Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

u redu je to, ali se postavlja pitanje koja je opcija realnija, da do takvog nekog protesta stvarno dodje ili da kurir i ostali budu sve mocniji? a za jednu ili drugu opciju nije potpuno nevazno, da li postoji traznja ili ne.

 

Kurir je odavno presao tu granicu tako sto ni iz cega izmislja stvari koje navodno njihovi citaoci zele da citaju. Njih je posle onog skandala sa Ognjenovicima trebalo zatvoriti Molotovljevim koktelima.

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Morao bi da se barem potrudis da procitas post na koji repliciras, sa sve gluposcu kao argumentom: ni jednom jedinom recju se nisam osvrnuo niti pomislio na castan i posten zanat dzelata: prosto, jednostavno i prosecnoj inteligenciji razumljivo sam pitao da li iko od nas, samom sebi, moze da odgovori na postavljeno pitanje.

Da li bi mogao da izvrsi smrtnu kaznu, u krajnjoj liniji ubije coveka, ma kakav skot bio u pitanju.

Jedno je zadovoljno konstatovati vest da je tada i tada, tu i tu, nad NN, izvrsena smrtna kazna na osnovu presude te i te.

Sasvim drugo je zamisliti se nad mogucnoscu da to uradis sam.

Unesi se malo u problematiku, nije to pitanje kalibra ili precnika konopca.

šta bi tačno trebalo da kaže to što bi većina rekla da ne može sebe da zamisli kako tako nešto radi? ili, uopšte, bilo kakav ishod takvog zamišljanja. neretko se ljudi iznenade onim što su u stanju da urade ako su okolnosti odgovarajuće. naredba legitimnog autoriteta, izvršenje pravedne kazne ili neka utilitaristička računica kao opravdanje i to je otprilike to, mnogi će uraditi svašta što pod drugim okolnostima ne bi mogli da zamisle. da ne pominjem Milgrama, Stenfordski eksperiment i sl.

 

verovatno je neko već pomenuo, ali fascinira me kako se u ovakvim prilikama smrtna kazna zaziva zbog disfunkcionalnog pravnog sistema koji ubice prerano pušta na slobodu. ne valja nam pravni sistem, zato treba da mu damo mogućnost da ubija ljude :mellow:

Link to comment

šta bi tačno trebalo da kaže to što bi većina rekla da ne može sebe da zamisli kako tako nešto radi? ili, uopšte, bilo kakav ishod takvog zamišljanja. neretko se ljudi iznenade onim što su u stanju da urade ako su okolnosti odgovarajuće. naredba legitimnog autoriteta, izvršenje pravedne kazne ili neka utilitaristička računica kao opravdanje i to je otprilike to, mnogi će uraditi svašta što pod drugim okolnostima ne bi mogli da zamisle. da ne pominjem Milgrama, Stenfordski eksperiment i sl.

 

verovatno je neko već pomenuo, ali fascinira me kako se u ovakvim prilikama smrtna kazna zaziva zbog disfunkcionalnog pravnog sistema koji ubice prerano pušta na slobodu. ne valja nam pravni sistem, zato treba da mu damo mogućnost da ubija ljude :mellow:

Bas nista, osim pokusaja da sebe zamislis u takvoj situaciji i sebi odgovoris na pitanje.

Nasilje svake vrste je cudesno apstraktno, a pod uticajem medija, filmova, svega i svacega devalviralo je do kompjuterske igre, slicno danasnjim ratovima koji se vode negde daleko, pa ma to bilo i samo tu, preko Drine.

Da li se, na primer, iko od nas, zapitao kako je zaista izgledao Ausvic, mislim na cekanje u redu...

Ali, ono bas zaista, umesto uobicajene i automatske zgrazavajuce reakcije i na samo spominjanje imena.

Skoro da nema ocevica zapenjenog lika koji iskace iz automobila koji mu je neko ogrebao ili udario, svejedno, spreman da ubije; vidjao sam ih i koji vitlaju pistoljem u slicnoj situaciji...

Znas, pretvoriti u krvavu kasu lice lika koji je ubio ovu devojku izgleda sasvim prihvatljivo, cak i pozeljno; uraditi tako nesto nije nimalo jednostavno i nimalo, ama bas nimalo ne lici na scene iz filmova.

Obaska sto to bas i ne bi bila neka kazna za njega, a pitanje je da li bi vecina ljudi kojima bi se pruzila prilika za tako nesto posle svega osecala neku satisfakciju.

Afekt je gadna stvar, ali je bez znacaja u razmatranjima kakva su ova na ovom topiku: niko ili samo retki - a takvi obicno ne padaju u afekt - ne zna sta bi uradio ili sta bi bio sposoban da uradi u situacijama koje afekt izazivaju.

Jedino sto mogu da kazem je: sacuvaj boze od situacije da iko sazna.

Link to comment

kad smo kod porodice ubice, izgleda da ovima što bi ovog čerečili nije jasno da time daju zeleno svetlo ocu tog ubice da njima uradi istu stvar. 

ako bi njihova odbrana bila - ali on je ubio moje dete, onda bi njegova bila - pa šta, i ti si ubio moje.

a ko bi onda roknuo oca ubice ako, hipotetički, mog oca više nema?

Link to comment

Tvoj brat, sestra, muž, ujak... Verujem da ti je poznato da taj običaj ima i ime - krvna osveta.

u redu je. sprdam se. :blink:

 

edit: muž nije krvni srodnik

Edited by ordi
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...