Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

2 minutes ago, Svemir Zeka said:

U pravu si, to jeste to. 

U ovom navedenom obliku. 

 

Ali i dalje mislim da je finansijska nezavisnost žena prvi uslov za mogućnost da izađu iz nasilnog odnosa ako im se ne daj bože zalomi. Bez toga je daleko, daleko teže. 

 

Apsolutno!

Ali nije valjda svaki brak nasilni odnos?
 

 

Link to comment
Just now, Kenji said:

Apsolutno!

Ali nije valjda svaki brak nasilni odnos?
 

 

Nije naravno. Ali, je za žene veći rizik da upadnu u takvo nešto. I zato je bolje za ženu da ima svoj novac. Za zlu ne trebalo. 

  • +1 4
Link to comment

Eh kad bi balans moci u vezama i brakovima zavisio samo od para… Meni deluje da je ponajvise do licnosti protagonista, neko ume da se nametne i istera svoje i bez monetarnog argumenta u rukama, neko to ne uspeva ni ako  solidno zaradjuje.

Naravno u slucaju razlaza bolje je imati svoje pare nego nemati, s tim sto se u slucaju nemanja najcesce racuna s tim da imucniji partner obezbedi izdrzavanje i za posle pa je i to onda neka racunica.

Lose po sve je to sto je rad kao takav u danasnje vreme obesmisljen kao bilo sta osim nacina za pribavljanje sredstava za prezivljavanje, a neka licna ostvarenost, ispunjenost, slabo do nikako.

Ali umro Tito i sta se tu moze

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Meni deluje kao da su neki s Marsa pali ovde. Moć, takmičenje. Kakvo bre moć takmičenje kad žena pribavlja načine da se odvoji i pomogne deci da ne gledaju u kući. Na vrlo smo odgovarajućoj temi za to: žene su uglavnom te koje ako mora kupe prnje i odlaze s decom, to je skoro pa obrazac ovde kod nas. 

Zašto žena da ima novac? Jer eto postoji mnogo slučajeva koji su počeli tako, a onda se pojavilo nešto što se zove ekonomsko nasilje - kontrola putem para. Znate li koliko je žena prepoznalo sebe u tom odeljku bez da je tražilo pomoć. 

 

moci-i-kontrola-i-ravnopravnost-670x447.jpg.8b9a2b18573f20a3dee4965863cfae46.jpg

 

Levi krug, levi kvadrant, donji isečak, ne vidi se reč ekonomsko. 

  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Leia said:

Naravno u slucaju razlaza bolje je imati svoje pare nego nemati, s tim sto se u slucaju nemanja najcesce racuna s tim da imucniji partner obezbedi izdrzavanje i za posle pa je i to onda neka racunica.

Ovde se ni alimentacije ne plaćaju redovno, namenjene deci, a kamoli izdržavanje bivšeg partnera.

  • +1 8
  • Tužno 1
Link to comment

Ako je neko nasilni control freak, pa smetace mu i ako zena zaradjuje i potkopava njegov autoritet, s takvim ionako srece nema…

 

@Svemir Zeka pricam generalno, a kod nas nema ni sigurnosti posla (ako nisi sns uhleb, a ni to nece vecno), ni trzista rada na kom imas nekog narocitog izbora a ni nekih spektakularnih zarada pa ti ekonomska nezavisnost nije izvesna makar i bila zaposlena, a o nekom dostojanstvu i ostvarenosti u atmosferi opste borbe za golu egzistenciju da i ne govorim.
Svakako po meni najbolja opcija jeste biti ostvaren u svojoj profesiji i ziveti od svog rada, ali kako se mogucnosti za tu opciju suzavaju i to sigurno ima uticaja na to da neko sa sitnom decom odjebe celu tu pricu o karijeri i otisne se u mamike…
 

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, Leia said:

Ako je neko nasilni control freak, pa smetace mu i ako zena zaradjuje i potkopava njegov autoritet, s takvim ionako srece nema…

 

