Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

  1. 1. Organizovanu religiju bi trebalo

    • Zakonom zabraniti
    • Suzbijati argumentima njen uticaj
    • Ignorisati
    • Siriti i podrzavati


Recommended Posts

  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

To je još odavno dokazao gospodin po imenu Džordž Berkli.Mešaš babe i žabe.
Da li si siguran? Kako komentarises ovo:
Jedna od najfascinantnijih cinenica o ljudskom mozgu tice se fenomena javljanja dve odvojene svesti prilikom podele mozga pri kojoj se sece takozvani Korpus Kalosum koji spaja levu i desnu hemisferu. Ova hirurska procedura naziva se "Corpus callosotomy" ili "kalosotomija" na srpskom.Evo kako ovaj fenomen opisuje nas strucnjak Milos Babic, molekularni biofizicar."Radi se o podelama mozga, hirurgiji u kojoj biva presecen korpus kalosum, konektivni deo koji povezuje dve hemisfere. Ovo je operacija koja se koristi u slucajevima veoma teske epilepsije, kao poslednji rekurs ako nista drugo ne uspe da kontrolise bolest. I znas sta se dogadja?Nastaju dva uma! Dve svesti, sa odvojenim ciljevima, zeljama, planovima... Emocije i neke osnovne funkcije ostaju povezane (zato sto srednji mozak i brainstem ostaju jedinstveni, sto uspostavlja jedinstvo bazicnih funkcija), ali sve ostalo se deli na dva dela. Mozes da vidis ljude kako se oblace - jedna ruka zakopcava dugmice, druga ih otkopcava. Jedna ruka krene da potpise dokument, druga je uhvati i ne da joj da pise. Dve hemisfere se ponasaju kao dva odvojena uma.Ovo je dugo bilo kontroverzno, zato sto se sistemi za jezik kod skoro svih ljudi nalaze iskljucivo u jednoj hemisferi (skoro uvek levoj). Tako da ako razgovaras sa ovakvom osobom, dobices naizgled sasvim normalne odgovore. Tek kada pazljivo pogledas, mozes da vidis razlike.Recimo, covek koji razgovara sa tobom i kontrolise desnu ruku je leva hemisfera; taj covek nije u stanju da razluci kompleksne slike. Ako trazis da desnom rukom izabere kasiku iz fijoke pune kasika i viljusaka...on ne moze; to je funkcija desne hemisfere, i leva ne moze da je izvede. Ali leva ruka nema problema, posto levu ruku kontrolise desna hemisfera, koja ovaj zadatak obavlja automatski. I ocigledno je da dve hemisfere imaju znacajno razlicite zelje; jedini razlog sto ovakvi ljudi mogu da hodaju je taj sto su ritmicke funkcije (kao sto je hodanje) umrezene u koren mozga, koji nije podeljen operacijom.I polako su se skupljali ovakvi slucajevi, dok se nije naslo nekoliko koji imaju delimicnu sposobnost komunikacije kroz desnu hemisferu - oblast mozga posvecena jeziku je kod njih (sto je veoma retko) bila podeljena izmedju dve hemisfere. Kod ovih ljudi, i dalje samo jedna hemisfera kontrolise govor. Ali obe ruke mogu da pisu nezavisno. I ako takvom coveku postavis pitanje, njegove dve ruke ce nezavisno dati dva razlicita odgovora.Dakle, secenje korpusa kalosuma proizvodi dve odvojene svesti - dve duse u istoj glavi. Svaka zadrzava one sposobnosti koje su bile ugradjene u hemisferu za koju su vezane. Ovo je direktno protivno ideji neke opste besmrtne duse koja kontrolise ceo mozak, posto secenje korpusa kalosuma ne bi imalo nikakav uticaj na nju. Takodje, ovo jos dodatno pojacava celu onu pricu o nedostatku kompenzacije: jer dve svesti ne mogu da komuniciraju jedna sa drugom nakon operacije. Da besmrtna dusa postoji, ona bi bila ujedinjena. Ne bi bilo problema sa izborom kasike: dusa bi upotrebila desnu hemisferu da pronadje kasiku, pa bi onda upotrebila levu da kontrolise desnu ruku i uhvati kasiku iz fijoke."http://www.youtube.com/watch?v=WsPn5dXfTvA#t=5m14s5:14 - 6:07http://www.youtube.com/watch?v=gMp5WCi2dXUTreci video prikazuje osobu sa isecenim Korpus Kalosumom, kako odgovara na brojna pitanja i zagonetke u seriji testova. Video je malo stariji, pa u to vreme jos nisu sa sigurnoscu znali da se radi o podeljenoj svesti. Odnosno smatrali su da se svest nalazi samo u jednoj hemisferi, dok druga hemisfera, (ona koja nije u mogucnosti da razgovara) ne sadrzi svest, vec su u pitanju procesi koji funkcionisu nezavisno od same svesti. Za ovo sada znamo da je netacno, i kako su zapravo obe hemisfere svesne, medjutim video je dobar jer cete videti potpuno odvojene reakcije jedne i druge hemisfere.http://www.youtube.com/watch?v=ZMLzP1VCANoKao sto doktor Ramachandran kaze, ovo povlaci mnoga duboka teoloska pitanja, sta bi se desilo kada ta osoba umre, da li ateisticna hemisfera odlazi u pakao a verujuca u raj?Naravno on se malo nasalio posto ni jedna religija nas ne uci o podeljenoj svesti. Ko je u istoriji mogao pa da poseduje takvu informaciju.
Edited by jolanda.kirschner
Link to comment
I te kako.
Znam da si zato pitala, a zbog čega bi drugog. Odgovor je i dalje isti. Cela biblija ti je jedan veliki doublethink.
Ovo je tebi isto?
Link to comment
Ovo je tebi isto?
To što je Isus rekao u vezi sa onom prostitutkom je dijametralno suprotno od mnogih delova knjige. Otud doublethink. Zaključak je: da, Biblija inspiriše homofobiju, mizoginiju i ksenofobiju. Uostalom, zašto je sama ne pročitaš?
Link to comment
Dao si mi slagvort. Sufizam je ziva tradicija u islamu, buntovna, ekstaticka...Bas sam hteo da podelim sa forumom jednu sufi pesmu koju je nepoznat covek opisao kao "stately song that bends time and space". Ko hoce da cuje kako zvuci delatna sufi misao, neka klikne i pusti pesmu Nusrata Fateha Ali Khana "Ya Mohammed Medina Bula Lo Mujhe", zavali se i meditira. Avramovske religije mogu da ponude i takve bisere. Da je islam samo tu pesmu stvorio, ja bih mu bio zahvalan. Ne prodje nedelja da je ne odslusam.link
Huh... odakle početi... kolektivna psihoza zvana islam* se može, po tebi, apsolvirati za sve zlo koje je čovečanstvu donela (a radi se o milionima mrtvih, rasejanih, raspamećenih, silovanih, na kolac nabijanih...) zato što je izrodila jednu lepu pesmu koja se tebi mnogo dopada (ukusi su različiti)? Jesam li dobro shvatio? *da ne bude zabune, islam tu ne zaostaje nimalo za ostalim religijama
Link to comment

