Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

bravo Gazzo, odlican recept. cim mi se skupe elementi, ponavljam i javljam rezultat.nc by proxy: zena ce da pravi cheesecake sa lychee vockama i mesanim tropskim :drool:a ja stavio krilca u korejski ljuti sos (donet iz Koreje, da predupredim pitanja, nema to ovde :cry: ), u koji sam dodao crveno vinsko sirce, malo secera, vustera, bela luka i 4 sitno seckana sveza cilija, da bude jos ludje i ljuce. i to ce tako da stoji do sutra.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ja sam tako imao običaj da metnem krompir u čorbastiji prebranac, par puta kad mi se desilo da ga presolim. Pola sata do 45 mina u rerni, i to je to. Do jaja izvuče slanoću, plus sam krompir bude dojajan.

Link to comment

yasto ovo jos nije pinovano?nc: bosanski lonac. preprzio svinjski i juneci but, lukac, u zemljani lonac stavio krompir, grasak, kupus, papriku, paskanat, persun, sargarepu i paradajz, nalio vodom, belim vinom, dodao beli luk i malo aleve i sirceta, zaklopio papirom za pecenje i poklopcem, i u rernu na 180 stepeni. protrescu za 2 sata, jescu za 4 sata.

Link to comment

posle dva dana čekanja upravo je u rerni moj prvi pravi beskvasni hleb..nemam pojma kako će ispasti i da li će uopšte ispasti videću za 25min + da se ohladihttp://www.coolinari...i-jecmeni-hleb/edit1-a sledeći put pravim po ovom receptu http://sandrinmlin.b...im-kvascem.html više mi se svidja ali sam ga tek danas našlaedit2-gotovo i hm,pa biće jestivo ali ima debelu i tvrdu koru upravo a naknadno sa potrebama mog hleba sam saznala,eto baš u trenutku kada je hleb već bio u rerni da je jako bitno da posuda u kojoj se hleb peče dobro dihtuje na poklopac,ili obrnuto nije vreme za tehnikalije..da bi se izbegla ta tvrda i debela kora jer bi se hleb pekao u vlažnoj sredini...doobroo,to sad znam za sledeći put :/

Edited by ivy
Link to comment
yasto ovo jos nije pinovano?nc: bosanski lonac. preprzio svinjski i juneci but, lukac, u zemljani lonac stavio krompir, grasak, kupus, papriku, paskanat, persun, sargarepu i paradajz, nalio vodom, belim vinom, dodao beli luk i malo aleve i sirceta, zaklopio papirom za pecenje i poklopcem, i u rernu na 180 stepeni. protrescu za 2 sata, jescu za 4 sata.
za mene je velika tema za razmisljanje kako u ovim slozencima od mesa i povrca postici da obe komponente budu harmonizovane po pitanju termicke obrade. sta hocu da kazem? pa da je vreme potrebno da se meso ispece ili skuva daleko duze od onog koje je potrebno za povrce, koje se potom pretvara u nesto sto ne bih mogao da kazem da ima mesta u ozbiljnoj gastronomiji. mozda je to samo moj licni problem, ali mi nista teze ne pada nego kada dobijem jelo u kome je povrce u tuznom stanju prekuvanosti i raspadanja, sto je ovde najcesci slucaj. isto je slucaj i u varijantama kada se pod isti sac stavljaju krompir i meso, krompir dobije formu teske prekuvanosti a meso bude super. na primer, kelner u durmitoru mi je rekao da oni odvojeno peku krompir a odvojeno meso, upravo zato sto krompiru pod sacem ne treba vise od pola sata da bude super.opet, ako uzmem zemljani sud i u njega stavim samo meso i onda to pecem u rerni sa idejom da posle 2 sata dodam povrce, ako stavim povrce preko mesa, onda cu mu sjebati lepu koricu i sve ostalo, pa ce se izgubiti blagodet tog pecenja u cerpicu, a ako ga (meso) budem nesto podizao da ispod njega stavim meso, onda ce i to proizvesti svinjac. kad bolje razmislim, treba mi sud velicine rerne, sa mesom u sredini oko koga cu dodati povrce, jedino me jebe sto mi za tu operaciju treba jedno 10 ljudi koji ce to da jedu, posto mene drzi entuzijazam samo za prvu ili drugu konzumaciju jela, posle toga poklanjam zainteresovanima....
Link to comment

Nije tako teško. Poenta je samo da se koristi povrće koje se sporije kuva, a krompir i šargarepa se iseku na cepanice. I da se kuva min 6-8 sati na granici ključanja.