@Svemir Zeka pricam generalno, a kod nas nema ni sigurnosti posla (ako nisi sns uhleb, a ni to nece vecno), ni trzista rada na kom imas nekog narocitog izbora a ni nekih spektakularnih zarada pa ti ekonomska nezavisnost nije izvesna makar i bila zaposlena, a o nekom dostojanstvu i ostvarenosti u atmosferi opste borbe za golu egzistenciju da i ne govorim.
Svakako po meni najbolja opcija jeste biti ostvaren u svojoj profesiji i ziveti od svog rada, ali kako se mogucnosti za tu opciju suzavaju i to sigurno ima uticaja na to da neko sa sitnom decom odjebe celu tu pricu o karijeri i otisne se u mamike…
 

Pa to, ja pričam iz onoga što vidim i čujem oko sebe. Procentualno previše da bi bilo neki "slučaj". Nije to baš tako, da sad žene udu i čiste po kućama da bi sakupile resurse za sebe, nego ima i žena na vrlo visokim položajima i velikim platama koje su ti došle kao akt neke nadkompenzacije za ono što su trpele kao deca ili u braku. Pa da prosto mogu sa sobom šta hoće. I to je prvi uslov, što bi se reklo po Maslovljevoj piramidi, uslov za nešto više od toga. Ako nemaš tu stabilnost, ovo sve ostalo iznad (ljubav/neljubav, moć, samoaktualizacija u poslu) je na staklenim nogama, može i ne mora. 

Link to comment

Ajd I ja, kao matora tetka da prokomentarisem: u mojoj generaciji (55+), razvele su se samo zene koje su I u braku bile finansijski nezavisne. Ove druge su ostale u brakovima iako su trpele banalna ponizenja a bogami I fizicko nasilje i to su, na zalost, normalizovale objasnjenjem: "zbog dece". Sada kada su deca otisla ti brakovi nisu ni zajednice cimera, nego opsta nesredjenost, depresija, alkoholizam.

Brakovi koji funkcionisu su oni gde su partneri ostvarili balans prvenstveno na materijalnom nivou kao baza, a onda i ostatak...

Tako da osnova slobode, je elementarna finansijka nezavisnost (ne avioni, kamioni)

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
2 hours ago, Leia said:

a neka licna ostvarenost, ispunjenost, slabo do nikako.


To ni ne postoji kao varijabla.

Jedina smislena ostvarenost je kroz zadovoljavanje njihovih potrebe kako se menjaju kroz zivot ciklicno.

Kad su u speedu i energiji da im se ne smeta, kad udju u egzistencijalne krize, zasicenje i umor da se bude tu. 


Izvan toga egzistencija nje kao ljudskog bica postaje besmislena i bezvredna. I svaka druga potreba i aktivnost koja je van celozivotnog negovanja nekoga od njih ili njegovog je vredna prezira. I to da racuna da se super prodje ako nema agresije.

 

Cudo zenama zajednica nije omogucila ekonomska samostalnost i autonomnost za taj rad u kuci i porodici od silnog divljenja i postovanja.  Nego su do pre par decenija u smislu ekonomske samostalnosti bile bukvalno u rangu deteta ceo zivot. Kontrola za svaki slucaj.
 

Interesantno da zene nezadovoljstvo (zasicenje celozivotnim “negovanjima”) redovno prenesu zenskim clanovima porodice, a musko potomstvo ostave blazeno neinformisano.

Edited by Moonwalker
  • +1 3
Link to comment
20 minutes ago, Svemir Zeka said:

Pa to, ja pričam iz onoga što vidim i čujem oko sebe. Procentualno previše da bi bilo neki "slučaj". Nije to baš tako, da sad žene udu i čiste po kućama da bi sakupile resurse za sebe, nego ima i žena na vrlo visokim položajima i velikim platama koje su ti došle kao akt neke nadkompenzacije za ono što su trpele kao deca ili u braku. Pa da prosto mogu sa sobom šta hoće. I to je prvi uslov, što bi se reklo po Maslovljevoj piramidi, uslov za nešto više od toga. Ako nemaš tu stabilnost, ovo sve ostalo iznad (ljubav/neljubav, moć, samoaktualizacija u poslu) je na staklenim nogama, može i ne mora. 


