Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Blog o bašti, plus permakultura

Featured Replies

vrlo težak posao inače, jednom sam se naivno ponudio drugarima koji imaju hektare vinograda pod muskatom i lokalnim ostrvskim sortama (kalambaki, fokiano i mandelaria).... posle sat vremena na suncu uz svu zaštitu ovog sveta sam proklinjao trenutak kad sam se javio sa tom idejom. zato je i većina radnika na terenu iz redova stranaca u grčkoj (u prevodu - albanjosi) koji su otporni na sve, rade bez žuljeva, povremeno se poliju vodom za vrat da ne overe i kidaju kojom brzinom pune gajbice, mislim da je tog dana odnos bio 5 prema 1 za njih u odnosu na moju sporinu puža kojom sam brao. na kraju sam morao da se izvinim što neću moći da dođem sledećeg dana no prijatelji su se nasmejali i rekli druže izdržao si jedan dan u vinogradu, upiši to u svoj CV

  • Replies 895
  • Views 51.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Evo ga! Imam ovu jednu. Bljesnuo je blic pa nisam htela više da slikam, da ga ne traumiram.

  • Lukac posađen, ostalo ovijeh dana  

  • Posađeno i presađeno: mrkva, blitva, spanać, zelena, korijander, matovilac, peršun, bosiljak, cvekla, šalot, origano, mirođija, rotkvice, mlukac, nana, mrkva iz saksije je otišla u jednu veliku kantu.

Posted Images

@Eleniko

kad se gleda na Leskovacku dolinu sa Suve planine cini se da je cela 1 belo,plasticno, more

ne znam kako je bilo na bg pijacama tokom leta i da li je ponuda paradajza bila standardno leskovačko albanska, tek ovog vikenda je bilo da se nađe dobrog heirloom paradajza tu i tamo, uglavnom jako skupo ali sam u fazonu da dobra organska proizvodnja mora da se plati, prevelika je to igranka i rizik, pa ko voli nek izvoli.

G12TesrXwAAI389?format=jpg&name=large

ovo dole je zanimljivo seme od famoznog žike iz ćuprije koga planiram da ponovim sledeće godine, 2023. mi je od prve uspeo pre nego što sam se izglupirao naredne godine pokušajem da ga uzgajam po zemlji a ne u visinu. na slici vidite i 2 egzotične sorte, levo je black crimea ili crni winebrand (ne poznajem paradajz toliko da razlučim) a desno od njega u sredini tezge oranž winebrand, skroz desno su žikine stare sorte - jabučar i volovsko srce. 500 din kod ovih:

G12Tew6XwAAQyxK?format=jpg&name=large

inače su se preprodavci navadili, evo i paradajza iz leskovačkog plastenika sumnjive izvedbe, ne bi reko da je ovo stara sorta, i jake cene od 500:

G12TeuZXsAAg-OC?format=jpg&name=large

ja sam umesto svega toga uzeo neki stari jabučar neuglednog izgleda ali eleniko zna znanje tako da je ukus bio besprekoran, cena 100 dinara

G1yxokAWUAAPGAA?format=jpg&name=large

posle smo ga videli na bajloniju za 250-300

G12UJJgWIAAtJo_?format=jpg&name=large

G12UJOSWIAAeVqs?format=jpg&name=large

bogato se vide rupe od tute absolute mada deluje da ga nije dirala smrdibuba

sve u svemu odlično, ne mora se jesti samo ovo plasteničko sralje od paradajza

retardiran sam, nije winebrand nego brandywine, prašćajte

Stare sorte semena
No image preview

Paradajz “ Brandywine Tomato “ iz 1885 G | Stare sorte s...

Stara sorta Količina: 10 semenki

Ja sam juce narucio sjeme 7 vrsta paradajza i jos kojecega.

Sorte koje sam narucio su:

Old German

A very large Beefsteak variety producing fruits up to 2lb with a warm yellow when ripe and blush of red near the stem end. Fruits have a fantastic melt-in-your-mouth texture borne on vigorous  large plants that will need firm staking. Best under glass in cooler climes.  Indeterminate.

