Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

13 minutes ago, Shan Jan said:

To je istina i to je nesto protiv cega se treba boriti a ne ova glupost. Imas i onaj pretty privilage, gde su ljudi skloniji da zaposle lepse ljude (i muskarce i zene). Da se ja pitam, zabranio bih stavljanje fotografije na CV jer puno ljudi vec tu izgubi nepravedno.

 

Doduse zavisi i od tezine nalazenja kandidata, mi smo tako zaposlili u prethodnoj firmi lika koji je imao fotku sa flasom piva na CVu :D jer ni jedan "normalac" nije prosao intervju. Dal zbog manjka znanja, dal zbog toga sto su bili los izbor licnosti za tim.

 

Ne možeš da se boriš protiv nečega što nije rešivo. Kad kažem "ne znaju ko je najbolji", kako misliš to da rešiš?

 

Ovo što pričaš o "manjku znanja" je isto klasičan primer - pogotovo IT je dosta široko polje i gotovo niko ne zna 100% svega. Onda ljudi znaju tih 10%-30% i misle da je to - to i svako ko nije u tih istih 10% - 30% za njih ima "manjak znanja". Onda će zaposliti osobu koja se poklapa s njima, ali to nema veze s istinom da neko nema "manjak znanja". 

  • +1 2
Link to comment

@I*m with the pilots

Sad je kasno... :(

 

Mislim da treba poceti jako rano u sistemu obrazovanja. Recimo ima onaj daughters day ali opet to je jedan dan godisnje. Problem je i kod samih roditelja u drustvu, gde recimo evo kod nas u skoli imaju sekcije IT i ples i  i nije tesko pogoditi procente na svakoj od njih. Prijavila se bila i JEDNA devojcica na IT pa su je ostale urnisale da se ispisala. Mislim da i ove grupe i inicijative tipa Woman of colors coding, Girls coding i sve slicne su samo kontraproduktivne.

 

Kod mene u generaciji na faksu je na ovim hard core IT smerovima manje od 3% zena i naravno da sad kad pushenujes da imas 50% zena da ce biti milion pogresnih odluka.

 

  • +1 4
Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Ne znam, i ja se pitam kako poslati signal muskarcima da ih vise bude pripremljeno da rade u obdanistima sa malom decom? :think:

 

Otkud ti to da nema signala muskarcima? :think:

Link to comment
6 minutes ago, Shan Jan said:

Ne znam, i ja se pitam kako poslati signal muskarcima da ih vise bude pripremljeno da rade u obdanistima sa malom decom? :think:

Samo zensku decu da imas :D.

Kazu da ih imaju samo svaleri, prica narod tako 

Link to comment
9 minutes ago, Shan Jan said:

Ne znam, i ja se pitam kako poslati signal muskarcima da ih vise bude pripremljeno da rade u obdanistima sa malom decom? :think:

Ovo je jako klizav teren

Bolje ne muškarce u obdaništa.

Edited by Filozof manijak
  • +1 3
Link to comment
8 minutes ago, Venom said:

Ne možeš da se boriš protiv nečega što nije rešivo. Kad kažem "ne znaju ko je najbolji", kako misliš to da rešiš?

 

 

Razumem sta govoris i slazem se u principu. Previse faktora i varijabli za performanse na poslu da bi bile izmerene cak  i vreme probnog period a tek ocekivati da se izmeri za vreme razgovora za posao...

 

Medjutim ovo sto se sada dogadja je neverovatan performans. Mislim da se mora uvesti neki minimalan nivo znanja bez obzira na pol, rasu i sve druge karakteristike. 

Link to comment
3 minutes ago, Venom said:

 

Ne možeš da se boriš protiv nečega što nije rešivo. Kad kažem "ne znaju ko je najbolji", kako misliš to da rešiš?

 

Ovo što pričaš o "manjku znanja" je isto klasičan primer - pogotovo IT je dosta široko polje i gotovo niko ne zna 100% svega. Onda ljudi znaju tih 10%-30% i misle da je to - to i svako ko nije u tih istih 10% - 30% za njih ima "manjak znanja". Onda će zaposliti osobu koja se poklapa s njima, ali to nema veze s istinom da neko nema "manjak znanja". 

Ne slazem se skroz, doduse ja pricam iz perspektive sistem administratora, prim. ured. Naravno da niko tu nema 100% znanje svoje oblasti ali ako imas dovoljno veliku sirinu osnovnog i dubinu makar jednog dela (cuvena T raspodela) mozes videti gde kandidat ima dovoljno znanje a gde ima dublje znanje i na osnovu toga odredis da li je dobar fit za tim u smislu onog sto vam fali. Takodje mozes postavljati zagonetke, pricati i videti kako reaguje, koliko dobro resava probleme na licu mesta, koliko je zainteresovan za stvari koje ne zna itd... Nisi bespomocan, dapace. Ja sam imao veci problem da provalim ko je kakav karakter ali to je moj licni nedostatak. 

