Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

1. Prethodni predsednik najmoćnije zemlje na svetu je bio verski fanatik, ubedjen da će se Deda Mrazov zombi sin vratiti na Zemlju za njegovog života, pa stoga em nema potrebe zamajavati se očuvanjem okoline, em treba pripremiti veličanstveni povratak koji počinje velikim ratom na Bliskom Istoku. Ovaj put smo ga izbegli za dlaku, ali bojim se da je ludilo samo odloženo.2. Indija i Pakistan. 2+ milijarde ljudi, jedna polovina mrzi drugu polovinu zbog boje kapice, obe imaju nuklearno naoružanje. 3. Izrael. Suluda ideja da je Deda Mraz pre nekoliko hiljada godina obećao nekom nešto, sprovedena u državu sa nuklearnim naoružanjem.4. Iran. Još ga nema, ali ubrzano radi na tome. Prvi na meti - Izrael. Ovo su direktne konkretne pretnje koji nam vise nad glavom svima na planeti. A sve zbog boje kapica.
i?šta je edukacija (i nauka) učinila da se ovo ne desi? i da li će nešto uraditi? kad kažem ovo mislim na činjenicu da imamo verskog fanatika na čelu najmoćnije države sveta. pored sve nauke i pored svog obrazovanja, desi se da postoji čovek koji je stekao univerzitetsko obrazovanje da bude ne smao religiozan nego i verski fanatik i ima dovoljno novca i uticaja da dodje na čelo najmoćnije države sveta! o kakvoj edukaciji onda govodimo?o kakvoj crnojzabrani govorimo kad su vernici širom sveta u ogromnoj većini? jel ti (ili neko drugi) misli da sprovede nekakavu diktaturu i nametne nekakvo dobro svetu i onoj religioznoj većini? a pri tom je velikoj većini tih istih vernika koji su u velikoj većini vera pre uteha nego sredstvo, dakle pre bismo mogli reći da ima više pozitivan nego nejativan efekat.
ovo je besmislica na nivou "ma nemoguće, mora da veruješ bar u nešto", sa kojom se srećem skoro svaki dan..."Potreba" za besmrtnosti i beskonačnosti je religijska izmišljotina, arogancija par excellence i vrhunski ego-trip.
nije besmislica. to je samo moj pokušaj da objasnim kako obrazovan i inteligentan čovek može na tvrdnju da je ovaj svet ograničen i da jednostavno ne postoji teorijska šansa da se sa ograničenim resursima obezbedi beskonačan rast, kaže:ne ja ne verujem u to. ja verujem da će nauka i tehnologija da nadje rešenje. ja to ne mogu drugačije nazvati nego religijom. to je najobičnija vera da je moguće da blagostanje koje neki proživljavaju trenutno može beskonačno trajati. ja bih pre rekao da ta religija štetna za ljudsko društvo i neće doneti utehu, naprotiov. nasuprot tome tradicionalne religije donose utehu milionima jadnih i očajnih svakoga dana...
ne, ne verujem slepo ni u nauku, ne znam šta da ti kažem za grafikon ni šta će biti sutra
lepo je što ne veruješ ;)i, ja ću da ti kažem:1 + 1 = 2nije ni 1.5 ni 3na grafikonu ti lepo piše to 2. ko hoće da gleda neka gleda. i da se vratim na temu, iako, zapravo, sve vreme govorim u vezi sa temom (doduše malo alternativno)još jednom da ponovom (pitanje): kakav uticaj na raširenost religija će imati dugotrajna ekonomska kriza koja je izvesna?
Link to comment
  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

Ali dekss, čoveče, zaboravljaš da su avramske religije apokaliptične - zašto bi se čovek koji veruje u smak sveta trudio da promeni nešto na bolje ako će sve ionako bog da otera u tri lepe?