Brandywine Pink

An Heirloom American beefsteak variety, one of the most popular grown in the US. The large vines reliably produce heavy crops of Pink / Red fruit that are 8 oz. to 1 pound in size and deep red in colour of excellent flavour.

Azoychka

A very productive and hardy Russian heirloom which produces an abundant crop of up to 50 tomatoes per plant of smooth. The fruits average 3” are slightly flattened, meaty, yellow/orange coloured with an excellent sweet citrusy flavor.  Unlike many yellow tomatoes this variety has a good acidic balance to its sweetness delivering fantastic complex strong tomato flavour. Indeterminate.

Red Pear/Cherry Bell

A fascinating Pear / bell shaped bright red "Golf Ball" sized tomato, borne on vigorous indeterminate plants producing a prolific crop of sweet, mild flavoured crimson red fruits

Yellow Submarine

Tomato Yellow Submarine is an heirloom variety with bright yellow, pear-shaped fruits around 3cm long and 15 to 20 grams in weight. This indeterminate plant can grow up to two meters tall and has a sweet, low-acidic flavour.

Purple Cherokee

An American Heirloom variety first recorded over 100 years ago and reported as originally grown by the Cherokee Indians.  The productive plants produce large fruits (350-450gm), with a unique dusty dark rose pink colour with darker purple shoulders.  Excellent complex flavour with a slight sweet aftertaste, a perfect slicer for tomato sandwiches!  Indeterminate.  80 days+ from transplant.

Marmande

The favourite large-fruited Heirloom tomato from Provence.  Distinguished by its irregular scalloped, oblate red fruits with a touch of pink on the shoulders. The plants are prolific producers of large, juicy, meaty and excellent flavoured fruits of 170gm each.  Semi-bush. Semi-determinate.  65 Days from planting out.

Osim paradajza narucio sam bijeli patlidzan, zute tikvice, banana squash i neki krastavac. Vecinu ovoga cu da proslijedim jednom kolezi koji ima puno vise zemlje i cini se dovoljno volje i znanja da se bavi ovime, sebi cu ostaviti po koju sjemenku paradajza, a kasnije cu nabaviti sjeme rocoto papricica i neki grah i to bi bilo to od mene.

Neki dan su nama u UK ugasili imgur i izgubio sam pristup nalogu i dok ne nadjem neki slican sajt, nisam u mogucnosti lijepiti slike po forumu.

lepo si naručio. moj plan je dosta skromniji, ponoviću količine u uzgoju. na kraju nisam uzimao svoje seme jer mi se nije sviđalo kako je izgledao paradajz pri kraju sezone kad se smrdibuba razigrala a i nisam siguran da li znam, želim i mogu da uzgojim dobar rasad. u to neko prolećno vreme ne mogu da znam da li ću imati dovoljno vremena u kontinuitetu na otoku da se posvetim tome, a da nosam tamo vamo kutije sa rasadom u uzgoju nije ni pametno a vrv ni moguće.

mislim da sledeće sezone idem ponovo na žikin rasad koji mi je prve godine dao dobar i obilan rod uz kompletno neznanje sa kojim sam pristupio ovoj igranci. njegov paradajz je druga slika odozgo na prethodnom postu, stvarno vrhunski plus ima i svoje varijetete tradicionalnih sorti a i heirloom sorte koje je dobio razmenom semena širom sveta. fijasko koji sam imao naredne 2024. godine je posledica budalaštine na koju sam naseo da se paradajz može voditi po zemlji, oni iz sorte jabučara i srca sigurno to ne mogu. tako da im dajem novu šansu uz znanja koja sam osvojio ove godine i neophodne mere da bude bolje, pre svega jače konstrukcije za penjanje i zasenu od jakog sunca i ogradu od vetra (koja nije obavezna ako je konstrukcija dobra jer vetar pomaže oprašivanje, zbog čega generalno nijedne sezone nisam imao problem).

