Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Da ste imali petlju da "rešite svoju situaciju" na ovakav način kao što je Radoje to uradio ne biste pisali ovo što već danima pišete na temi. To sam hteo da kažem.

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da ste imali petlju da "rešite svoju situaciju" na ovakav način kao što je Radoje to uradio ne biste pisali ovo što već danima pišete na temi. To sam hteo da kažem.

 

Mi? Te delikatne situacije u kojima se nasao Radoje, to jest Radojev otac, se ne bi dogodile dva puta u Teksasu, gde ja zivim. Ne hvalim se, samo konstatujem. Ko se jednom nadje oci u oci sa provalnicima, taj sutra odlazi u Volmart da kupi pumparicu. 

Link to comment

E o tome pričam. Ovo je zagovaranje vigilantizma, i naravno da se hvališ i naravno da taj vigilantizam potajno priželjkuješ iako nikad nisi upucao nikog niti si uopšte sposoban za to.

Link to comment

Da ste imali petlju da "rešite svoju situaciju" na ovakav način kao što je Radoje to uradio ne biste pisali ovo što već danima pišete na temi. To sam hteo da kažem.

 

Nije tu bila petlja u pitanju druze, vec cisti ocaj. To ti je onaj osecaj kad si izdan od svih i ne mozes se vise ni na koga osloniti, a nesto mora da se uradi jer stanje takvo kakvo je je neizdrzivo. Situacija bez dobrog izlaza - ili cu pustiti da mi zver ubije oca koji kakav je da je moj je i boljeg nemam i ne bih mogao da zivim sam sa sobom ako to dozvolim, ili cu ga ja sam utuci da se ne muci pa onda ubiti sebe, ili cu izaci zveri na crtu pa makar kuda to bude vodilo a moglo je da odvede na neke bas mnogo lose strane. Ocaj, druze, ocaj!

 

I ne d'o bob nikome da mora da se u zivotu suoci sa ovakvim izborom.

 

Mi? Te delikatne situacije u kojima se nasao Radoje, to jest Radojev otac, se ne bi dogodile dva puta u Teksasu, gde ja zivim. Ne hvalim se, samo konstatujem. Ko se jednom nadje oci u oci sa provalnicima, taj sutra odlazi u Volmart da kupi pumparicu. 

 

Ne bi se desile ni kod mene u Ontariju jer institucije rade svoj posao. Niko ne bi mogao godinama da maltretira celo selo uprkos brojnim prijavama jer eto neko kome je to posao i za cega prima platu od novca poreskih obveznika je suvise lenj/nesposoban/korumpiran da ga u tome spreci. Ne hvalim se, samo konstatujem.

Link to comment

Nije tu bila petlja u pitanju druze, vec cisti ocaj. To ti je onaj osecaj kad si izdan od svih i ne mozes se vise ni na koga osloniti, a nesto mora da se uradi jer stanje takvo kakvo je je neizdrzivo. Situacija bez dobrog izlaza - ili cu pustiti da mi zver ubije oca koji kakav je da je moj je i boljeg nemam i ne bih mogao da zivim sam sa sobom ako to dozvolim, ili cu ga ja sam utuci da se ne muci pa onda ubiti sebe, ili cu izaci zveri na crtu pa makar kuda to bude vodilo a moglo je da odvede na neke bas mnogo lose strane. Ocaj, druze, ocaj!

 

Znam brate, ovo je stvarno užas što si opisao i mogu da zamislim kako je živeti u takvim sredinama. To je čisti nagon za samoodržanjem i odbranom svojih bližnih od neposredne opasnosti.

 

 

 

 

Ko je zaista spreman da upuca nekoga u samoodbrani taj je već upucao nekoga u napadu - oružjem kupljenim na ulici, zbog droge, para ili nečeg trećeg.

 

Ti što drže legalno oružje najčešće nisu spremni da ga upotrebe kada dođe vreme za samoodbranu, već ili sami stradaju od njega ili se njihovo dete ubije iz tog oružja, ili im dete kreten čiji ćale kupuje oružje u Volmartu pobije svoje školske drugove zato što ga devojke nisu volele ili nije bio dovoljno muževan.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Ti što drže legalno oružje najčešće nisu spremni da ga upotrebe kada dođe vreme za samoodbranu, već ili sami stradaju od njega ili se njihovo dete ubije iz tog oružja, ili im dete kreten čiji ćale kupuje oružje u Volmartu pobije svoje školske drugove zato što ga devojke nisu volele ili nije bio dovoljno muževan.

 

Pa ima i toga, nije da nema. Ali je cinjenica da se ovde u kuce ne provaljuje sa ciljem da se slucajno izabrani starci tuku zaracem i da bi im se iznudjivale pare, sto je bio i povod ove diskusije, a sto si ti iskoristio da kazes da 'ne umemo da se uhvatimo u kostac sa problemima'.

