forumu.

stvari svakako izgledaju drugacije kada si licno ukljucen, a ono sto iz svog iskustva sa pokusajem sagledavanja moralne, smisaone itd dimenzije recimo samoubistva kao ultimativnog cina nasilja gde je jedna osoba i zlocinac i zrtva jeste da covek mora da prihvati da neke stvari prosto ne moze da razume. u taj "tamni vilajet" neko ovakav kakva sam ja prosto i nema pristupa, i to je to. nije neka uteha ali je svakako olaksanje...

 

ovo sto ti pricas mi je svakako blisko, ali i dobro i zlo su ipak nekakvi drustveni konstrukti isto kao i moral na kraju krajeva tako da se i cela ta prica moze svesti na to sta je drustveno prihvatljivo uciniti a sta ne. zato i izbegavam te binarne klasifikacije jer je zivot daleko komplikovanije pojava i odluke (kao i pripadajuci ciljevi koje smo njima zacrtali) koje donosimo mogu biti i dobre i lose zavisno iz kog (tj. iz cijeg) se ugla gleda.

tako i vigilantizam nacelno svakako nije dobra pojava, ali tu je i radoyeva prica koja nas tera da ponovo o tome razmislimo.

sve je relativno moj alberte, itd itd

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kao što sam već rekao, sopstvena nemoć je ono što vas tera da veličate vigilantizam i gun friendly kulturu. Niste bili spremni da se odbranite kada je trebalo pa sada ovde pišete ogorčene postove, maštate o nekakvoj osveti, zalažete se za legalizovanje krvne osvete itd. 

 

Ko zaista zna i spreman je da puca, taj ima drugove, to neće uraditi iz prijavljenog pištolja, i neće sam sebe (niti napadača) prijavljivati policiji. Ko to uradi iz registrovanog oružja, i pritom prijavi policiji kao čin samoodbrane jednostavno je budala - biće osuđen po važećim zakonima ove zemlje, a onda će da kuka ...

Edited by Hamlet Strašni
Link to comment

I ljudi pisu ne kako nisu bili spremni da se brane pa sada lece frustracije , nego kako je drzava sa svojim institucijama fejlovala u toj ulozi

 

Послато са F3311 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Kao što sam već rekao, sopstvena nemoć je ono što vas tera da veličate vigilantizam i gun friendly kulturu. Niste bili spremni da se odbranite kada je trebalo pa sada ovde pišete ogorčene postove, maštate o nekakvoj osveti, zalažete se za legalizovanje krvne osvete itd. .

ma vazno da si ti frajer

Link to comment

Kao što sam već rekao, sopstvena nemoć je ono što vas tera da veličate vigilantizam i gun friendly kulturu. Niste bili spremni da se odbranite kada je trebalo pa sada ovde pišete ogorčene postove, maštate o nekakvoj osveti, zalažete se za legalizovanje krvne osvete itd. 

 

Ko zaista zna i spreman je da puca, taj ima drugove, to neće uraditi iz prijavljenog pištolja, i neće sam sebe (niti napadača) prijavljivati policiji. Ko to uradi iz registrovanog oružja, i pritom prijavi policiji kao čin samoodbrane jednostavno je budala - biće osuđen po važećim zakonima ove zemlje, a onda će da kuka ...

Znaci ovako, ovo su uslovi za uspeh:

 

- da znas da pucas, 20 bodova,

- da si spreman da pucas, 20 bodova

- da imas drugove, ekipu, 10 bodova

- da imas neprijavljeno oruzje, hocu reci pistolj, 20 bodova

- da policiju drzis na odstojanju, 30 bodova

 

 

Ovo mi izgleda kao savrsen profiltm savrsenog kriminalca, na skali od 0 do 100, a tebi? :fantom:

 

Obaska sto sam siguran da ti pojma nemas o cemu pricas.

Link to comment

@Fernoux - nemoj se ljutis druze, ali lupas za sve pare. Teorija je teorija, ali kad te zivot stavi u situaciju da je primenis u praksi to je sasvim drugacija voznja. Sta ti uopste znaci to "znati pucati"? Kako se to uci? Mislim, mi stariji smo prosli JNA, pucalo se tu po metama, neki su kasnije pucali i u meso, ja bobu hvala nisam jer da jesam ne znam kako bih danas funkcionisao sa takvim saznanjem. Ali ako me pitas da li bih u datom momentu da mi od toga zivot zavisi pucao - pucao bih. No vojska je jedna stvar, a drugari-jataci, "izbrisano" oruzje, stekovi, i nakon svega normalan zivot kao da se nista nije desilo je nesto sasvim drugo. U takvoj ulozi ja pre vidim ovog psiha kome sam stao na crtu nego sebe. I ceo taj moj slucaj je mogao jako da ode po zlu, mogao sam ja da stradam, mogao je on od moje ruke da strada, u obe varijante ja bih stradao jer ponovo kazem jedno je uci u nesto sa svescu da ishod moze da bude strasan i spremnoscu da se ide do kraja a drugo je posle ziveti sa tim na dusi sto ja ne znam da li bih mogao. Ali situacija je bila neizdrzljiva vec sama po sebi i izbora nije bilo. Mozes da teoretises koliko hoces ali dok se sam ne nadjes u takvoj situaciji ne mozes da znas kako ces reagovati. I ne mogu da okrivim nikoga od onih ostalih staraca koje je psiho godinama maltretirao sto su i kasnije nastavili da mu "dobrovoljno" daju pare da ih ne tuce, nisu oni kukavice zato sto nemaju snage da se suprotstave zlu vecem i jacem od njih. Duznost je drzave da ih takve od zla stiti, a drzava je ovde failovala.