Link to comment

+1, a moze i krace. meso treba lepo sotirati, da bude fino smedje i zapravo napola gotovo.krompir, sto kaze laron, na cepanice, a ima i jedna druga fora: kiseline sprecavaju prebrzo raskuvavanje, a bosanski lonac ukljucuje i sirce i paradajz. upravo sada gledam sta se desava u loncu: meso je pocelo da se razdvaja na jaci dodir viljuske, a krompir se jako dobro drzi. oko 5 iskljucujem rernu.i naj, naj, najbitnija stvar: ni u ludilu ne mesati lonac. samo protresti par puta.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Punjeni šaran (na moj nacin) Potrebno je:- jedan šaran od 2.5 do 3.5kg (preporuka što posniji i ukusniji "divljak")- 300g masnog sira ( ovči ili mešanacnac)- 2 do 3 jajeta- 2dl belog vina, blagog mirisa i sa malo kiseline, - 1dl ulja,- 300g prezle od hleba- 2 glavice belog luka- peršun suvi- biber, sol, ostali začini po željiza garnirung (prema vašoj želji) : šampinjoni, krompir, šargarepa, grašak ... po zelji ...--------------------------------------------------------------1. Šarana očistiti od krljušti, izvaditi iznutricu, DOBRO oprati, prosušiti, zaseći UZDUŽ, paralelno, preko leđa na 2-3 mesta u pravcu glava-rep i ostaviti po strani da se ocedi2. U avanu istucati jednu glavicu belog luka sa malo soli. Tom smesom rukama šarana spolja i dobro i snažno istrljati jedno 10-15 minuta, sve dok koža ribe ne pobeli. Preostalu smesu ubaciti u utrobu šarana i ostaviti dok spremate nadev za punjenje.3a. Dok se smesa priprema ukljucite rernu na 300 stepeni i neka se dobro zagreje.3b. U doboku posudu isitniti MASAN sir, pomesati sa prezlama od hleba i dodati dva - tri jaja i seckani beli luk. Dobro izmešati i umesiti dok smesa ne postane kompaktna (otprilike kao smesa za pljeskavice). Na kraju dodati nekoliko listova usitnjenog pershuna i ispasirati koliko da se izmeša u smesi.3c. Punjenje sharana:- zabiberite po zelji iznutra ribu, ko ne voli može da preskoči ovo, - pripremnjenim nadevom ispunite utrobu ribe i zatvorite odozdo koncem ili žicom,- postavite ribu na daščice ili u posudu "đuvečarku" uspravno u položaju KAO KAD PLIVA, po potrebi učvrsite ribu viljuškama da ostane u tom uspravnom položaju,- blago prelijte uljem i ubacite u rernu.4. Smanjite rernu na 200-250 stepeni i pecite na umerenoj vatri jedno 1.5 do 2 sata. Zavisi od veličine ribe.5. Kada riba porumeni (kao prase) prelite ovlaš sa 2dl belog vina i NE PRETERUJTE, brzo vratite u peć.6. Pecite još 15-30 minuta i izvadite iz rerne i postavite na sto. Složite garnirung na dno posude u kojoj ste pekli ribu i vratite u rernu na jos 20-30 minuta.7. Kad procenite da je sve gotovo, i prilog izdinstan u sosu iz ribe izvadite sve na sto. Odvojite ribu i garnirung. Ribu polozite na bok posude i prelijte je celu smesom iz posude. Ugasite rernu i vratite sve na 5-10 minuta (da riba upije sokove iz garnirunga).8. Služiti toplo. Celu ribu postavite u posudi na sto pred goste i secite poprecno duž rebara na komade debljine 1,5 - 2cm (naravno za efekat je bolje to raditi pred gostima).Dobićete prekrasne rolate gde je po obodu oceđeno tanko i sočno meso šarana, a u sredini smesa u obliku velike hlebne pikantne knedle prošarane zelenim tačkicama od peršuna.Pikantno i jako jelo, pasuje uz "zelenjikave" i mirišljavije sorte ohladjenog belog vina.Prijatno!

Link to comment
+1, a moze i krace. meso treba lepo sotirati, da bude fino smedje i zapravo napola gotovo.krompir, sto kaze laron, na cepanice, a ima i jedna druga fora: kiseline sprecavaju prebrzo raskuvavanje, a bosanski lonac ukljucuje i sirce i paradajz. upravo sada gledam sta se desava u loncu: meso je pocelo da se razdvaja na jaci dodir viljuske, a krompir se jako dobro drzi. oko 5 iskljucujem rernu.i naj, naj, najbitnija stvar: ni u ludilu ne mesati lonac. samo protresti par puta.
u ovome je poenta, nema šanse da se povrće raspadne ako u loncu ima paradajzabosanski lonac se pravi tako da se sve istovremeno stavi u lonac, lepo se složi, nema nikakvog prženja mesa, sve ide sirovo (junetina i jagnjetina, može da se doda i malo svinje ako se sprema u nemuslimanoj varijanti :ss1: ), povrće razno (osnova je kupus), biber u zrnu kao obavezan, takođe, obavezan improvizovan poklopac od rasečene škarnicle, vezan špagom oko lonca i izbušen pletaćom iglom :fantom: .iz bosne sam, znam valjda kako se pravi bos. lonac -_-.pošto je lonac zavezan, podrazumeva se, što reče dabović, da nema mešanja, to je anatemai da, upravo dinstam goveđi rep u onoj gvožđuriji. sad (na pola) ću da ubacim povrće i biće nešto a la mućkalica. meso već počelo da izgleda onako divno, lepljivo :s_w: Edited by duda
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...