August 23, 2025Aug 23 E jel može taj crumble od sušenih ili moraju sveže? Imam dostupne vrhunske sušene iz Turske, a na sveže ne znam da li sam par puta naleteo.
August 23, 2025Aug 23 34 minutes ago, Eleniko said:Vau, duguljaste, italijanske😍Smokve da radjaju u Londonu je skorasnja novotarija. Klimatske promjene i te stvari.7 minutes ago, bios said:E jel može taj crumble od sušenih ili moraju sveže? Imam dostupne vrhunske sušene iz Turske, a na sveže ne znam da li sam par puta naleteo.Mislim da ne moze, mora biti prirodnog soka u vocu. Sad da nesto eksperimentises dodavanjem nekog soka, vina, ili da dodas nekog drugog voca, ko zna. Suho voce (grozdjice, sljive, smokve) bi eventualno islo kao dodatak u crumble od jabuka ili krusaka, sa malo cimeta. To mi vise ide zimi.Sad ima dosta sezonskog voca za crumble; jabuke, kruske, kajsije, breskve, sljive... Mislim da bi crumble od sljive bio fantastican. Jednom sam napravio sa ananasom i mangom, a u crumble mix ubacio mljeveni kokos. Bilo odlicno. Edited August 23, 2025Aug 23 by Seabass
August 23, 2025Aug 23 Dam… šljive kod mene loše i nikakve, ali jabuke su dosta dobre. Moram da izložim ženu, ona je kod nas zadužena za slatkiše, ja za ostalo.
August 23, 2025Aug 23 Jabuke su klasika, ostalo su varijacije na temu. Inace, crumble je jednostavan desert, za bas ovo doba godine kad ima voca u izobilju. Ako su jabuke jeftine, to je crumble.
August 28, 2025Aug 28 Tabasco chili u kancelariji. Ima sigurno preko 100 papricica na njoj i jos toliko cvjetica. Krosnja je siroka oko 70x50cm, cudoviste. Interesantno je da je ovo drugo cvjetanje, prvi cvjetici su svi abortirani vjerovatno od vrucine ali ovi sad se svi formiraju u papricice. Pored ove imam jos isti ovoliki Ghost pepper (bhut Jolokia) koja ima isto stotine cvjetica ali su se samo 4-5 plodova formirali dok ih dosta opada. Nemam pojma sto opadaju, biljke su ogromne i zdrave. Prosle sedmice sam poceo da djubrim pilecim djubrivom i to je zaustavilo opadanje na tabasco biljci. I bonsai chilies napreduju fino, pocele su i cvjetati ali vidjecu hocu li poskidati taj cvat da se biljke jos malo razgranaju.
September 1, 2025Sep 1 le petite je na drugoj temi napisala da joj je pala prva kiša ovog leta.kod nas ništa, zemlja suva ispucala, sem u i oko bašte gde zalivamo. ja polako odustajem od zalivanja ali je žena neumorna, kada zaliva cveće obavezno natopi patlidžan i papriku i povremeno paradajz. koji je već pola suv a plodova koliko hoćeš no sam se ulenjio od radosti što je sezona pri kraju i što je sve prošlo bez većeg cimanja. sinoć smo išli u goste na roštilj pa sam zgotovio paradajziće sa fetom, muljem i origanom i beše hit, ovi moji ruralni najbolje uspevaju u takvoj nekoj saganaki formi.smokve u dvorištu su prošle, u međuvremenu stiglo grožđe, plodovi kaktusa (žena se navukla, ja se slabo cimam) a polako sazreva i nar.zadovoljan sam, ukratko i najviše volim ove kulture koje ne traže nikakvo cinculiranje kao sa paradajsom. Iza najtužniji vikend godine. Letu je kraj, ostrvo se prazni, turisti odlaze. Meteoroški leto će potrajati - i vazduh i more su i dalje topli, pretopli - more juče kad je vetar posle mesec dana bure izokrenuo na jugo skoro pa kao pišaćka . Ali atmosfera kraja i rastanka se ne može odagnati. Nama je bilo fenomenalno, gosti, drugari, sve odličan 5. Sezona za pamćenje.
