Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Just now, Shan Jan said:

Kad biras zaposlenog treba da izaberes najboljeg, its simple as that. Svako guranje neke grupe vodi ka gomili problema - firma dobija losije radnike, radja se mrznja zbog preferentnog odnosa prema odredjenim grupama, dobijes kontraefekat da se pocinje sumnjati u vrednost svakog ko je iz te preferente grupe, itd itd...

 

Mislim da se razumemo, meni ovo smeta na licnom nivou jer ne zelim da radim u firmama u kojima cu biti u podredjenom polozaju jer sam odredjene boje koze ili pola. HR u nasoj firmi gura menadzere da prilikom zaposljavanja ukljuce kao jednu od bitnih karakteristika "razlicitost" kandidata. Razlicitost u ovom smislu znaci svako ko nije beo i musko, tj. ono sto sam ja. Sto me automatski stavlja u podredjen polozaj u odnosu na druge. 

 

Nikada ne bih izabrao najboljeg, obično nisu ni za kurac. Potrebni su mi ljudi koji mogu da se uklope u tim i urade svoj deo dovoljno dobro. Ukoliko je još moguće da svi budu dovoljno različiti, tako da imamo najveći mogući broj perspektiva kada sagledavamo neki problem, super.

  • +1 6
  • -1 1
Link to comment

U trenutnom kolektivu, od nas 14 u BG kancelariji, 13 je muškaraca. Navikao sam da radim u kolektivima gde je taj odnos mnogo ujednačeniji i uopšte mi ovo ne prija i ne mislim da je dugoročno dobro za tim. 

  • +1 2
Link to comment
20 minutes ago, Braća Strugacki said:

Nikada ne bih izabrao najboljeg, obično nisu ni za kurac. Potrebni su mi ljudi koji mogu da se uklope u tim i urade svoj deo dovoljno dobro. Ukoliko je još moguće da svi budu dovoljno različiti, tako da imamo najveći mogući broj perspektiva kada sagledavamo neki problem, super.

Mislim da se ne razumemo o definiciji najboljeg kandidata. Ako je za posao kljucno da imas razlicite kulturne perspektive onda je to takodje karakteristika koja ulazi u izbor. Postavlja se samo pitanje koliko je to bitno za koji posao. Verujem da za npr. pilota aviona je mnogo bitnije kako reaguje u kriznim situacijama nego iz kog je miljea. 

 

U mom timu od 9 inzenjera nema ni jedne zene. Radim posao sistem integratora/administratora ceo zivot i nisam video jednu zenu koja radi taj posao. Imas zena programera, QA-eva pa i DBA-eva, al ovde jednostavno kad se i postavi oglas (a bio sam i taj koji intervjuise kandidate) ne prijavi se ni jedna zena ni na oglas. Ne kazem da ne postoje ali ekstremno su retke. I sad ja treba da biram kandidata koji ne zna da radi posao jer je zenskog pola a nekog inzenjera koji dobro radi svoj posao da odjebem samo zato sto je musko. 

 

Radjate mrznju medju ljudima tamo gde ne treba da je bude sa tom pricom o isforsiranoj inkluzivnosti. 

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, Sammael said:

Znam bar 3 žene admina/SI, ali da su retke, retke su.

Jel znas neku koja radi IT Support za male pare i moze da digne 20 kila iznad glave? Jer moja firma se ubi da nadje takvu neku da ispuni kvotu :isuse:

Link to comment

Ja bih volela da u mojim kolektivima ima više muških, ne radi muvanja, nego ful ženski kolektivi večito imaju klanove, prepucavanja, neverovatne količine rivalstva i ljubomore. Jbg kad to ja kažem....

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Shan Jan said:

Jel znas neku koja radi IT Support za male pare i moze da digne 20 kila iznad glave?

Uh zamalo da ispunim uslove, da nije ovih 20 kila... Za pol ćemo lako, roknem hormone + periku...

  • Haha 1
Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

i to sam iskusio

 

ono što mene nervira zašto je pol bitna karakteristika za obavljanje nekog posla?