Link to comment
Ali dekss, čoveče, zaboravljaš da su avramske religije apokaliptične - zašto bi se čovek koji veruje u smak sveta trudio da promeni nešto na bolje ako će sve ionako bog da otera u tri lepe?
I nauka je isto tako apokaliptična, kaže da će Sunce jednog dana sve da otera u tri lepe.
Link to comment
Da, ali za milijardu godina, a dotle je sve moguće.
A gde piše u Bibliji za koliko godina? ;) Uzgred, nije samo to, na sve strane se pominje globalno zagrevanje, ovde npr. tvrde da nećemo imati hrane već za 15-ak godina:http://news.nationalgeographic.com/news/2008/01/080131-warming-crops.htmlPa onda oznoska rupa i ogromne poplave zbog globalnog zagrevanja, asteroidi, supervulkani, zemljotresi, itd, kako je krenulo čudo da smo uopšte živi :P Edited by Time Crisis
Link to comment
i?
i ništa, ako je to sve što imaš da kažešne zaboravi da si me nazvao fanatikom i ludakom, u religioznom transu
šta je edukacija (i nauka) učinila da se ovo ne desi?i da li će nešto uraditi?kad kažem ovo mislim na činjenicu da imamo verskog fanatika na čelu najmoćnije države sveta.pored sve nauke i pored svog obrazovanja, desi se da postoji čovek koji je stekao univerzitetsko obrazovanje da bude ne smao religiozan nego i verski fanatik i ima dovoljno novca i uticaja da dodje na čelo najmoćnije države sveta! o kakvoj edukaciji onda govodimo?o kakvoj crnojzabrani govorimo kad su vernici širom sveta u ogromnoj većini?
sam si sebi odgovoriošta nauka i obrazovanje može uopšte da učini u zemlji u kojoj je poželjnije biti ubica, bivši robijaš nego ateista?ipak, ako pre toga ne odemo u tri lepe, ima nade : i u Americi se procenat ateista konstantno povećava, sa nekih 8% devedesetih, danas su na nekih 14-15%
jel ti (ili neko drugi) misli da sprovede nekakavu diktaturu i nametne nekakvo dobro svetu i onoj religioznoj većini?a pri tom je velikoj većini tih istih vernika koji su u velikoj većini vera pre uteha nego sredstvo, dakle pre bismo mogli reći da ima više pozitivan nego nejativan efekat.
ne mislim da sprovodim diktaturu, u mom idealnom vidjenju društva status svih religija bi bio otprilike onaj koji danas imamo prema grčkoj i rimskoj mitologiji : istorijski korisno i nezaobilazno, deo kulture pa i običaja, ali niko ozbiljan se danas ne klanja i ne prinosi žrtve Zevsu & co
nije besmislica. to je samo moj pokušaj da objasnim kako obrazovan i inteligentan čovek može na tvrdnju da je ovaj svet ograničen i da jednostavno ne postoji teorijska šansa da se sa ograničenim resursima obezbedi beskonačan rast, kaže:ne ja ne verujem u to. ja verujem da će nauka i tehnologija da nadje rešenje.ja to ne mogu drugačije nazvati nego religijom. to je najobičnija vera da je moguće da blagostanje koje neki proživljavaju trenutno može beskonačno trajati.ja bih pre rekao da ta religija štetna za ljudsko društvo i neće doneti utehu, naprotiov.nasuprot tome tradicionalne religije donose utehu milionima jadnih i očajnih svakoga dana...
ti se ovde svadjaš sa nečim što ne tvrdim ni ja a ni niko drugi na ovoj diskusiji, nego si ga ti izmislioto se u ozbiljnoj diskusiji zove straw man podmetačina
Link to comment
Da, ali za milijardu godina, a dotle je sve moguće.
prvo nije za milijardu godina - "najveća ekonomska depresija" je na pljuc od sad. ovo što se sad dešava su prvi talasići toga...drugo kad beše rekoše avraamske religije da će biti ta apokalipsa? možda u njihovim knjigama piše: 2 milijarde godina? naravon da ne. ne piše ništa odredjeno. i nebitno. kakve veze ima što sto su apokaliptične? pa jesu li se posamoubijali zbog te apokalipse? ne nisu. nego žive lepo i srećno. suočavaju se s onim što ih snalazi i to je to. a čoveka može svašta snaći u životu...! najgora stvar koju možeš da uradiš poniženom i uvredjenom obespsravljenom gladnom je da mu uzmeš nadu i veru. pa još na silu. doduše nikako drugačije mu to ne može ni uzeti. a na ovoj planeti su takvi u većini. velikoj većini. i šta ćeš da mu daš u zamenu? ništa!
Link to comment
Nisi ti Bibliju dobro pročitao. Piše. Ne broj, ali piše.
Ma kako da ne. :) 'Ajde reci onda za koliko godina, kad si pročitao i kad znaš :)
Link to comment
i ništa, ako je to sve što imaš da kažešne zaboravi da si me nazvao fanatikom i ludakom, u religioznom transu
nisam zaboravio. rekao sam posle reči koje si napisao. prosto.
sam si sebi odgovoriošta nauka i obrazovanje može uopšte da učini u zemlji u kojoj je poželjnije biti ubica, bivši robijaš nego ateista?
kojoj zemlji?
ipak, ako pre toga ne odemo u tri lepe, ima nade : i u Americi se procenat ateista konstantno povećava, sa nekih 8% devedesetih, danas su na nekih 14-15%
može biti, ali svejedno su imali verskog fanatika kao predsednika. da je i taj jedan, bio je "vredan" ako se pogleda taj "incident" tesko da se može reći da se uticaj ateista povecao.
ne mislim da sprovodim diktaturu, u mom idealnom vidjenju društva status svih religija bi bio otprilike onaj koji danas imamo prema grčkoj i rimskoj mitologiji : istorijski korisno i nezaobilazno, deo kulture pa i običaja, ali niko ozbiljan se danas ne klanja i ne prinosi žrtve Zevsu & co
lepo je sanjati. verske knjige i usmena predanja su pune lepih bajki.
ti se ovde svadjaš sa nečim što ne tvrdim ni ja a ni niko drugi na ovoj diskusiji, nego si ga ti izmislioto se u ozbiljnoj diskusiji zove straw man podmetačina
ja bih to pre pisao kao alternativni pogleda na stvar.
Nisi ti Bibliju dobro pročitao. Piše. Ne broj, ali piše.
u tome je poenta. što je onda neodredjena apokalipsa gora od jasno definisane? Edited by dekss
Link to comment

