Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

7 minutes ago, bags said:

Mozda se desilo @Shan Jan nesto kao ovo:

 

Ja sam skoro bio na panelu za jednu poziciju slicnu njegovoj.  Znaci na jednu poziciju primali smo dve osobe. Tri runde imaju: prvo test, drugi video intervju gde snimas odgovore na postavljena pitanja i na kraju intervju. Prijavilo se otprilike 90% muskaraca i 10% zena. Prvi test predvidja da prodje deset osoba u drugi krug. Prvih 30 kandidata po bodovima svi su bili muskarci. Panel uzima 8 najboljih musakraca i dve najbolje zene jer ako nemas u zadnjoj rundi barem jednu zenu pozicija se raspisuje ponovo i sve traje jos 3 meseca. Drugi video test treba da izaberemo 5 od 10. Dva zenska kandidata su odgovorila polovicno na 3 pitanja od 7 kako treba. Saljemo u sledecu rundu 3 najbolja muskarca i opet ove dve zene. Odradimo i zadnju rundu, ove dve uz svu mogucu podrsku i razumevanje celog panela pokazu da nemaju pa skoro blage oko tog fielda. Panela izabere 2 najbolja muskarca i bolju od te dve poptuno svestan da ce ona dobiti jednu od te dve ali s obzirom da su ova dvojica fantasticni kao bice to ok. Onda se umesa HR koji opet ima svoj KPI (dostici 50% zena u IT do kraja 2024) i ubaci obe zene i jednog kandidata. Naravno kraj price se naslucuje.

 

Posledice:

Imas sekciju sa 6 ljudi gde su 2 osobe totalno neupotrebljive. Tu se ne radi da ih mozes istrenitrati, nego bukvalno ti trebaju godine ulaganja u njihovo obrazovanje. I sad ova cetvorica pored 100% posla koji rade moraju jos da dodatno dovajaju vreme za apsolutno uzaludni trening. 

Druga posledica je da su ta cetvorica od normalnih likova postali bas izraziti zenomrsci.

Treca posledica da su timovi poceli neobjavljivati predvidjene pozicije (koje su planirane i imaju budzet) u nadi da ce druge sekcije popuniti zensku kvotu.

Hvala Bags, to je to.

  • -1 1
Link to comment
4 minutes ago, bags said:

 

Informatika je fantastican izbor za zene i to je nadam se bar ovde svima jasno.  

Matematika je i ovde kod mene bila sto se tice raspodele skoro 50-50, dok je recimo arhitektura bila 70-30 za zene.

 

Ali trenutna situacija je takva da na izrazito tehnicke pozicije ( programiranje, devops, sysadmini, servicedesk, mreze) otprilike imas 10% zenskih kandidata. Taj procenat se penje na 40% kod recimo business analize i testiranja. I to je bukvalno preslikana slika sa fakulteta. Zato mislim da je narednih 7,8 godina izgubljeno i da se mora sad poceti intezivno raditi sa decom 12,13 godina da bi se situacija popravila. 

Joj bre Bags, taman sam hteo da se odjavim sa topica :D 

 

Sta ako vecinu zena ne zanimaju te pozicije? Kao sto si rekao da je manje muskaraca medju arhitektama, jel treba sada da podsticemo decake da se vise time bave? Ja sam za to da se svima omoguci jednaka sansa za skolovanje i posao i da im se prepusti da sami biraju sta zele, bez osudjivanja okoline. Dakle radio bih na tome da se devojcice/decaci osecaju slobodno da biraju sta im srcu prije bez straha od mrskih pogleda a ne da guramo po svaku cenu da svuda "biraju" jednako. To onda nije biranje, nego nametanje.

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment

meni je ok da zene ne zanimaju te pozicije ali moramo da znamo da li ih ne zanimaju intrinzicno ili zbog nekok aspekta posla ili okruzenja koji se moze korigivati. posmatrajuci razliku u zastupljenosti zena u tehnickim disciplinama prije it-ja, u jugoslaviji ili sssr u odnosu na ameriku, gdje su ove prve zemlje debelo prednjacile, rekli bismo da imam nekog vraga u drustvenoj klimi i da ni ona ni preferencije nisu fiksirane kategorije.

zene dakle moraju da mogu da udju u it bez prepreka, a ne moraju da hoce. na drustvu i drzavi je da obezbijedi ovo prvo.

 

btw moj tata je bio programer od '70. i neke do smrti 2000. u odjeljenju sa njim su bile sve same zene. fine tete, davale su mi pokloncice :wub:

Edited by morgana
  • +1 5
Link to comment
59 minutes ago, Eleniko said:

brte jane na neviđeno se vidi da su ti geni tamo negde iz oko imotskog, izvini ako te pogađa ali takoe.

 

Hasanaga :laugh:

 

@Shan Jan

Iranke su poznate kao dobre matematicarke i inzenjerke. Ona jedna, nazalost prerano preminula dobila je "Nobela" za matematiku.