 

Covek godina koje je imao Radojev otac, a koji bi se nasao u situaciji da su mu provalili u kucu i da su ga tukli zaracem po ledjima i uzeli mu pare, bi svakako kupio pumparicu i ne bi imao dileme da je upotrebi prilikom sledece provale - delom i zbog toga sto ne postoji kvalifikacija 'prekoracenje nuzne odbrane' kada ti neko provali u kucu. Nasilnik moze da bude goloruk; ako krene ka tebi u momentu kada potegnes oruzje i kazes mu da se gubi, zakon kaze da imas prava da ga ubijes.  

Link to comment

 

Covek godina koje je imao Radojev otac, a koji bi se nasao u situaciji da su mu provalili u kucu i da su ga tukli zaracem po ledjima i uzeli mu pare, bi svakako kupio pumparicu i ne bi imao dileme da je upotrebi prilikom sledece provale - delom i zbog toga sto ne postoji kvalifikacija 'prekoracenje nuzne odbrane' kada ti neko provali u kucu. Nasilnik moze da bude goloruk; ako krene ka tebi u momentu kada potegnes oruzje i kazes mu da se gubi, zakon kaze da imas prava da ga ubijes.

 

pa nisam sigurna ni da je ovo bas sjajno resenje, da drzava pusti oruzje u slobodnu prodaju pod parolom krljajte se s provalnicima sami do mile volje. koliko u americi ima ubistava zbog tog opustenog stava prema oruzju, desetine stotine hiljada godisnje, znam da je neka bizarna cifra. mislim koliko se to oruzje zaista upotrebi u slucajevima krajnje nuzde, a koliko kad nekog iznervira zena ili se klinci bahate po kuci pa slucajno opali po nekom maloletniku.

 

odvratna mi je ta gun friendly macho kultura al o tome bolje da ne pocinjem.

Link to comment

ima li uopste dobra bez zla? ko ce da vidi iskupljenje i nadu u tome sto neko moze da se izdigne iznad bazne krvolocnosti, pa umesto stihijskog nasilja ukljuci mu se lampica i njegovi postupci dobiju crtu lucidnosti i smisla? sta je potrebno za to? je li to biti pomalo "mracan"? je li to psihopatska crta? imamo li svi tu crtu?

 

...da li su bolji ljudi oni koji nemaju?

mnogo zanimljivih pitanja ali da se zadrzim na ovome. kao prvo meni diskusija u kojoj se koriste kvalifikacije "mracan" i metafore tipa "put bez povratka" nema nikakvog smisla prosto zato sto to nisu precizno definisani pojmovi a gadjati se takvim bombasticnim recima koje ne znace nista i ne vodi nicemu. osim pasivagresivnom siktanju kako te niko ne razume.

 

ono malo strucne literature sto sam citala o sociopatiji kaze da ta "crta" ima biolosku osnovu, to jest da kod takvih ljudi taj deo mozga koji je odgovoran za empatiju prosto ne funkcionise kao kod drugih, "normalnih". sad sta iz toga zakljuciti, moze se krenuti u dramljenje o dobru i zlu a moze se razmisljati i drugacije jer ova cinjenica sama po sebi ne znaci nista, to sto je neko takav definitivno ne znaci da mora nuzno da zavrsi kao charles manson. mozak je orudje, te upotreba istog zavisi od njegovog vlasnika, kao sto nozem mozes i iseci tortu i ubiti coveka. tako i nemogucnost saosecanja moze stvoriti masovnog ubicu ali i sjajnog hirurga.

 

tako da sve u svemu mislim da se ne treba plasiti svoje "mracne" strane, ko misli da je ima. posebno sto oni koji je stvarno imaju oni se ionako ne plase, po definiciji cele te stvari jelte.

Link to comment

Da ste imali petlju da "rešite svoju situaciju" na ovakav način kao što je Radoje to uradio ne biste pisali ovo što već danima pišete na temi. To sam hteo da kažem.

u ovome si u pravu.

ni oni koji su uzeli pravdu u svoje ruke, ni oni kojima su ubijeni članovi porodice jer je neko uzeo ono što je mislio da je pravda u svoje ruke nikada nećemo olako pisati i misliti o nasilju.

i uvek, ali uvek ćemo smatrati da izbor postoji.

 

edit. o tome šta znači "imati petlje" se razilazimo u mišljenju (ili životnom iskustvu).