Ja mogu da razumem da hoces malo da "promesas" u odredjenom kolektivu gde mozes dobiti slicne kandidate, kao sto Brat voli da radi. No ostavio bih to menadzerima na njihov licni izbor, ovo guranje po svaku cenu kroz celu firmu je pogresno a toliko je postalo norma da ne sme niko ni otvoreno da kaze da ne misli da je to u redu.

  • +1 1
Link to comment
48 minutes ago, Shan Jan said:

Kad biras zaposlenog treba da izaberes najboljeg, its simple as that. Svako guranje neke grupe vodi ka gomili problema - firma dobija losije radnike, radja se mrznja zbog preferentnog odnosa prema odredjenim grupama, dobijes kontraefekat da se pocinje sumnjati u vrednost svakog ko je iz te preferente grupe, itd itd...

 

Mislim da se razumemo, meni ovo smeta na licnom nivou jer ne zelim da radim u firmama u kojima cu biti u podredjenom polozaju jer sam odredjene boje koze ili pola. HR u nasoj firmi gura menadzere da prilikom zaposljavanja ukljuce kao jednu od bitnih karakteristika "razlicitost" kandidata. Razlicitost u ovom smislu znaci svako ko nije beo i musko, tj. ono sto sam ja. Sto me automatski stavlja u podredjen polozaj u odnosu na druge. 

 

Ovo je dobra teorija, ali je iluzija. Firme nikad ne uzimaju najbolje, zato što nemaju pojma ko je najbolji. U praksi se svodi na to da svako zapošljava onog ko mu se sviđa, tj. verovatno onog ko ga podseća na samog sebe. Svi su pristrasni i neobjektivni, većina ljudi i kandidata su tu negde oko proseka. Kako će koji od njih da se snađe je manje više slučajnost da li će neko da se uklopi u sredinu ili neće. Google je pratio kako su ljudi sa intervjua prolazili u praksi, nije bilo nikakve korelacije između onih najbolje ocenjenjih u procesu zapošljavanja i onih koji su bili najproduktivniji na samom poslu.

  • +1 6
Link to comment
4 minutes ago, Indy said:

Uh zamalo da ispunim uslove, da nije ovih 20 kila... Za pol ćemo lako, roknem hormone + periku...

Kakav si u mrtvom dizanju? Ovaj HP c7000 tezi od 100 do 200 kila, zavisno od toga koliko ga napunis. Najbolje mi je sto na njemu pise da moraju trojica da ga dizu, nije mi jasno kako su to zamislili :D

Link to comment
3 minutes ago, Venom said:

 

Ovo je dobra teorija, ali je iluzija. Firme nikad ne uzimaju najbolje, zato što nemaju pojma ko je najbolji. U praksi se svodi na to da svako zapošljava onog ko mu se sviđa, tj. verovatno onog ko ga podseća na samog sebe. Svi su pristrasni i neobjektivni, većina ljudi i kandidata su tu negde oko proseka. Kako će koji od njih da se snađe je manje više slučajnost da li će neko da se uklopi u sredinu ili neće. Google je pratio kako su ljudi sa intervjua prolazili u praksi, nije bilo nikakve korelacije između onih najbolje ocenjenjih u procesu zapošljavanja i onih koji su bili najproduktivniji na samom poslu.

To je istina i to je nesto protiv cega se treba boriti a ne ova glupost. Imas i onaj pretty privilage, gde su ljudi skloniji da zaposle lepse ljude (i muskarce i zene). Da se ja pitam, zabranio bih stavljanje fotografije na CV jer puno ljudi vec tu izgubi nepravedno.

 

Doduse zavisi i od tezine nalazenja kandidata, mi smo tako zaposlili u prethodnoj firmi lika koji je imao fotku sa flasom piva na CVu :D jer ni jedan "normalac" nije prosao intervju. Dal zbog manjka znanja, dal zbog toga sto su bili los izbor licnosti za tim.

Link to comment

Nemam pojma, kako poslati signal tim silnim zenama da ce za njih biti posla u tim vasim strogo muskim treba da dignemo 20kg poslovima, pa da ih vise to i studira i bude bolje pripremljeno za to?

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...