 

Maryam Mirzakhani - Wikipedia

 

Nemam sad vremena da trazim, cekam jednu musku izvlakacu koja sve nesto ne zna i prenemaze se za neke slozene  testove.

Elem Irankama su poceli i formalno da im se brani da upisuju inzenjerske studije i engleski jezik. Razlog ces naci. Vise zenskih diplomaca koje hoce da rade lukrativne poslove i kojima muzevi ne mogu da gazduju, ako se uopste rese da udaju.

Potrazi i za aferu u Japanu kad su preparavljali rang listu sa prijemnog za medicinu da bi devojke koje su bile bolje rangirane od muskaraca pale na rang list. Pre pet sest godina, univerzitet u Tokiju mislim.

 

Da mozes da biras veruj mi uprkos svemu nikad ne bi pristao da budes zena, narocito ona pametna. Da se svako govedo i onaj redovni smatrac koje misli da treba izdrkava na tebe. Citav bazen politickih glasova su napravilli na frustraciji onih koji su "gazde i pametni po defaultu"

 

@Svemir Zeka Sa vecinom inzenjerki nije tesko saradjivati, to su kako moja drugarica fino kaze, "muske zene". Njanave manipulante zaobilazim u sirokom krugu, jedina gora stvar su sustinski njanjavi, a u svom mozgu bogom dani muskarci. 

Edited by Moonwalker
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
23 minutes ago, bags said:

 

Informatika je fantastican izbor za zene i to je nadam se bar ovde svima jasno.  

Matematika je i ovde kod mene bila sto se tice raspodele skoro 50-50, dok je recimo arhitektura bila 70-30 za zene.

 

Ali trenutna situacija je takva da na izrazito tehnicke pozicije ( programiranje, devops, sysadmini, servicedesk, mreze) otprilike imas 10% zenskih kandidata. Taj procenat se penje na 40% kod recimo business analize i testiranja. I to je bukvalno preslikana slika sa fakulteta. Zato mislim da je narednih 7,8 godina izgubljeno i da se mora sad poceti intezivno raditi sa decom 12,13 godina da bi se situacija popravila. 

Shvatam.

 

Mogu da zamislim nesto. Da cemo imati i manje zena koja rade nesto ozbiljno zbog nedostataka sa druge strane: nedovoljno pomoci/sazivota oko dece (vrtici nemaju dovoljno radne snage, svako malo moras pokupiti decu ranije ili ne slati uopste; ne znam sta sve dolazi sa skolom i starijom decom), nedovoljno pomoci oko brige za stare (sve vise starih, domovi puni ili domovi uzasni), muskarci uglavnom ni dalje ne rade dovoljno kucnih stvari (nije 1:1), i gde tu ostane mesta za usavrsavanjem i ostalim? Nije dovoljno inspirisati zene sta da budu nego da je i socijalni aspekt oko njih pogodan. Ne znam da li sam dobro ovo objasnila.

(Ovo su verovatno i razlozi zasto je Jugoslavija bila bolja od npr. Amerike po pitanju zena u nauci)

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 3
Link to comment
33 minutes ago, bags said:

 nego bukvalno ti trebaju godine ulaganja u njihovo obrazovanje.

 

 

Firma da da deo svog profita na sedmu osobu koja ce svoje znanje prneti na njih i napraviti zeljeni rezultat. Ili stipendirati studentkinje koje ce obuciti pa za n godina imati spremnog radnika. Ne moramo toliko plakati za korporacijama?

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
4 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Firma da da deo svog profita

 

Kraj priče, neće se desiti. Ja ne mogu da dobijem nikakvu ispomoć na projektu već mesecima, iako sam im sad već jasno rekao da ako ne dobijem project managera da radi sa mnom, tražiće uskoro i novog account managera...

Link to comment
8 minutes ago, Sammael said:

Zanima me, nisam zaista dugo u hardverskoj priči ni na koji način, oprema se zaista često pomera?

 

šane radi u nekoj sirotinjskoj firmi gde nemaju da plate točkove za rackove, pusti, udarila kriza

  • Haha 1
Link to comment
5 minutes ago, I*m with the pilots said:

Mogu da zamislim nesto. Da cemo imati i manje zena koja rade nesto ozbiljno zbog nedostataka sa druge strane: nedovoljno pomoci/sazivota oko dece (vrtici nemaju dovoljno radne snage, svako malo moras pokupiti decu ranije ili ne slati uopste; ne znam sta sve dolazi sa skolom i starijom decom), nedovoljno pomoci oko brige za stare (sve vise starih, domovi puni ili domovi uzasni), muskarci uglavnom ni dalje ne rade dovoljno kucnih stvari (nije 1:1), i gde tu ostane mesta za usavrsavanjem i ostalim? Nije dovoljno inspirisati zene sta da budu nego da je i socijalni aspekt oko njih pogodan. Ne znam da li sam dobro ovo objasnila.

