Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ne samo to. biblija, talmudske zapovesti, koran i slicne knjige su stvar citanja. odnosno covecanstvo je naucilo da cita, citanjem menja tekst i da kroz lazi (metafore, komparacije i alegorije) govori kompleksniju istinu od one koja jednostavno opisuje njegovo neposredno okruzenje.bas ovaj segment o isusovom obecanju da ce oni koji su zivi u njegovo doba docekati i parusiju je podloga jednog od najboljih sf romana ikad valis philip k. dicka.ima i crumbov strip o dickovom iskustvu koje je dovelo do pisanja valisaweirdo1.jpgostatak ovde

Edited by kim_philby
Link to comment
  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

Pa ne nameće ni meni niko ništa direktno. Medjutim, vernici teže tome da prilagode zakone svom vidjenju sveta, a iz toga često dobijamo raznorazne zabrane i norme koje mene tad pogadjaju.
Ne vernici, neki vernici. Ima vernika koji bi da zabrane razvod i abortus, ima drugih (pa i citavih organizacija) koje nemaju nista ni protiv gej braka.
Link to comment
.... Sa vernicima (normalne sorte, ne ovim poput Dekssa koji demonstriraju hriscanski moral neizazvanim uvredama) se samo ne slazem. ...
ja vernik? gde si to pročitao'kako ja to demonstriram hrišćanski moral?a pogotovu kako uvredama?i koga vredjam?jel uvreda možda ono: da su po mom mišljenju isti i vernici i nazovi ateisti koji veruju u večno blagostanje i stalni napredak? razumem da to nekoga možda može uvrediti, ali je to činenica.
Link to comment
ja vernik? gde si to pročitao'kako ja to demonstriram hrišćanski moral?a pogotovu kako uvredama?i koga vredjam?jel uvreda možda ono: da su po mom mišljenju isti i vernici i nazovi ateisti koji veruju u večno blagostanje i stalni napredak? razumem da to nekoga možda može uvrediti, ali je to činenica.
Braci si rekao da lupeta, da je fanatik i iskljuciv, meni da sam jadnik, da mi je SSSR drag i da bih silom zabranjivao religiju. Ne znam da li si vernik ili nisi, ali ti je kultura diskusije na nivou jednog Alef Shina, da ne kazem Dux-a.To sto skoro svaku temu gde se pojavis trolujes tvojim milenaristickim tezama o skorasnjem smaku sveta, pa u to onda pokusavas da uvuces sagovornike podmecuci im stavove o tom pitanju, je prica za sebe i nekultura posebne vrste. Edited by Radagast
Link to comment
Braci si rekao da lupeta, da je fanatik i iskljuciv, meni da sam jadnik, da mi je SSSR drag i da bih silom zabranjivao religiju. Ne znam da li si vernik ili nisi, ali ti je kultura diskusije na nivou jednog Alef Shina, da ne kazem Dux-a.To sto skoro svaku temu gde se pojavis trolujes tvojim milenaristickim tezama o skorasnjem smaku sveta, pa u to onda pokusavas da uvuces sagovornike podmecuci im stavove o tom pitanju, je prica za sebe i nekultura posebne vrste.
ima istinw u tomeako se dobro secam, nisam tebe nego "tita"
Link to comment

meni je draga revolucija (makar u jednom periodu) ali ne bih zabranjivao religiju. samo bih poput (pariskih) komunara nalozio da se crkve otvore za javne diskusije.

Link to comment
Nego jel ti stvarno veruješ da je Zalivski rat počeo zbog biblijskih tumačenja? :)
Nije počeo samo i jedino zbog biblijskih tumačenja, ali je biblijsko tumačenje važan deo opšte slike i pogleda na svet Bushove administracije.
