Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tesko da se nesto sto postoji preko hiljadu godina i obuhvata preko milijardu ljudi i gomilu nezavisnih pravaca i skola misljenja, u drzavama sa razlicitim kulturama, moze podvesti pod jedan entitet koji "radi" ovo ili ono. Takvom vrstom simplifikacije, kojom se sigurno sluze islamski fundamentalisti, moglo bi se zakljuciti da je kultura zvana "Zapad" najvece zlo koje je ikada postojalo, imajuci u vidu broj ljudi koje je pobila (spram kojeg Islam izgleda kao peace 'n' love pokret), gnusne ideologije koje je iznedrila, kao i nezgodan obicaj porobljavanja ostatka sveta. "Islam" u tom smislu je jezicka varka, iluzija, kao i "religija", "Zapad" i slicno.
kultura zvana "Zapad" se do skoro zvala "hrišćanstvo" i ima veći štetočinski bilans po čovečanstvo od islamato nimalo ne opravdava islam, i ne mogu da svarim Dabovićevu izjavu da im se sve prašta zbog jedne lepe pesme (ako sam pogrešno shvatio njegovu izjavu, sorry na nesporazumu)
Link to comment
  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

kultura zvana "Zapad" se do skoro zvala "hrišćanstvo" i ima veći štetočinski bilans po čovečanstvo od islamato nimalo ne opravdava islam, i ne mogu da svarim Dabovićevu izjavu da im se sve prašta zbog jedne lepe pesme (ako sam pogrešno shvatio njegovu izjavu, sorry na nesporazumu)
Ja ne bih te bilanse olako pripisavao religijama, i jedan običan auto može biti ubistveno oruđe kada je čovek za njegovim volanom pogrešan.
Link to comment
kultura zvana "Zapad" se do skoro zvala "hrišćanstvo" i ima veći štetočinski bilans po čovečanstvo od islamato nimalo ne opravdava islam, i ne mogu da svarim Dabovićevu izjavu da im se sve prašta zbog jedne lepe pesme (ako sam pogrešno shvatio njegovu izjavu, sorry na nesporazumu)
Ok, samo kad se pogleda taj stetocinski bilans velikih religija, koji deo njega otpada na zlocine izvrsene zbog hriscanstva i islama, a koji na zlocine vrsene u njihovo ime iz malo prizemnijih pobuda? Ako neko vodi imperijalisticku politiku u ime "demokratije", da li cemo bilans te politike pripisati onome ko je vodi ili "demokratiji"? Btw. tvoj stav vodi u direktan sukob sa 2-3 milijarde vernika. Zanima me kako u praksi izgleda to "neprastanje" sledbenicima stetocinskih religija, kad se radi o ljudima iz tvog okruzenja, kolegama, komsijama, poznanicima, a mozda i prijateljima i clanovima uze i sire porodice.
Link to comment
Btw. tvoj stav vodi u direktan sukob sa 2-3 milijarde vernika. Zanima me kako u praksi izgleda to "neprastanje" sledbenicima stetocinskih religija, kad se radi o ljudima iz tvog okruzenja, kolegama, komsijama, poznanicima, a mozda i prijateljima i clanovima uze i sire porodice.
"Nepraštanje" se svodi na ovo što upravo vidiš - diskusiju o religiji. Uvek i svuda kad mi se za to ukaže prilika iznesem stav da je religija kolektivno ludilo, raka rana čovečanstva, tumor-parazit koji ga izjeda i koji će mu, na moju veliku žalost, verovatni i doći glave. U bližem i širem okruženju osećam se kao što bi se ti osećao da živiš na planeti gde velika većina naizgled sasvim normalnih ljudi veruje u Deda Mraza. Ajde što veruju, ne bi toliko smetalo, ali to ide dotle da oni znaju i pokušavaju i tebi da nametnu obrazac ponašanja, kako ćeš da se oblačiš, šta ćeš da jedeš, s kim ćeš da živiš... koji je po njima jedini pravi da bi na kraju godine dobio poklon. A ima raznih sledbenika sa raznim tumačenjima, koja su tebi sva jednako besmislena. Ovi sa plavim kapicama ne vole one sa zelenim, a zajedno mrze one sa crvenim. A svaka podgrupa za sebe misli da je jedino ona u pravu. I ubijaju se medjusobno zbog različitih boja kapica.
