Jump to content
IGNORED

Drive (2011)


3opge

Recommended Posts

ja gledao ponovo!i utisak je malo bolji, ali ne značajno. prvo da kažem da film koči negde malo iza polovine, otprilike od scene u liftu, i tu posle slabo ima pomoći. ona nestaje iz filma, ostaje on sa svojim "drive-om", koji očigledno nije dovoljan, bar za mene. takođe, kad sam već kod scene u liftu, tu on ubija onog tipa tako što ga, sasvim neuobičajeno, 78 puta đonom nabode u glavu dok mu se mozak ne pretvori u sok od maline. drive?moj trip je da je taj "drive"... htedoh da napišem autodestrukcija, ali je suviše jeftino. dakle, ne znam šta je, muči ga neka briga, ali ja ne vidim šta je to. pita bruksa u jednom momentu da li zna za priču o škorpiji i žabi, a na kraju, dok sede u restoranu, on zna (znamo i mi) da će ga ovaj roknuti kad izađu, i ipak ga pušta da to uradi (okreće mu leđa). sve to sa anđeoski blagim licem. i na kraju, definitivno odlazi da umre negde pored puta (u tom poslednjem kadru kao da se na njegovom licu vidi olakšanje). i da ostane živ, on mora da ode, nesposoban je za uspostavljanje emotivne veze + sa sobom donosi nevolje, ili još gore, sam ih provocira. to mu je valjda taj drive, drive škorpije koja cepi žabu iako zna da je to i njen kraj. sa tim lepa komšika nema nikakve veze.sve bi to bilo ok da se nama sve vreme ne sugeriše da je on nekakav heroj. to je samo njegov drive. dižem ocenu za jedan podeok, tako da sad stiže do negde 7/10. ipak mislim da nije iskorišćen potencijal.i na kraju, stvarno je uslikan bogovski, ali s očiglednim predumišljajem.
meni je zanimljivo da sam odmah 'razumeo' da vozac prezivljava susret sa bernijem (bernie rose je inace reditelj candymana :P) i da ne odlazi da umre. bernijevo secivo je tu da presece svaku simbolicku vezu koju vozac moze da ima sa pokusajem 'normalnog' zivota.btw, zorge kaze strip u filmu (ah-a) a meni se cini da je u pitanju druga umetnicka forma ogoljenih likova - opera.edit: btw, procitao sam knjigu i mogu da kazem, osim da je kraj daleko jasniji i potvrdjuje moju intuiciju, da bi ovaj materijal u rukama nekog drugog, standard (not delux), reditelja, bio sasvim obican triler. ipak, svaki noir roman koji sasvim ozbiljno citira paul celana vec u sebi ima ovu vrstu poezije koju vidimo na ekranu. Edited by kim_philby
Link to comment

aj neko da objasni meni glupom momenat kad baja

gura perlmana sa litice. jasno vidimo da su oba auta unistena, baji puca soferka, a u sledecoj sceni ko nov.

Link to comment
aj neko da objasni meni glupom momenat kad baja

gura perlmana sa litice. jasno vidimo da su oba auta unistena, baji puca soferka, a u sledecoj sceni ko nov.

Scope: One way in which the film departs from noir is its own self-consciousness, which comes through pretty overtly in the joke that Albert Brooks’ mob character Bernie Rose tells about how a critic termed the action movies he used to produce as “European.” But this is much more than an easy joke, though, isn’t it?Refn: That joke is based on the idea that exactly what you’re watching is the kind of film that Bernie would have been producing in the ‘80s. But then, the joke turns into something else, because it reflects on Bernie’s own self-consciousness, even more than, as you say, the film’s own self-consciousness. It points to his imaginings, which is the case with every character surrounding Driver. Bernie is up against a stunt driver, which is what we see on screen, but this face-off is also a part of Bernie’s illusions and fantasies, just as Driver is a projection of Irene’s fantasies.
zar ta scena, sa sve izmaglicom i ninom zarobljenim u kolima, nije u potpunosti poput necega iz 80s horora u kojem se motorizovani duh osvete najebava keve onima koji su se ogresili o njega za zivota. Edited by kim_philby
Link to comment
aj neko da objasni meni glupom momenat kad baja

gura perlmana sa litice. jasno vidimo da su oba auta unistena, baji puca soferka, a u sledecoj sceni ko nov.

To je opera, a ne strip :fantom:

rorschach1.jpgVidite li škorpiju?

Link to comment

zahvaljujuci pijanoj komsinici koja je iznabadala stiklama celu zgradu u 6 ujutru, nasao sam opasan osvrt na drive. tu bre, kuku lele, ima svega objedinjenog ko sto kaze Kim. doduse fale Frojd i opera, al' boze moj.

