Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

billadni ne diskutuje po imenima. ni po wiki. ali može o stavovima.
Dve strane juris 1 ime i kad ga dobijes kazes da ne diskutujes o imenima i sad u tecem licu porucujes da diskutujes o stavovima. Zanimljivo. Edited by bergasa19
Link to comment
  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

ništa specijalno, samo da ne shvatam neverništvo zdravo za gotovomislio sam da ne verujem, dok nisam shvatio da verujem u koješta iz, na primer, fizike i hemijeneka moja verovanja je razvoj nauke demantovao, tako da više ne verujem u njih, međutim, u obliku u kom su postojala, završavala su posaotako da mislim da mnogi sa spiska bez vere u mnoge pretpostavke ne bi došli do tačke na kojoj su zaslužili da budu na listitakođe mislim da mnogi nisu na spisku zato što su verovali malo u eferekoh već, uz rizik pogrešnog razumevanja, bez vere čovek je pomalo izgubljen, ma koji da je segment života/posla u pitanjuda li veruje u ono što piše u knjizi napisanoj pre dva milenijuma ili neke modernije spekulacije i nije tolika razlika
ti se ovde poigravaš sa reči verai ja verujem da će se sutra ujutro sunce pojavitine verujem u natprirodne pojave, van zakona fizikeda ne pričamo o nekom tamo natprirodnom biću kojeg zanima šta ja jedem petkom...
Link to comment
ti se ovde poigravaš sa reči verai ja verujem da će se sutra ujutro sunce pojavitine verujem u natprirodne pojave, van zakona fizikeda ne pričamo o nekom tamo natprirodnom biću kojeg zanima šta ja jedem petkom...
ne poigravam se ja sa tom rečjusamo kažem da je vera različita, ali uvek prisutna, kako i na koji način, zavisi od mnogo toga kod čovekaali sam apsolutno siguran da ama baš svako veruje u ponešto nedokazivouglavnom zato ne volim da preispitujem verovanja drugih i da ih omalovažavami ne vidim u veri krivca za mnoge zločine koje su ljudi skrivajući se iza vere uradilina sličan način može da se postavi pitanje uloge nauke u zločinima, koja je pružila sredstvo da se zločin uradisamo je to traženje krivca na pogrešnim stranama
Link to comment
Dve strane juris 1 ime i kad ga dobijes kazes da ne diskutujes o imenima i sad u tecem licu porucujes da diskutujes o stavovima. Zanimljivo.
nije ime to koje je u pravu. niti se diskutuje sa wiki. a jeste da iza svakog stava stoji ime. otuda .)
Link to comment
kako se može poznavati odnos prema nečemu što ne postoji i još prema tome ocenjivati neki kvalitet?
šta bre ne postoji?
ne, nisi rekao, nego uvrćeš i tri puta pitaš da ti se pokaže da su stvarno ateistiako ne vidiš smisla, nemoj da raspravljaš daljespisak sa wiki je sasvim legitiman odgovor na tvoje pitanje
pitao sam tebe za jednog jer si ti rekao da ga ima. pa smo trebali utvrdit jel to ateista i vhunski um.
potpitanje : koliko ljudi je ubijeno kroz istoriju od strane religioznih zato što se uopšte usudilo postaviti pitanje postojanja boga?
mogao si postaviti prostije podpitanje. koliko ljudi je ubijeno kroz istoriju od strane ljudi. Edited by billadni
Link to comment

Jedno je vera a drugo je znanje. Nekada davno Platon je definisao znanje kao "istinito opravdano verovanje". Jedan od glavnih ljudi koji je, gle čuda, se bavio episemologijom i pitanjima znanja je Bertrand Rasel. Veruju ljudi u svašta, ali zašto verovati ako znaš? Nema preke potrebe i to je Bertrand Rasel ukapirao sa 18 godina a nekima treba do sutra da ukapiraju...Znanje je falična stvar, kao i vera. Nekada nisu znali za fizičke zakone, pa su verovali da prosto to tako treba, ili pak nisu verovali uopšte. Recimo, sunce neće izaći ako se ne prinese 30.000 žrtava na taj određeni datum tom i tom bogu. U Evropi tada međutim, su zaista znali pa nisu dolazili u takve situacije.

Link to comment
Jedno je vera a drugo je znanje. Nekada davno Platon je definisao znanje kao "istinito opravdano verovanje". Jedan od glavnih ljudi koji je, gle čuda, se bavio episemologijom i pitanjima znanja je Bertrand Rasel.
istinsko (opravdano) verovanje? to bi bilo ono znanje koje nije dostupno razumu. urodjeno. ali i one racionalne postavke koje će se tek pokazati istinitim.
Link to comment

Najjaci utisak ovde je spremnost vernika da pribegnu muljanju, izbegavanju direktnih odgovora, paralogickim vratolomijama i drugim verbalnim smicalicama ne bi li nekako dokazali da vera u natprirodno nije iracionalna.

Link to comment
bul je car a ne turning. to je kao kada smatrao markonija većim od maksvela. šta je taj turning sve uradio? koji mu je stvaralački opus?
Do skoro nije bilo moguce da budes ateista a da ti zivot ne bude upropasten zbog vernika. Provlacenje naucnika od pre 300 godina nista ne dokazuje. Inace ovo za Tjuringa ti je teska ogavstina. Covek koji je izmislio tjuringovu masinu, razbio enigmu u drugom svetskom ratu i dao nemerljiv doprinos razvoju informatike (gde su njegovi naslednici u sadasnjoj eri superbrzih racunara?) uz to izvrsio samoubistvo nedugo nakon sto su ga vlasti naterale na hemijsku kastraciju jer je bio homoseksualac. A ko je TO prvi poceo da proganja i takve ljude da izlaze patnji? Zli ateisti? Neopisivo si odvratan, nezasluzan ni da neko dobije ban zbog tebe. Mars.
ništa specijalno, samo da ne shvatam neverništvo zdravo za gotovomislio sam da ne verujem, dok nisam shvatio da verujem u koješta iz, na primer, fizike i hemijeneka moja verovanja je razvoj nauke demantovao, tako da više ne verujem u njih, međutim, u obliku u kom su postojala, završavala su posaotako da mislim da mnogi sa spiska bez vere u mnoge pretpostavke ne bi došli do tačke na kojoj su zaslužili da budu na listitakođe mislim da mnogi nisu na spisku zato što su verovali malo u eferekoh već, uz rizik pogrešnog razumevanja, bez vere čovek je pomalo izgubljen, ma koji da je segment života/posla u pitanjuda li veruje u ono što piše u knjizi napisanoj pre dva milenijuma ili neke modernije spekulacije i nije tolika razlika
Ti si svoja verovanja odbacivao i prihvatao nova ako su stara opovrgnuta. Oni koji se nazivaju vernicima svoju veru ne odbaciju, eventualno nevesto prilagodjavaju.
Link to comment
istinsko (opravdano) verovanje? to bi bilo ono znanje koje nije dostupno razumu. urodjeno. ali i one racionalne postavke koje će se tek pokazati istinitim.
Znanje nedostupno razumu nije znanje, rekao bih. Razumne pretpostavke su pretpostavke sve dok se ne dokažu razumskim aparatom.Sve ostalo je nerazumno, tj. iracionalno verovanje.
Link to comment
Bila bi iracionalna da nema smrti.
Znači vera u uskrsnuće je racionalna? Treba da verujemo da ćemo na kraju univerzuma, kada dođe apokalipsa, uskrsnuti i naše svesti i ličnosti će preći u Raj ili Pakao?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...