Link to comment
"Nepraštanje" se svodi na ovo što upravo vidiš - diskusiju o religiji. Uvek i svuda kad mi se za to ukaže prilika iznesem stav da je religija kolektivno ludilo, raka rana čovečanstva, tumor-parazit koji ga izjeda i koji će mu, na moju veliku žalost, verovatni i doći glave. U bližem i širem okruženju osećam se kao što bi se ti osećao da živiš na planeti gde velika većina naizgled sasvim normalnih ljudi veruje u Deda Mraza. Ajde što veruju, ne bi toliko smetalo, ali to ide dotle da oni znaju i pokušavaju i tebi da nametnu obrazac ponašanja, kako ćeš da se oblačiš, šta ćeš da jedeš, s kim ćeš da živiš... koji je po njima jedini pravi da bi na kraju godine dobio poklon. A ima raznih sledbenika sa raznim tumačenjima, koja su tebi sva jednako besmislena. Ovi sa plavim kapicama ne vole one sa zelenim, a zajedno mrze one sa crvenim. A svaka podgrupa za sebe misli da je jedino ona u pravu. I ubijaju se medjusobno zbog različitih boja kapica.
Od reči do reči tačno.
Kakve to veze ima? Nije sigurno iz Biblije precrtao taj grafit :)
Očigledno je i na članove Obraza Biblija ostavila isti utisak kao na mene, a to je ono što je trebalo pokazati.
Link to comment
Ok, samo kad se pogleda taj stetocinski bilans velikih religija, koji deo njega otpada na zlocine izvrsene zbog hriscanstva i islama, a koji na zlocine vrsene u njihovo ime iz malo prizemnijih pobuda?
Ne vidim razliku. Možeš li da navedeš neki primer?
Link to comment
Ja ne bih te bilanse olako pripisavao religijama, i jedan običan auto može biti ubistveno oruđe kada je čovek za njegovim volanom pogrešan.
S tim što je religija oruđe za istrebljenje kritičke misli i potčinjavanje autoritetima koji potom upravljaju tom masom zavedenih kako im je volja. Da nije tako, da avramske religije nemaju tu svrhu, nikad ne bi ni postale državne religije i njihov uticaj bi danas bio isti kao Jehovinih svedoka.
Link to comment
"Nepraštanje" se svodi na ovo što upravo vidiš - diskusiju o religiji. Uvek i svuda kad mi se za to ukaže prilika iznesem stav da je religija kolektivno ludilo, raka rana čovečanstva, tumor-parazit koji ga izjeda i koji će mu, na moju veliku žalost, verovatni i doći glave. U bližem i širem okruženju osećam se kao što bi se ti osećao da živiš na planeti gde velika većina naizgled sasvim normalnih ljudi veruje u Deda Mraza. Ajde što veruju, ne bi toliko smetalo, ali to ide dotle da oni znaju i pokušavaju i tebi da nametnu obrazac ponašanja, kako ćeš da se oblačiš, šta ćeš da jedeš, s kim ćeš da živiš... koji je po njima jedini pravi da bi na kraju godine dobio poklon. A ima raznih sledbenika sa raznim tumačenjima, koja su tebi sva jednako besmislena. Ovi sa plavim kapicama ne vole one sa zelenim, a zajedno mrze one sa crvenim. A svaka podgrupa za sebe misli da je jedino ona u pravu. I ubijaju se medjusobno zbog različitih boja kapica.