Link to comment
ne znam ja sta si ti mislio ali si uporedio.thief i drive su slicni filmovi (cak je kraj identican - i lopov i vozac ranjeni napustaju bojno polje i odlaze u noc). to su price o profesionalcima koji odstupaju od svog profesionalizma (dok je samuraj film o tome kako je lojalnost kodeksu profesionalca vaznija od ljubavi). s tim da je mannov film vise blue collar i pokazuje direktno radni proces dok mi se cini da drive u svojoj stilizaciji vise govori o samom umetnickom procesu (i otuda ta referentnost).
Hajde, neka bude da sam uporedio, na Refnovu štetu...i snimke, rad sa glumcima kao i koherentnost filma.Tačno, Kostelo ne odstupa od svog profesionalizma (lik pijanistkinje je sve samo ne objekt ljubavi; pre će biti da je, kao što je Melvil govorio, personifikacija smrti; a lik Natali Delon nije u kontekstu lika Irene), dok Gosling odstupa. Ipak postoji sličnost u tome da obojica dobrovoljno odlučuju da umru (Kostelo) ili da "onemoguće bilo kakvu vezu sa normalnim životom/umru" (Gosling)
zahvaljujuci pijanoj komsinici koja je iznabadala stiklama celu zgradu u 6 ujutru, nasao sam opasan osvrt na drive. tu bre, kuku lele, ima svega objedinjenog ko sto kaze Kim. doduse fale Frojd i opera, al' boze moj.
Da...ima tu svačega a ponajviše mehaničkog upoređivanja svakog "usamljenog" lika u masi filmova
Link to comment
Ne bih nikako mogao da se složim, Valhala je i po zahvatu i po stilu mnogo komplikovaniji film, a da ne govorimo o tome koliko je tema značajnija. A Mikelsen je za Goslinga (u Drajvu barem) izmislio glumu. Teško mi je sad da ulazim u neko ozbiljnije poređenje, osim da kažem da je u oba filma prisutna tema žrtve i ona je u Valhali urađena daleko uverljivije, i ako su tamo motivi dosta apstraktniji. Drajv se osim toga gubi u raznoraznim referencama gde je proizvoljnost istih teško braniti, dok je Valhala dovoljno jaka da postoji sama za sebe. Po ubedljivo prikazanoj surovosti epohe Valhala me podseća (razumem da ne mora svako da se složi s ovim) na Bergmanov Devičanski izvor.
Valhala je jako dobar film. Sto se referenci tice, meni lici na Hercogovog "Agire", barem po temi.
  • +1 1
Link to comment
meni je zanimljivo da sam odmah 'razumeo' da vozac prezivljava susret sa bernijem (bernie rose je inace reditelj candymana :P) i da ne odlazi da umre. bernijevo secivo je tu da presece svaku simbolicku vezu koju vozac moze da ima sa pokusajem 'normalnog' zivota.
ne znam, ima par natuknica tokom filma iz kojih možemo naslutiti da neće živ izaći iz priče. recimo, u sceni kad upoznaje bernija, ovaj mu pruža ruku, a gosling okleva sa pozdravom. napokon kaže "my hands are dirty". berniju to ne smeta, već kaže "so are mine". kao i već pomenuta priča o škorpiji i žabi.šta piše u predlošku, pravo da ti kažem, za mene je potpuno irelevantno.
Link to comment
meni je zanimljivo da sam odmah 'razumeo' da vozac prezivljava susret sa bernijem (bernie rose je inace reditelj candymana :P) i da ne odlazi da umre. bernijevo secivo je tu da presece svaku simbolicku vezu koju vozac moze da ima sa pokusajem 'normalnog' zivota.btw, zorge kaze strip u filmu (ah-a) a meni se cini da je u pitanju druga umetnicka forma ogoljenih likova - opera.edit: btw, procitao sam knjigu i mogu da kazem, osim da je kraj daleko jasniji i potvrdjuje moju intuiciju, da bi ovaj materijal u rukama nekog drugog, standard (not delux), reditelja, bio sasvim obican triler. ipak, svaki noir roman koji sasvim ozbiljno citira paul celana vec u sebi ima ovu vrstu poezije koju vidimo na ekranu.
mnogo je, Kime, zavrsicemo na kraju na baletu.
Link to comment
ne znam, ima par natuknica tokom filma iz kojih možemo naslutiti da neće živ izaći iz priče. recimo, u sceni kad upoznaje bernija, ovaj mu pruža ruku, a gosling okleva sa pozdravom. napokon kaže "my hands are dirty". berniju to ne smeta, već kaže "so are mine". kao i već pomenuta priča o škorpiji i žabi.šta piše u predlošku, pravo da ti kažem, za mene je potpuno irelevantno.
slazem se za predlozak. msamo meni je nekako bilo 'jasno' da vozac odlazi a ne umire.
Link to comment

Ja bih samo napravio paralelu sa muzikom u vezi onog što je jedna od karakteristika ovog filma, a to je njegov ritam (ili možda nedostatak istog) - mene ovaj film podsjeća na rubato pjesme, a njih ili voliš ili ne voliš, ali definitivno je akcenat na nekim drugim stvarima

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...