Jump to content
IGNORED

Blogovanje kapitalizma


Buck Naked

Recommended Posts

meni nesto tako ne bi palo na pamet nikad...
Ne čitaš odgovarajuću teorijsku literaturu.Meni bi lično bio napredak da uđem u bilo kakvu klasu (ili pleme). Najčešće se osećam kao pripadnik socijalno izolovane parije zvane tuđini. (Ne oni Hellini). Doduše, tako se isto osećam i u Srbiji, pa mi je izgleda to sudba.
Link to comment
  • Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • Аврам Гојић

    27

  • kim_philby

    25

  • rajka

    23

Prodaje se taj koncept da je svako gospodar svoje sudbine i da svako moze da postane milioner (samo ako je dovoljno vredan i pametan srecan :wub: ) ali u Srbiji kakva je realnost? Kolika je sansa da neko ko radi u maksiju postane znacajno bogatiji osnivajuci svoju firmu ili nalazeci bolje placen posao? Cak i kod bolje placenih poslova rast plata - inflacija teze nuli.Mozda, zaista ne znam, ljudi mogu dosta da napreduju vertikalno u velikim kompanijama u Srbiji al iz nekog razloga sam blago skeptican u vezi toga. Vecina ljudi koje znam uglavnom tavori sa slicnom platom, slicnim poslom, dok nekom srecom ne pobegnu odatle.Zato pricam o tome kao klasi, jer mi deluje da je tesko iscupati se iz tog miljea (a to je valjda i poenta pojma kaste?).

Link to comment

e, sad mi palo na pamet. citala sam pre o tome kako 'klase' percepiraju sebe u americi. kada ljudima das neku raspodelu po klasama i pitas ih gde sebe svrstavaju, tipicno svrstaju sebe u visu klasu od one kako su je podelili istazivaci (prema zaradama). bilo bi mi zanimljivo da vidim kako ljudi sebe svrstavaju u srbiji. moj je osecaj da je u srbiji obrnuto i ljudi sebe stavljaju u nizu klasu nego sto su realno (ovo na osnovu toga, zato sto je iz bg/ns zaista tesko videti kako zivi druga polovina).vapad: sta ti to znaci u zivotu, sto osecas pripadnost nekoj klasi? da li oblikuje tvoj pogled na svet? da li verujes da je za tebe (dakle tebe licno, ne uopsteno) moguca vertikalna prohodnost? da li je zelis?