jao, jao, kakvo lupetanje! kakav fanatizam! i iskljucivost! :isuse: ovo si napisao u religioznom transu, jel da?? :lol: ajd da ovo napise neki fanaticni zaslepljeni vernik, ali obrazovan covek. ateista. fujovakve izjave takve izjednacavaju sa religioznim fundamentalistom!religija je deo tog covecanstva od njegovog rodjenja. i jos ga nije ubila, i ne zna se ka'će ...iako je njegova rak rana, tumor, parazit... prosto da ne poverujes! ;)zapravo možda se i zna se ka'će. (pozajmiću grafikon sa druge teme)limits-to-growth.JPGneko može da pomisli da ovo nema nikakve veze sa temom. ima, itekako.kakav je stav obrazvanog ateiste (ali vernika) prema ovom grafikonu? tesko je odgovriti univerzalno, ali uglavnom ovakav:"(svemoguća i beskonačna) nauka i tehnologija ce naci resenje. ja verujem u to! (aleluja)... čovečanstvo će stići do zvezda. osvojićemo raj druge planete... bla bla"a čovečćanstvo već 40 godinica ide sasvim lepo ovim linijicama, podsmeva im se i sigurno je/veruje da će se rešenje naći. "rešenje ne postoji. na ogrničenom planetu nemoguć je beskonačan eksponencijalan rast i trošenje ograničenih resursa" - govori zdrav razuma vernici nauke i tehnoligije (i pri tom kao bajagi ateisti) ignorišu razum pa kažu: "moguće je, moguće. bog je svemoguć..."pa još upiru prste u vernike i govore: "vi ste krivi!" kako je moguć taj paradoks?možda je to isti onaj paradoks kad jedan vernik ubija drugog jer ne veruje u njegovog boga nego u nekog drugog, a bog je jedan :o . i naravno pri tom izgovara reči: "vi ste krivi za sve. za zlo..." i po mogućstvu želi da zabrani one druge, jer zna da smo mi u pravu. hmm, ima logike.još nešto mi pada na pamet: čoveku je izgleda potrebna besmrtnost, beskonačnost. neograničenost. otuda valjda dolazi i vera... u mogućnost te beskonačnosti, besmrtnosti, pa bila ona i vera da možemo dosegnuti kraj univerzume .... jednog dana... bar neko iz tog "mog" čovečanstva... jednog dana... a pri tom nekad davno odleteli jedared (samo) na mesec, pa se onda uke*ali od napora i sad evo u ovom trenutku ne možemo ni tamo. ne znamojbga. jadno. pa sad pričamo legende o tome i mitove kako ćemo sad, još malo, krenuti još dalje.
Link to comment
Zašto? Da nije zato što je štetan? E pa isto važi i za religiju, od nje mnogo više štete nego koristi.Jedno je tu sigurno, a to je da alkohol ne treba propagirati. Baš kao ni religiju.
vidi, ne upraznjavam ni jedno ni drugo, pa mi je tesko da propagiram ili branim. govorim cisto na osnovu posmatranja ljudi koji imaju problem ili utehu sa jednim ili drugim. neki su u teskom problemu, a neki plivaju solidno kroz zivot. a sta je stetno? ili stetnije. pa nemam pojma. i hipervitaminoza je losa za organizam.
Link to comment
kakav je stav obrazvanog ateiste (ali vernika) prema ovom grafikonu? tesko je odgovriti univerzalno, ali uglavnom ovakav:"(svemoguća i beskonačna) nauka i tehnologija ce naci resenje. ja verujem u to! (aleluja)... čovečanstvo će stići do zvezda. osvojićemo raj druge planete... bla bla"
Obična insinuacija. Ti koji tako misle su veliki deo problema i od njih će se svako razuman ograditi.
Link to comment
Obična insinuacija. Ti koji tako misle su veliki deo problema i od njih će se svako razuman ograditi.
