Jump to content
IGNORED

Pojam "urbano"


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

mnjah. ta jomina vizija grada pociva na legitimizaciji geto kulture 80tih i 90tih. ko to jos uopste uzima u obzir. masovni trend je upravo kontra, a i on je zreo.

 

meni nije važno toliko šta ona želi da zakuca u vremenu i prostoru, koja je to sadržina, koliko mi je zanimljiva sama težnja za tim zakucavanjem. nema veze šta je u kadru, važno je da ona hoće mrtvu prirodu.

mislim, ne vidim razliku između maje i jedne što sam je juče upoznala što joj je bitno da joj se ćerka uda za momka iz stare crne gore. ista je to matrica.

Link to comment
  • Replies 783
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    49

  • ToniAdams

    46

  • Аврам Гојић

    43

  • Caligula

    38

+1

 

Najbolje što je ovaj grad imao i što ima je to što na 5. spratu u soliteru u bloku živi kapetan Piroćanac ženom Dalmatinkom, koju je smuvao dok je službovao u Zemuniku a na spratu ispod Slovenac, zastupnik Gorenja, sa ženom koja je rodom iz Čuruga a studirala je u Beogradu. I što se njihova deca igraju zajedno ispred zgrade.

E jebi ga ako je to najbolje. Vi ste skroz zastranili.

Link to comment

+1

 

Najbolje što je ovaj grad imao i što ima je to što na 5. spratu u soliteru u bloku živi kapetan Piroćanac ženom Dalmatinkom, koju je smuvao dok je službovao u Zemuniku a na spratu ispod Slovenac, zastupnik Gorenja, sa ženom koja je rodom iz Čuruga a studirala je u Beogradu. I što se njihova deca igraju zajedno ispred zgrade.

 

Bravo.

Link to comment

+1

 

Najbolje što je ovaj grad imao i što ima je to što na 5. spratu u soliteru u bloku živi kapetan Piroćanac ženom Dalmatinkom, koju je smuvao dok je službovao u Zemuniku a na spratu ispod Slovenac, zastupnik Gorenja, sa ženom koja je rodom iz Čuruga a studirala je u Beogradu. I što se njihova deca igraju zajedno ispred zgrade.

 

Sve to doslo na talasu onih koji su razbucali praaaaavu graaaaadjansku klasu i - svi se od reda uselili u oteto...

 

Staaaare Beogradjane prepoznajes po tome sto se toj pedigre referenci uteknu kada im nista drugo ne preostane, otuda i otkrivanje pojma urbano u svom novokomponovanom znacenju.

Najurbanije i to izistinski generacije izasle su upravo i najvise sa Novog Beograda, kao potomci prve generacije Novobeogradjana, one prve generacije koja je po prvi put kupatilo videla i koristila u ogavnim novobeogradskim blokovima, koja se ucila gradskom zivotu i podigla najurbaniju decu u ex-Yu.

I po mentalitetu i vizuelno....

Link to comment

I Nislija i komunjara pride  :ph34r:

Kud ces grdju kombinaciju.

 

 

Srce mi krvari sto necu moci da cujem/procitam Duskov komentar na ovaj trejler 

Edited by CowBoy
Link to comment

+1

 

Najbolje što je ovaj grad imao i što ima je to što na 5. spratu u soliteru u bloku živi kapetan Piroćanac ženom Dalmatinkom, koju je smuvao dok je službovao u Zemuniku a na spratu ispod Slovenac, zastupnik Gorenja, sa ženom koja je rodom iz Čuruga a studirala je u Beogradu. I što se njihova deca igraju zajedno ispred zgrade.

 

 

+1

 

I ne samo taj, već mnogi gradovi u ex-Yu.

 

Inače ko ne veruje, ima ova priča i svoju nišku verziju koja kaže da je Niš bio jedan mlogo opasan grad dok ga nisu upropastili dođoši i komunjare, a bio je najobičnija palanka i ništa više.

 

Jednom prilikom, pitao sam oca: "Kada je Niš počeo da se brojčano uvećava, kada ste počeli da pravite fabrike?". Pitao sam i dobio negativan odgovor: "Ne, ranije, odmah posle oslobođenja, kada su sklonjene rampe na trošarinama oko Niša''.

To što je sada jasno, tada nije bilo. ''Opanak je ušao u cipelu'', ponovo je otac objašnjavao.

Sada mi je bilo jasno, ali nisam mogao da prihvatim to mišljenje kao činjenicu. Svet je bio sunčan, ja sam bio mlađi i nije bilo teorije da išta u Nišu ne valja.

Prvi put sam ozbiljno posumnjao u sebe kada sam sat vremena išao kroz grad i nisam sreo nikoga poznatog. Šta je sa svim tim ljudima, pomislio sam. Ulicama grada su se kretala nepoznata lica.

 

Edited by Syme
Link to comment

Pa naravno. Pise isto sto i ti zadnjih par godina. Naravno da je "bravo".

 

Indy, ne znam da li izvalljuješ, ali proteklih par meseci ja s tobom ne komuniciram i to će tako ostati trajno, jer si me teško lično uvredio bez ikakvog povoda, ne u žaru svađe  - to se i prašta i zaboravlja -  već onako usput. Takav ti je bio ćeif, da mi se posereš u život i rad, da se iskenjaš u način na koji zarađujem za život.

 

Možeš da mi se obraćaš i dalje, ali mi više nikada nećemo razgovarati, pa vidi da li ti se isplati. Ovo je poslednji put da ti bilo šta govorim.

Link to comment

Srce mi krvari sto ne mogu da cujem/procitam Duskov komentar na ovaj trejler 

Ne moras da se trudis: covek jeste bio ubedjeni komunista; drugi je problem sto ga sadasnji beogradedobrojutro ljubitelji prisvajaju i ko zmija noge kriju tu cinjenicu.

Kojom se on, BTW, ponosio, naravno ne lupajuci se u grudi junacke i po kafanskom stolu.

Link to comment

Sve to doslo na talasu onih koji su razbucali praaaaavu graaaaadjansku klasu i - svi se od reda uselili u oteto...

 

Staaaare Beogradjane prepoznajes po tome sto se toj pedigre referenci uteknu kada im nista drugo ne preostane, otuda i otkrivanje pojma urbano u svom novokomponovanom znacenju.

Najurbanije i to izistinski generacije izasle su upravo i najvise sa Novog Beograda, kao potomci prve generacije Novobeogradjana, one prve generacije koja je po prvi put kupatilo videla i koristila u ogavnim novobeogradskim blokovima, koja se ucila gradskom zivotu i podigla najurbaniju decu u ex-Yu.

I po mentalitetu i vizuelno....

 

jeste i sve su pikali fucu ispred SIVa :fantom:

Link to comment

Cini mi se da je neko ovde vec napisao/pomenuo: najurbaniji lik Beograda 70-ih i prve polovine 80-ih bio je pokojni Zuko Dzumhur.

Ovo tek da postavimo neki etalon za urbano i za ovo sto je napisao Arbeitman: radi se o identicnoj percepciji urbanog.

I pravim vrednostima pojma urbano suprotstavljenog palanackom i seoskom kao sinonimima za uskogrudo, netolerantno, zatucano...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...