Jump to content
IGNORED

Drive (2011)


3opge

Recommended Posts

:) među svojima si, cepaj samo.
ma da, ko ga jebe, nije mi prvi put. čitao sam bio nešto o lepim selima, i sinulo mi da je gosling u stvari milan iz lepih sela. hronološki gledano, milan je na početku neki ljakse šaban iz nekog sela, somewhere between nowhere and goodbye, a na kraju osvetnik željan krvi. no, u sredini, u tunelu, milan postaje lik iz partizanskih filmova (i sam film je posvećen kinematografiji zemlje koje više nema, tj. partizanskim filmovima). od marginalca postaje neko u koga svi ostali gledaju (što kaže tirke, pretvara se u ljubišu samardžića, a s druge strane mu je pejaković, koji likom podseća na borisa dvornika, je li, stari tandem iz ju kinematografije), a takav može biti samo na filmu, tj u filmu.pa, nešto slično, samo na skroz drugi način i u drugim uslovima, dešava se i driveru.možda... mada verovatno ne.

a ima i ono "đe si lauda"... inače, ron howard za 2013. sprema film "rush", upravo o nikiju laudi. a svi znamo da je howard stric od ryana goslinga, pa eto i tu neke čudne veze.

@ sladžada, ali berni ne nosi jaknu sa škorpijom.

Link to comment
Ali... to uopste nije film o nekakvom superjunaku, to je jedan vizuelni stejtment, jedna manifestacija stila. Najsmesnije su mi one kritike koje se bave "pricom", pa to je kao da Tarantino, ili spaghetti western, nikad nije ni postojao. Ne mogu se neki ljudi oteti ideji da film mora uvek da bude nekakva prezentacija realnosti. Kad bi to tako bilo, moglo bi se reci da Driver ima toliko rupa da ne bi bilo pogresno reci da je diletantski. Ali, nije tako, na srecu.
po meni si veoma dobro povezao tarantina (ceo stil filma je za moj ukus preveliki bućkuriš) i špageti (ovo je radnja). problem je u tome što ja ne mislim da je to nešto najbolje što ova umetnost može da pruži i da je sve to urađeno negde već ranije, ako ne i bolje. mislim da film može da ponudi mnogo bolje iskustvo, gde će ti dati nešto novo, jedinstveno, iskreno i na kraju to sve uokvireno zanatom.tačno se vidi da se radilo 'ej ovde ćemo ubaciti tu referencu biće fora, malo ćemo mu nadrkati jaknu da ga brendiranmo, daj mi neke usamljene kadrove radi toga & toga, rokni poseban stil muzike...', mani me toga i te proračunatosti za paljenje ljudi, ne volim to. plus sama ta postavka 'aj da napravimo špageti u LA' mi stvarno ubija bilo kakav osećaj iskrenosti.jeste dobar film, ali po meni daleko ispod toga koliko mu se ovde daje. ako gledam samo ovu godinu, artist je meni dosta bolji film. Edited by korindjar
Link to comment

prvi kraj je bio da rajan umire ali na screening testu se pokazalo lose, svi su hteli da junak bude ziv. zato je napravljen drugi kraj koji smo videliskorpija na jakni je rajanov horoskopski znak.neki znak je trebao da stoji pa su se setili eto skorpije. mogao je da bude i lav. nebitno. ono sto je nicolas hteo da prenese na platno, izmedju ostalog, je atmosfera otudjenosti u LA, vestackog, sirovog, nehumanosti kao i preterane humanosti. vozac je neko u prolazu kao sto smo svi u prolazu. ali, sudar sa njim mora da bude bitno i naravno, prolazno.

Edited by mustang
Link to comment
jeste dobar film, ali po meni daleko ispod toga koliko mu se ovde daje.
Pa, ja sam mu dao 8/10, mislim da je zasluzeno - u mojoj klasifikaciji to znaci "dobra bioskopska zabava koja se pamti". A ne sumnjam da cu ovo pamtiti, i to verovatno ne po skorpiji na jakni... za mene je licno atmosfericni "osecaj voznje" LA bulevarima nesto sto mi se urezalo. Ali, to sam samo ja - istina, ja sam pacijent za Brian Eno-a od 1980, tako da je na mene to posebno delovalo. (U sekciji o muzici u filmu Drive na Wikipediji se, inace, Brian Eno uopste ne pominje, niti jednom, premda pokriva veoma znacajan deo filma. Ja volim upravo tu 'nevidljivost' u vezi Enoa.)
Link to comment

pa da, možda je vredan i toliko, ali mislim da se na ovom topiku ide do jedno 15. znam da je ulis baš voleo manov colateral zbog atmosfere vožnje u LA,

ako već nisi...tiho: "a colateral tek što ne volem" :D Edited by korindjar
Link to comment