Link to comment
Postmodernisticko shvatanje? Na sta tacno ciljas, objasni detaljnije, ako nije problem. Potencijalno zanimljiva tema.
Nemam ja pojma o tom postmodernističkom i šta je to konkretno. Jednostavno, gde god bejah nigde ne videh ono što je bila radnička klasa iz udžbenika marksiszma za II razred srednje škole. Sada je sve to lepo dispergovano na razne načine. Donekle to vidim i kao posledicu globalizacije i jednačenja po mogućnostima vijetnamskog, nemačkog, kineskog i urugvajskog radnika, ucenjenih mogućnostima svetskih igrača da se se pomere u stranu, čak i ako se negde, u nekoj fiktivnoj zemlji, pojavi klica neke nezadovljne ili zahtevne radničke klase.
Link to comment
2 VasaA ti to znaš iz literature™, ili zato što pripadaš bogatima?
ni jedno ni drugo, govorim o zivotnom iskustvu sa ljudima veoma dobrog materijalnog polozaja. stavice te na tvoje mesto dok si rekao keks. nije bas ni da aktivno trazim njihovo drustvo, zamara me prica o materijalnim dobrima.edit: nisam in the mood za razmatranja, bas je lep dan. samo dokono caskam, nista vise. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Radnička klasa u Srbiji skoro da i ne postoji i u smislu da je nezaposlenost (posebno među mladima) ogromna. Nezaposleni su potklasa.
Delimicno se slazem. Da bi radnicka klasa uopste postojala kao klasa, potrebni su sindikati, a sindikati u Srbiji znamo kakvi su. Opet, nezaposleni ne moraju da se posmatraju kao potklasa u zavisnosti od trajanja nezaposlenosti, siromastva i slicnih stvari. Ali opet i potklasa se drugacije tumaci. Marks ne pravi razliku izmedju zaposlenih i nezaposlenih, jedino izdvaja lumpenproletarijat u negativnom kontekstu.
jel neko od vas, realno, razmislja o sebi kao o pripadniku ove ili one klase? meni nesto tako ne bi palo na pamet nikad...doduse, ima moderniji koncept, tribe, u kojem se neki ljudi nalaze.
Nisam siguran sta bi ovo uopste trebalo da predstavlja, ali ovo od klase nikako nije moderniji koncept. Mada, opet sta je klasa? Nema univerzalne definicije, a svaka definicija je u neku ruku redukcionisticka. Licno o sebi ne razmisljam kao o pripadniku neke klase, jer shvatam da sam jos uvek premlad da bih mogao toliko snazno da se povezujem sa npr. marksizmom i svrstam sebe u proletere. Ali svakako da znam kojoj klasi po definicijama klasa 'pripadam'.
Link to comment
ni jedno ni drugo, govorim o zivotnom iskustvu sa ljudima veoma dobrog materijalnog polozaja. stavice te na tvoje mesto dok si rekao keks.
OK, onda misliš na Srbiju. U Australiji tog sa "veoma dobrim materijalnim položajem" ne bi bio u stanju da prepoznaš (ja izgledam bogatije od njih, kao i svako ko je došao sa Balkana).
Link to comment
Prodaje se taj koncept da je svako gospodar svoje sudbine i da svako moze da postane milioner (samo ako je dovoljno vredan i pametan srecan :wub: ) ali u Srbiji kakva je realnost? Kolika je sansa da neko ko radi u maksiju postane znacajno bogatiji osnivajuci svoju firmu ili nalazeci bolje placen posao? Cak i kod bolje placenih poslova rast plata - inflacija teze nuli.Mozda, zaista ne znam, ljudi mogu dosta da napreduju vertikalno u velikim kompanijama u Srbiji al iz nekog razloga sam blago skeptican u vezi toga. Vecina ljudi koje znam uglavnom tavori sa slicnom platom, slicnim poslom, dok nekom srecom ne pobegnu odatle.Zato pricam o tome kao klasi, jer mi deluje da je tesko iscupati se iz tog miljea (a to je valjda i poenta pojma kaste?).
zasto je potrebno da postanes dosta bogatiji? za pocetak, dovoljno da postanes 20 ili 30% bogatiji, tolika moze da bude razlika izmedju dva kvintila u raspodeli dohodka (tj klase) i udjes u klasu iznad.
Link to comment
OK, onda misliš na Srbiju. U Australiji tog sa "veoma dobrim materijalnim položajem" ne bi bio u stanju da prepoznaš (ja izgledam bogatije od njih, kao i svako ko je došao sa Balkana).
ja ne.
Link to comment
OK, onda misliš na Srbiju. U Australiji tog sa "veoma dobrim materijalnim položajem" ne bi bio u stanju da prepoznaš (ja izgledam bogatije od njih, kao i svako ko je došao sa Balkana).
aaa, da, shvatam sta hoces da kazes. ne, nemam iskustva sa stranim bogatunima, osim sa selebritijima sa kojima sam razgovarao - i tu sam najcesce primecivao da ti ljudi izgledaju i ponasaju se nesravnjivo normalnije od nasih imucnih ljudi. heck, Nik Kejv je u Beogradu kupio picu u "Orlu", boli ga dupe bas. sa druge strane, prvi i jedini put u zivotu kada sam prihvatio da radim promo intervju sa nekim nasim biznismenom (Vesa Jevrosimovic), bio sam izlozen jednosatnoj seljani: cekas coveka, pa gledas kako razgovara telefonom, pa izadje, vrati se, gleda kroz tebe kao da si najlon kesa....najjace je bilo kada sam postavio pitanje koje nije dogovoreno (da li misli da je dobro za imidz kompanije da se po Beogradu kace preteci antipiratski bilbordi?) pa mi nisu dali poklon koji su spremili za mene, nekakav novi telefon, i to mi jos i uvijeno stavili do znanja :D mislim se idi bre, covece, ja od sagovornika ne primam na poklon ni solju caja, a kamoli telefon, osim ako coveka ne znam sto godina.a ubedljivo najgora iskustva imao sam sa nasim ljudima koji se obogate preko™. ne daj Boze nikome.edit: oprostite na remblovanju, necu vise Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Radnicka klasa u Srbiji skoro da i ne postoji vise u tom smislu 'klasne svesti'...
niti je marks ikada napisao reci 'klasna svest'. za to se imamo zahvaliti lukacu. btw, pojedini marksisti su u 'radnicku klasu' ukljucivali i nezaposlene. definisuci momenat bi bio vlasnistvo nad sredstvima za proizvodnju viska vrednosti.mozemo reci da je borba za slobodan pristup softwareu na internetu jedan od pokusaja da se izvrsi redistribucija sredstava za proizvodnju viska vrednosti.inace indy je u pravu. ovaj tip je ono sto se naziva 'sitnim burzujem'. to su oni ljudi koji su stajali sa radnicima u nekim ustancima (1848 na samom pocetku) a tokom dvadesetog veka masovno podrzavali fasizam u strahu od promena. bilo revolucionarnih bilo kapitalistickih koje ih mogu listi njihovog polozaja.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...