vidji vraga. ti nisi taj vernik? lepo. iznenadjen sam, iskreno. retki su taki.onda možda možeš shvatiti sledeće:kad započne ta dugotrajna ekonomska kriza (industrial output per capita, services per capita, food per capita... da ne pominjem population... u nezadrživom padu) šta će se desiti sa religioznošću ljudi? nema nikakve sumnje da će doći do njene eksplozije - siromašni i uz to očajni ljudi poverovaće u prvu stvar koja će utešiti ... o nekakvom edukovanju u takvim okolnostima nema nikakvog govora. jel neko pominje zabranu?!? :isuse:EDIT:setih se: kad kazes "problema" - na šta tačno misliš? Edited by dekss
Link to comment
jao, jao, kakvo lupetanje! kakav fanatizam! i iskljucivost! :isuse: ovo si napisao u religioznom transu, jel da?? :lol: ajd da ovo napise neki fanaticni zaslepljeni vernik, ali obrazovan covek. ateista. fujovakve izjave takve izjednacavaju sa religioznim fundamentalistom!religija je deo tog covecanstva od njegovog rodjenja. i jos ga nije ubila, i ne zna se ka'će ...iako je njegova rak rana, tumor, parazit... prosto da ne poverujes! ;)
1. Prethodni predsednik najmoćnije zemlje na svetu je bio verski fanatik, ubedjen da će se Deda Mrazov zombi sin vratiti na Zemlju za njegovog života, pa stoga em nema potrebe zamajavati se očuvanjem okoline, em treba pripremiti veličanstveni povratak koji počinje velikim ratom na Bliskom Istoku. Ovaj put smo ga izbegli za dlaku, ali bojim se da je ludilo samo odloženo.2. Indija i Pakistan. 2+ milijarde ljudi, jedna polovina mrzi drugu polovinu zbog boje kapice, obe imaju nuklearno naoružanje. 3. Izrael. Suluda ideja da je Deda Mraz pre nekoliko hiljada godina obećao nekom nešto, sprovedena u državu sa nuklearnim naoružanjem.4. Iran. Još ga nema, ali ubrzano radi na tome. Prvi na meti - Izrael. Ovo su direktne konkretne pretnje koji nam vise nad glavom svima na planeti. A sve zbog boje kapica.
zapravo možda se i zna se ka'će. (pozajmiću grafikon sa druge teme)limits-to-growth.JPGneko može da pomisli da ovo nema nikakve veze sa temom. ima, itekako.kakav je stav obrazvanog ateiste (ali vernika) prema ovom grafikonu? tesko je odgovriti univerzalno, ali uglavnom ovakav:"(svemoguća i beskonačna) nauka i tehnologija ce naci resenje. ja verujem u to! (aleluja)... čovečanstvo će stići do zvezda. osvojićemo raj druge planete... bla bla"a čovečćanstvo već 40 godinica ide sasvim lepo ovim linijicama, podsmeva im se i sigurno je/veruje da će se rešenje naći. "rešenje ne postoji. na ogrničenom planetu nemoguć je beskonačan eksponencijalan rast i trošenje ograničenih resursa" - govori zdrav razuma vernici nauke i tehnoligije (i pri tom kao bajagi ateisti) ignorišu razum pa kažu: "moguće je, moguće. bog je svemoguć..."pa još upiru prste u vernike i govore: "vi ste krivi!" kako je moguć taj paradoks?
ovo je besmislica na nivou "ma nemoguće, mora da veruješ bar u nešto", sa kojom se srećem skoro svaki danne, ne verujem slepo ni u nauku, ne znam šta da ti kažem za grafikon ni šta će biti sutra
možda je to isti onaj paradoks kad jedan vernik ubija drugog jer ne veruje u njegovog boga nego u nekog drugog, a bog je jedan :o . i naravno pri tom izgovara reči: "vi ste krivi za sve. za zlo..." i po mogućstvu želi da zabrani one druge, jer zna da smo mi u pravu. hmm, ima logike.još nešto mi pada na pamet: čoveku je izgleda potrebna besmrtnost, beskonačnost. neograničenost. otuda valjda dolazi i vera... u mogućnost te beskonačnosti, besmrtnosti, pa bila ona i vera da možemo dosegnuti kraj univerzume .... jednog dana... bar neko iz tog "mog" čovečanstva... jednog dana... a pri tom nekad davno odleteli jedared (samo) na mesec, pa se onda uke*ali od napora i sad evo u ovom trenutku ne možemo ni tamo. ne znamojbga. jadno. pa sad pričamo legende o tome i mitove kako ćemo sad, još malo, krenuti još dalje.
"Potreba" za besmrtnosti i beskonačnosti je religijska izmišljotina, arogancija par excellence i vrhunski ego-trip.
Link to comment
Očigledno je i na članove Obraza Biblija ostavila isti utisak kao na mene, a to je ono što je trebalo pokazati.
Jes' takvi su zbog Biblije, inače bi bili smerni i uzorni, ali Biblija ih pokvarila. :lol::isuse: Edited by Time Crisis
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...