Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

  1. 1. Organizovanu religiju bi trebalo

    • Zakonom zabraniti
    • Suzbijati argumentima njen uticaj
    • Ignorisati
    • Siriti i podrzavati


Recommended Posts

Kako, kada u Novom zavetu stoji primer ljudi koji su hteli da kamenuju onu prostitutku a Isus im kaze: 'Koji od vas je bez greha neka prvi baci kamen'. Zato sam te to i pitala.
Biblija je bućkuriš verovanja i usmenih predavanja tog doba, ima tu svega, skoro pa za svakog ponešto. Od stajanja sunca u mestu do "činjenice" da pravi vernici mogu slobodno piti otrova a da im ništa ne bude.Kroz istoriju je mnogo više puta upotrebljena kao izvor za gadosti raznih vrsta nego kao pouka "svi smo mi grešnici".
Link to comment
  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

Odluči već jednom šta se traži, sam sebi protivrečiš.Čuda ne postoje, sve podlaže zakonima prirode tj. fizike.
Eh, čuda. Znam šta hoćeš da kažeš, ali bila je to stilska figura.
Dozvoljavam naravno mogućnost da uopšte ne shvatam pitanje, filozofija mi nije nimalo bliska. Meni deluje kao velika mentalna masturbacija, otprilike na nivou "koliko andjela staje na vrh igle".
Žao mi je što tako misliš. :( Za mene je Kantovo otkriće (da, da, baš tako, otkriće, a ne mentalna masturbacija (kakav žalostan izraz!) ili špekulacija) koje se sastoji u podeli na pojavu i stvar po sebi jedan od najvećih i najvažnijih trijumfa ljudskog uma uopšte.
Link to comment
Kako, kada u Novom zavetu stoji primer ljudi koji su hteli da kamenuju onu prostitutku a Isus im kaze: 'Koji od vas je bez greha neka prvi baci kamen'. Zato sam te to i pitala.
Znam da si zato pitala, a zbog čega bi drugog. Odgovor je i dalje isti. Cela biblija ti je jedan veliki doublethink.
Ne, to je samo jos jedna new age filozofija povodom ovih pitanja, koja je samo spekulacija jer nije dokazana (slicno kao i pojam duse kod tradicionalnih religija).
To je još odavno dokazao gospodin po imenu Džordž Berkli.
Sad cu ti ja reci sta smo mi. Zamisli da jedna zemlja napadne drugu. Ona ima svoju komandu, svoju vojsku na terenu, svoje linije snabdevanja, mrezu puteva itd. Mozak je komanda (predsednik, vlada, kralj, general svi koji odlucuju). Ruke i noge su vojnici koji ratuju, krvotok predstavljaju putevi kojima se vojska snabdeva, a veze komande i armija su nervi. Cela zemlja koja napada (i ona koja se brani) predstavlja osobu. Sad mi reci, da li iko iole ozbiljan razmara mogucnost da drzave imaju neku svoju nadsvest, da postoje?
Mešaš babe i žabe.
Koliko ljudi je dozivelo utehu zbog svog verovanja?
The fact that a believer is happier than a sceptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one.Džordž Bernard Šo :)
Na primer, neke od njih?
Eh, sad, nemam baš toliko vremena. Edited by Bakemono
Link to comment

oni koji strahuju ''samo'' od božije kazne su daleko spokojniji on nekih koji se bore sa kojekakvim ovozemaljskim strahovima.dokle god ima ljudi kojima je uteha, neka postoji.

Link to comment
oni koji strahuju ''samo'' od božije kazne su daleko spokojniji on nekih koji se bore sa kojekakvim ovozemaljskim strahovima.dokle god ima ljudi kojima je uteha, neka postoji.
Hoćemo li isto da kažemo i za alkoholizam?
Link to comment
oni koji strahuju ''samo'' od božije kazne su daleko spokojniji on nekih koji se bore sa kojekakvim ovozemaljskim strahovima.dokle god ima ljudi kojima je uteha, neka postoji.
da se religija zadržava na tome da deluje kao uteha, ne bih imao ništa protivproblem nastaje kad religija hoće da upravlja mojim životom, a trudi se svaka, i svaka bi upravljala do najmanje sitnice, samo da im se dozvoliovo malo slobode i zdravog razuma što smo uspeli da izborimo bi nam ukinuli dok trepneš, samo da mogu
Link to comment

pa tanka je ta linija izmedju utehe i straha, priznajem. na neke ljude ta priča o dobru i zlu deluje. @bakemono šta sad treba da kažem, ne nećemo reći za alkoholizam :)eto rekla sam. mada, ako neko izgubi svoje najbliže u saobraćajnog nesreći i istog momenta kada postane svestan toga se oda alkoholu, šta s' njim ?učiti ga da živi sa gubitkom i govoriti mu da život ide dalje ... joj pa ne znam.

Link to comment
@bakemono šta sad treba da kažem, ne nećemo reći za alkoholizam :)eto rekla sam.
Zašto? Da nije zato što je štetan? E pa isto važi i za religiju, od nje mnogo više štete nego koristi.
mada, ako neko izgubi svoje najbliže u saobraćajnog nesreći i istog momenta kada postane svestan toga se oda alkoholu, šta s' njim ?učiti ga da živi sa gubitkom i govoriti mu da život ide dalje ... joj pa ne znam.
Jedno je tu sigurno, a to je da alkohol ne treba propagirati. Baš kao ni religiju. Edited by Bakemono
Link to comment
Sedam mudraca bambusovog gaja su propagirali i jedno i drugo i nista im nije falilo.
a uz njih i Li Tai Po :) bas si jako lep primer nasao.sloboda bez ekstaze je nistavna. vera ponekad nudi i jedno i drugo. nije sve tamjan i mrak.
Link to comment
Sedam mudraca bambusovog gaja su propagirali i jedno i drugo i nista im nije falilo.
Ako bih morao da izaberem neku religiju, to bi bio taoizam. :wub: Ima religija i religija, a još na početku sam rekao da mislim na avramske.
Link to comment
a uz njih i Li Tai Po :) bas si jako lep primer nasao.sloboda bez ekstaze je nistavna. vera ponekad nudi i jedno i drugo. nije sve tamjan i mrak.
Može i Omar Kajam, recimo, ali rekao bih da se on može više smatrati buntovnikom u islamskom svetu.E da, i Rumi i mnogi drugi sufiji, ali to su ljudi svoje vrste.
Link to comment
E da, i Rumi i mnogi drugi sufiji, ali to su ljudi svoje vrste.
Dao si mi slagvort. Sufizam je ziva tradicija u islamu, buntovna, ekstaticka...Bas sam hteo da podelim sa forumom jednu sufi pesmu koju je nepoznat covek opisao kao "stately song that bends time and space". Ko hoce da cuje kako zvuci delatna sufi misao, neka klikne i pusti pesmu Nusrata Fateha Ali Khana "Ya Mohammed Medina Bula Lo Mujhe", zavali se i meditira. Avramovske religije mogu da ponude i takve bisere. Da je islam samo tu pesmu stvorio, ja bih mu bio zahvalan. Ne prodje nedelja da je ne odslusam.link Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...