veće i teže odluke su strateške, da li da baštu dignem na istom mestu gde je bila a da samo zarotiram položaj kultura na njoj i da li mogu da dođem do sveže bunarske vode bez hlora što najviše zavisi da li će komšija početi gradnju na placu na kome na nekih 50m od mene ima bunar u kome ima vode i u doba najveće suše. gde nema struje u blizini pa ta pumpa mora da radi na benzin. i to će biti investicija ali šta mogu, nešto mora da se plati.

planiram da posetim žiku i da popričamo šta iz njegove ponude pokazuje najveću otpornost na štetočine. takođe me ne zanimaju šampionski paradajzi od 1-2kg po plodu već normalan paradajz koji stabljika može da iznese u mojim uslovima. ima i sorta koju je on lokalizovao koja se zove "sunce juga" koja mi deluje primamljivo. ostalo ću uzeti na ostrvu, pre svega "flask" patlidžan zebrastog tipa. beli me nije dojmio ove godine verovatno zato što sam sadio staru sortu sa santorinija koii se borio sa uslovima. u lokalu ću uzeti tikvice, dobro ih je imati jer praktično daju rod na autopilotu ili sa malo rada a u lokalu ću uzeti paprike iz stabilnih uslova, imamo komerc rasadnik čiji rasad sigurno rađa (siguran sam da nije organic ali so what, jebena izdrkana paprika najgore povrće za rod).zasadiću malo luka, zapravo zamalo što ne kupih sad u nedelju arpadžik koji može sada da se zasadi a na otoku su krenule kiše tako da mi izdžigljao samo tako do zime, mada mi treba za mladi a ne za stari (ovaj je bio pogačar, što je najbolje od luka sa ovih prostora ali ni blizu roze grčkog). sačuvao sam semenke azijskog limun bosiljka, on je herojski preživeo leto za razliku od običnog koji je prošle godine bio propo pa ćemo to ponoviti. pasulje neću, boranije neću kao i ništa drugo što traži konstrukcije za uspon jer - vetar. i obavezno jedno 6 dinja koje su mi bile lepo rodile na početku sezone. repeticija kasnije u avgustu bila loša.

e da, obavezno želim da probam jednu dobru F1 sortu, napikirao sam ovu samo da je nekako dopeljam do srbije/grčke pa da vidim u čemu je stvar. ovaj buffalosun pored svega ima reputaciju jednog od najotpornijih na štetnike.

https://all-americaselections.org/product/tomato-buffalosun/

Tomato-Buffalosun-PRIMARY.jpg

Tomato-Buffalosun-1-scaled.jpg

Edited by Eleniko

Najveci razlog sto sam ovoliko narucio je sto cu vecinu sjemena pokloniti. Svakako cu sebi ostaviti od svakog paradajza da vidim sta ce najbolje ici ali ovo ostalo me ne interesuje toliko.

I ja bih radije uzimao rasadu da imam Zikin rasad i da nije tako skupo. Ove sezone sam kasnio pa nisam imao izbora ali nije bilo narocito uspjesno i radije cu biti neuspjesan, a da je jeftinije. Ja imam jedan osuncan prozor u dnevnoj sobi koji ima siroku policu na koju mogu stati dvije tacne sa saksijama i tu mogu imati mozda 30ak biljki. Kad one izrastu preko 20ak centimetara u visinu, tu postane velika guzva i to uvijek stvori probleme ako je vani i dalje previse hladno.

Rotacija je uvijek dobra ideja da se zemlja ne iscrpi i da se ne zapati kakva boles' ali treba znati i koje biljke najbolje idu jedne iza drugih, ima dosta kojekakvih charts po internetima, pogledaj.

pa da, razumna cena rasada ovde je baš veliki plus, žika je prodavao proletos po 70 din mada je rekao da ide na 80. ovi fensiji su skuplji, svetioničar iz pančeva i iriška baštica, oni idu i preko 120 ali nema veze, za 12 stabljika koliko ću uzeti od žike to ispadne ispod 1000 rsd, stvarno igranka sa semenom nije vredna. i nadam se da mogu da naručim šta hoću da mi spremi, mada kod njega super bude i da mu baneš u rasadnik i pokupiš šta valja a on je u svemu tome pošten i kad mu kažeš da ti da šta misli da mu valja od postojećeg. kakav mi je cherry dao prošle godine majko mila onaj zebrasti crveno narandžasti, zahvaljujući tome sam imao svog paradajza iz bašte kada mi je sve ovo što sam pustio bez pritki potrulilo i propalo.

svakako je planirano da zarotiram kulture po placu, to uvek radim, ionako smo sa trpanjem organskog đubreta po placu u cilju kompostiranja dobrano preterali ali valjda će da se isplati kada prođe freza kroz baštu. brine me samo što je uspeh prve godine bašte došao na potezu koji je dosta blizu septičke jame pa se bojim da je tu bilo i neželjenih procesa haha.