Pa upravo i pricam da je finansijska stabilnost sve vise kao neki san i za full time zaposlene, gen Z moze da mašta o kupovini stana i uopšte standardu svojih roditelja, koji je takodje bio lošiji od standarda njihovih roditelja. Mnogima je izbor samo da li će u 40tim živeti sa cimerima ili sa otudjenim mužem/ženom, barem iz ovoga što ja gledam oko sebe

Te CEO žene sa velikim platama su na nivou statističke greške, i sa nadkompenzacijom i bez

 

 

  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, Leia said:

gen Z moze da mašta o kupovini stana i uopšte standardu svojih roditelja,


Pa kad su worldwide napravili od nekretnina jedino investiranje manjeg rizika, pa bukvalno administrativno ogranicavaju gradnju i ne razvijaju infrastrukturu da ne bi pala vrednost sadasnjih “investicija”. 

A u manjim sredinama kroz gradnju peru pare od droge.

 

Ima nacin da se to resi ako se hoce, ali se nece. Jer ce ti da rntaju da bi se novi feudalci razmnozavali da ne ostane svet uskracen za njihovu DNK.

 

Rekao bi covek da su dadilje, dojilje i guvernante izmisljotinja savremenog “feministickog” doba.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Weenie Pooh said:

A ima i ovakvih varijanti:

CDN media

 

 

 

Posto ne kampiram uvek odmah sta su pisac i onaj koji je stavio citat u poruku hteli tacno da kazu tim citatom, u cemu je stvar ovde i sta treba da mislimo o slucaju po vama? Da li je on seronja, ili ona? Dakle oni jako asimetricno zaradjuju (ali i nejednako trose, kako to nije deo jednacine?) i imaju dogovor kako da raspolazu novcem, koji mozemo da kritikujemo ili ne. Na kraju zena ukazuje da je normalni auto mnogo jeftiniji od SUV-a, imajuci, pretpostavljam, u vidu njihovo generalno stanje i njegove finansije i ispala je seronja, jer ona vise zaradjuje od njega pa treba da trosi taj novac i na njegove hirove? On je sam odlucio da hoce SUV i nije ga bas briga sta i ona kaze, i zacudjen je sto je ona ljuta? Tek ovaj naslov price :isuse:

 

  • +1 3
Link to comment
11 minutes ago, Moonwalker said:


To ni ne postoji kao varijabla.

Jedina smislena ostvarenost je kroz zadovoljavanje njihovih potrebe kako se menjaju kroz zivot ciklicno.

Kad su u speedu i energiji da im se ne smeta, kad udju u egzistencijalne krize, zasicenje i umor da se bude tu. 


Izvan toga egzistencija nje kao ljudskog bica postaje besmislena i bezvredna. I svaka druga potreba i aktivnost koja je van celozivotnog negovanja nekoga od njih ili njegovog je vredna prezira. I to da racuna da se super prodje ako nema agresije.

 

Cudo zenama zajednica nije omogucila ekonomska samostalnost i autonomnost za taj rad u kuci i porodici od silnog divljenja i postovanja.  Nego su do pre par decenija u smislu ekonomske samostalnosti bile bukvalno u rangu deteta ceo zivot. Kontrola za svaki slucaj.
 

Interesantno da zene nezadovoljstvo (zasicenje celozivotnim “negovanjima”) redovno prenesu zenskim clanovima porodice, a musko potomstvo ostave blazeno neinformisano.



Naravno, ali ja sam mislila na ostvarenje u profesiji i dostojanstven rad, što takodje postaje neki relikt prošlosti

Ni zasićenje višedecenijskim rintanjem i drndanjem sa svakakvim budalama po ceo dan i prekovremeno nije za zanemariti, iako ide uz izraze divljenja kad ukućanima trebaju pare i status čije održavanje konzumira čoveka i odvede ga u ranu smrt od onkoloških oboljenja.
Uopšte model patrijarhalne  porodice samo održava balans nezadovoljstva svih strana i da se točkići kapitalizma okreću dok istinski profitira samo taj 1% na vrhu

 

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Leia said:

Naravno, ali ja sam mislila na ostvarenje u profesiji i dostojanstven rad, što takodje postaje neki relikt prošlosti


Ah stari dobri work-life balans. To samo za nove feudalce. Ostali sipak dok se ne uskopiste.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...