Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

kako se to pravi džem u rerni?
Ja pravila na ovaj način i odlično jehttp://www.coolinari...a/#content_info
To je more less to... cca 10kg šljiva, povadio koštice, ubačio u šerpenju, dodao 1kg šećera (slatke su šljive, nema potrebe za više),u poslednjem satu izlomio unutra 200gr čokolade za kuvanje i unuče ruma. Ukupno sam tri puta mešao, što je glavna prednost ove varijante sa rernom...
zanimljivo :)prvi put sad vidim da se džem pravi u rerni
Ja provalio pre par godina da se tako pravi i ajvar, i svake godine nakokam 20tak tegli ajvara sa vrganjma (odokativno 25-30kg paprike i 8-10 kg vrganja).Droga.Edit: now cooking - džem od belog grožđa ^_^ Edited by historian
Link to comment
To je more less to... cca 10kg šljiva, povadio koštice, ubačio u šerpenju, dodao 1kg šećera (slatke su šljive, nema potrebe za više),u poslednjem satu izlomio unutra 200gr čokolade za kuvanje i unuče ruma. Ukupno sam tri puta mešao, što je glavna prednost ove varijante sa rernom...Ja provalio pre par godina da se tako pravi i ajvar, i svake godine nakokam 20tak tegli ajvara sa vrganjma (odokativno 25-30kg paprike i 8-10 kg vrganja).Droga.Edit: now cooking - džem od belog grožđa ^_^
Hajd ne cicijaši nego recepat za taj ajvar sa vrganjima na sunce tačku po tačku a i za džem od belog grojza, ak ne mora da se guli svako zrno. Ako mora, ništa <_<
Link to comment

Nie nikaka specijalna mudrolija: paprike ispečeš classic, (šerpa/poklopac ili kesa, da se lepo upare za ljuštenje), vrganje ako su sveži skratiš ozdo za drveni deo (ako ga ima) i kratko ih barneš u slanoj vodi.Proteraš i jedno i drugo kroz mašinu za meso (apsolutno dobro može da se koristi i blender, ako poznaješ spravu i znaš kol'ko treba da ne napraviš kašu). Sve lepo sjediniš, posoliš, zakiseliš, ja u šerpenju od 10l sipam jedno pola litre ulja, na vrelo ulje ubacim smese koliko stane da mogu da mešam a da ne curi i kipi posle u rerni, sačekam da počne da pućka i onda preselim sve u rernu na jedno 200c (imam onu turbo ventilatorsku, i ceo proces traje oko 3 sata). Svaki sat otprilike izvadim, promešam, dodam malo ulja (nikad ne stavim više od litar na tolikačku šerpenju, recimo litar na 9kg paprika i vrganja). Ako treba, uz put dosolim/dokiselim i to je to. Napunim tegle, smanjim rernu na malo ispod 100c, turim sve one tegle unutra na jedno pola sata da se uhvati korica, izvadim, staviim poklopce, smotam sve u ćebe i tako se laganeze hladi do sjutra...Ovo sa grožđem je džemfix varijanta, radim to sa svim i svačim: jagode, grožđe, kruške jabuke, breskve... Super mi je što za pola sata napraviš teglu-dve džema od sezonskog voća, stvarno je laća...Kupio sam 2.5 kg onog grožđa bez semenki, oprao, pocepao svaki grozd na pola, otprilike pola količine skašiotm u blenderu, dodao 300gr šećera i krčkao na ringli cca pola sata.Dodao fix, krčknuo još par minuta, šljunuo u tegle i to je to.

Link to comment

suljpa making newbie:300. mića slandže, 2. glave crnog, čen belog, zapržio da pusti buke, pa po kile pasulja (šareni), lorber, biba, morska i ljuta tucana.. stavio dosta vode, na kecu je i odosmo snit.sutra jutrom valjda bude ok..

Link to comment

sutra iting, nau kuking (na keca celu noc, po ugledu na boshokua, fala lepo) kupus sa ovimKasslerbraten-mit-Kraeutersauce-KaBr_s03_8245_533_400.jpgred mesa na dno, red kupusa, posolio pa tako nekoliko puta. malo bibera u zrnu, malo mlevenog, kesicu bebi sargarepica, bez vode poklopio i evo vec pucka :)