Edited by Eleniko

Djed jednog druga je citav zivot prodavao rasade paradajza i drugog povrca, imao je jednu od najvecih kuca u ulici. Ja bih se volio time baviti, cini se kao fin posao, uvijek ima nesto raduckati, a ne lomi kicmu. Imam utisak da je Zika skroz cool jer poso mu je low stress skroz, a solidna zarada.

Pazi se septicke samo oko kukurbita. Negdje sam citao da su u stanju uvuci sirova govna u sebe, nesto je oko propusnih celijskih membrana. Dinje i krastavce sto dalje od toga.

ponovi bi se drogirao, umesto toga sam na you tubeu. evo sad krajem novembra idem da uredim baštu za zimu a možda bacim neko kilo ovih kokošijih govana

Ja sam kupio kantu od 10kg, potrosio sam mozda 1kg. Sta kaze, da se pobaca sad da strune do proljeca?

(ne mogu da slusam ovog voice over, pici mi po zivcima)

kao neka reklama !
izmet, odes do komsijske farme sa prikolicom da ga prikupis

pa ga pokrijes senom, kartonima i sl

Office chilies

Screenshot_20251007_122619_Gallery.jpg

Iza je tabasco, ova ispred je ghost. Ghost je slabo rodila ali tabasco kida.

Morate vidjeti i moje bonsai paprike, fenomenalne su.

20251007_170818.jpg

On 3. 10. 2025. at 16:41, Seabass said:

Ja sam kupio kantu od 10kg, potrosio sam mozda 1kg. Sta kaze, da se pobaca sad da strune do proljeca?

da, kaže da se malo motikom razgrne zemlja, recimo 10-tak cm i pobaca pelet u to, tipa 300g na 1m2, sad ne znam da li treba vratiti zemlju nazad ali ja bi preko toga. ostaviti preko zime da dodatno "sagori" kada kiše natope zemlju i onda pred sadnju preorati teren čime se može i šta se već ima, ili freza ili na ruke (a radio sam i jedno i drugo). meni to deluje logično, barem za ovu moju klimu.

e da, upoznao sam se sa likovima koji prodaju paradajz iz žikinog semena, kako njegov jabučar i vol.srce tako i žuto ljubičasti i ljubičasto ili crno crveni. oni kupuju hiljade semena od žike jer im treba puno rasada i svake godine bace stotine komada pa smo se dogovorili da ako me žika ispali, kao proletos, da mi oni prodaju rasad pošto meni treba svega 12-15 komada. rekli su mi da je klijavost žikinog semena ultimativna, bukvalno 100% - ne znaju kako i zašto sem da je možda jako dobra sorta.

na kraju dana sam kupio kilu dve tog paradajza (žuto crveno ljubičastog) i otkrio potpuno novi svet - mislim da će se sledeće godine saditi pola pola u odnosu na crvene sorte. prosto je ukus drugačiji i dinamičniji, mislim da smo baš naviknuti na jedan te isti monotoni ukus srpskog crvenog paradajza.

koga zanima oni su samo subotom na kaleniću, mušterije im dolaze tada bukvalno iz celog grada pa izvolte. nemaju svoju tezgu pa nikada nisu na istom mestu ali su svakako u onom delu pijace koja je bliže romskom buvljaku na njoj.

to je ovaj paradajz levo i u sredini, nezamislivo dobar za ovo sralje kojima se zasiša srbija iz albanskih i makedonskih plastenika

G12Tew6XwAAQyxK?format=jpg&name=large

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.