Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

8 minutes ago, Moonwalker said:

Ovo nije samo IT. Nego kompletan iznenjering i to vise od 15 godina unazad. Daju ti projekat pa plivaj ili potoni. Ko propliva (uglavnom zahvaljujuci kvalitetnom sirem obrazovanju u okviru struke) opet nadrlja jer postane ekspert drugim recima Katica za sve.

 

Pa da ekipa sa video kurseva samo u sustini zamaze oci ovima na intervjuima i onda improvizuje i uci kad dobije posao.

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, bags said:

Ne bi verovala koliko si u pravu. 

 

Pa znam da jesam, imam oci, mozak i zivotnog iskustva. 

Kakvih sam se zivotnih drama nagledala.

Francuz jedan koji je dobio CFO poziciju sa celim paketom u jednom delu bivse mi korporacije (francuska) kao ekspat poveo zenu i troje sitne dece. Zena ekonomista isto, strucnjak za njihov poreski sistem. Nije mogao da je uklopi, ali nikako. Posle para godina napusta poziciju,  zena zakacila tezak oblik depresije. Em joj nije prijala sredina, em nije mogla ni da radi. Obdanista i ostalo sve pet, ali dzabe.

Ja ipak racunam da ce malo da se uskopiste muskarci koji imaju siri pogled na ovo, pa da nece ici bas lako nazad.

 

 

:grozan:

Masem vam, svilena buba se vratila na testove.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment

Mission (test) successfully completed. 

 

Imam jos jednu dogodovstinu iz ranog dela karijere ono kad smo se jos nadali da ce nam zemlja biti kako tako normalna. Najvise inzenjerskog zvanje, sledeca su rukovodeca mesta. Sistem placanja hijerarhijski, visi cin, vise para.
 

Razgovor za vecu poziciju, drzavna institucija, ali onako high power, ono veca plata, eventualno kredit, Dinkic jos nije napravio onu instituciju za osiguranje hipotekarnih kredita. Jos uvek nisu isplivali oni sa skroz SNS mentalitetom. Razgovor za poziciju koji se svodio na odgovaranje od apliciranja (malo zato sto bi odbijanje trebalo dobro da se obrazlozi, a malo zbog "nezgodnog" karaktera) i kaze, eto bolje da oni jure pozicije, a vi se udajte za direktore ili menadzercice ili ove sto "mlate pare" po tadasnjim privatnim firmama (muskarac savetuje, dobronamerna osoba malo suzenih pogleda iz lovarne porodice - ironicno isto sa zenom od "karijere").

 

OK super, kazem ja, a sta ce da bude kad raspodelimo sve te "uspesne" i uz pretpostavku da traje i niko ne odapne? Njih je ogranicen broj.

Sta sa onima koji su sa obicnom rajom u kombinaciji, jesu li oni onda dvojka? Sa kim ce oni? Nije bilo odgovora.

 

I posle zene tendeciozne "sponzoruse" :D.  

 

Tek kad dobiju pametne cerke nasi pametni muskarci dobiju realnu perspektivu kroz svoju krv i mesu kako stvarno izgleda svet kroz oci pametne devojcice i jednog dana zene koja radi.  Tako da pametne tate nekih devojcica ta sponznaja ceka koliko iza ugla, cak iako su sa full vezama i mrezom poznastava . Pa da vide da li se osoba koja je rodjena pametna moze na silu podesiti da ceo zivot "leti ispod radara" sa mirom u dusi.

 

Toliko od mene.

Edited by Moonwalker
  • Wub 1
Link to comment
5 hours ago, morgana said:

meni je ok da zene ne zanimaju te pozicije ali moramo da znamo da li ih ne zanimaju intrinzicno ili zbog nekok aspekta posla ili okruzenja koji se moze korigivati. posmatrajuci razliku u zastupljenosti zena u tehnickim disciplinama prije it-ja, u jugoslaviji ili sssr u odnosu na ameriku, gdje su ove prve zemlje debelo prednjacile, rekli bismo da imam nekog vraga u drustvenoj klimi i da ni ona ni preferencije nisu fiksirane kategorije.

 

OK, ali kako postaviti tu dijagnozu nezanimanja za određenu struku? Odokativno, zdravorazumski, rekli bismo da radnica na građevini verovatno ima intrinsično™ malo (ne žele iz objektivnih razloga), dok IT stručnjakinja ima egzogeno™ malo (ne da im mrska Patrijaršija). Ali šta nam to govori, kakav praktičan insight daje? Ja bih rekao nikakav - ne ukazuje ni na kakve konkretne prepreke koje bi se mogle premostiti.

 

Kvote ne uklanjaju prepreke; kvote su pokušaj grube kompenzacije za prepreke koje u datom slučaju možda postoje a možda i ne. 

 

5 hours ago, morgana said:

zene dakle moraju da mogu da udju u it bez prepreka, a ne moraju da hoce. na drustvu i drzavi je da obezbijedi ovo prvo.

 

Te prepreke se prvo moraju identifikovati da bi se sporim, generacijskim delovanjem eliminisale. Na primer, ako postoje neki disincentives za devojčice u sticanju tehničkog obrazovanja, onda država i društvo pokušaju da to uklone. 