 

 

1 minute ago, bags said:

Sad je kasno... :(

 

Mislim da treba poceti jako rano u sistemu obrazovanja. Recimo ima onaj daughters day ali opet to je jedan dan godisnje. Problem je i kod samih roditelja u drustvu, gde recimo evo kod nas u skoli imaju sekcije IT i ples i  i nije tesko pogoditi procente na svakoj od njih. Prijavila se bila i JEDNA devojcica na IT pa su je ostale urnisale da se ispisala.

 

Kod mene u generaciji na faksu je na ovim hard core IT smerovima manje od 3% zena i naravno da sad kad pushenujes da imas 50% zena da ce biti milion pogresnih odluka.

Ne mislim da je Srbija kod ITa u losem stanju sto se tice zena, dapace. Isplativost ITa je uticala da se svi tu guraciju i zena ima jako mnogo, rekao bih maltene 50-50 u nekim firmama. Takodje ja sam zavrsio Matematicki koji je kao muski fakultet pa opet je bilo 2/3 zena na njemu (a najveci smer bio IT). To je bilo jos pre 20 godina. 

Link to comment
2 minutes ago, Sandradjer said:

Samo zensku decu da imas :D.

Kazu da ih imaju samo svaleri, prica narod tako 

Nista onda od toga, sorry :sad:

 

2 minutes ago, Filozof manijak said:

Ovo je jako klizav teren

Bolje ne muškarce u obdaništa.

Ma samo odgovaram kontraprimerom na pretpostavku da svuda gde su zene manjina je to posledica sistema a ne izbor pojedinca.

Link to comment

@bags U mojoj grupi na PMFu je bilo oko pola zena.  U drugima je takodje bio primetan broj zena, mozda ne uvek pola ali tu negde. (Astronomija je primala tipa 20 studenata, prijavilo bi se 12, bilo bi i po vise od 6 zena tamo). Sve dobre studentkinje sa mog smera imaju svoje dobro mesto u ITju sad, osim dve drugarice koje su se svesno preorijentisale na nesto drugo iz porodicnih ili licnih razloga, ne zato sto nisu imale prilike. Doduse nisam ih pitala da li moraju da dizu nesto 20kg tesko. Vecina profesora i asistenata su bile zene. Ne znam kako je danas sa mladjim generacijama, ovo samo govorim zato sto provejava prica da eto nikad zena koje studiraju matematiku/nauku nije bilo, a nije bas tako. Za ETF ne znam, sa tim dodira nisam imala.

 

Ne znam za Srbiju, u Nemakcoj mi se ovako cini da je na redu neki mali korak nazad u smislu sta stimulisu roditelji.

 

Edit. evo i Shan Jan ponovo da je matematicki muski faks, stvarno ne znam odakle to dolazi. Moja majka je takodje studirala na PMFu i seca se da su zene bile mnogobrojne. Profesorka Informatike u gimnaziji je takodje stalno pricala kako je programiranje skroz za zene, ona je generacija izmedju moje majke i mene.

 

 

@Shan Jan Primer sa vrticima ti je promasen, danas je (mozda ne u Srbiji ali maltene svugde drugde) takav nedostatak vaspitnog kadra da je pol nezanimljiva stavka. Inace moj zabac ima jednog vaspitaca za stalno a trojica praktikanata su prosli za ove dve godine.

 

  • +1 1
Link to comment

Mozda se desilo @Shan Jan nesto kao ovo:

 

Ja sam skoro bio na panelu za jednu poziciju slicnu njegovoj.  Znaci na jednu poziciju primali smo dve osobe. Tri runde imaju: prvo test, drugi video intervju gde snimas odgovore na postavljena pitanja i na kraju intervju. Prijavilo se otprilike 90% muskaraca i 10% zena. Prvi test predvidja da prodje deset osoba u drugi krug. Prvih 30 kandidata po bodovima svi su bili muskarci. Panel uzima 8 najboljih musakraca i dve najbolje zene jer ako nemas u zadnjoj rundi barem jednu zenu pozicija se raspisuje ponovo i sve traje jos 3 meseca. Drugi video test treba da izaberemo 5 od 10. Dva zenska kandidata su odgovorila polovicno na 3 pitanja od 7 kako treba. Saljemo u sledecu rundu 3 najbolja muskarca i opet ove dve zene. Odradimo i zadnju rundu, ove dve uz svu mogucu podrsku i razumevanje celog panela pokazu da nemaju pa skoro blage oko tog fielda. Panela izabere 2 najbolja muskarca i bolju od te dve poptuno svestan da ce ona dobiti jednu od te dve ali s obzirom da su ova dvojica fantasticni kao bice to ok. Onda se umesa HR koji opet ima svoj KPI (dostici 50% zena u IT do kraja 2024) i ubaci obe zene i jednog kandidata. Naravno kraj price se naslucuje.