A book just released in France paints a picture of a divinely delusional George w. Bush hell bent on bringing the Old Testament prophesies to life in the Middle East. From AlterNet:In 2003 while lobbying leaders to put together the Coalition of the Willing, President Bush spoke to France's President Jacques Chirac. Bush wove a story about how the Biblical creatures Gog and Magog were at work in the Middle East and how they must be defeated.In Genesis and Ezekiel Gog and Magog are forces of the Apocalypse who are prophesied to come out of the north and destroy Israel unless stopped. The Book of Revelation took up the Old Testament prophesy:"And when the thousand years are expired, Satan shall be loosed out of his prison, And shall go out to deceive the nations which are in the four quarters of the earth, Gog and Magog, to gather them together to battle and fire came down from God out of heaven, and devoured them."Bush believed the time had now come for that battle, telling Chirac:"This confrontation is willed by God, who wants to use this conflict to erase his people's enemies before a New Age begins".The story of the conversation emerged only because the Elyse Palace, baffled by Bush's words, sought advice from Thomas Romer, a professor of theology at the University of Lausanne. Four years later, Romer gave an account in the September 2007 issue of the university's review, Allez savoir. The article apparently went unnoticed, although it was referred to in a French newspaper. The story has now been confirmed by Chirac himself in a new book, published in France in March, by journalist Jean Claude Maurice. Chirac is said to have been stupefied and disturbed by Bush's invocation of Biblical prophesy to justify the war in Iraq and "wondered how someone could be so superficial and fanatical in their beliefs". In the same year he spoke to Chirac, Bush had reportedly said to the Palestinian foreign minister that he was on "a mission from God" in launching the invasions of Iraq and Afghanistan and was receiving commands from the Lord. Bush apparently said something along the same lines to then prime minister Paul Martin.It's really no wonder that Cheney, Rumsfeld and the neo-con clan became so recklessly adventurous. They realized they were truly dealing with the president in the tinfoil hat.
Inače, videli smo tek početak Velikog Cirkusa.
Link to comment
Kolonizacija. Papske bule Terra Nullius (1095) i Romanus Pontifex (1452) sluzile su kao ideoloska podloga za porobljavanje ne-hriscanskih naroda i prisvajanje njihovih zemalja - paganska zemlja je "nicija zemlja" i hriscanska je duznost da se paganima, i silom ako treba, nametne jedina prava religija. Pravi razlozi za kolonizaciju ipak uglavnom nisu bili verske prirode, vec su imali veze sa ekonomskim i strateskim interesima zapadnih drzava, odnosno njihovih vladajucih klasa. Religija je tu bila izgovor alat.
Nesto slicno bi se moglo reci naprimer za otomansko osvajanje Balkana - protivnici Islama tumace ga kao posledicu agresivne i osvajacke prirode te religije, ali radi se o klasicnoj osvajackoj politici i dinastijskim interesima, politici koja konstanta ljudske istorije od stare Asirije do savremenih ratova. Jedan od izgovora za napad na Irak (pored "oruzja za masovno unistenje") bila je nedemokratska i surova priroda tamosnjeg rezima. Sta nam to govori o demokratiji? Nista, kao sto nam otomanski imperijalizam nista ne govori o Islamu.
Potpuno različito mislimo.
Link to comment
meni je draga revolucija (makar u jednom periodu) ali ne bih zabranjivao religiju. samo bih poput (pariskih) komunara nalozio da se crkve otvore za javne diskusije.
+1
Link to comment
Ne vernici, neki vernici. Ima vernika koji bi da zabrane razvod i abortus, ima drugih (pa i citavih organizacija) koje nemaju nista ni protiv gej braka.
Takvim argumentima i naciste možeš da napraviš na dobrice. Bilo je i nacista koji nisu mrzeli Jevreje, zar ne? Mislim, govoriš kao da ih ima isto, a u stvari su ovi prvi daleko, daleko brojniji.
Link to comment
Nije počeo samo i jedino zbog biblijskih tumačenja, ali je biblijsko tumačenje važan deo opšte slike i pogleda na svet Bushove administracije.
Da Buš nije mnogo bistar, to je opšte poznato, dovoljno je samo pogledati par youtube snimaka. :) Ali da oni oko njega jako dobro znaju šta rade, u to ne sumnjam, inače kako to da nije krenuo u "krstaški rat" protiv npr. Severne Koreje, nego baš protiv najvećih nalazišta nafte i najvećeg proizvođača opijuma? Iza tako nečega može da stoji jedino mnogo veliki biznis, a ne biblijsko tumačenje.