Edited by Radoye
Link to comment

Sta ti uopste znaci to "znati pucati"? Kako se to uci? Mislim, mi stariji smo prosli JNA, pucalo se tu po metama, neki su kasnije pucali i u meso, ja bobu hvala nisam jer da jesam ne znam kako bih danas funkcionisao sa takvim saznanjem.

Znači da li je neko ranije pucao u meso, ili nije.

 

I ne mogu da okrivim nikoga od onih ostalih staraca koje je psiho godinama maltretirao sto su i kasnije nastavili da mu "dobrovoljno" daju pare da ih ne tuce, nisu oni kukavice zato sto nemaju snage da se suprotstave zlu vecem i jacem od njih. Duznost je drzave da ih takve od zla stiti, a drzava je ovde failovala.

 

Sa ovim se slažem naravno, tu me nisi razumeo.

Link to comment

Znači da li je neko ranije pucao u meso, ili nije.

 

Jeli bre, znas li ti uopste sta znaci 'pucati u meso'?

Osim sto onako, bas zvuci moćno, žešće :isuse: ...

I mislis li da se to uci, da nauciti, da je za to potrebna neka pamettm?

Link to comment

Znači da li je neko ranije pucao u meso, ili nije.

 

Druze, za sve postoji prvi put. Jedno je okoreli kriminalac sa gomilom zivota na dusi, drugo je neki obican Petar Petrovic sa zenom i decom koji treba da zastiti sebe i porodicu od, recimo za primer bas tog okorelog kriminalca. Kako se to "uci" za taj prvi put, kako ti to zamisljas da funkcionise?

Link to comment

nje znam ti ja to "treba da zastiti". ako napravi nesto ruzno napadacu imace strasne misli i bice sav izbedacen. bolje da okrene ledja i ode, taman nece vise imati ni porodicu pa ga nista ne vezuje!

Link to comment

У нашем друштву можете да заборавите на кућно оружје као метод самоодбране.

Прво морате да држите оружје на сигурном, да не би дошло до инцидента. Самим тим у случају потребе не можете да до њега брзо дођете.

 

Necu da odgovaram Ferneouxu jer je on upao u sales mode, i dok ne proda sav led nijedan Eskim nema da ide kuci, ali hocu na ovo da se osvrnem. Ovo naprosto nije tacno. Pistolj ima magazin, i taj magazin - napunjen - se drzi na odvojenom mesto od pistolja, dobro sakriven. Koliko dobro sakriven? Taman onoliko da ga deca ne nadju. Pistolj je prazan i nalazi se na drugom mestu, ali mora da bude u istoj prostoriji. Posto je pistolj prazan, bez magazina, mozes da ga drzis u natkasni pored kreveta, mozes pod krevetom (mada ce da se nahvata prasine samo tako), itd. Pistolj se ne drzi napunjen ispod jastuka, aman. Ekstremnije varijante u lokalu ukljucuju drzanje pumparice u sefu, a postoje sefovi koji se prave specijalno za to. 

 

Drugo, ovo pucanje na provalnika koji bezi sa plenom nije sankcionisano 1/1 ni u Americi. U Teksasu vazi izreka "ako vec pucas na provalnika, gledaj da padne unutra, u kucu". 

Edited by ObiW
Link to comment

nje znam ti ja to "treba da zastiti". ako napravi nesto ruzno napadacu imace strasne misli i bice sav izbedacen. bolje da okrene ledja i ode, taman nece vise imati ni porodicu pa ga nista ne vezuje!

necemo vise da zezamo pointa!

ocigledno je da meni empatija nije jaca strana ali kada se javi drasticno odstupanje od necijeg uobicajenog modela ponasanja za to obicno postoji neki krupan razlog, ne pitam vise nista tako da case closed.

(no ako nisam u pravu sve uvrede naravno i dalje stoje)

Link to comment

+1

a vi ste klosari koje sopstvena nemoc tera da velicate vigilantizam i gun friendly kulturu.

 

nemoj ti da pomislis da se ja sad naprasno slazem s tobom oko onih branitelja zivotinja u fantomkama. to su za mene i dalje budale i pozeri koji se trte po internetu ne bi li navatali neku zensku na taj macho superman fazon, a verovatno u praksi nisu nikad jednu macku zastitili.

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...