u sallisovoj noveli junak eksplicitno prezivljava. sto se skorpije tice i odnosa vozac i bernie: pa njih dvojca, opet eksplicitno, imaju neki cudan pomalo i sentimentalan odnos u knjizi. drugim recima obojca su skorpije. no sto nije na platnu ne tice nas se.a korindjar ima ukus deda u akademiji. artist je pre svega bezbedan film. sa druge strana drive je film, izmedju ostalog, o vezi naseg filmskog, voajeristickog, nagona i nasilja. refn se do sada vise puta bavio granicom fikcije i stvarnosti i nasiljem koje cesto prati taj prelazak. u bronsonu je to lik koji se cak i naziva po filmskom glumcu (koji je vise karakter nego glumac) i cije nasilje poprima nestvarne dimenzije dok je u valahali to odnos izmedju mitoloskog i istorijskog vremena (pozdrav za fensija). u driveu je taj prelaz postignut kroz odredjeni anti-naturalisticki pristup gde se eksplicitno filmske scene (ninova smrt) smenjuju sa dnevnim, naizgled realisticnim, mizanscenom ali i brutalnim ubistvom u liftu kome prethodi filmski poljubac. sam refn kaze da je zaplet drivea mogao biti preuzet iz jednog od 80s trilera koje je producirao bernie rose. akteri refnovog filma tako gotovo nehotice konformiraju stereotipima neo-noir filsmkog iskustva sa ocekivano nasilnim ali i mozda neocekivano estetskim posledicama.tako da je refn na odredjeni nacin melville koji umetnost tretira kao zanr dok je hazanavicius de broca koji zanr tretira kao umetnost.

Edited by kim_philby
Link to comment
Pa, ja sam mu dao 8/10, mislim da je zasluzeno - u mojoj klasifikaciji to znaci "dobra bioskopska zabava koja se pamti". A ne sumnjam da cu ovo pamtiti, i to verovatno ne po skorpiji na jakni... za mene je licno atmosfericni "osecaj voznje" LA bulevarima nesto sto mi se urezalo. Ali, to sam samo ja - istina, ja sam pacijent za Brian Eno-a od 1980, tako da je na mene to posebno delovalo. (U sekciji o muzici u filmu Drive na Wikipediji se, inace, Brian Eno uopste ne pominje, niti jednom, premda pokriva veoma znacajan deo filma. Ja volim upravo tu 'nevidljivost' u vezi Enoa.)
to! uz fenomenalnu muziku, potpuno uzivanje dok gledam te scene. moracu da odem do bioskopa.
Link to comment
skorpija na jakni je rajanov horoskopski znak.neki znak je trebao da stoji pa su se setili eto skorpije. mogao je da bude i lav. nebitno.
ne bih rekao da je to slučajno, kao ni bilo šta drugo u ovom filmu, počevši od izbora automobila na primer itd.
Link to comment

o vezi naseg filmskog, voajeristickog, nagona i nasilja - kako baš drajv da ima ovu crtu i kako je ona naglašena? ovako rečeno zvuči kao prazna fraza kulturne rubrike drugog dnevnika koja se može reći za svaki film sa 1 smrćurefn se do sada vise puta bavio granicom fikcije i stvarnosti i nasiljem koje cesto prati taj prelazak - minus nasilje, artist se mnogo bolje igra sa fikcijom/filmom i realnošću. recimo sama uloga psa je meni jača od kada bih prihvatio sve što sam čitao da ste na silu učitavali u ovaj film po tom pitanjuu bronsonu je to lik koji se cak i naziva po filmskom glumcu (koji je vise karakter nego glumac) i cije nasilje poprima nestvarne dimenzije dok je u valahali to odnos izmedju mitoloskog i istorijskog vremena (pozdrav za fensija)- zaneo si seu driveu je taj prelaz postignut kroz odredjeni anti-naturalisticki pristup gde se eksplicitno filmske scene (ninova smrt) smenjuju sa dnevnim, naizgled realisticnim, mizanscenom ali i brutalnim ubistvom u liftu kome prethodi filmski poljubac - ovo je tačno bućkuriš stila i smišljanja fora koji sam rekao da oduzima na iskrenosti što rezultuje jeftinoćomsam refn kaze da je zaplet drivea mogao biti preuzet iz jednog od 80s trilera koje je producirao bernie rose. akteri refnovog filma tako gotovo nehotice konformiraju stereotipima neo-noir filsmkog iskustva sa ocekivano nasilnim ali i mozda neocekivano estetskim posledicama - opet nastavak bućkuriša, proračunatosti, omažiranja i onoga što sam pričao da je sve to već viđeno, zajedno sa neočekivanim posledicamatako da je refn na odredjeni nacin melville koji umetnost tretira kao zanr - nah, više je kao tarantino tarantina kad napravi dobar filmdok je hazanavicius de broca koji zanr tretira kao umetnost - meni deluje da se čovek igrao i bio jako maštovit pri pisanju i režiji što dosta cenim. meni jedina mana je što je u pitanju obrnuti sunset blvd. ---za pohvalu, nismo razglabali o omažima (nadam se ne zbog ostalih navijača) i žižeku kao kod basterdsa i avatara :)

Edited by korindjar
Link to comment

da li si ti uopste svestan sta pises?kako bi bilo da bar malo razmislis o procitanom pre nego sto pocnes sa vatrometom gluposti o buckurisu, spagetama i namernom reziranju.nije mi takodje jasno kakve veze Drive ima sa Tarantinom, bice da si nesto pomesao.