Link to comment
Da Buš nije mnogo bistar, to je opšte poznato, dovoljno je samo pogledati par youtube snimaka. :) Ali da oni oko njega jako dobro znaju šta rade, u to ne sumnjam, inače kako to da nije krenuo u "krstaški rat" protiv npr. Severne Koreje, nego baš protiv najvećih nalazišta nafte i najvećeg proizvođača opijuma? Iza tako nečega može da stoji jedino mnogo veliki biznis, a ne biblijsko tumačenje.
A oni oko njega su...? Cheney, Rumsfeld & the neo-con clan?
Link to comment
Takvim argumentima i naciste možeš da napraviš na dobrice. Bilo je i nacista koji nisu mrzeli Jevreje, zar ne? Mislim, govoriš kao da ih ima isto, a u stvari su ovi prvi daleko, daleko brojniji.
Pa ne, ne mozes biti nacista ako ne verujes u superiornost arijevaca i njihovo pravo da vladaju nizim rasama. Mozes sa druge strane da budes hriscanin i da istovremeno podrzavas sva ljudska prava (postojanje liberalnih demokratija gde su vernici jos uvek u vecini govori u prilog tome - da li bi mogao da zamislis na sta bi licile drzave EU da u njima vecina stanovnistva podrzava nacizam?). Drugim recima, netoleratni stavovi nisu inherentni religiji, postoje razlike u tom pogledu, kako medju vernicima, tako i medju verskim organizacijama, kulturama.Uostalom, da ne bi pricali u prazno, mala ilustracija. Naveo sam kao primer stav religija prema homoseksualnosti. Evo naprimer kako religija utice na misljenje o prihvatljivosti homoseksualnosti u V. Britaniji, Holandiji i Svedskoj.vdfsfds.pngSta nam to govori?Prvo, vernici ne predstavljaju monolitnu celinu, kao ni ateisti i nereligiozni.Drugo, vernici koji nemaju nikakvih problema sa homoseksualnoscu (koji smatraju da je "uvek prihvatljiva") su daleko od ankegdotalnih primera. U Svedskoj su cak u vecini. Cik nadji negde neo-naciste gde vecina clanova nema problema sa drugim rasama i Jevrejima. Edit: primeti da su religiozni u Svedskoj toleratniji od ateista u V. Britaniji.Trece, postoje razlike medju drzavama, koje ukazuju da nije sasvim isto biti religiozan u V. Britaniji i u Svedskoj (verovatno bi razlike bile jos vece kad bi se Svedjani uporedili sa vernicima u Grckoj ili u nekoj arapskoj zemlji recimo).O tome da razlike po tom pitanju nisu samo individualne:"Many reformed churches in Europe do not view monogamous same sex relationships as sinful or immoral. These include all German Lutheran, reformed and united churches in EKD, all Swiss reformed churches in Swiss Reformed Church, the Protestant Church in the Netherlands, the United Protestant Church in Belgium, the Danish National Church, the Church of Sweden, the Church of Iceland and the Church of Norway. The degree of acceptance varies from country to country, and even from community to community."Izvor.Edit: homoseksualnost je naravno samo primer. Isto bi se moglo pokazati na primerima stava o razvodu, abortusu, seksu pre braka, kontracepciji i svim ostalim oblastima gde, kobajagi, svi, ili velika vecina vernika misli isto, pa jos to kao zeli da nametne i svima ostalima. Edited by Radagast
Link to comment
A oni oko njega su...? Cheney, Rumsfeld & the neo-con clan?
Nemam pojma kako se zovu, uglavnom svako ko obrće ogromne pare od nafte, vojske/oružja, narkotika itd.
Ovaj.. Severna Koreja nije ni blizu svete zemlje.
Ma da, kako se nisam setio, nije sveta zemlja... jesi bakemono ili bakamono? :P Edited by Time Crisis
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...