September 1, 2025Sep 1 drago mi je sto si imao dobru sezonu, ja, posto se ne bavim ozbiljno time, jedva sam docekala da high letu vidim kraj. sad nastupa lepo doba: topli septembar i zlatni oktobar, preliveni sporim ritmom i spokojstvom.i ovde stize grozdje. do sipka jos ima vremena, maslina takodje. mandarine i limun jos sasvim zeleni, to je daleko. u basti poneki spaseni paradajz (predstoji temeljna borba, od temelja - zemljista), i dosta paprike - dobro se setila. i meni je zalivanje vec na vr' mozga.posle kise, juce je mirisalo bozanstveno, na lokalno rastinje, a ne vise na suvu prasinu.promenila se svetlost, oplemenila. nije vise prodorna.krenula i plaza.poz Edited September 1, 2025Sep 1 by le petit nicolas
September 1, 2025Sep 1 evo još uvek aktuelni paradajzići, ovaj put u feta maslinovo ulje izvedbi, zeleniš je vrhunski limun bosiljak, još jedno otkriće leta 2025apropo tzv štetnika, smrdibuba je divljala ali sam joj jebo kevu svojeručno, skupljanjem, sigurno sam stotinak navatao i potamanio - bilo ih je raznih, zelenih, mramornih, crveno crnih. nešto su uspeli da sjebu ali ne više od 5% roda tako da sam dobar. u avgustu su podivljale ali glupe kakve jesu lako se tamane, podmetneš pleh ispod paradajza i malo protreseš - i one koje ne vidiš padnu u pleh u koji si sipao 2 prsta vode. ne dave se ali ih onda jednu po jednu spljoštiš i ćao. tutu na kraju nismo imali, mada se ostrvo žalilo na njih, na dosta kupovnih smo viđali njihov potpis - crne tačke gde su probali da uđu u plod. @le petit nicolas uživaj, baš kao i mi. ovo je naše doba leta, kad svi odu i razgaćimo se na plažici. ovo je naša plaža ovog leta:beli ljiljani, da budemo na temi. zaštitni znak mog otoka.Otkad smo otkrili ovu plažicu u junu, uvek smo bili sami, kupali se goli, bez ljudi a posebno bez turista što u špicu sezone nema cenu. Danas su se na kraju naše plažne bleje pojavili baba i deda koji su tu od 80-tih i ostarili, svaka čast. Imaju kućerak gore u brdu.
September 2, 2025Sep 2 19 hours ago, Eleniko said:podmetneš pleh ispod paradajza i malo protreseš - i one koje ne vidiš padnu u pleh u koji si sipao 2 prsta vode. ne dave se ali ih onda jednu po jednu spljoštišTip za iducu sezonu; stavi malo deterdzenta za sudje u tu vodu i podavice se.Ja imam jos samo chili papricice da oberem i sve je gotovo. Ako bude suncano iduci vikend mozda osisam travu i malo pospremim ali to je to za ovu godinu.
September 5, 2025Sep 5 stavljao sam deterdžent dok me držao entuzijazam, sad na kraju je to otišlo sa letom na počinak. inače sam danas pobrao poslednje preostale od ovog kržljavog egejskog jabučara i tom prilikom opet ubio gomilu bubetina bebećeg uzrasta. šta god da im radiš, ima ih. potom sam zalio baštu sa idejom da mi to bude poslednje zalivanje pre nego poberem šta ima da se pobere i počupam preostalo, kad ono sat vremena kasnije - kišaja sam ovde od 30.maja, ovo su prve kapi koje su pale na zemlju. a verovatno ni u maju nije bilo padavina tako da je to to - pravo lice klime u kojoj živi severni egej. srećom da je kiša padala blago ali uporno tako da je uspela malo da natopi barem površinski sloj. prethodne godine je uvek bio veliki potop prve kiše a tu su se razne nesreće dešavale, u novembru 2024 su poplave devastirale deo otoka, bilo je i žrtava.lepo je što je toplo i mislim da ću na večernje kupanje po kiši. e ovo kako sam to napisao, opet se pojačao šum od padavina napolju, nije da ne volim da se kupam u moru dok pada kiša ali je bilo neke grmljavine danas pa ne znam šta da mislim.otkrio sam neke stvari za koje nisam znao da postoje u grčkoj. recimo bele breskve, iz familije vinogradarskih ali iz voćarskog kraja znači krupne mesnate i dovedene u red za razliku od naših domaćih koje umeju da budu dlakave, pocrnele pa i da gorče pomalo. pojavile su se i pozne dinje koje mogu da izdrže do januara februara, bitno je samo da se stave u onaj propusni džak za krompir i onda okače negde tako da nisu na tvrdoj podlozi od koje krenu da trule. poneću ih za srbijicu sada kada 20.9 krenem nazad na kratko, da obiđem lekare i parohiju i vidim šta ćemo sa firmom.razmišljao sam da iskoristim cene i dobru robu ovde i pripremim malo zimnice ali sam se setio da ni pola tegli makedonskog ajvara od prošle godine nisam otvorio. prvo to pa ćemo da vidimo sledeće leto. zato sam doktorirao hranu od povrća ispečenog u rerni pa onda dorađenog na ringli, plinskoj naravno.ladno imam bolje sise od precednika
September 5, 2025Sep 5 13 minutes ago, Eleniko said:ladno imam bolje sise od precednikaImas super sise. Ja da imam takve igrao bih se njima i pjevao happy birthday Mr President svaki dan. Edited September 5, 2025Sep 5 by Seabass
September 5, 2025Sep 5 Je-bo-te! Pa one gospodare planetom!!!Javi da li ih je sredila dijatomska zemlja.
Create an account or sign in to comment