Edited by 3opge
Link to comment
nije mi takodje jasno kakve veze Drive ima sa Tarantinom, bice da si nesto pomesao.
Ja sam to prvi pomenuo, mislio sam na ono sto kf zove anti-naturalisticki pristup. To im je zajednicko.PS. Ne razumem zasto se nerviras. Edited by Indy
Link to comment
o vezi naseg filmskog, voajeristickog, nagona i nasilja - kako baš drajv da ima ovu crtu i kako je ona naglašena? ovako rečeno zvuči kao prazna fraza koja može reći za svaki film sa 1 smrću
kako nije? o ovome sam vec pisao: drive je, izmedju ostalog, film o filmu. za razliku od artista u kojem fanovi postaju zvezde a zvezde odrzavaju svoj status kroz lojalnost svojih fanova odnosno gde se filmske i realne uloge harmonicno nadopunjavaju u driveu je jasna nemogucnost tog sravnjivanja koja rezultira nasiljem: vozac je kaskader koji prilikom ubistva nosi bizarnu gumenu masku koju je koristio da bi oponasao zvezdu filma u kojem vozi; bernie je producent eurotrash 'sexy' krimica koji je na kraju dana i njihov glavni negativac; sam LA je istvremeno i glumac i grad sam (LA as itself). drugim recima izmedju toga da si kaskader (infrastruktura fikcije) i getaway driver ne moze doci do harmonicne sinteze. u eksploziji nasilja fikcija/estetika pobedjuje ali to za posledicu ima patolosko nasilje.
refn se do sada vise puta bavio granicom fikcije i stvarnosti i nasiljem koje cesto prati taj prelazak - minus nasilje, artist se mnogo bolje igra sa fikcijom/filmom i realnošću. recimo sama uloga psa je meni jača od kada bih prihvatio sve što sam čitao da ste na silu učitavali u ovaj film po tom pitanju
artist igra na sigurno. on tvrdi da fikcija obavezno ima palijativnu socijalnu ulogu. zato sto si glumac stari batler ce te opsluzivati besplatno. on je pomesao svog gazdu i likove koje ovaj tumaci i to za posledicu ima samo to da ovaj vise nece da prima platu vec je srecan sto moze da bude deo tog settinga. tu nikakve igre nema do tvrdnje da fikcija ima ulogu omogucavanja punog jedinstva. zato i nemi film koji prethodi rascepu na evropski i holivudski film. nostalgija za izgubljenim jedinstvom.s druge strane drive je, izmedju ostalog, prica o tome da se sve suprotnosti ne mogu uvek dijalekticki pomiriti. nema uvek sinteze. nekada je tu samo parking, krvava vreca novca a lepa komsinica ostaje iza tebe. btw, pas jeste super.ostatale izjave su ti kako bih kazao nepolemicne. mislim niko te ne sili da ti se dopada najbolji film godine cool.gifedit: meni se artist dopao samo bih dodao da je to zato sto je daleko najsracunatiji film sezone. Edited by kim_philby
Link to comment
da li si ti uopste svestan sta pises?kako bi bilo da bar malo razmislis o procitanom pre nego sto pocnes sa vatrometom gluposti o buckurisu, spagetama i namernom reziranju.nije mi takodje jasno kakve veze Drive ima sa Tarantinom, bice da si nesto pomesao.
film je prekrao osamdesete, to sa jaknom mi deluje otprilike kao fore kada u crtaćima turaju na šta će klinci da se lože i bez sumnje da se gomila stvari u filmu radila upravo po tom principu, a kada to sve spojim zaista mi deluje kao tarantinovski koktel svačega i to meni ovde viri iz bukvalno svakog kadra.i to bi sve bilo ok, samo ne razumem odakle ovoliko loženje Edited by korindjar
Link to comment
film je prekrao osamdesete, to sa jaknom mi deluje otprilike kao fore kada u crtaćima turaju na šta će klinci da se lože i bez sumnje da se gomila stvari u filmu radila upravo po tom principu, a kada to sve spojim zaista mi deluje kao tarantinovski koktel svačega i to meni ovde viri iz bukvalno svakog kadra.i to bi sve bilo ok, samo ne razumem odakle ovoliko loženje
nema nigde nikakvog lozenja. pojava da mnogi gledaju ovaj film vise puta valjda ti kaze nesto.moj prvi post na temi je upravo o 2 gledanja (dobro, i o fircabilnosti Goslinga).
Link to comment
mislim niko te ne sili da ti se dopada najbolji film godine cool.gif
osim tebe :)
film je prekrao osamdesete, to sa jaknom mi deluje otprilike kao fore kada u crtaćima turaju na šta će klinci da se lože i bez sumnje da se gomila stvari u filmu radila upravo po tom principu, a kada to sve spojim zaista mi deluje kao tarantinovski koktel svačega i to meni ovde viri iz bukvalno svakog kadra.i to bi sve bilo ok, samo ne razumem odakle ovoliko loženje
Upravo tako. Solidan, interesantan film, ponajviše zbog Goslinga i ništa više od toga. Pitanje je ko će ga se sećati za par godina. Uključujući i Kima :)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...