Ovo sam te pitala:

Da li Biblija kada se procita cela (NZ & SZ) ostavlja utisak kao da podrzava kamenovanje ili fizicko nasilje prema homoseksualcima?
A ti mi na to ovako odgovaras:
To što je Isus rekao u vezi sa onom prostitutkom je dijametralno suprotno od mnogih delova knjige. Otud doublethink. Zaključak je: da, Biblija inspiriše homofobiju, mizoginiju i ksenofobiju.
Skoncentrisi se kada te nesto pitam.
Uostalom, zašto je sama ne pročitaš?
Procitala sam knjigu. Edited by jolanda.kirschner
Link to comment
Da li si siguran? Kako komentarises ovo:
Nema veze sa onim o čemu sam pisao. Jasno je kao dan da je mozak mašina koja upravlja misaonim procesima, pobogu, ko to osporava? Ako ti ode grafička na kompjuteru, ne možeš da vidiš sliku. Ovo je inače odličan argument protiv postojanja tzv. "duše".
Link to comment
Nema veze sa onim o čemu sam pisao. Jasno je kao dan da je mozak mašina koja upravlja misaonim procesima, pobogu, ko to osporava? Ako ti ode grafička na kompjuteru, ne možeš da vidiš sliku. Ovo je inače odličan argument protiv postojanja tzv. "duše".
A u cemu je razlika izmedju tvoje 'svesti' i njihove 'duse'?
Link to comment
Huh... odakle početi... kolektivna psihoza zvana islam* se može, po tebi, apsolvirati za sve zlo koje je čovečanstvu donela (a radi se o milionima mrtvih, rasejanih, raspamećenih, silovanih, na kolac nabijanih...) zato što je izrodila jednu lepu pesmu koja se tebi mnogo dopada (ukusi su različiti)? Jesam li dobro shvatio? *da ne bude zabune, islam tu ne zaostaje nimalo za ostalim religijama
ne umem ti odgovoriti na ovo :)
Link to comment
Ovo sam te pitala:A ti mi na to ovako odgovaras:Skoncentrisi se kada te nesto pitam.
Nemam pojma šta hoćeš od mene. Ne, ne mogu da se setim stiha koji kaže "Sve homoseksualce treba kamenovati", ali si me pitala za utisak. A na mene ostavlja utisak kao da podržava. I ne samo na mene:gay-parade-belgrade-graffity.jpg
Link to comment
Huh... odakle početi... kolektivna psihoza zvana islam* se može, po tebi, apsolvirati za sve zlo koje je čovečanstvu donela (a radi se o milionima mrtvih, rasejanih, raspamećenih, silovanih, na kolac nabijanih...) zato što je izrodila jednu lepu pesmu koja se tebi mnogo dopada (ukusi su različiti)? Jesam li dobro shvatio? *da ne bude zabune, islam tu ne zaostaje nimalo za ostalim religijama
Tesko da se nesto sto postoji preko hiljadu godina i obuhvata preko milijardu ljudi i gomilu nezavisnih pravaca i skola misljenja, u drzavama sa razlicitim kulturama, moze podvesti pod jedan entitet koji "radi" ovo ili ono. Takvom vrstom simplifikacije, kojom se sigurno sluze islamski fundamentalisti, moglo bi se zakljuciti da je kultura zvana "Zapad" najvece zlo koje je ikada postojalo, imajuci u vidu broj ljudi koje je pobila (spram kojeg Islam izgleda kao peace 'n' love pokret), gnusne ideologije koje je iznedrila, kao i nezgodan obicaj porobljavanja ostatka sveta. "Islam" u tom smislu je jezicka varka, iluzija, kao i "religija", "Zapad" i slicno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...