(Ovo su verovatno i razlozi zasto je Jugoslavija bila bolja od npr. Amerike po pitanju zena u nauci)

 

 

Ovo kao da si bila u mojoj glavi, slozila moje misli i napisala konciznije nego sto bih ja mogao. :)

 

Ja isto primecujem da se sve vise vraca sistem gde muz radi 50+ sati a zena napusta posao/karijeru da bi se posvetila deci. Recimo dosta ljudi u vrtici i skoli ima taj setup gde zena zavrsi bas tezak faks, neretko i phd, pocne sa karijerom, rodi decu, zamrzne ili napusti radno mesto, kasnije se posle x godina vrati na part time ili ode da radi kod muza koji je razvio neki biznis. Tako definitvno nije bilo u istocnoj evropi a samim tim ni kod nas. U mom okruzenju kad sam bio klinac u Bosni i Srbiji nemam skoro nijedan takav primer. 

 

Bojim se da ce u buducnosti biti jos teze. :( Sve je manji broj zena koja radjaju decu i sve je manje podrske u drustvu za njih cak i u svakodnevnom zivotu.  

 

 

 

 

Link to comment
10 minutes ago, bags said:

Bojim se da ce u buducnosti biti jos teze. :( Sve je manji broj zena koja radjaju decu i sve je manje podrske u drustvu za njih cak i u svakodnevnom zivotu.  

 

Drugim recima pasivno, ali svesno im otezavaju da na kraju odustanu same (da ne bude na silu ih naterali :), nego same birale) i od skolovanja, jer treba da sluze samo za reprodukciju.  Za njih slobode nema u vremenu kad bi svi neku slobodu.

 

Ima jos jedan minus toga. Ne napravi svaki muz firmu ili biznis ili ima veliku platu. Ljudi se razbolevaju ili ginu.

 

11 minutes ago, I*m with the pilots said:

Onda hejt preusmeriti ka gladnim korporacijama a ne kvotama za zene  :zalosna:

 

Pa to. Cak  i kad se menja posao u boljoj su situaciji oni gde dve osobe rade, pa imaju vise lufta (ne ulazi novac samo sa jedne strane) i firme mogu manje da ih zezaju.

 

Ovako ako rese da sele muza, ima i ona da se seli, a on cik da odbije, sta ce mu porodica jesti.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
25 minutes ago, I*m with the pilots said:

Firma da da deo svog profita na sedmu osobu koja ce svoje znanje prneti na njih i napraviti zeljeni rezultat. Ili stipendirati studentkinje koje ce obuciti pa za n godina imati spremnog radnika. Ne moramo toliko plakati za korporacijama?

 

Ovaj nacin rada vise ne funkcionise sa modernim IT firmama. Pa vecina nece da plati kurseve radnicima od par hiljada koji bi se totalno ocigledno otplatili za par meseci. 

Sad je sistem da se ITevci sami snalaze sa raznim video platformama za vreme svog privatnog vremena. 

 

Ovako nekako ide trenutno (uz mali broj izuzetaka) :

 

1. Zaposli inzinjera A za 60k godisnje da radi na tehnologiji X

2. Posle dve godine se pojavi tehnologija Y koja na prvi pogled lici na X ali ti treba kurs od 7 dana i jedno 3 meseca prakse da bi A radio na njoj 

3. Firma naravno odbija zahtev za treningom (koji kosta pa jedno 3% od dobiti uvodjenja nove tehnologije) 

4. Firma otvara poziciju za tehnologiju Y i paralelno se pokusava resiti inzinjera A

5. Dolazi inzinjer B za 60k da radi na tehnologiji Y (primetiti da nema povecanja plate za ove dve godine)

6. Inzinjer A ako ima srecu nalazi drugi posao i dobija jump plate jer je naucio tehnologiju Y u slobodno vreme sa YT ili UDEMY-ija.

7. Ako nema srecu da nadje posao ili ce ga naterati da sam da otkaz ili ce ge otpustiti kako tehnolski visak ili u novije vreme zbog pada performansi

8. Kad izadje tehnologija Z pocni od koraka br. 1

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, bags said:

Ovaj nacin rada vise ne funkcionise sa modernim IT firmama. Pa vecina nece da plati kurseve radnicima od par hiljada koji bi se totalno ocigledno otplatili za par meseci. 

 

Ovo nije samo IT. Nego kompletan iznenjering i to vise od 15 godina unazad. Daju ti projekat pa plivaj ili potoni. Ko propliva (uglavnom zahvaljujuci kvalitetnom sirem obrazovanju u okviru struke) opet nadrlja jer postane ekspert drugim recima Katica za sve.

Edited by Moonwalker
  • +1 5
Link to comment
7 minutes ago, Moonwalker said:

Ima jos jedan minus toga. Ne napravi svaki muz firmu ili biznis ili ima veliku platu. Ljudi se razbolevaju ili ginu.

 

 

Naravno ovo vazi za middle-upper class zapadne evrope. Ili ti bolje receno best case.

9 minutes ago, Moonwalker said:

Ovako ako rese da sele muza, ima i ona da se seli, a on cik da odbije, sta ce mu porodica jesti.

 

Ne bi verovala koliko si u pravu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...