Edited by pt 2.0
Link to comment

mnogo zanimljivih pitanja ali da se zadrzim na ovome. kao prvo meni diskusija u kojoj se koriste kvalifikacije "mracan" i metafore tipa "put bez povratka" nema nikakvog smisla prosto zato sto to nisu precizno definisani pojmovi a gadjati se takvim bombasticnim recima koje ne znace nista i ne vodi nicemu. osim pasivagresivnom siktanju kako te niko ne razume.

 

ono malo strucne literature sto sam citala o sociopatiji kaze da ta "crta" ima biolosku osnovu, to jest da kod takvih ljudi taj deo mozga koji je odgovoran za empatiju prosto ne funkcionise kao kod drugih, "normalnih". sad sta iz toga zakljuciti, moze se krenuti u dramljenje o dobru i zlu a moze se razmisljati i drugacije jer ova cinjenica sama po sebi ne znaci nista, to sto je neko takav definitivno ne znaci da mora nuzno da zavrsi kao charles manson. mozak je orudje, te upotreba istog zavisi od njegovog vlasnika, kao sto nozem mozes i iseci tortu i ubiti coveka. tako i nemogucnost saosecanja moze stvoriti masovnog ubicu ali i sjajnog hirurga.

 

tako da sve u svemu mislim da se ne treba plasiti svoje "mracne" strane, ko misli da je ima. posebno sto oni koji je stvarno imaju oni se ionako ne plase, po definiciji cele te stvari jelte.

 

te metafore nisam ja uveo nego drugi, oni koji odbijaju da se pozabave time sta stoji iza njih i zasto uopste postoji potreba za metaforama. ja kroz pitanja pokusavam upravo da razgrnem sloj opsteg mesta i prebacim diskusiju na korisnije pojmove. ne mora prica o dobru i zlu biti dramljenje. i ti pricas o dobru i zlu - kako koristiti mozak (sta odluciti), sto je srz problema. i ja govorim o tome - da ne moze moralni sud da se sastoji u tome sta je nekome proslo kroz glavu i kako se neko osecao dok je nesto radio nego u tome sta se islo raditi i sta je na koncu ispalo. ako se suoceni sa mogucnoscu da mi budemo oni koji vrse nasilje ili lazu ili nesto trece, a plasimo toga kako cemo se osecati i na osnovu tog osecanja povodom buduceg osecanja donosimo odluku, a ne na osnovu moralnog kompasa (uverenja da nesto mora biti ucinjeno), onda je 100% zagarantovano da u bezbroj stvarnih scenarija koji su se desili, znaci u istoriji, padamo na pogresnu stranu, da ispadamo kukavice i sluge zla, pa i bukvalno zlikovci. onaj kome to nije jasno je malo invalid moralno, ne kazem da je skroz ali jeste donekle. 

Link to comment

У нашем друштву можете да заборавите на кућно оружје као метод самоодбране.

Прво морате да држите оружје на сигурном, да не би дошло до инцидента. Самим тим у случају потребе не можете да до њега брзо дођете.

Други и још већи проблем (ако намеравате коришћење као у америчким филмовима) је оно што је код нас дефинисано као нужна самоодбрана. Уколико је неко провалио у ваш стан, смете да му узвратите само пропорционалном силом. Ако хоћете да упуцате провалника (као Амери), код нас би било пожељно да  провалник насрне на вас са намером да вам угрози живот, и по могућству озбиљно рани, да бисте могли да користите ватрено оружје.

 

Пре неку годину је један човек упуцао провалника који му је више пута обијао стан, крао лаптоп и сл. Провалник је насрнуо на њега, јер је он стајао између њега и излаза, и наставио да бежи, после чега је човек пуцао на њега и убио га. Нисам испратио како се завршило суђење, могао је да добије озбиљну затворску казну.

Link to comment

pa nisam sigurna ni da je ovo bas sjajno resenje, da drzava pusti oruzje u slobodnu prodaju pod parolom krljajte se s provalnicima sami do mile volje. koliko u americi ima ubistava zbog tog opustenog stava prema oruzju, desetine stotine hiljada godisnje, znam da je neka bizarna cifra. mislim koliko se to oruzje zaista upotrebi u slucajevima krajnje nuzde, a koliko kad nekog iznervira zena ili se klinci bahate po kuci pa slucajno opali po nekom maloletniku.

 

Naravno da je daleko od "sjajnog" rešenja. To je teška glupost.

 

Široka dostupnost oružja je (u današnjem kontekstu) jedna vrlo loša stvar. Na stranu Amerika, tamo već previše dugo postoje takvi zakoni i previše je to ukorenjeno u njihovu kulturu da bi sada mogao da se uvodi neki gun control. Uvoditi tako nešto u Srbiji (činiti oružje dostupnijim i menjanje zakona koji se tiču nužne odbrane) imalo bi samo loše posledice.

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...