eh, vernici moji, ja treba da vam citiram Bibiliju i podsećam šta u njoj piše...http://wwwyu.com/biblija/41mar013.htm

30 Zaista vam kažem da ovaj naraštaj neće proći dok se ovo sve ne zbude.
kaže Deda Mrazov zombi sin svojim sledbenicima, a pre toga :
I kad izlažaše iz crkve reče Mu jedan od učenika Njegovih: Učitelju! Gle kakvo je kamenje, i kakva građevina!

2 I odgovarajući Isus reče mu: Vidiš li ovu veliku građevinu? Ni kamen na kamenu neće ovde ostati koji se neće razmetnuti.

3 I kad seđaše na gori Maslinskoj prema crkvi, pitahu Ga samog Petar i Jakov i Jovan i Andrija: 4 Kaži nam kad će to biti? I kakav će znak biti kad će se to sve svršiti?

5 A Isus odgovarajući im poče govoriti: Čuvajte se da vas ko ne prevari.

6 Jer će mnogi doći u moje ime govoreći: Ja sam; i mnoge će prevariti. 7 A kad čujete ratove i glasove o ratovima, ne plašite se; jer treba da to bude; ali to još nije posledak.

8 Ustaće narod na narod i carstvo na carstvo; i zemlja će se tresti po svetu; i biće gladi i bune. To je početak stradanja. 9 A vi se čuvajte; jer će vas predavati u sudove i po zbornicama biće vas, i pred kraljeve i careve izvodiće vas mene radi za svedočanstvo njima.

10 I u svim narodima treba da se najpre propovedi jevanđelje.

11 A kad vas povedu da predaju, ne brinite se unapred šta ćete govoriti, niti mislite; nego šta vam se da u onaj čas ono govorite; jer vi nećete govoriti nego Duh Sveti.

12 I predaće brat brata na smrt i otac sina, i ustaće deca na roditelje i pobiće ih.

13 I svi će omrznuti na vas imena mog radi. Ali koji pretrpi do kraja blago njemu.

14 A kad vidite mrzost opustošenja, za koju govori prorok Danilo, da stoji gde ne treba (koji čita da razume): tada koji budu u Judeji neka beže u gore;

15 I koji bude na krovu da ne silazi u kuću, niti da ulazi da uzme šta iz kuće svoje;

16 I koji bude u polju da se ne vraća natrag da uzme haljinu svoju. 17 Ali teško trudnima i dojiljama u te dane!

18 Nego se molite Bogu da ne bude bežanje vaše u zimu. 19 Jer će u dane te biti nevolja kakva nije bila od početka stvorenja koje je Bog stvorio do sad, i neće ni biti.

20 I da Gospod ne skrati dane niko ne bi ostao; ali izabranih radi, koje izabra, skratio je dane. 21 Tada ako vam ko reče: Evo ovde je Hristos, ili: Eno onde, ne verujte.

22 Jer će izaći lažni Hristosi i lažni proroci, i pokazaće znake i čudesa da bi prevarili, ako bude moguće, i izabrane.

23 Ali vi se čuvajte: eto vam sve kazah napred.

24 Ali u te dane, posle te nevolje, sunce će pomrčati, i mesec svoju svetlost izgubiti.

25 I zvezde će spadati s neba i sile nebeske pokrenuti se. 26 I tada će ugledati Sina čovečjeg gde ide na oblacima sa silom i slavom velikom.

27 I tada će poslati anđele svoje i sabraće izabrane svoje od četiri vetra, od kraja zemlje do kraja neba.

28 A od smokve naučite se priči: kad se već njena grana pomladi i stane listati, znate da je blizu leto. <a name="29">29 Tako i vi kad vidite ovo da se zbiva, znajte da je blizu kod vrata.

Link to comment

Čudo li jedno da sve to pročitaš i onda preskočiš, odnosno "preskočiš" sledeći deo:

36. А о дану томе и часу нико не зна, ни анђели небески, до отац мој сам.
Edited by Time Crisis
Link to comment
Čudo li jedno da sve to pročitaš i onda preskočiš, odnosno "preskočiš" sledeći deo:
To što si citirao ne isključuje ono prvo : dok ne prodje naraštaj je okvir, a u tom okviru niko ne zna tačan datum i sat. Ili zombi laže.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...