 

Posledice:

Imas sekciju sa 6 ljudi gde su 2 osobe totalno neupotrebljive. Tu se ne radi da ih mozes istrenitrati, nego bukvalno ti trebaju godine ulaganja u njihovo obrazovanje. I sad ova cetvorica pored 100% posla koji rade moraju jos da dodatno dovajaju vreme za apsolutno uzaludni trening. 

Druga posledica je da su ta cetvorica od normalnih likova postali bas izraziti zenomrsci.

Treca posledica da su timovi poceli neobjavljivati predvidjene pozicije (koje su planirane i imaju budzet) u nadi da ce druge sekcije popuniti zensku kvotu.

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

ni ja ne znam to za pmf odakle je to muška škola, ja sam išao u matematičku gimnaziju i bili smo sharp na 50/50

 

već na mašinskom više nije bilo tako 95/5

 

 

 

 

Edited by Eleniko
  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, bags said:

Mozda se desilo @Shan Jan nesto kao ovo:

 

Ja sam skoro bio na panelu za jednu poziciju slicnu njegovoj.  Znaci na jednu poziciju primali smo dve osobe. Tri runde imaju: prvo test, drugi video intervju gde snimas odgovore na postavljena pitanja i na kraju intervju. Prijavilo se otprilike 90% muskaraca i 10% zena. Prvi test predvidja da prodje deset osoba u drugi krug. Prvih 30 kandidata po bodovima svi su bili muskarci. Panel uzima 8 najboljih musakraca i dve najbolje zene jer ako nemas u zadnjoj rundi barem jednu zenu pozicija se raspisuje ponovo i sve traje jos 3 meseca. Drugi video test treba da izaberemo 5 od 10. Dva zenska kandidata su odgovorila polovicno na 3 pitanja od 7 kako treba. Saljemo u sledecu rundu 3 najbolja muskarca i opet ove dve zene. Odradimo i zadnju rundu, ove dve uz svu mogucu podrsku i razumevanje celog panela pokazu da nemaju pa skoro blage oko tog fielda. Panela izabere 2 najbolja muskarca i bolju od te dve poptuno svestan da ce ona dobiti jednu od te dve ali s obzirom da su ova dvojica fantasticni kao bice to ok. Onda se umesa HR koji opet ima svoj KPI (dostici 50% zena u IT do kraja 2024) i ubaci obe zene i jednog kandidata. Naravno kraj price se naslucuje.

 

Posledice:

Imas sekciju sa 6 ljudi gde su 2 osobe totalno neupotrebljive. Tu se ne radi da ih mozes istrenitrati, nego bukvalno ti trebaju godine ulaganja u njihovo obrazovanje. I sad ova cetvorica pored 100% posla koji rade moraju jos da dodatno dovajaju vreme za apsolutno uzaludni trening. 

Druga posledica je da su ta cetvorica od normalnih likova postali bas izraziti zenomrsci.

Treca posledica da su timovi poceli neobjavljivati predvidjene pozicije (koje su planirane i imaju budzet) u nadi da ce druge sekcije popuniti zensku kvotu.

 

 

 

Ali HR je ispunio KPI... :D

 

To je na kraju najbitnije za firmu i posao koji firma obavlja, zar ne? :D

 

Edit: Od ove četvorice, dvojica će otići u nekom kratkom vremenskom intervalu, nećete nikog primiti, onda će i ova dvojica drugih da zaprete da će da odu, jer im pun k... Rešenje že biti da se zaposle nove osobe, a ova dve će biti gurnute ne višu poziciju, na primer... Dve-ćetiri nove osobe, koje će doći, će biti opet nesposbne zbog kvota, i onda će otići i ova dvojic asvkako, a odljenje neće niko više ni biti potrebno, jer će posao prebaciti nekim jednicima, koji su u nekom drugom odeljenjeu, i koji još nisu otišli... :fantom:

Edited by radisa
  • +1 3
Link to comment
14 minutes ago, I*m with the pilots said:

Edit. evo i Shan Jan ponovo da je matematicki muski faks, stvarno ne znam odakle to dolazi. Moja majka je takodje studirala na PMFu i seca se da su zene bile mnogobrojne. Profesorka Informatike u gimnaziji je takodje stalno pricala kako je programiranje skroz za zene, ona je generacija izmedju moje majke i mene.

 

Informatika je fantastican izbor za zene i to je nadam se bar ovde svima jasno.  

Matematika je i ovde kod mene bila sto se tice raspodele skoro 50-50, dok je recimo arhitektura bila 70-30 za zene.

 

Ali trenutna situacija je takva da na izrazito tehnicke pozicije ( programiranje, devops, sysadmini, servicedesk, mreze) otprilike imas 10% zenskih kandidata. Taj procenat se penje na 40% kod recimo business analize i testiranja. I to je bukvalno preslikana slika sa fakulteta. Zato mislim da je narednih 7,8 godina izgubljeno i da se mora sad poceti intezivno raditi sa decom 12,13 godina da bi se situacija popravila. 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...