Link to comment

pa prijatelju moje ti je kuvanje improvizacija 102%. kupio sam govedje rebro zato sto je bilo lepo i ne narocito masno. ne volim masnu supu, sta god babe govorile. ni posnu koja se napravi tako sto od masne kockama leda skupljam masnocu sa vrha. govedine je bilo oko 600 grama. 2 curece noge, glava i bubac su nadjeni u zamrzivacu, ostalo od bozicne curke. znaci cistio sam zamrzivac od stvari koje su na granici, ne postoji ni jedan drugi razlog. curetina inace pravi zamucenu supu, mislim da to vazi i za neke druge pernate zivine, da li patka, da li guska, dal oboje, ne znam ali tako je. od povrca, imao sam 2 korena persuna i 1 koren paskanata (ukupno oko 350 grama), 1 mali koren celera, s tim sto sam stavio i lisce da se kuva. bila je 1 mala sargarepa, normalno bih stavio koliko belog korenja toliko sargarepe ali sam se preracunao, zena pojela. 3 malecna krompira, krompir je uvek dobar u supi, neutralise vladavinu ukusa koji persun i paskanat umeju da prouzrokuju. onda sam stavio dve trecine jednog poveceg praziluka sa naglaskom na zelenom delu, to nikada nisam radio a mrzelo me da prepecem crni luk na plotni ili teflonu, i ovo je odradilo. to je sve od sastojaka. stavio sam 10-15 zrna bibera, par listova lorbera i odokativno soli, recimo pola supene kasike. vegetu ne stavljam i zasto zena ne voli moju supu, ali ne stavljam MSG u ovo plemenito jelo.vreme kuvanja: sve je islo u ekspres lonac sa idejom da na najjacem setingu pritiska u loncu ovo kuvam 30-40 min od trenutka kada zapisti ventil i smanjim vatru. no desio se fijasko, lonac je pustio paru na nekom dihtungu kada je bas krenulo ozbiljno kuvanje tako da sam morao da kuvam na manjem pritisku, i potrajalo je oko sat vremena, mozda 70 min. ako kuvas u obicnom loncu, daj joj dobra dva sata.ako imas nameru da jedes povrce, onda prvo kuvaj meso, a povrce ubaci poslednjih 20 minuta. ovo iz ekspres lonca nije za ozbiljan prilog uz rindflajs, mislim jedem ja to, nema za mene dovoljno lose pomije, ali bi se i moje pokojne keva i baba stidele da to iznesu pred goste. meso je zato vrhstra. ja sam pojeo govedinu i bubac, macke su iskidale curece kandze i vugla. ja sam na meso i povrce stavio dobru dobru so, maltonov fleur de sal, odlican nemacki old school senf (loewensenf) a hit je da umesto rena kako ga jedemo (u sircetu) direkt na sve ovo izrendas koren rena na rendetu nekog srednjeg profila (prethodno ogulis koru rena)kada procedis supu, probaj i proceni da li treba da joj dodajes vodu. u mom slucaju, zbog ogranicene kolicine vode u ekspres loncu, ispala je jaka supa koje se preko noci u frizideru pretvorila u pihtiju, ne bas tvrdu ali dosta homogenizovanu u svakom slucaju. sto znaci da je to koncentrat supe koji treba razblaziti vodom po ukusu pred svako podgrevanje. ako koristis testeninu sa pijace, nikakvo kuvanje ne dolazi u obzir sem ako ne zelis zivo blato u tanjiru. ili kada supa provri ubacis testeninu u nju i odmah sklonis sa vatre i serviras, ili, jos bolje, stavis testeninu nekuvanu u svaciji tanjir i sipas supu preko toga. ovo se ne odnosi na testenine iz samiske, one suve, njih ne koristim pa ne znam. dodaj list persuna sitno naseckan, po zelji bibera sveze samlevenog ako imas mlincek, ako ne mleven iz kesice. lepo je, ali nije za svakoga, malo muskatnog orascica takodje....neki pre nego sto pocnu da kuvaju dodaju kasiku secera u supu, to pomaze da se sacuva bistrina, meni je to nebitno a zdravstveni razlozi mi to ne preporucuju pa to ne radim, ali ima smisla.eto, neka ti je bog u pomoci mada ni ne znam zasto, supu ne moz zajebati, uvek ispadne nesto okrepljujuce i jestivo.

Link to comment
3 malecna krompira, krompir je uvek dobar u supi, neutralise vladavinu ukusa koji persun i paskanat umeju da prouzrokuju.
pajs sad. ako ovo radi, svečano obećavam da ću da okačim tvoj portret iznad šporeta. upravo si mi otkrio Ameriku.moj rezon je do sad bio: koji će mi tuki krompir, previše je to vode da bi se osetio, a i šta ima da se oseti, to keve videle od baba, pa po inerciji. i do jaja mi supa koju skuvam, al me uvek nervirao prepaškanatasati miris.jbt. Edited by banatjanin
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...