 

Ali ako država i društvo umesto toga odluče da uteruju diverzitet polnim kvotama, onda te sistemske prepreke ostaju netaknute, nevidljive - samo se površinska slika menja prbližavanjem fantazmagorišnom idealu 50-50 splita koji gotovo ni u jednom zanimanju ne postoji a i ne treba da postoji.

 

Pomenuta razlika u zastupljenosti žena u tehničkim disciplinama na Trulom Zapadu se ne može zvati preprekom; ako je posleratni životni standard omogućavao Amerikancima da žive od jedne plate, mlade žene koje su birale da budu domaćice i podižu decu umesto da se upregnu u neku firmu niko nije primorao na to. Naprotiv, u pitanju je bio luksuz koji žene u Istočnoj Evropi jednostavno nisu imale - niže plate, niži standardi, a kadrovi deficitarni, morale su da prionu i drugarice & drugovi za strug ili traku. 

 

  • +1 3
  • -1 2
Link to comment

vjerujem da sociologija i organizacija rada imaju razvijene metode istrazivanja, ™ stavi gdje god hoces.

 

sto se tice amerike, nije moja teza da je nizi procenat zena u tehnickim disciplinama posljedica dostatnosti jedne plate. 

 

a o kvotama tek nisam pisala. no, neka si ti uzeo za slagvort sta ti je bilo zgodno.

 

Edited by morgana
Link to comment
12 minutes ago, morgana said:

a o kvotama tek nisam pisala. no, neka si ti uzeo za slagvort sta ti je bilo zgodno.

 

Pisao je Shan Jan kom si odgovarala.

Link to comment
6 hours ago, Moonwalker said:

 


Ja ipak racunam da ce malo da se uskopiste muskarci koji imaju siri pogled na ovo, pa da nece ici bas lako nazad.

 

 

:grozan:
 

Ja računam na to da žena sama može da hendluje (znam da ne može uvek ali se tome nadam) gde će i šta će s malom decom, a ne da bude nečiji privezak. 

 

Svaka čast onima koje mogu (znam neke), meni je to nezamislivo

Edited by Svemir Zeka
Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Pomenuta razlika u zastupljenosti žena u tehničkim disciplinama na Trulom Zapadu se ne može zvati preprekom; ako je posleratni životni standard omogućavao Amerikancima da žive od jedne plate, mlade žene koje su birale da budu domaćice i podižu decu umesto da se upregnu u neku firmu niko nije primorao na to. Naprotiv, u pitanju je bio luksuz koji žene u Istočnoj Evropi jednostavno nisu imale - niže plate, niži standardi, a kadrovi deficitarni, morale su da prionu i drugarice & drugovi za strug ili traku. 

 

mozda je do mene, ali ovo je gadna poruka da je rad/zaposlenost za izbegavanje, a obrnuto je divni i zeljeni luksuz. kao, koja god je natapirana prissy mogla, birala je luksuz: da se o trosku muza baskari po kuci, trckara nasmejana s decom po pokosenom travnjaku, napaja tracevima kod frizera i trosi muzevljeve novce u sopingu s prijateljicama.

dok, nase drugarice sve, za masinom sedele su, sile su.

pa, mozda je razlika koja je uslovila izbor bio drustveni tretman. i plata. retke mame-domacice dece u mom odeljenju os su gledane s tihim sazaljenjem. nismo o tome mnogo pricali, ali mislili smo da su kao neke "krpe", bez svog dinara, mozda i nepismene (sto je u ocima nas od 10-11 godina bio najveci hendikep). ozbiljno. danas, mamike se ne druze s mamama-kasirkama, bankarskim salterusama, prodavacicama u buticima, uciteljicama, bibliotekarkama...

 

onomad, betty jane je mogla da racuna sa beskonacnih min. 8 sati r. vr. za sirotinjsku sekretaricku platu ako se upregne u lokalnu administraciju/firmu, ako i dotle dobaci s 12 razreda blejanja kroz skolu i lovljenja muza. a za drugaricu - plata ista kao za druga.

 

poz

 

Edited by le petit nicolas
  • +1 2
Link to comment

Moram da se složim sa Shan Jan-om, apsolutno sam protiv svake, pa makar (prividno)"pozitivne" diskriminacije, izabrani kandidati uvek trebaju da budu oni najbolji, a to da li su crni, beli, stari, mladi, muški, ženski, transrodni, itd... ne treba da bude predmet diskusije.

  • +1 4
Link to comment

i ja se skroz slazem kad dodje do oglasa/intervjua/komisije.

ovde se prica rasirila na sve unazad: ko, kakav, kako i zasto dolazi na intervju. i ko... ne.

 

poz

  • +1 3
Link to comment
25 minutes ago, le petit nicolas said:

danas, mamike se ne druze s mamama-kasirkama, bankarskim salterusama, prodavacicama u buticima, uciteljicama, bibliotekarkama...

A na koga misliš kad kažeš mamike?

Link to comment

na onaj deo majcinske populacije koji dobrostoji od rada drugog i ima vremena da "brine" i o deci.

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

U različitim značenjima se upotrebljava, od toga da tako nazivaju profesionalne majke, prekomtoga da profesionalne majke tako nazivaju loše majke, pa do same činjenice da žena šeta s bebom. Zato pitam. 

 

U mom okruženju nije tako. Naše grupice mamika čija se deca druže su veoma šarolike po socio-ekonomskom statusu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...